הבדיקות שאת צריכה לעבור כדי להישאר בריאה

כיום כבר ברור שגילוי מוקדם של מחלות יכול להציל חיים. הכנו עבורך מדריך מיוחד עם כל הבדיקות שאת צריכה לעבור בכל גיל

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/04/2015

כיום כבר ברור שגילוי מוקדם של מחלות יכול להציל חיים. הכנו עבורך מדריך מיוחד עם כל הבדיקות שאת צריכה לעבור בכל גיל


הפתגם אומר שגרם של מניעה שווה לקילוגרם של תרופה, ומניעה מתחילה עם שמירה על תזונה בריאה, פעילות גופנית וגילוי מוקדם של בעיות בריאותיות. לכן יהיה זה נכון לעצור מדי פעם את הרכבת הדוהרת של החיים על מנת לגלות מראש סימני אזהרה ולאבחן מוקדם ככל האפשר התפתחות מחלות כרוניות. 


קראו עוד: סרטן השד: האם גם צעירות נמצאות בסיכון?


אמנם הרפואה המודרנית מאפשרת לנו להתמודד עם מחלות שבעבר היו סופניות והיום נחשבות לכרוניות, אך עדיף  לגלות אותן בזמן באמצעות בדיקות תקופתיות. כדי לעשות סדר בבלגן ריכזנו עבורכן את הבדיקות המומלצות, לפי גיל. עם זאת, במקרים מיוחדים רצוי להתייעץ עם הרופא המטפל.


גיל 40 עד 55 

אין גיל מוקדם מכדי לנקוט יוזמה ולהתחיל לדאוג לבריאות. גילוי מוקדם עשוי פשוטו כמשמעו להציל חיים. הדרך היעילה היא להקדיש כמה שעות לביצוע הבדיקות הנחוצות בצורה מרוכזת בבדיקת סקר תקופתית, המתבצעת אחת לשנה עד שלוש שנים, בהתאמה אישית לפרופיל בריאותי של כל מטופל ומטופל.


מה כוללת בדיקת סקר תקופתית? 

לאחר בירור המידע הבריאותי האישי של המטופל עם הרופא (ההיסטוריה הרפואית), נעשית בדיקה גופנית וכן סדרת בדיקות יסודיות הכוללת מדידת לחץ דם, דופק, משקל וגובה (חישוב BMI כדי לאתר משקל יתר, שמהווה גורם סיכון לשורה של מחלות כרוניות). כמו כן נעשות בדיקות ראייה מקיפות, בדיקת לחץ תוך עיני (המאפשרת גילוי מוקדם של מחלת הגלאוקומה), בדיקת שמיעה, בדיקות לב (א.ק.ג) וארגומטריה. 


בדיקות סקר תקופתיות. חשובות לגילוי מוקדם

בדיקות סקר תקופתיות. יכולות להציל חיים


בנוסף מתבצעות בדיקות מעבדה, פרופיל שומנים בדם ובדיקות שתן. בדיקת הסקר כוללת גם תפקודי ריאה (בהתאם לצורך רפואי) ובדיקת דם סמוי בצואה, שנועדה לאתר כיבים או גידולים במערכת העיכול.


כמו כן מומלץ לבצע את הבדיקות הבאות:


בדיקת שומות: מומלץ לערוך בדיקת שומות לאיתור גידולים בעור (למניעת סרטן העור) מדי חמש שנים. 


ממוגרפיה: אחת לשנתיים, לצורך גילוי מוקדם של גידולים בשד, ובדיקות גנטיות לזיהוי סיכון גבוה לסוגי סרטן מסוימים. 


קראו עוד: מהי ההגנה הטובה ביותר מפני סרטן העור?


קולונוסקופיה: נועדה לבדוק ביסודיות הימצאות גידולים שפירים או ממאירים במעי הגס. מומלץ לבצע בכל חמש שנים. חשוב לדעת כי כיום קיימת דרך פשוטה יחסית לביצוע הבדיקה, הנקראת "קולונוסקופיה וירטואלית", שמתבצעת באמצעות סורק C.T. חדשני ומאפשרת בדיקה של איברי חלל הבטן, בנוסף למעי הגס.


בדיקת אולטרה-סאונד בטן: לגילוי מוקדם של מפרצת בטנית, אבנים בכיס המרה, גידולים או נגעים אחרים באיברי הבטן, אולטרה-סאונד נרתיקי וסמן CA-125 לגילוי תהליכים סרטניים מדי חמש שנים.


בדיקת צפיפות העצם: לאבחון מחלת האוסטאופורוזיס. מחלה זו מלווה בסיכון להיפגע משברים בעצמות האגן, בעמוד השדרה ובמפרק הירך. היא נגרמת עקב ירידה בצפיפות החומר המרכיב את עצמות השלד. ככל שצפיפות העצם נמוכה יותר, הסיכון לשברים רב יותר.


גילאי 55 עד 65

מומלץ לבצע את הבדיקות השגרתיות באותה התדירות כמו בקבוצת הגיל הקודמת. עם זאת, רצוי לעשות בדיקת דם סמוי בצואה מדי שנה. בנוסף רצוי לבדוק את צפיפות העצם בכל שנתיים-שלוש. ייתכן ויהיה צורך לבצע כהשלמה בדיקות מעמיקות יותר, בהסתמך על הממצאים בבדיקות הסקר התקופתיות.


גילאי 65 ומעלה

הגיל עושה את שלו, ולכן עדיף להיערך לשינויים שהוא גורם מבעוד מועד. היערכות נכונה, בהתאם לתוצאות הבדיקות השונות, תסייע לשמור על הבריאות ואיכות החיים. מומלץ לבצע את הבדיקות השגרתיות באותה התדירות כמו בקבוצת הגיל הקודמת, לרבות בדיקת צפיפות העצם כל שנתיים-שלוש.


בנוסף מומלץ לעבור בדיקת עיניים וראייה מדי שנה ולעבור בדיקת קולונוסקופיה בכל חמש שנים. בדיקות נוספות שמומלצות בגיל זה כוללות הערכת תפקוד יומי באמצעות שאלון ADL ואבחון קוגניטיבי במרפאת זיכרון - כשאת שתיהן יש לבצע אחת לחמש שנים.


מומלץ בחום לבצע סקירת תרופות מדי שנה על מנת להתאים מינונים, למנוע כפילויות ולהפחית סיכון לתופעות לוואי.


נכתב בשיתוף "מור רפואה מתקדמת"פורום גניקולוגיה

ד"ר בוריס סחנוביץ

ד"ר בוריס סחנוביץ
מומחה לגינקולוגיה ולמיילדות. מבצע את כל סוגי בדיקות האולטרסאונד הגינקולוגי והמיילדותי. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פרימולוט נור מלווה בדימום
 • הילי
 • 24/05/2019 17:56
 • בת 39, בריאה, ללא אמצעי מניעה. ווסת סדירה אם כי ארוכה ומלווה בדימום כבד. קיבלתי פרימולוט נור 2 כדורים ליום לצורך דחיית המחזור בשל חופשה.התחלתי לקחת 10 ימים לפני הווסת הבאה. ביום למחרת כבר הופיע דימום שמתגבר בכל יום, נטלתי כבר 3 ימים ברצף והיום דימום חזק יותר ואף מלווה בתסמיני ווסת. שאלתי היא האם יש טעם להמשיך ליטול את הפרימולוטנור והאם מדובר בווסת כך שבמידה ואפסיק לא יופיע שוב דימום בעוד שבוע... תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • וסת שנמשכת זמן רב מהרגיל
 • שרון
 • 24/05/2019 15:19
 • ייתכן ושאלתי מוזרה, אני בת 32, לא עברתי לידות, לא קיימתי יחסי מין לאורך תקופה של כמעט שנתיים, בזמן הזה הנרתיק שלי הצטמק מאוד ונהיה צר מאוד ברמה שקשה לי להחדיר אצבע, כשאני רפויה כמובן. באופן רגיל הווסת שלי נמשכת ארבעה ימים והמחזור שלי סדיר כמעט כל חיי. בחודשים האחרונים הווסת שלי נמשכת 7-9 ימים עד שאני מתנקה לגמרי, בימים האחרונים של הווסת היא כהה מאוד, שחורה, זה מרגיש כאילו היא כלואה, התחתונית נשארת נקייה אבל בפנים יש עוד וסת שלוקח לה זמן לצאת. כשאני מנקה מבחוץ כמו פיפי עם נייר אין דם וכשאני מחדירה אצבע רואה שכן יש ולא מעט דם כהה מאוד עם ריח רע מהרגיל שנדמה כאילו נכלא שם ומתקשה לצאת. ייתכן שהנרתיק שלי הצטמק כך שלווסת קצת קשה יותר לצאת ולכן היא נמשכת זמן רב יותר? ייתכן וזו כלל לא בעיה רפואית אך אני מאוד קשובה לגופי ולשינויים אפילו קטנים שקורים בו, זה מציק לי שהווסת נמשכת זמן רב כל כך לכן שואלת. תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת דם הורמנליות
 • דנה
 • 23/05/2019 20:50
 • שלום דר. הרופאה שלי שלחה אותי לבדיקת דם הורמנליות . קיבלתי מחזור ביום שני בערב (יום שני לפי דעתי לא נחשב היה דימום אחד) המחזור ממש התחיל מיום שלישי זאת אומרת שהייתי צריכה לעשות את בדיקת הדם ביום שישי ואני עשיתי ביום חמישי היום זאת אומרת שבגדול היה לי יום איד שלם של מחזור כי ביום חמישי עשיתי על הבוקר והתשובות קצת מלחיצות אותי . אני בת 27 וחצי יש לי ציסטה קטנה ממש ליד השיחה להלן התשובות ESTRADIOL (E-2 -233 pmol/L Lh- 5.70 IU/L Fsh- 4.20 IU/ PROLACTIN-576.3 mIU/L ANDROSTENEDIONE- 4.21 nmol/L הנה הערכי ייחוס ; הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 ANDROSTENEDIONE ערכה חדשה החל מ 18.4.19 Males: 1.75-12.22 Premeno Females: 1.3-13.2 Postmeno Females: 0.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אריה דרוגן פרופ' אריה דרוגן
גינקולוג בכיר ומומחה בגנטיקה רפואית קרא עוד
דר' לילך בנימיני דר' לילך בנימיני
מומחית בגנטיקה רפואית, יעוץ ואבחון לתסמונות... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ