כריתת רחם: תנו לנשים לבחור בעצמן

"ידם של הרופאים קלה מדי. הם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. הם טועים". רופא על זכותן של נשים לבחור
כתבה פרסומית כתבת חסות


"ידם של הרופאים קלה מדי. הם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. הם טועים". רופא על זכותן של נשים לבחור


כאשר מישהו מדבר על "זכות האישה על גופה", לכולנו ברור כי הכוונה היא לזכות שלה לבצע הפלה (למרות שבישראל זכות זו כלל אינה ברורה מאליה) ועל זכותה לעשות שימוש באמצעי מניעה. אך, לצערי, ישנה זכות חשוב נוספת שחייבת להינתן לנשים, ואיננה נלקחת כיום בחשבון: הזכות להחליט האם לעבור כריתת רחם.  


בעוד חינוך מיני וזכותן הטבעית של נשים לשימוש באמצעי מניעה ולביצוע הפלה, על פי שיקול דעתן ורצונן, הם נושאים בוערים לקידום, נושאים שארגוני הנשים, כמו גם ארגוני הבריאות, מקדמים בכל העולם - קולם של הארגונים הללו בנוגע לביצוע כריתות רחם מיותרות אינו נשמע, וחבל שכך.


"הרחם נועד לגדל ילדים"

כמו בתחום ההפלות ואמצעי המניעה, גם בכל הנוגע לכריתות רחם ניכרת מעורבות שאין לה מקום בחיי הנשים. ידם של רופאים עדיין קלה מדי על החלטות הנוגעות לשלמות גופם של הנשים והם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. וכך, בהינף סכין מנתחים, יציעו לאישה לוותר עליו משום "שאין בו שימוש". 


כריתת רחם. לא תמיד יש בה צורך

כריתת רחם. לוותר עליו בהינף סכין מנתחים


"הרחם נועד לגדל ילדים", יאמרו, מבלי להתחשב בעובדה שפגיעה בשלמות הגוף, במקרה זה, מחלישה אותו. כמחצית מהנשים שעברו כריתת רחם צפויות לעבור ניתוח חוזר, שנים ספורות לאחר ביצוע הניתוח הראשון, בשל תופעות רפואיות הקשורות בהחלשת רצפת האגן (ביניהן זיהומים ודלקות, צניחת נרתיק, פגיעה בשליטה בשלפוחית השתן ובפעולת המעיים, בקעים ופגיעה בתפקוד המיני). את זה, לצערי, לא תמיד אומרים להן.


בשנים האחרונות מתעצמת המחאה הציבורית בעולם (רובה על ידי נשים, וחבל שכך) כנגד היד הקלה של רופאים בתחום, הבאה לידי ביטוי בשיעור הגבוה של ניתוחי כריתת רחם. מחאה זו מדגישה את זכות האישה לדעת וזכותה לבחור את האלטרנטיבה הטיפולית הראויה ביותר להבנתה.


לכל אישה זכות לקבל החלטות הנוגעות לבריאותה

משנת  1982 פועלת בארצות הברית עמותת HERS, ששמה לה למטרה לקדם את בריאות האישה ולחנך את ציבור הנשים להתעניין בחלופות לניתוח כריתת רחם. הארגון מחויב לאידאל לפיו לכל אישה הזכות למידע ולקבלת החלטות בנושאים הקשורים בבריאותה. הארגון אף מפעיל לחצים על ציבור הרופאים להרחיב את המידע הניתן לנשים בדבר יתרונותיהם וחסרונותיהם של  הטיפולים השונים, ולהוסיפם להסכמה מדעת שעל המטופלות לחתום בטרם קבלת טיפול רפואי.


ספרים שנכתבו בנושא כריתת הרחם על ידי רופאים מומחים לבריאות האישה, כמו ד"ר ויקי הופנגל, ד"ר סטנלי ווסט וד"ר הרברט גולדפרב, גורסים כי רק מחלה ממארת היא אינדיקציה לכריתת רחם, בעוד שאר המצבים ניתנים לטיפול שמרני.


אנו נלחמים למען זכותן של נשים לבצע הפלה ולהשתמש באמצעי מניעה, ונחרדים לדעת שנשים ברחבי העולם עדיין נלחמות על זכויות אלו. הגיע הזמן להילחם גם על זכותן לקבל החלטה חופשית ומושכלת בנוגע  לרחמן. ד"ר דב לקסמן, מנהל תחום כירורגיה גינקולוגית במרכז לרפואת נשים מתקדמת, "איה מדיקל" שבאסותא - מנתח בכיר ומומחה בניתוחים גינקולוגים, רפואת נשים ופריון


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דב לקסמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בבטן מצד שמאל מתחת לצלעות שי 31/03/2020 22:24
  • שמי שי, בן 27 מרגיש כבר במשך שנה כאבים שורפים בבטן מצד שמאל מתחת לצלעות. אני בחור בריא ברמות הכי גבוהות שיש, אוכל בריא צמחוני ובדר"כ טבעוני, אני מרגיש בדיוק מה שכולם מתארים, צריבה לא ברורה באזור הקיבה לפעמים זה ממש משתק אותי. זה התחיל אחרי תקופה שניסיתי לאכול רק בננות בבוקר, הייתי אוכל 10 בננות בבוקר ויום אחד זה התחיל לכאוב, שמתי לב שכשאני אוכל הרבה בננות זה יכול להופיע... אז כמובן הפסקתי עם הבננות, אני עושה מדיטציה כל בוקר וכושר כדי לשמור על רוגע נפשי ונפש נקיה, והיום אכלתי טוסט ואז קוביית שוקולד ושוב הרגשתי צריבה בבטן. אז אני מאמין שיש לי שם איזה רגישות יתרה לחומציות של הקיבה, ומשם נובע הכאב, כדי להימנע מזה הפתרון הוא פשוט ללכת לאיזה בית בריאות כמו אלירן דמאיו, לורן לוקמן, או רבים אחרים ולחיות שם תקופה עד שזה יעבור. אני לא רואה דרך אחרת... אם יש למישהו פתרון אשמח לשמוע.

  • + הוסף תגובה
ניתוח בשפה גלי 31/03/2020 16:07
  • הבן שלי בן 8 ויש לו על השפה התחתונה פיוגניק גרנולומטי, הוא אמור לעבור ניתוח בהרדמה כללית, השאלה אם אי אפשר לעשות את הניתוח בהרדמה מקומית ומה תהליך הניתוח, כמה זמן לוקח ומה זמן ההתאוששות. תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
גוש קטן בגב תחתון אתי 30/03/2020 14:57
  • שלום ,בת 34 פלוס 2 לאחרונה יש לי כאבי גב מאמצע הגב ועד לגב התחתון ,בעלת משקל עודף ,שמתי לב לפני חצי שנה שיש אודה לתשובתךלי מעין גוש כזה בגב התחתון (זה קרה שגם היו לי כאבי גב ) זה גוש כזה קטן פחות מחצי סנט' שזז ולא כואב אבל מטריד .האם יכול להיות שהכאבים זה מזה ?האם יכול להיות גידול סרטני ? מעדיפה שלא לגשת למרפאות בגלל הקורונה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!