האם נמצאה התרופה שתמנע מאיתנו להשתכר?

מחקר חדש, שנערך בנתיים רק על עכברי מעבדה, מגלה כי הורמון בשם אוקסיטוצין מבטל כליל את השפעת אלכוהול על הגוף. במידה ויתגלה כי יש לו השפעה דומה על בני אדם, עשוי ההורמון לשמש כתרופה לגמילה מאלכוהול
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש, שנערך בנתיים רק על עכברי מעבדה, מגלה כי הורמון בשם אוקסיטוצין  מבטל את השפעת אלכוהול. במידה ויתגלה כי יש  לו השפעה דומה על בני אדם, עשוי ההורמון לשמש כתרופה לגמילה מאלכוהול


להורמון אוקסיטוצין תפקיד חשוב בהתנהגות מינית וחברתית. כעת, סבורים חוקרים כי הוא עשוי לשמש כאמצעי לביטול את תחושת השכרות לאחר שתיית אלכוהול. כלומר, תרופה שתמנע מאתנו להשתכר.  


ד"ר מייקל בוון מאוניברסיטת סידני באוסטרליה ערך מחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת  "New Scientist" אשר בדק את השפעת אוקסיטוצין ואלכוהול על עכברים. הוא גילה כי עכברים אשר קיבלו אלכוהול ומנת אוקסיטוצין לא השתכרו והמשיכו להתרוצץ כאילו כלום לא קרה, בעוד אלה שקיבלו אלכוהול בלבד היו רגועים בצורה קיצונית ולא זזו כמעט. הם השתכרו.


השפעה זו אושרה במחקר נוסף במהלכו ניתנה זריקת אוקסיטוצין למוחם של עכברים ברמה הגבוהה פי 150,000 מהרמה המצויה במוחם באופן רגיל. לאחר מכן הם קיבלו אלכוהול ועברו בדיקת שליטה מוטורית וזמן תגובה.


נראה שאוקסיטוצין מבטל את השפעת האלכוהול לחלוטין, גם כשמדובר בכמויות גדולות במיוחד של אלכוהול.  בוון אומר כי לא ניתן היה להבחין בין העכברים שלא קיבלו אלכוהול לבין אלה שכן קיבלו אלכוהול יחד עם מנת אוקסיטוצין.


האם נמצאה תרופה שתמנע מאיתנו להשתכר?

עד-לא-ידע? לא כל כך


מדוע אלכוהול גורם לנו להשתכר?


ההרגשה המשכרת של האלכוהול מורגשת כאשר הוא מגיע לקולטני החומצה האמינית הנקראת בקיצור "גאבא" (חומצה גאמא-אמינובוטירית). ייתכן שחוסר ההשפעה של האלכוהול מתרחש הודות לחיבור של אוקסיטוצין עם קולטני החומצה האמינית גאבא, דבר החוסם את האלכוהול מלפעול על אזורים אלה במוח אשר גורמים לשכרות.


עוד מצאו החוקרים כי השפעת האוקסיטוצין אינה חסרת גבולות ובאחוזים גבוהים של אלכוהול לא הצליח האוקסיטוצין למנוע את ההשפעה המשכרת, זאת משום שבריכוזים גבוהים של אלכוהול, האלכוהול מתחיל להקשר לקולטני גאבא שנמצאים בתוך הקישורים העצביים הנקראים סינפסות, אליהם אוקסיטוצין אינו יכול להגיע.


בוון טוען  שבעוד שיש כאלה שיחשבו שכעת הם יכולים לשתות יותר ולא להשתכר – אין זו מטרת המחקר, אלא מציאת הדרך בה ניתן להשתמש באוקסיטוצין על מנת לסייע למכורים לאלכוהול להיגמל.


"בנוסף לחסימת השפעתו המשכרת של האלכוהול, הוכח כי אוקסיטוצין גורם להפחתה בצריכת אלכוהול, הוא מונע התפתחות עמידות הגוף בפני אלכוהול ומפחית את הקושי בגמילה מאלכוהול", מסביר בוון.


בוון מתכנן לחקור את השפעת האוקסיטוצין על בני אדם בקרוב, אך משום שמדובר במולקולה כה גדולה, ייתכן שיהיה קשה לגרום לה לעבור דרך הדם למוח. לדבריו, מציאת החלק המסוים באוקסיטוצין שמתחבר לקולטני הגאבא במוח האנושי יאפשר ייצור של כימיקלים בעלי מבנה קטן יותר שיבצעו את אותה העבודה.


פורומים התמכרויות

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סובוטקס אלירן 14/10/2015 15:53
  • נטלתי סובוטקס ביחד עם כדורי שינה לתקופה קצרה. חלפו יותר מ-3 חודשים ועדיין יש לי התקפי ניתוק ובעיות בריכוז ובזכרון. עוד כמה זמן עלי להמתין בשביל שהבעיה תחלוף?

באותו נושא אסף 15/03/2020 23:43
  • בשל שינוי במצב הרפואי וכפי הנראה לאחר שנים יש הסתגלות העלו לי את הפנטה 50 ל 75 אולם עדיין יש תחושת גמילה. אודה לך על הבהרה כמה זמן לוקח להיגמל פיזית. מה הדרך המומלצת לעבור זאת בבית והאם יש תרופות לא נרקוטיות להקל על הגמילה. אני מנסה לחזור ל 50 אבל התופעות הפיזיות מאד קשות לי. בשל המשחק בין רמת המדבקה בחודש האחרון אני מרגיש תסמיני גם ב 75 של לחץ חוסר סבלנות ועייפות כרונית. אני חושש. אודה על עצתך מאחר ואני לא מעונין בהעלאה למינון גבוה יותר. אנא אל תשלח אותי לרופא אלא בבקשה הסבר לי אך לגמול את עצמי

התמכרות לכדור שינה נוקטורנו האנה 14/10/2015 11:00
  • אני משתמשת בכדור נוקטורנו אל. אס במינון נמוך מזה למעלה משנה, לאחר החלפת מפרק ירך. ברצוני להפסיק לקחת כדור זה, אולם איני יודעת איך כדאי לעשות זאת. אני בת 76, גם לפני כן היה לי קצת קשה להירדם. אני חוששת להפסיק בבת אחת.

התמכרות לכדור שינה נוקטורנו ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 14/10/2015 14:35
  • תודה שפנית לפורום. הפרעות שינה באנשים בגילך הן דבר לא נדיר. אם הנוקטורנו מהווה פתרון, אולי אין צורך להפסיקו. על כל פנים אין יותר מדי אופציות להפסקת הנוקטורנו, פרט להפסקה הדרגתית, למשל אפשר לנסות להוריד רבע כדור פעם בשבוע, דהיינו לקחת שבוע שלושת רבעי כדור, שבוע חצי כדור, שבוע רבע כדור ולהפסיק. זה לא יפתור את בעיות השינה. אם הן ימשיכו להיות מטרד, תצטרכי לפנות לטיפול במעבדת שינה או אצל רופא פסיכיאטר. בתקופת הפסקת הנוקטורנו את יכולה לעזור לעצמך על ידי ביצוע תרגילי הרפייה ו/או מדיטציה באופן קבוע חצי שעה ליום לפני שינה. חשוב גם להקפיד על התנהגויות המכונות "הגיינה של שינה". על כך תוכלי לקבל מידה באתרים שונים באינטרנט בהצלחה

ד"ר סרג'יו תגיד יש משהו שלא ניתן להתמכר אליו? רוני 26/09/2015 20:06
  • קיים ביכלל דבר כזה? כאילו לכול דבר בעולם ניתן להתמכר , אז איך אתה מטפל בכול כך הרבה מכורים שכמעט ולא קיים דבר בעולם שאליו יכולה להיות קשורה התמכרותם. זה ניראה לי כמו יאוש לטפל באנשים כאלה. ..ולחשוב שעוד חס וחלילה יתמכרו אליך. אם יתמכר אליך בן אדם איך תיפטר מימנו? אל דאגה לרוני יש חברים מהעולם התחתון!!כאן אני ניכנסת לתמונה. יש לי חברים מהעולם התחתון אם יש לך איזו בעיה קטנה עם פציינט טורדן שהחליף את התמכרותו בהתמכרות לך...רק תגיד לי ישר אני מביאה אליו את חברי הגורילות,הרי האדם תוך 2 דקות הם גומלים אותו מהיתמכרותו הנוראית... חג שמח ד"ר סרג'יו, כמה חגים נוחתים עלינו במכה אחת אה...אני שונאת כבר את כול החגים הללו. כול טוב חמודי.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!