חובה להכיר: התרופות שגוזלות ויטמינים מהגוף

אתם אוכלים בריא, מקפידים לישון טוב ולבצע פעילות גופנית, אך דווקא התרופות שאתם נוטלים עשויות לפגוע בבריאות שלכם. מדריך מיוחד
כתבה פרסומית כתבת חסות


אתם אוכלים בריא, מקפידים לישון טוב ולבצע פעילות גופנית, אך דווקא התרופות שאתם נוטלים עשויות לפגוע בבריאות שלכם. מדריך מיוחד


כולנו יודעים כי לתרופות יש תופעות לוואי ושהן חלק בלתי נפרד מהטיפול. אך רובנו לא נותנים את הדעת לכך שתרופות עלולות לגזול מהגוף ויטמינים ומינרלים וכי לחסרים  במרכיבים החיוניים שנוצרים בשל כך יש השלכות הרסניות על בריאותנו: הם עלולים לגרום לתופעות לוואי נוספות, להחמיר את תופעות הלוואי הקיימות, להגביר את הסיכונים הבריאותיים ולהוביל להתפתחות מחלות בטווח הארוך.


רוצים לדעת עוד? היכנסו לאינדקס התרופות של infomed


בנוסף, ישנן תרופות שעלולות להפריע לספיגה של ויטמינים ומינרליים במערכת העיכול וכן להאיץ את ההפרשה שלהם מהגוף. קיימות גם תרופות שיכולות להפריע לפעילות הוויטמינים בגוף. מה שבטוח, ככל שמינון התרופה גבוה יותר והשימוש בה ממושך יותר, כך הסיכון להיווצרות חוסר בוויטמין או מינרל כלשהו יהיה גדול יותר. חשוב להדגיש כי עם כל האמור בכתבה, אין להפסיק את הטיפול התרופתי מבלי להיוועץ ברופא. 


1.מגנזיום

למה גורם מחסור במגנזיום: מגנזיום נחוץ למאות תהליכים ביולוגיים בגוף. רמות נמוכות שלו עלולות לגרום לחולשה, רעד או התכווצות בשרירים. אחד הסימנים האופייניים לחוסר במינרל זה הוא עוויתות בשרירי הרגליים בשינה. במקרים קשים יותר המחסור במגנזיום יכול להוביל לדופק מואץ או לא סדיר. 


תרופות. אל תפסיקו לפני היוועצות עם הרופא

תרופות. עלולות להאיץ את הפרשת הוויטמינים מהגוף


רמות נמוכות של מגנזיום גורמות לעלייה בנטייה לכאבי ראש, חרדה, קשיי ריכוז, טיקים וקשיי שינה. לאורך זמן מחסור במגנזיום עלול להגביר את הסיכון לירידה בצפיפות העצם, ליתר לחץ דם ולתסמונת קדם וסתית.


התרופות שעלולות לגרום למחסור במגנזיום: תרופות נוגדות חומצה, תרופות משתנות, נגזרות של קורטיזון.


מה עושים? כדי למנוע ירידה ברמת המגנזיום בגוף מומלץ לאכול מאכלים העשירים במינרל, כגון ירקות ירוקי עלים, גרעינים, קטניות, אורז מלא וקינואה או ליטול תוסף של מגנזיום.


2. ויטמין D

למה גורם מחסור בוויטמין D: ויטמין D, שמכונה גם ויטמין השמש כיוון שהוא נוצר בגוף לאחר חשיפה לקרניה, חשוב מאוד לשמירה על בריאות העצם בכל גיל. בנוסף, מחקרים רבים שנערכו בשני העשורים האחרונים מצביעים על קשר בין רמות נמוכות של ויטמין זה לבין פעילות המערכת החיסונית, שעלולה להתבטא בעליה בסיכון לחלות במספר סוגי סרטן, לרבות סרטן המעי הגס, הערמונית והשד, ובמחלות אוטו-אימוניות שונות. כמו כן, רמות נמוכות של ויטמין D נמצאו בקרב אנשים הלוקים בדיכאון. במקרים קשים במיוחד יתכנו כאבי שרירים ועצמות. 


תרופות שעלולות לגרום למחסור בויטמין D: נגזרות של קורטיזון לבליעה, שאיפה או מריחה חיצונית (בכמות גדולה, בשימוש ממושך), תרופות לטיפול בשחפת, תרופות נוגדות פרכוסים וכן תרופה להרזיה. כמו כן, שימוש תכוף במסנני קרינה חוסם את הייצור של ויטמין D בעור. 


קרם הגנה. שימוש תכוף חוסם את הייצור של ויטמין D 


מה עושים? בדיקת דם פשוטה יכולה לגלות האם כמות הוויטמין בגוף תקינה או לא. על מנת לשמור על רמות תקינות של ויטמין D מומלץ ליטול תוסף או להיחשף לשמש (בשעות הבוקר, כשהשמש עדיין אינה מסוכנת) במשך כ-20 דקות מדי יום.


3. ברזל

למה גורם מחסור בברזל: מחסור בברזל עלול להוביל להתפתחות של אנמיה (חוסר דם), שמתבטאת בחולשה, תשישות, כאבי ראש וסחרחורות, דיכאון ואיבוד עניין, רגישות לקור, קוצר נשימה במהלך פעולות פשוטות שאינן דורשות מאמץ רב, כמו הליכה, עלייה במדרגות וביצוע עבודות בית.


תרופות שעלולות לגרום למחסור בברזל: תרופות נוגדות חומצה ותוספי סידן שונים, שמפריעים לספיגת ברזל ממערכת העיכול, אנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין בנטילה של יותר משבועיים, משככי כאבים נוגדי דלקת שנלקחים לאורך זמן ועלולים לגרום לדימום במערכת העיכול.


מה עושים? רצוי לבצע בדיקה של רמות הברזל בדם ובמאגרים שלו בגוף ולהגביר צריכת מזונות המכילים ברזל (בשר בקר, כבד, סרדינים, הודו, עדשים וקטניות ומזונות המעושרים בברזל) או לקחת תוסף, במקרה שבו הרמות נמוכות מאוד. 


במקרה של חשד לדימום עקב טיפול תרופתי, הרופא יכול להמליץ על שינוי התרופה או נטילת תרופה נוספת, שתמנע את הדימום ואיבוד הברזל. במקרה של הפרעה בספיגת ברזל, רצוי להפריד בין נטילת התרופה לבין נטילת ברזל למספר שעות.


4. ויטמין B12

למה גורם מחסור בוויטמין B12: לרוב, מחסור של ויטמין B12 מתפתח לאט ומחמיר בהדרגה, כך שלעתים מפספסים או מבלבלים בינו לבין מחלות אחרות. בין הסימפטומים של מחסור ב-B12 ניתן למנות תחושות נימול, עקצוצים או חוסר תחושה בגפיים, קשיי הליכה ושיווי משקל, עייפות וחולשה, קשיי ריכוז וחשיבה, יריד בזיכרון, לשון נפוחה ואדומה ואנמיה.


תרופות שעלולות להוביל למחסור ב-B12: תרופות להורדת סוכר המכילות מטפורמין; תרופות נוגדות חומצה, תרופות המכילות נגזרות קורטיזון, גלולות למניעת הריון; תרופות אנטיביוטיות שנלקחות לאורך זמן; קולכיצין.


מה עושים? אבחון מחסור ב-B12 נעשה באמצעות בדיקת דם פשוטה. במקרה של רמות נמוכות כדאי להגביר צריכת מזונות העשירים בוויטמין זה, כמו דגים, פירות ים, בשר, ביצים, מוצרי חלב וגבינות וכן מזונות מועשרים. במקרים של מחסור הרופא יכול להמליץ על טבליות למציצה של B12 או על זריקות.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!