קפה מפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס

מכורים לקפה? עכשיו יש לכם גם סיבה בריאותית שלא להיגמל: מחקר מקיף שכלל קרוב ל-8,500 משתתפים באזור חיפה וצפון הארץ, מגלה כי שתיית שתיים וחצי כוסות קפה מדי יום מפחיתה במחצית את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס
כתבה פרסומית כתבת חסות


מכורים לקפה? עכשיו יש לכם גם סיבה בריאותית שלא להיגמל: מחקר מקיף שכלל קרוב ל-8,500 משתתפים באזור חיפה וצפון הארץ, מגלה כי שתיית שתיים וחצי כוסות קפה מדי יום מפחיתה במחצית את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס


מחקר חדש, שהתפרסם בכתב העתCancer Research , בדק את הקשר שבין צריכת קפה יומיומית והסיכון לחלות בסרטן המעי והחלחולת (המעי הגס).  חוקרים מהמרכז הרפואי "כרמל", הטכניון והמרכז הארצי לבקרת הסרטן של "שירותי בריאות כללית", ביחד עם חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה שבארה"ב, אספו נתונים בקרב 8,472 איש מאזור חיפה וצפון הארץ, מתוכם 4,933 חולי סרטן מעי גס ו-3,539  אנשים בריאים.


הנתונים כללו הרגלי צריכה של קפה לפי מינון וסוגי הקפה שנצרכו מדי יום: נטול קפאין, קפה שחור, אספרסו, נס-קפה ופילטר וכן את מוצאם האתני של הנבדקים: אשכנזים, ספרדים וערבים. נבדקו גם נתונים ביחס לגיל, מין, הרגלי תזונה, פעילות גופנית ונטילת תרופות.


ממוצע הצריכה היומית של קפה בקרב כלל הנבדקים היה 1.8 כוסות ביום, כאשר האשכנזים צרכו 1.5 כוסות בממוצע, הספרדים 1.9 כוסות ובקרב הערבים הצריכה עמדה על  3.1 כוסות ביום בממוצע. סוג הקפה השכיח בקרב יהודים היה נס קפה ובקרב ערבים היה קפה שחור.


שתיית קפה. מפחיתה את הסיכון לסרטן

שתיית קפה. מפחיתה את הסיכון לסרטן 


מעיבוד כלל הנתונים עולה, כי הסיכון המשוקלל בקרב כלל צרכני קפה, לחלות בסרטן המעי הגס היה מופחת ב-31%, בהשוואה לאלו שלא שתו קפה כלל, ובקרב צרכני קפה נטול קפאין נצפה סיכון מופחת של 26%.


מתוצאות המחקר ניכר היה קשר משמעותי בין מינון הקפה שנצרך ובין הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס: לעומת אנשים שצרכו רק כוס קפה אחת ומטה ביום, אלו שצרכו בין 1 ל-2 כוסות ביום, היו בסיכון מופחת של 22% לחלות בסרטן המעי הגס, אלו שצרכו בין 2 ל-2.5 כוסות היו בסיכון מופחת של 44%, ואילו אלו שצרכו 2.5 כוסות קפה ומעלה היו בסיכון מופחת של 59% לחלות בסרטן המעי הגס.


החוקרים מסיקים כי די בצריכה מתונה של קפה, ללא קשר לתכולת הקפאין בו, כדי להפחית באופן משמעותי את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לונסורף (Lonsurf) לינקה 23/01/2020 03:45
  • האם התרופה נוסתה בארץ עבור חולי מעי גס גרורתי? אם כן הם ניתן לקבל חוות דעת בנוגע ליעילותה מול חסרונותיה

  • + הוסף תגובה
דם בצואה שגיא 26/12/2019 17:47
  • בשבוע האחרון היה לי פעמיים דם בצואה בכמות שהמיים נצבעו באדום. הייתי אצל גסטרואנטרולוג והוא שלח אותי לקולונוסקופיה אבל יש תור רק עוד כמעט 3 חודשים. נשמע לי הרבה מידי זמן. יש לי במשפחה רקע של מחלות סרטן (שני ההורים שלי נפטרו בגיל צעיר מסרטן בלבלב ומיאלומה נפוצה). האם עדיף ללכת קודם למכון פרטי ואם כן יש מכונים מומלצים יותר? תודה

  • + הוסף תגובה
קולונוסקופיה ברכה 22/12/2019 08:42
  • עברתי בדיקת קולונוסקופיה ולא בפעם הראשונה מעי מאד מפותל ורגיש.בדיקה תקינה יש כאבים ביציאה ראשונה אחרי הבדיקה ללא דם האם נורמלי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!