כריתת רחם: תנו לנשים לבחור בעצמן

"ידם של הרופאים קלה מדי. הם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. הם טועים". רופא על זכותן של נשים לבחור

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 18/03/2015

"ידם של הרופאים קלה מדי. הם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. הם טועים". רופא על זכותן של נשים לבחור


כאשר מישהו מדבר על "זכות האישה על גופה", לכולנו ברור כי הכוונה היא לזכות שלה לבצע הפלה (למרות שבישראל זכות זו כלל אינה ברורה מאליה) ועל זכותה לעשות שימוש באמצעי מניעה. אך, לצערי, ישנה זכות חשוב נוספת שחייבת להינתן לנשים, ואיננה נלקחת כיום בחשבון: הזכות להחליט האם לעבור כריתת רחם.  


בעוד חינוך מיני וזכותן הטבעית של נשים לשימוש באמצעי מניעה ולביצוע הפלה, על פי שיקול דעתן ורצונן, הם נושאים בוערים לקידום, נושאים שארגוני הנשים, כמו גם ארגוני הבריאות, מקדמים בכל העולם - קולם של הארגונים הללו בנוגע לביצוע כריתות רחם מיותרות אינו נשמע, וחבל שכך.


"הרחם נועד לגדל ילדים"

כמו בתחום ההפלות ואמצעי המניעה, גם בכל הנוגע לכריתות רחם ניכרת מעורבות שאין לה מקום בחיי הנשים. ידם של רופאים עדיין קלה מדי על החלטות הנוגעות לשלמות גופם של הנשים והם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. וכך, בהינף סכין מנתחים, יציעו לאישה לוותר עליו משום "שאין בו שימוש". 


כריתת רחם. לא תמיד יש בה צורך

כריתת רחם. לוותר עליו בהינף סכין מנתחים


"הרחם נועד לגדל ילדים", יאמרו, מבלי להתחשב בעובדה שפגיעה בשלמות הגוף, במקרה זה, מחלישה אותו. כמחצית מהנשים שעברו כריתת רחם צפויות לעבור ניתוח חוזר, שנים ספורות לאחר ביצוע הניתוח הראשון, בשל תופעות רפואיות הקשורות בהחלשת רצפת האגן (ביניהן זיהומים ודלקות, צניחת נרתיק, פגיעה בשליטה בשלפוחית השתן ובפעולת המעיים, בקעים ופגיעה בתפקוד המיני). את זה, לצערי, לא תמיד אומרים להן.


בשנים האחרונות מתעצמת המחאה הציבורית בעולם (רובה על ידי נשים, וחבל שכך) כנגד היד הקלה של רופאים בתחום, הבאה לידי ביטוי בשיעור הגבוה של ניתוחי כריתת רחם. מחאה זו מדגישה את זכות האישה לדעת וזכותה לבחור את האלטרנטיבה הטיפולית הראויה ביותר להבנתה.


לכל אישה זכות לקבל החלטות הנוגעות לבריאותה

משנת  1982 פועלת בארצות הברית עמותת HERS, ששמה לה למטרה לקדם את בריאות האישה ולחנך את ציבור הנשים להתעניין בחלופות לניתוח כריתת רחם. הארגון מחויב לאידאל לפיו לכל אישה הזכות למידע ולקבלת החלטות בנושאים הקשורים בבריאותה. הארגון אף מפעיל לחצים על ציבור הרופאים להרחיב את המידע הניתן לנשים בדבר יתרונותיהם וחסרונותיהם של  הטיפולים השונים, ולהוסיפם להסכמה מדעת שעל המטופלות לחתום בטרם קבלת טיפול רפואי.


ספרים שנכתבו בנושא כריתת הרחם על ידי רופאים מומחים לבריאות האישה, כמו ד"ר ויקי הופנגל, ד"ר סטנלי ווסט וד"ר הרברט גולדפרב, גורסים כי רק מחלה ממארת היא אינדיקציה לכריתת רחם, בעוד שאר המצבים ניתנים לטיפול שמרני.


אנו נלחמים למען זכותן של נשים לבצע הפלה ולהשתמש באמצעי מניעה, ונחרדים לדעת שנשים ברחבי העולם עדיין נלחמות על זכויות אלו. הגיע הזמן להילחם גם על זכותן לקבל החלטה חופשית ומושכלת בנוגע  לרחמן. ד"ר דב לקסמן, מנהל תחום כירורגיה גינקולוגית במרכז לרפואת נשים מתקדמת, "איה מדיקל" שבאסותא - מנתח בכיר ומומחה בניתוחים גינקולוגים, רפואת נשים ופריון


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דב לקסמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס מרה יעל 01/12/2019 16:37
 • שלום פרופ' מעומדת לניתוח לכריתת כיס מרה. תפקודי קרישה יצאו עם ערכים גבוהים מעל הנורמה. האם תהי'ה לי בעי'ה לבצע את הניתוח?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!