מדוע בני 14 צריכים חיסון לסרטן צוואר הרחם?

החלטת משרד הבריאות בארץ להתחיל לחסן בשנה הבאה בנים בכיתה ח' כנגד וירוס הפפילומה האנושי, הגורם לסרטן צוואר הרחם, הובילה לבלבול רב בקרב הורים. האם המטרה היא חיסון סביבתי בלבד, או שהחיסון אכן ימנע מהם לחלות בעתיד?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/03/2015


החלטת משרד הבריאות בארץ להתחיל לחסן בשנה הבאה בנים בכיתה ח' כנגד וירוס הפפילומה האנושי, הגורם לסרטן צוואר הרחם, הובילה לבלבול רב בקרב הורים. האם המטרה היא חיסון סביבתי בלבד, או שהחיסון אכן ימנע מהם לחלות בעתיד?


בתחילת השבוע הודיע משרד הבריאות כי החל משנה"ל הקרובה יקבלו כל הבנים בכיתה ח' חיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי, הגורם לסרטן צוואר הרחם. ההחלטה התקבלה כשנה וחצי לאחר שהוחלט להכניס את החיסון לשגרת החיסונים לבנות, שגם כן מקבלות אותו בכיתה ח'. מפני מה מגן הנגיף אצל בנים ומדוע הוא חשוב במיוחד לגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים? כל התשובות. 


מהו נגיף הפפילומה האנושי?

נגיף הפפילומה האנושי (HPV), הוא חלק ממשפחה של נגיפים המונה מעל 100 זנים, העלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם אצל נשים ולסוגים נוספים של סרטן. הדבקה בנגיף בין גברים לנשים מתרחשת במיוחד בעת קיום יחסי מין.


עד כמה יעיל החיסון כנגד הנגיף?

החיסון נגד הנגיף נחשב ליעיל מאוד, ועל פי נתונים שפרסם המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) בתוך ארבע שנים (2006-2010) בהן החל מתן החיסון לבנות צנח מספרן של הנדבקות בזנים המסוכנים האחראים לסרטן צוואר הרחם בחצי. 


הווירוס אמנם התקבע בתודעה הציבורית כגורם לסרטן צוואר הרחם, אך הוא מעורב גם ב- 90% ממקרי סרטן הרקטום, 40% ממקרי סרטן הפות והנרתיק, 40% ממקרי סרטן הפין, 12% ממקרי סרטן ראש-צוואר וב-3% ממקרי סרטן חלל הפה והגרון. מחקרים מצאו כי מתן החיסון לבנים מפחית משמעותית גם את אחוזי התחלואה ממחלות אלו.


חיסון נגד נגיף ה-HPV. חשוב גם לבריאותם של הבנים 


כיצד ניתן החיסון?

החיסון כנגד וירוס הפפילומה האנושי ניתן ב-127 מדינות בעולם, בהן ישראל. הוא ניתן בסדרה של שלוש זריקות לאורך תקופה של חצי שנה.


כיום מאושרים לשימוש בישראל שני חיסונים כנגד הנגיף: גרדסיל וסרווריקס. גרדסיל מגן מפני ארבעה זנים: 6 ו-11, הגורמים ליבלות באיברי המין והחיסון נותן הגנה של כ-90% מפניהן, וכן 16 ו-18, אשר החיסון מעניק הגנה של 70% מהם. חיסון הסרווריקס מגן רק מפני הזנים 16 ו-18.  


את שני החיסונים מומלץ לתת לפני תחילת קיום יחסי המין, על מנת שלגוף יהיה מספיק זמן לפתח נוגדנים כנגד הווירוס, והם נותנים את ההגנה המלאה למי שמקבל את כל שלושת המנות. ההמלצה של המרכז לבקרת מחלות האמריקאי היא לתת את החיסון כבר בגילאי 11-12, אך בארץ, כאמור, הוחלט להכניס אותו לשגרת החיסונים לתלמידות ותלמידים בכיתה ח'.


האם החיסון בטוח?

לפני כשנה וחצי, זמן קצר לאחר שהוכנס החיסון בישראל לסל התרופות, קמה סערה גדולה הנוגעת לבטיחותו. הסערה התייחסה לפרסומים מדעיים, אשר הצביעו על תופעות לוואי קשות שהתגלו אצל בנות שקיבלו את החיסון.


כיום ידוע כי אותם פרסומים התייחסו לתשעה מקרים בלבד, בהם סבלו נערות מתסמונת כשל שחלתי או מלופוס (מחלה בה מערכת החיסון תוקפת את הגוף ועלולה לגרום לפריחה, דלקות מפרקים ועוד). אותן נערות שסבלו מלופוס היו בעלות היסטוריה משפחתית של מחלות אוטואימוניות, כך שקשה לקבוע האם המחלה התפרצה בעקבות החיסון או לאו. הקשר הסיבתי בין קבלת החיסון לבין התופעות שדווחו רחוק מלהיות ברור או מוכח וישנם מחקרים שמטילים בכך ספק.


חשוב להבין כי אלפי נשים מתות מדי שנה בעולם מסרטן צוואר הרחם. בישראל מאובחנות מדי שנה כ- 180 נשים החולות במחלה ומתגלים כ- 5,000 מקרים חדשים של נגעים טרום סרטניים ועוד כ- 17 אלף מקרים חדשים של קונדילומה (יבלות באיברי המין, מחלת המין השכיחה ביותר בעולם ובארץ) בקרב גברים ונשים. מחלות אלה נגרמות בעיקר כתוצאה מהידבקות בוירוס הפפילומה. את כל המחלות הללו מונע הווירוס באחוזים גבוהים ביותר.


האם רק נערים ונערות צריכים לקבל את החיסון?

ממש לא. על פי המלצות ה-CDC, נערות נערים, וכן נשים וגברים צעירות וצעירים, צריכים גם הם לקבל את החיסון, אם לא קיבלו אותו בבית הספר. הגיל המקסימלי שבו מומלץ שנערות יקבלו את החיסון הוא 26, ואילו הגיל המקסימלי שבו מומלץ לנערים לקבל אותו הוא 21. כולם צריכים לקבל שלוש מנות.


בנוסף ממליץ ה-CDC לגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים לקבל את החיסון וכן לגברים עם מערכים חיסונים חלשה, כולל גברים הלוקים ב-HIV. במקרים אלו ניתן לקבל את החיסון עד גיל 26.פורום גניקולוגיה

ד"ר בוריס סחנוביץ

ד"ר בוריס סחנוביץ
מומחה לגינקולוגיה ולמיילדות. מבצע את כל סוגי בדיקות האולטרסאונד הגינקולוגי והמיילדותי. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פרימולוט נור מלווה בדימום
 • הילי
 • 24/05/2019 17:56
 • בת 39, בריאה, ללא אמצעי מניעה. ווסת סדירה אם כי ארוכה ומלווה בדימום כבד. קיבלתי פרימולוט נור 2 כדורים ליום לצורך דחיית המחזור בשל חופשה.התחלתי לקחת 10 ימים לפני הווסת הבאה. ביום למחרת כבר הופיע דימום שמתגבר בכל יום, נטלתי כבר 3 ימים ברצף והיום דימום חזק יותר ואף מלווה בתסמיני ווסת. שאלתי היא האם יש טעם להמשיך ליטול את הפרימולוטנור והאם מדובר בווסת כך שבמידה ואפסיק לא יופיע שוב דימום בעוד שבוע... תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • וסת שנמשכת זמן רב מהרגיל
 • שרון
 • 24/05/2019 15:19
 • ייתכן ושאלתי מוזרה, אני בת 32, לא עברתי לידות, לא קיימתי יחסי מין לאורך תקופה של כמעט שנתיים, בזמן הזה הנרתיק שלי הצטמק מאוד ונהיה צר מאוד ברמה שקשה לי להחדיר אצבע, כשאני רפויה כמובן. באופן רגיל הווסת שלי נמשכת ארבעה ימים והמחזור שלי סדיר כמעט כל חיי. בחודשים האחרונים הווסת שלי נמשכת 7-9 ימים עד שאני מתנקה לגמרי, בימים האחרונים של הווסת היא כהה מאוד, שחורה, זה מרגיש כאילו היא כלואה, התחתונית נשארת נקייה אבל בפנים יש עוד וסת שלוקח לה זמן לצאת. כשאני מנקה מבחוץ כמו פיפי עם נייר אין דם וכשאני מחדירה אצבע רואה שכן יש ולא מעט דם כהה מאוד עם ריח רע מהרגיל שנדמה כאילו נכלא שם ומתקשה לצאת. ייתכן שהנרתיק שלי הצטמק כך שלווסת קצת קשה יותר לצאת ולכן היא נמשכת זמן רב יותר? ייתכן וזו כלל לא בעיה רפואית אך אני מאוד קשובה לגופי ולשינויים אפילו קטנים שקורים בו, זה מציק לי שהווסת נמשכת זמן רב כל כך לכן שואלת. תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת דם הורמנליות
 • דנה
 • 23/05/2019 20:50
 • שלום דר. הרופאה שלי שלחה אותי לבדיקת דם הורמנליות . קיבלתי מחזור ביום שני בערב (יום שני לפי דעתי לא נחשב היה דימום אחד) המחזור ממש התחיל מיום שלישי זאת אומרת שהייתי צריכה לעשות את בדיקת הדם ביום שישי ואני עשיתי ביום חמישי היום זאת אומרת שבגדול היה לי יום איד שלם של מחזור כי ביום חמישי עשיתי על הבוקר והתשובות קצת מלחיצות אותי . אני בת 27 וחצי יש לי ציסטה קטנה ממש ליד השיחה להלן התשובות ESTRADIOL (E-2 -233 pmol/L Lh- 5.70 IU/L Fsh- 4.20 IU/ PROLACTIN-576.3 mIU/L ANDROSTENEDIONE- 4.21 nmol/L הנה הערכי ייחוס ; הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 ANDROSTENEDIONE ערכה חדשה החל מ 18.4.19 Males: 1.75-12.22 Premeno Females: 1.3-13.2 Postmeno Females: 0.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר דורון דוקלר ד"ר דורון דוקלר
מנהל מחלקה מיון יולדות וחדר לידה המרכז הרפואי... קרא עוד
ד"ר בוריס סחנוביץ ד"ר בוריס סחנוביץ
מומחה לגינקולוגיה ולמיילדות. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ