בעקבות ההנחיות: איך להקל על כאבי שיניים בתינוקות?

הנחיות משרד הבריאות בנוגע לג'לים המיועדים להקלה על כאבי בקיעת שיניים בתינוקות יצרו בלבול רב. מה מותר ומה אסור? בדקנו עם המומחים
כתבה פרסומית כתבת חסות


הנחיות משרד הבריאות בנוגע לג'לים המיועדים להקלה על כאבי בקיעת שיניים בתינוקות יצרו בלבול רב. מה מותר ומה אסור? בדקנו עם המומחים


הם מתחילים סביב גיל שלושה חודשים, עלולים לגרום לבכי רב ולילות ללא שינה, ונמשכים לעתים עד גיל שלוש: כאבי צמיחת שיניים בתינוקות מסיבים להם, ולנו, כאב רב. הורים רבים פנו לעזרה לג'לים שונים להקלה על הכאבים, אך ההנחיות החדשות שהוציא משרד הבריאות בשבוע שעבר הובילו לבלבול רב. איזה ג'לים אסורים לשימוש ומה כן ניתן לעשות כדי להקל על התינוקות? הכנו עבורכם מדריך מיוחד.


קראו עוד: יותר מדי מחמאות הופכות ילדים לנרקסיסטים


ג'לים להקלה: רק מגיל 4 חודשים

"בעקבות ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, יצא גם משרד הבריאות הישראלי באזהרה לציבור ההורים בארץ, הנוגעת לשימוש בג'לים להקלה על כאבי צמיחת שיניים", מסבירה הרוקחת מירי קליין. "חשוב קודם כל להדגיש שאסור להשתמש בתכשירים המיועדים להקלה על כאבי שיניים במבוגרים אצל תינוקות, בשל הסיכון לתופעות לוואי קשות, ביניהן פרכוסים, פגיעה מוחית, בעיות לב ועוד, שנמצאו על ידי ה-FDA. בין התכשירים הללו נמצאים ג'לים המכילים לידוקאין ובנזוקאין, שבישראל נמכרים אך ורק בהתוויית שימוש למבוגרים".


אז מה כן ניתן לעשות כדי להקל על כאבי צמיחת השיניים בתינוקות? לדברי קליין, משרד הבריאות ממליץ להעדיף טיפול לא תרופתי, כמו טיפול בנשכנים וכן עיסוי של החניכיים על ידי אצבע נקייה של ההורים. בנוסף, קיימים שני תכשירים על בסיס כולין סליצילאט, המיועדים לשימוש מגיל ארבעה חודשים להקלה על כאבי שיניים. "חשוב להדגיש שגם בג'לים אלו, כמו טי-ג'ל ובייבי גאם, אסור לעבור על המינון המומלץ", מזהירה קליין. "יש למרוח כמות קטנה בכל שלוש עד ארבע שעות - לא יותר משש פעמים ביום. בנוסף, חל איסור על מריחת הג'לים במקרה של מחלה ויראלית, כמו חום או שפעת".


כאבי שיניים בתינוקות. עדיף לא לעשות שימוש תרופתי

כאבי שיניים בתינוקות. השימוש בג'לים - מגיל 4 חודשים בלבד


בנוסף לג'לים הללו, קיימים ג'לים על בסיס חומרים טבעיים, שאין מגבלה על השימוש בהם ואינם מהווים סכנה לתינוקות. במקרים של כאבים קשים, ניתן לעשות שימוש בתקופות להקלה בכאב - גם כאן, רק על פי ההתוויה המותרת ולאחר התייעצות עם רופא או רוקח. 


קראו עוד: רוצים ילד חכם ועשיר? הניקו לזמן ארוך


בקיעת שיניים: האם יש קשר לחום?

בשן הראשונה בוקעת בין גיל שלושה חודשים לגיל שנה, כאשר הממוצע הוא שישה חודשים. תהליך הבקיעה נמשך מספר חודשים, וההורים יכולים להבחין בחוסר שקט של התינוק, וייצור של רוק רב. ניתן גם לראות כי החניכיים אדומות ומגורות, וכן כי התינוק מכניס לפה את הידיים לזמן רב. בנוסף ישנה ירידה בתיאבון וקושי רב לישון בשעות הלילה.


הורים רבים טוענים כי כאשר לתינוק צומחת שן ישנה גם עלייה של חום וכן שלשולים. חשוב להדגיש כי מחקרים שנעשו בנושא לא מצאו קשר ישיר בין התופעות הללו לבקיעת השיניים, ולכן אם לתינוק יש חום יש לפנות לרופא לבדיקה. פורומים רופא שיניים מייעץ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות בעקירת שן בינה יוני 16/01/2020 11:46
  • השן האחרונה בלסת התחתונה גדלה ב90 מעלות כך שהיא הפוכה לכל יתר השיניים הרופא המליץ לעקור אותה , עשיתי צילום CT והעצב עובר דרך השן , הרופא אמר במקרה של עקירה במצב שכזה יכול להיות שתיהיה פגיעה בעצב. אפשר ממש לראות בצילום הCT קו אדום שכזה דק שעובר רק דרך שן זו. אציין שכרגע לא כואב לי כלל. הרופא המליץ לעישות טיפול מעין ניסור של ראש השן מה שיגרום לשן להתרומם , לאחר חצי שנה לבצע CT נוסף לראות אם העצב לא מפריע לעקירה , ורק אז לעקור. האם זו הבחנה נכונה במקרה כה ששן בינה בלסת תחתונה גדלה הפוך (דוחפת את השיניים) וצריך לנסר את ראש השן? אשמח להתייעצות האם הבחנה נכונה? ואם יש לבצע את הטיפול? מה הפרוצדורה של ההליך? מצורף תצלום CT תודה מראש

  • + הוסף תגובה
שטיפת הפה חנה 19/12/2019 18:17
  • 1. מה עדיף: מי מלח או מי פה? 2. הנ"ל אמורים למנוע זיהומים. האם לא קיימת סכנה של פגיעה בפלורה הנורמלית של הפה? אולי עדיף להשתמש בהם שלא באופן קבוע?

  • + הוסף תגובה
עקירה כירורגית רוני 01/10/2019 21:54
  • הסיפור שלי מתחיל לפני שנה בביקור שגרתי אצל רופא השיניים. לאחר 15 שנים של יישור שיניים ועקירות - אני מגיעה לראשונה לביקורת רגילה! הוא טוען שיש לי שיניים כלואות ושולח אותי לצילום - בצילום מתגלות 3 שיני בינה כלואות ושן חלב אחת ללא שורשים - כלואה גם היא. 1 - בצד ימין למטה, 2 - בצד ימין למעלה, 3 - בצד שמאל למטה, 4 - שן חלב - בצד שמאל למעלה - התחתונות כך נאמר לי יושבות על עצבים. אחרי פירוט כל הסיכונים עשיתי 2 ניתוחים: 1 לצד ימין ו1 לצד שמאל. צד ימין עבר קשה אבל התאוששתי אחרי שבוע וצד שמאל עבר קשה אבל הרבה יותר כואב! אני שבועיים אחרי, שום משכך כאבים כבר לא משפיע. לא מתפקדת, לא ישנה בלילות, דופקת לעצמי את הכבד כנראה ולא יודעת מה לעשות. איך זה הגיוני שצד אחד הרבה יותר קשה מהשני ומתי זה יחלים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!