לא רק לקמטים: בוטוקס לשלפוחית השתן

באמצעות הזרקות בוטוקס לשלפוחית השתן ניתן לטפל במקרי דליפת שתן או צורך עז ותדיר בהטלת שתן. למי מתאים טיפול זה וכיצד הוא מתבצע?
כתבה פרסומית כתבת חסות


באמצעות הזרקות בוטוקס לשלפוחית השתן ניתן לטפל במקרי דליפת שתן או צורך עז ותדיר בהטלת שתן. למי מתאים טיפול זה וכיצד הוא מתבצע?


במידה ואתם סובלים מצורך עז ותדיר להטיל שתן ותרופות רגילות אינן עוזרות או מקלות על הבעיה, זריקות בוטוקס עשויות להיות התשובה בשבילכם. לא, בוטוקוס אינו מיועד רק לטשטוש קמטי הבעה בפנים, אלא גם כטיפול יעיל, המביא לתוצאות טובות אצל מרבית המטופלים לתקופת זמן בת כשלושה ועד שישה חודשים. 


מהו בוטוקס?


בוטוקס הוא שם מסחרי לחומר בשם בוטולינום טוקסין. בוטוקס משמש להרפיה של שרירים, ולרוב כאמור, משמש לטיפול נגד קמטים באזור הפנים. במקרה של שלפוחית השתן, בוטוקס יכול להרפות את שריר השלפוחית וכתוצאה מכך להפחית ולצמצם את הצורך להטלת שתן, ובעיקר את הדחיפות שגורמת לדליפת שתן.


מי מתאים הטיפול בבוטוקס?


גברים ונשים אשר מטילים שתן בתכיפות גבוהה מדי או שקשה להם להתאפק כאשר צריכים להטיל שתן, במיוחד במהלך היום והלילה, מתאימים לטיפול בבוטוקס. לעיתים מבצעים בדיקה אורודינאמית, במטרתה לבחון האם קיים גורם אחר שאחראי לתסמינים.  


אם נמצא כי שלפוחית השתן מתכווצת בצורה תקינה, ניתן לנסות קודם תרופות במטרה להרגיע את שרירי השלפוחית ממשפחת התרופות האנטיכולינרגיות. לתרופות אלה אחוזי הצלחה נמוכים ותופעות לוואי שגורמות למטופלים להפסיק לא אחת את הטיפול לאחר תקופה לא ארוכה. במקרים כאלה, טיפול בעזרת בוטוקס עשויים להיות הפתרון האידאלי. 


איך מתבצע טיפול בבוטוקס?


הטיפול נמשך יום אחד ואין צורך בהכנות קודמות. ניתן לבצע את הטיפול בבוטוקס תחת הרדמה מלאה או מקומית. בשלב ראשון מבוצעת בדיקה טלסקופית של שלפוחית השתן. הטלסקופ מועבר דרך צינורית השתן אל שלפוחית השתן, כך שאין צורך בביצוע כל חתך. הבדיקה כוללת בחינה של השלפוחית. לאחר מכן, מוחדר בוטוקס לדופן השלפוחית בעזרת מחט מיוחדת באמצעות הטלסקופ. זריקות בוטוקס לשלפוחית השתן

דליפת שתן.  בוטוקס משיג תוצאה טובה כ-3-6 חודשים מהטיפול


למה לצפות לאחר הטיפול?


ניתן לאכול ולשתות זמן קצר לאחר הטיפול בבוטוקס ולהשתחרר הביתה עוד ביום הטיפול. 

מטופלים יכולים לצפות לירידה בצורך ובדחיפות להטיל שתן כחמישה ימים לאחר הטיפול. חלק קטן של המטופלים (4%) עלול לסבול משיתוק של השלפוחית לתקופה קצרה לאחר הטיפול. שיתוק שכזה מצריך ריקון של השלפוחית על ידי קתטר או צנתור עצמי למשך תקופה קצרה.

במידה והיו דליפת שתן לפני הטיפול, הן אמורות לחלוף לאחר הטיפול. השיפור המשמעותי ביותר אמור להתקבל כשבועיים לאחר הטיפול בבוטוקס.


פורומים אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
המשך... תמי 30/10/2020 07:39
  • חשוב לציין,שכחודש משתמשת בויגפם ובאובסטין בנרתיק.לסרוגין

  • + הוסף תגובה
כאב ולחץ באזור השופכה תמי 30/10/2020 07:36
  • בת 72.סובלת בכאב בבטן התחתונה וערב ולחץ בשופכה .כאילו יש לי דלקת שתן.לרוב זה עובר אחרי כמה שעות.הפעם.כבר 3 ימים.ולא עובר.תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקת שארית שתן לאחר הוצאת קטטר שיר 28/10/2020 18:54
  • שלום דוקטור, אני בת 23. לפני שבועיים הייתה לי עצירת שתן חדה הוכנס קטטר יצא 1000 מל ניסו לבצע גמילה אך לא הצליחו והוכנס שוב קטטר לעוד 5 ימים. שבוע לאחר הוצאת הקטטר,היום. עשיתי אולטראסאונד דרכי השתן. לאחר התרוקנות נמצא שארית שתן של 350 מ״ל . האם אלו תוצאות תקינות? אני מפחדת ששוב יהיה צורך בהכנסת קטטר.. תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!