כך תדעו: האם זה דיכאון אחרי לידה?

מקרה ההתאבדות של אם לשלושה לאחר שכתבה פוסט על החלמתה מדיכאון אחרי לידה עורר דאגה בקרב רבים. מומחה מסביר כיצד מזהים - ומטפלים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מקרה ההתאבדות של אם לשלושה לאחר שכתבה פוסט על החלמתה מדיכאון אחרי לידה עורר דאגה בקרב רבים. מומחה מסביר כיצד מזהים - ומטפלים


אתמול פורסם בכלי התקשורת כי אמא לשלושה התאבדה לאחר שכתבה פוסט בפייסבוק, בו סיפרה על דיכאון אחרי לידה שחוותה וביקשה לעורר את המודעות לנושא. המקרה עורר סערה גדולה, וכן חשש בקרב קהילת האמהות.


מהו דיכאון אחרי לידה, כיצד מזהים שיולדת סובלת ממנו והאם תמיד יש צורך בטיפול תרופתי? יחד עם פרופ' מיקי בלוך, מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית והמרכז לבריאות הנפש של האישה במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) הכנו עבורכם את המדריך המלא לתופעה - שיכול להציל חיים.


1. מהו דיכאון אחרי לידה?

דיכאון לאחר לידה הוא סוג של דיכאון אשר קשור מצד אחד לשינויים ההורמונליים שהאישה עוברת סביב הלידה, אשר יוצרים ערעור במצבה הנפשי, ומצד שני לתכנים הייחודיים שעולים אצל האישה בעקבות הלידה, ההורות והתמודדות עם השינויים שהיא עצמה עוברת לאחר הלידה והתעוררות של קונפליקטים פנימיים מורכבים, שהיו קיימים עוד קודם, אך באופן קל ולא מורגש עד כה. 


קראו עוד: מהי הפרעת חרדה לאחר לידה


פרט לתכנים שעולים, מבחינה קלינית אין דיכאון זה שונה באופן מהותי מדיכאון אחר, אך מבחינה אבחנתית דיכאון לאחר לידה מוגדר כדיכאון אשר חייב להתחיל במהלך החודשיים או שלושה לכל היותר לאחר הלידה. במובן זה, האישה שנטלה את חייה סבלה קרוב לוודאי מבעיה נפשית שונה מדיכאון לאחר לידה.


דיכאון אחרי לידה. יש טיפול יעיל

דיכאון אחרי לידה. מתחיל במהלך החודשיים או השלושה לאחר הלידה


2. כיצד ניתן לזהות שאישה סובלת מדיכאון אחרי לידה?

אמנם אחרי לידה נשים רבות מרגישות מותשות, עייפות ואמוציונאליות, אך אצל לגבי רוב הנשים גם במצב זה מצב רוחן יהיה לרוב תקין. הן יהיו מסוגלות לרוב להרגיש הנאה ואושר מהתא המשפחתי וסיפוק מהאינטראקציה עם התינוק.


כאשר מצב רוחה של אם טרייה ירוד כל הזמן, או שהיא לחוצה, מוטרדת או מודאגת ללא כל יכולת לחוש גם רגעי נחת ושמחה, כאשר גם מעבר לשבועיים לאחר הלידה היא בוכה בלי סיבה ניכרת לעין, מרגישה שהיא מוצפת ברגשות חוסר אונים, הערכה עצמית ירודה, רגשות אשם ותסכול עד כדי חרטה על ההחלטה שקיבלה להביא ילד לעולם, כאשר היא אינה מרגישה כל קרבה רגשית לילוד והכל נראה לה אך ורק עול אחד גדול, כאשר היא אינה מצליחה לישון גם כאשר יש לה אפשרות לכך או שאינה חשה כל תאבון ויורדת מהר מאוד במשקל, ובטח כאשר האישה כבר אינה מסוגלת לתפקד - צריך לחשוד בקיומו של מצב של דיכאון לאחר לידה.


3. מתי דיכאון אחרי לידה עלול להוביל לפגיעה של האישה בעצמה?

כאשר הדיכאון הופך להיות עמוק עד כדי תחושת ייאוש וחוסר תקווה, אשר לעתים קרובות מלווה ברגשות אשם כבדים, היולדת יכולה להפוך להיות אובדנית. במצב זה לפעמים האישה מרגישה שהיא כה חסרת ערך ותועלת ש"עדיף לתינוק לגדול בלעדיה" ולכן שוקלת ליטול את חייה. 


חשוב להדגיש כי מצב זה הינו יחסית נדיר ולרוב האמהות דווקא מגינה על האם מביצוע אקטים קיצוניים, בשל תחושת האחריות שלרוב גוברת על הרגשות השליליים.


4. האם ייתכנו מקרים בהם דיכאון אחרי לידה גורם לאישה לפגוע בסביבה שלה או בילדיה?

במצבי קיצון נדירים (אחת לכל אלף נשים שחוות דיכאון אחרי לידה) האישה יכולה לאבד קשר עם המציאות ולהיכנס למה שנקרא "מצב פסיכוטי", שבו תפיסת המציאות שלה כבר פגומה לחלוטין והשיפוט שלה לקוי. במצב זה התנהגות האישה הנה בלתי צפויה ולכן מדובר במצב מסוכן הדורש התערבות מיידית, כיוון שהיא אכן עלולה לפגועה בתינוק.


5. מהם הטיפולים הקיימים כיום לדיכאון אחרי לידה?

ברוב המכריע של מצבי דיכאון לאחר לידה שילוב של התערבות פסיכולוגית עם טיפול תרופתי די פשוט יכול להביא לשיפור מהיר ויעיל בתסמינים. לעתים יש צורך בטיפול "דיאדי", שהוא טיפול משולב של האם עם התינוק, ולעתים נכון גם לשלב את האב בטיפול. רק במצבים קיצוניים יותר, של דיכאון עמוק מאוד עם חוסר תפקוד קשה או אובדנות של האם, או במקרים של דיכאון פסיכוטי, קיים צורך לאשפז את היולדת לטיפול באשפוז.


6. האם תמיד נדרש טיפול תרופתי?

במקרים של דיכאון קל עד בינוני, ובעיקר כאשר ניתן לזהות "קונפליקט" פנימי (פסיכולוגי) מרכזי אשר קיים בבסיס הדיכאון (למשל אמביוולנטיות לגבי האמהות), מספיק לעתים קרובות הטיפול הפסיכולוגי בלבד, ואז אין צורך להתחיל עם טיפול תרופתי. במידה ואין שיפור תוך מספר שבועות ניתן להתחיל טיפול תרופתי.


7. האם ניתן להחלים באמת מדיכאון אחרי לידה, או שהוא עלול לשוב?

הופעת הדיכאון לאחר הלידה מעידה על רגישות יתר לשינויים ההורמונליים של תקופת ההריון והלידה. לכן, אישה שעברה דיכאון לאחר לידה תמיד תהיה בסיכון גבוה יותר לחוות מצב זה בשנית לאחר לידות בעתיד. יש לציין כי הנשים הללו גם נמצאות בסיכון גבוה יותר לחוות שינויי מצב רוח סביב המחזור החודשי, טיפולי פוריות וגיל המעבר.


8. האם ניתן למנוע מצב של דיכאון אחרי לידה?

ניתן למנוע חזרה של דיכאון לאחר לידה באחוזי הצלחה מאוד גבוהים על ידי מודעות גבוהה וטיפול מהיר. כאשר ידוע מראש  כי אישה מסוימת נמצאת בסיכון גבוה ניתן לתת לה טיפול מונע מיד לאחר הלידה ולמנוע את הופעת הדיכאון ברוב המקרים. 


יש לזכור כי חוסר טיפול או השהיית הטיפול יכולה לגרום להחמרת המצב והארכת משך הדיכאון, לסבל קשה ומיותר לאישה ולפגיעה, לעתים בלתי הפיכה, בהתפתחות התינוק בשל מצבה הנפשי של האם.פורומים הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ערך בטא סיוון 27/01/2020 06:43
  • בוקר טוב אני אחרי הפלה , עשיתי בדיקת בטא יצא 963 , הייתי עם טיפול באינדומטרין ואסטרופם האם זה השפיע על התוצאה וצריך לחזור על הבדיקה עוד פעם?

  • + הוסף תגובה
בטא עולה לאט רנה 17/03/2019 13:28
  • שלום . וסת אחרונה 5.2 החזרת שני עוברים ב 24.2 בטא ראשונה 8.3 היא 104 בדיקת בטא שניה ב 10.3 היא 131 בדיקת בטא שלישית ב 12.3 היא 169 בדיקת בטא רביעית בתאריך 15.3 היא 449. מה זאת אומרת ? אין דימום בכלל. אין כאבים .

  • + הוסף תגובה
אפשר לשאול מה היה בסוף?? מיני 26/01/2020 17:49
כל התשבותת לשאלות על פירסינג בזמן ההריון labass 24/01/2020 12:41
  • יצא לך לחשוב מה תעשי עם הפירסינג כשתכנסי להריון? נכנסת להריון ואת מתכוונת להוריד את הפירסינג בטבור? כל המידע על כך נמצא בLabass אתר הפירסינג של ישראל http://bit.ly/36lVVfJ אמ:לק את לא חייבת להוריד את העגיל יש עגילים מיועדים לנשים בהריון

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!