כיצד מטפלים ביובש בעיניים?

מזג האוויר והחימום בימי החורף עלול לגרום ליובש וגירוי בעיניים ולעיתים אף לטשטוש ראייה. כמו בהרבה בעיות עיניים אחרות, טיפול נכון עשוי לשפר מאוד את איכות החיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחרי שהתחסנו, אספנו מתכונים למרקים שיחממו אותנו בימים הגשומים ומצאנו את הדיאטה האולטימטיבית שתשמור מעודף המשקל בחורף, הגיע הזמן להקדיש תשומת לב גם לעיניים. מזג האוויר והחימום בימי החורף עלול לגרום ליובש וגירוי בעיניים ולעיתים אף לטשטוש ראייה. כמו בהרבה בעיות עיניים אחרות, טיפול נכון עשוי לשפר מאוד את איכות החיים


בתקופת החורף אנחנו מרבים לבלות במקומות סגורים שמחוממים באמצעות מזגן, מפזרי חום או תנורי חימום, שמייבשים את האוויר וגורמים לאנשים לסבול מיובש בכלל ויובש בעיניים בפרט. אמנם תופעת עיניים יבשות קיימת כל השנה, אך דווקא כשהטמפרטורות בחוץ יורדות, עולה מספר המתלוננים על אי נוחות בעיניים, גירוי ורגישות, תחושה של עקצוצים או חול בעיניים, ואף משתמשים במלים "עיניים יבשות".


ד"ר דוד ורסנו, מנתח עיניים, מומחה לקרנית ועין חיצונית במרכז הרפואי "איכילוב" מסביר מדוע זה קורה: "בעיניים, הדמעות שומרות על פני שטח העין רטובים ומוגנים כל הזמן. אך כאשר הדמעות אינן ממלאות את תפקידן, התאים בפני השטח של העין נחשפים לסביבה היבשה ונושרים מהר יותר. מתחת לאותם תאים נמצאים סיבי עצב שחשיפתם גורמת להם לשדר למוח אותות של כאב. בניסיון להגן על עצמם מפני זיהום, התאים בפני השטח שנפגעו מפרישים חומרים שגורמים לאדמומית ולתחושות לא נעימות ולעתים אף להפרשות צמיגות מהעיניים. גם איכות הראייה עלולה להיפגע עקב יובש, כי בעין יבשה, פני השטח דומים לעדשה שרוטה של מצלמה והתוצאה היא ראיה מטושטשת".


למרות שבמקרים רבים אין סיבה ישירה להתפתחות עין יבשה, תקופת החורף קשה במיוחד עבור מי שכבר סובל מבעיות בעיניים, במבנה העפעפיים ותפקודם או ממאמץ יתר, כמו עבודה מול מחשב או מסך. ישנן גם מחלות אחרות שעלולות לגרום ליובש בעין, כמו מחלות המערכת החיסונית, מחלות מפרקים ומחלות בדרכי העיכול. הטיפול במחלת הרקע יעזור גם להקל על יובש העיניים. גם תרופות מסוימות הנלקחות דרך הפה עלולות להקטין את ייצור הדמעות. במידה וישנה בעיה, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי חלופה.


דרכי הטיפול: "קודם כל מספקים תנאים נוחים לעין"


כחלק מהטיפול בעיניים יבשות, ממליץ ד"ר דוד ורסנו קודם כל לדאוג לתנאים נוחים יותר לעין: להימנע משהייה בסביבה עם אוויר יבש (כמו בחדר עם מזגן) ומחשיפת הפנים לרוח ישירה, במידת האפשר. כמו כן, רצוי להרכיב משקפי שמש מחוץ לבית, כי הם יכולים להגן מפני משבי הרוח וגם להקטין את הקרינה האולטרה סגולית.


מעבר להגנה זאת, ניתן להיעזר בתכשירים שיספקו את הלחות לעין, כדוגמת טיפות עיניים. יש סוגים רבים של תכשירי דמעות מלאכותיות. בחלקם הטיפות צמיגות יותר, כך שהן נשארות על פני העין זמן רב יותר. באחרים יש כמות קטנה יחסית של מלחים, לכן הם מוהלים את הדמעות שבעין, שנעשות סמיכות מהרגיל במצב של יובש. עם זאת, מדגיש ד"ר ורסנו, רוב תחליפי הדמעות הרגילים מכילים חומרים משמרים, שעלולים לגרות את פני השטח של העין, בעיקר כאשר משתמשים בטיפות יותר מ-4-3 פעמים ביום. לכן, תחליפי הדמעות הללו מתאימים למצבים קלים של יובש בעיניים.


כיום, קיימים גם תכשירים של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, באריזה של בקבוקונים חד פעמיים. בטיפות עיניים אלה אפשר להשתמש בתדירות גבוהה, בכל פעם שיש תחושה שהעיניים מציקות, וללא נזק לפני השטח. השימוש התכוף תורם ליצירת פני השטח של העיניים שהם בריאים ונינוחים יותר.


הסוגים השונים של בקבוקוני דמעות מלאכותיות אינם זהים. בכל אחד הרכב חומרים שונה, כשהמטרה המשותפת לכל הסוגים היא הרטבה טובה וממושכת יותר של משטח העין, והגנה על התאים בפני השטח מיובש. בנוסף להעדר חומרים משמרים, כדאי לחפש טיפות עיניים שיש להם השפעה ממושכת והם מכילים חומרים שמרגיעים את העיניים המגורות.


אם דמעות המלאכותיות אינן מספיקות, אפשר להשתמש במשחות וג'לים, שמכסים את פני השטח של העין ומגנים עליה למשך שעות ארוכות, אך הם נוחים פחות. גם כאן, עדיף להימנע מחומרים משמרים.


הטיפול ביובש בעיניים
תחליפי הדמעות מתאימים למצבים קלים של יובש בעיניים


במקרים קשים יותר, הרופא יכול להציע טיפול בנוגדי דלקת. אך בגלל שהטיפול יעיל רק בחלק מהמקרים ולפעמים אינו מתאים לטיפול ממושך או יקר, הוא אינו מתאים לכל מצב.


במצבים קשים במיוחד אפשר לחסום את דרכי הניקוז של הדמעות שבעין, כך שנשארות יותר הדמעות על פני שטח העין, או לבצע כמה סוגי פעולות כירורגיות שיכולות לסייע לסובלים מעין יבשה, לאחר שמוצו אפשרויות אחרות.פורומים עיניים

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני סובל מבלפריטיס כבר יותר מחצי שנה נתנאל 11/04/2015 21:48
  • אני אובד עצות כל הרופאים שהייתי אצלם פשוט אף אחד לא יודע מה לעשות השתמשתי במקסיטרול השתמשתי בויט A פוס עשיתי קומפרסים חמים.כל מה שאני עושה זה פשוט חוזר כל פעם מחדש: העפעף אדום מה כל כך גרוע בדלקת הזאת שאין לבלפריטיס תרופה?

תשובה ד"ר עדי נחום 12/04/2015 10:15
  • לפי התיאור כדאי לשקול מתן אנטיביוטיקה בכדורים, אם טרם ניתנה. לחלופין, יש לשקול מחדש האם באמת מדובר בבלפריטיס

הפרעה בראיה טופז 11/04/2015 21:43
  • עברתי 3 הזרקות של אבסטין לאחר אבחנה של סתימת וריד ראשי שגרמה לדימום ובצקת ברשתית ונפילה חזקה בחדות הראיה בעין אחת. הראייה שבה כמעט לקדמותה, אבל התחילה בעין שטופלה, תופעה שלא הייתה בה קודם: קווים ישרים במציאות אני רואה כעין זיגזג (או "קוצים" שיוצאים מהקו). מה המלצתך לגבי המשך בירור, בדיקות וטיפולים ?

תשובה ד"ר עדי נחום 12/04/2015 10:06
  • בביקורת הבאה עם בדיקת ה-OCT ציין בפני הרופא/ה הבודק/ת את ההפרעה החדשה: עליו לחפש הסבר לתופעה. לעיתים מדובר בשארית בצקת או נוזל תת-רשתי למרות כיוון של שיפור ולעיתים מדובר בהתפתחות ממברנה על גבי הרשתית (נקראת EPIRETINAL MEMBRANE או בקיצור ERM)

משקפיים גל 11/04/2015 17:14
  • שלום,יש לי בעיה קצת מוזרה, כשנבדקתי לאחרונה ב2 חנויות אופטיקה נאמר לי שהמספר שלי הוא 2 וחצי ב2 העיניים ורבע צילינדר בימין. העניין הוא שעד היום ב4 שנים האחרונות הייתי עם משקפיים 2 ורבע ב2 העינים והצילינדר אותו דבר, וזה לפי בדיקת עיניים שהיתה בזמנו. כשאני מרכיבה את המשקפיים עם המספר היותר גבוה אני אומנם רואה חד וברור יותר אך עם זאת מורגש לחץ בראש ובעיניים והתחושה היא התעייפות וכאבי ראש כאילו התאמצתי. ובמשקף הישן בעל המספר הנמוך יותר אני אומנם רואה קצת פחות טוב אך מסתדרת איתם והחשוב הוא שהם לא יוצרים לי תחושת לחץ ומאמץ תוך כדי הרכבתם ולאחר הורדתם. בקיצור התחושה עם המס הגבוה יותר לא נעימה. מה עושים במצב כזה? ניסיתי להתרגל אליהם אבל זה ממש לא נעים לי.

תשובה ד"ר עדי נחום 12/04/2015 10:02
  • עפ"י תיאורך ניתן לנחש כי חלה טעות במרשם למשקפיים: ככל הנראה הותאמו משקפיים "חזקות" מידי (טעות נפוצה בצעירים הנקראת OVER-MINUS במקרה של קצרי-רואי, לעיתים נדירות יותר UNDER-PLUS ברחוקי-רואי, לעיתים מדובר בטעות בחוזק או בכיוון הצילינדר ולעיתים בקביעת המרווח בין האישונים, נתון הנקרא PD.) ככלל, כדאי למשתמשי הפורום, בתיאור הבעיה, לציין גיל והאם מדובר בפלוס או במינוס במשקפיים! המלצה: גשי להבדק ע"י רופא עיניים כיוון שרופא בלבד רשאי לטפטף טיפות משתקות-מיקוד שביכולתן לחשוף את המצב האופטי האמיתי: עם המספר שנמצא ע"י רופא/ת העיניים גשי לאופטומטריסט לתיקון הטעות.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!