//

כדאי שתדעו: למה נשים זקוקות ליותר שעות שינה?

הגיל, ההריונות ואפילו מחזור הוסת - כולם יוצרים בעיות שינה אצל נשים. רופא מסביר מדוע - וכיצד ניתן להתגבר עליהן
כתבה פרסומית כתבת חסות


הגיל, ההריונות ואפילו מחזור הוסת - כולם יוצרים בעיות שינה אצל נשים. רופא מסביר מדוע - וכיצד ניתן להתגבר עליהן


בשנים אחרונות עולם הרפואה מתעניין בבעיות בריאותיות אשר יותר שכיחות אצל נשים או מיוחדות לנשים בלבד. כחלק מאותה מגמה נעשו מחקרים רבים במטרה להבין מהו ההבדל בין שינה של נשים וגברים במהלך כל אורך החיים. תוצאותיהם של אותם מחקרים הראו כי באופן כללי נשים זקוקות לשינה ארוכה יותר וכן כי השינה שלהן עמוקה ואיכותית יותר. 


מדוע נשים ישנות יותר טוב? אולי כדי לאפשר להן מבחינה היסטורית ואבולוציונית לשמור טוב יותר על הילדים ולהתמודד עם בעיות שונות בגידולם. בנוסף, ההבדל בין המינים בהקשר של שינה בא לידי ביטוי כבר מגיל צעיר ביותר: השינה של ילדות קטנות שקטה יותר ובנות בדרך כלל ישנות יותר שעות מבנים. 


קראו עוד: 13 טיפים לסובלים מנדודי שינה


מעניין לדעת כי למרות ששינה של נשים טובה יותר, הן סובלות יותר מנדודי שינה (אינסומניה). אחד מההסברים לכך הוא השכיחות הגבוהה יותר אצל נשים של הפרעות חרדה ודיכאון. ידוע היטב ששינויים במצב הרוח, דאגנות יתר וכו' עלולים לגרום להפרעות שינה קשות. תלונות על קשיי שינה שכיחות פי שניים יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. 


נדודי שינה? זה בגלל ההורמונים

קיימת השפעה של הורמונים על השינה של הנשים. במהלך מחזור הוסת אצל נשים מתרחשים שינויים בשלבי שינה וכן בתזמון השינה. תחילתו של המחזור החודשי קשורה להפרעות בשינה והפרעות במצב הרוח. בנוסף, נשים רבות חשות ירידה באיכות השינה לפני ובזמן המחזור. 


מומחים ברפואת שינה מגדירים תלונות של נשים על קושי להירדם או יקיצות רבות במהלך השינה לפני מחזור כ-Premenstrual Insomnia. הפרעת שינה זו, למרות שהיא קצרה יחסית, עלולה לגרום למתח נוסף, לירידה במצב הרוח ולעצבנות יתר, ולכן יש להתייחס אליה ברצינות ולעשות את כל המאמצים כדי לעזור לאותן נשים, גם בטיפול תרופתי זמני. 


30% מהנשים סובלות מבעיות שינה בהריון

גם ההריון גורם לבעיות בשינה של נשים. הרוב המוחלט של הנשים מתחילות לסבול מקשיי שינה לראשונה בחייהן במהלך ההריון, שפוגע בצורה משמעותית במבנה של השינה ובשלביה. מחקרים רבים הראו כי השכיחות של נדודי שינה אצל נשים הרות מגיעה ל-30%-40%. 


הפרעות השינה מתחילות כבר בתחילתו של ההריון, וכככל שהוא מתקדם הן הופכות להיות קשות, ממושכות ושכיחות יותר. שינה לא רצופה, כאבים, דאגות וכדומה, גורמים לעייפות וישנוניות במהלך היום. 


שינה. 30% מהנשים סובלות מבעיות שינה

שינה. דאגנות יתר אצל נשים גורמת לבעיות שינה


בשליש הראשון של ההריון התלונה השכיחה ביותר הינה ישנוניות, כאשר 30%-40% מהנשים בחודש השני סובלות מכך. הסיבות העיקריות הן השפעה של הורמון הפרוגסטרון ושינה לא רציפה ולא איכותית. 


כתוצאה מאותה ישנוניות יתר נשים נוטות יותר לתנומה במהלך היום ומשך השינה בלילה עולה ל-8.2, כפי שמצאו מחקרים עדכניים, זמן ארוך בחצי שעה ויותר מזה שהיה לפני ההריון. 


בשליש השני השינה משתפרת ברוב המקרים, אך בשליש האחרון המצב מחמיר שוב, כאשר 30% מהנשים סובלות משינה לא שקטה ולא מרעננת, וכמעט כולן מדווחות על יקיצות רבות במהלך הלילה, חלקן בשל רמת חרדה גבוהה בקשר ללידה. בנוסף, רוב הזמן זוהי שינה שטחית, וכמות השינה העמוקה, שחשובה מאוד לאדם, יורדת דרסטית. 


כיצד תוכלי למנוע בעיות שינה בהריון?

-במידה שקיים עודף משקל חשוב ביותר לטפל בו


-מומלץ לתכנן שעות שינה קבועות עם סדר שינה-עירות יציב


-יש לתת לשינה עדיפות ולאפשר תנומה במהלך היום במידת הצורך


-מומלץ להימנע משתייה מרובה לפני השינה


-מומלצת דיאטה עשירת ברזל וויטמינים וכן פעילות גופנית קבועה, לפחות חצי שעה ביום


-כדאי להשתדל לישון על צד שמאלי, וכן לארגן מיטה נוחה. כדאי גם לישון עם ראש מוגבה. 


-חשוב להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול, מאוכל חריף ומשתיית קפה


-יש לישון בחושך ולהימנע מלבלות זמן במיטה ללא שינה


גיל המעבר: השינויים ההורמונליים שפוגעים בשינה

הפרעות שינה הן בעיות שכיחות מאוד אצל נשים בגיל המעבר, ולכן מתבצעים מחקרים רבים במטרה להבין כיצד הפסקת הוסת משפיעה על השינה ואיך יש לטפל בהן. חשוב לקחת בחשבון שלא רק שינויים הורמונליים מביאים להפרעות שינה. עם הגיל ישנן בעיות נוספות אצל נשים, ביניהן עליה במשקל, ירידה בפעילות הגופנית, שכיחות גבוהה יותר של מחלות גופניות ממושכות ועוד, אשר משפיעות על השינה. מכאן שגם הטיפול בבעיות הללו משפר משמעותית את יכולתה של האישה לישון באופן רציף ואיכותי. 


במידה וגם לאחר הטיפול אין שיפור, והאישה עדיין סובלת מקשיי שינה, יש לפנות למומחה בתחום רפואת שינה כדי לקבל ייעוץ וטיפול, כולל טיפול תרופתי במידת הצורך, וטיפול לא תרופתי שמבוסס על גישות התנהגותיות. 


כמה שעות שינה זה מספיק? 

שאלה זו מטרידה רבים בכל העולם. כדי לענות עליה נעשו מחקרים שבהם השתתפו עשרות אלפי אנשים ונמשכו שנים רבות. במחקרים הללו הוכח ששינה של פחות מחמש שעות ויותר מתשע שעות הינה גורם סיכוי ליתר לחץ דם, פגיעה במערכת החיסון, עליה במשקל והתפתחות סכרת. מעניין לדעת שנשים רגישות יותר למחסור בשינה, לעומת גברים, וכאשר בן ישנות פחות מחמש שעות הפגיעה במערכת הלבבית הינה חמורה יותר. 


שינה היא תהליך חשוב ושברירי ביותר. כולם חייבים לשמור על שינה טובה ואיכותית ולמשך זמן מתאים, וכך נוכל לשמור על הבריאות שלנו - הגופנית והנפשית. ד''ר אולג שומייקו, רופא פסיכיאטר מומחה, סגן פסיכיאטר המחוזי, לשכת הבריאות מחוז דרום


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אולג שומייקו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמוטיב אלעד 27/01/2016 02:18
 • ערב טוב ושלום לך. קראתי על תרופה רמוטיב שיש לה תופעות לוואי מאוד קטנות ובכל מיני מקומות היה כתוב שזו תרופה טובה ולא כדאי לזלזל בה אפילו שהיא טבעית. אני הוגדרתי כחולה ב"דיסטמיה" ומכל מה שקראתי אני מרגיש שאני סובל מדיכאון קל או בינוני (מצב רוח אפרורי, מתפקד כרגיל אבל לא ממש נהנה, בעל מוטיבציה נמוכה, כבר לא צוחק כמו פעם וכו'). סבלתי מאוד מתופעות לוואי קשות מכל מיני תרופות. בעצם התרופה היחידה שהחזקתי איתה מעמד היתה ציפרלקס. הייתי על מינון 10 חודש, 15 עוד חודש והגעתי עד 20 מ"ג למשך חודשיים (המשכתי חודשיים נוספים למרות שלא הצלחתי להגיע לאוגזמה בכלל בכלל, חרקתי שיניים בעוצמה עד כאב ועוד כל מיני דברים מתסכלים). תרופות אחרות "גמרו אותי" כבר בתחילת הדרך (שמעת על כאבי אשכים?? עצירת שתן?? עצירות מטורפת?? סבלתי מכל מה שרשום בעלון). ד"ר קרני בבקשה תייעצי לי - לי ברור לגמרי שאני סובל מדיכאון קל או בינוני אבל יכול להיות שרמוטיב יעזור לי אם ציפרלקס לא עזר? ואם כן - איך וכמה לקחת? בבקשה תעזרי לי תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/02/2016 15:06
 • לאלעד שלום, רמוטיב הינה תרופה נוגדת דכאון מצויינת, אשר לפי המחקרים עובדת על דכאון קל עד בינוני ובאותה עוצמה כמו הציפרלקס. אכן יש לה הרבה פחות תופעות לוואי מאשר ל-SSRI'S. יחד עם זאת יש מטופלים אשר אינם מגיבים אליה כפי שיש מטופלים אשר אינם מגיבים לתרופות אחרות. ייתכן ורמוטיב יעזור לך. המינון הוא 500 מ"ג ליום, פעם ביום. ניתן לקחת את התרופה בבוקר, בערב או בצהריים. אני מבינה מכאבי האשכים שניסית את האיקסל, האם ניסית את הסימבלתה? במידה ולא ניסית ובמידה ורמוטיב לא ישפר את מצבך בצורה מספקת הייתי מנסה תרופה זו. סך הכל תרופה זו בדרך כלל עם פחות תופעות לוואי מה-SSRI'S, ובודאי מהאיקסל ואפילו מהאפקסור, לגבי עצירת שתן. מאידך, התרופה מאוד יעילה. בנוסף, חשוב שתוודא את תפקוד בלוטת התריס. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
אלופה! אלעד 02/02/2016 18:07
 • אכן הכאבים באשכים הופיעו וחלפו בהתאמה לטיפול באיקסל. סימבלטה ניסיתי אבל היא דפקה לי את האורגזמה וגם איתה נעלתי את השיניים חזק. אנסה רמוטיב. תודה רבה על התקווה!

 • + הוסף תגובה
רמוטיב - המשך שאלה אלעד 04/02/2016 19:18
 • שלום שוב ד"ר, מהן תופעות הלוואי של רמוטיב? התחלתי לקחת לפני כמה ימים ואני מרגיש עייפות גדולה. ממש תשישות. האם זה קשור לתרופה? ואולי לשילוב עם קלונקס שאני לוקח פעם ביום? האם זה חולף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 04/02/2016 20:27
 • לאלעד שלום, העייפות קרוב לוודאי היא בגלל השילוב עם הקלונקס. סביר להניח שעייפות זו תחלוף אך הייתי מפחיתה את כמות הקלונקס. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
למה להחליף? אלעד 04/02/2016 23:40
 • תודה רבה! שמח שלפחות יש הסבר לזה - השילוב עם הקלונקס... לרמוטיב בפני עצמו יש תופעות לוואי כלשהן? בפני עצמו גם יכולה להיות עייפות כזו? עם מה לדעתך כדאי לישון בלי שתהיה אינטראקציה כזו (תשישות, עייפות, מותשות)?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 08/02/2016 16:13
 • לאלעד שלום, הרמוטיב יכול לגרום בתחילת הטיפול לתופעות לוואי הקשורות להפרעות במערכת העיכול כגון: בחילה, כאבי בטן ושלשולים. בנוסף, יתכנו גם: פריחה, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורת, חולשה, הזעה, עצבנות ואי-שקט. לא נתקלתי בעייפות שכזו בטיפול רק ברמוטיב. עדיף להשתמש בלוריבן אשר השפעתו היא של כ-4 שעות. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
רמוטיב דנה 14/08/2019 07:41
 • הי אני נוטלת כבר שבועיים רמוטיב עקב דיכאון ובעיקר חרדה לא הצלחתי עם לוסטרל עקב הבחילות כעט אחרי שבועיים וקצת אני לא מרגישה שינוי משמעותי אם בכלל עם הרמוטיב כמה זמן עלי לתת לזה הזדמנות? והאם ציפרלקס עדיפה על לוסטרל מבחינת הבחילות?

 • + הוסף תגובה
התחלת טיפול ברמוטיב 500 מג מודאגת 14/08/2020 09:28
 • האם ייתכן שאחרי כ 10 ימים מהתחלת השימוש ברמוטיב יופיעו התפרצויות כעס ואי שקט? תוך כמה זמן הכדור אמור להשפיע לטובה?

 • + הוסף תגובה
העלאת מינון ציפרלקס ליותר מ20 מג מאי 18/12/2014 20:47
 • שלום ד״ר אני לוקחת ציפרלקס 20 מ״ג בכל יום כבר חצי שנה עם עליות הדרגתיות במינון כמובן, וקונצרטה 27 מ״ג, וגם ויטמינים של צנטרום פרפורמנס ועכשיו התחלתי לקחת גם אומגה 3. בזמן האחרון לפני כחודש בערך אני מרגישה בירידה, היו לי ימים טובים והרגשתי מעולה אבל עכשיו עוד פעם חזר לי הדיכי והחרדה, תחושה שאני כבויה בלי מצב רוח, כאבי ראש ושרירים, אני מרגישה כמו טשטוש ראיה (אני עובדת מול מחשב ומספרים) ראש כבד. לפני חודשיים היו לי כאבי ראש כאלה ועשו לי סיטי בבית חולים ויצא תקין, אני לא יודעת מה לעשות אני לא מצליחה להרים את עצמי ללמוד, אני ישנה ממש הרבה בלילה ושינה עמוקה וזה בלי כדור שינה. קשה לי עם המצב אני בחורה אנרגטית ושמחה וזה הורס אותיי! מה את מציעה לי לעשות בבקשה? אני נעזרת בקסנקס אבל האם את חושבת שאפשרי להעלות מינון של הציפרלקס מעל 20? אשמח על עצתך בעיניין, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
אפשר אני 21/12/2014 00:38
 • אבל צריך טופס 29 ג זאת אומרת הפסיכיאטר שלך צריך לבקש אישור מיוחד בשבילך ממשרד הבריאות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:41
זהירות. אין לקבל את עצותיו של "אני", הוא לא איש מקצוע למאי ולשאר המגיבים בפורום 21/12/2014 23:02
אשמח לקבל חוות דעת מד״ר קרני מאי 22/12/2014 06:06
 • עם התגובות המלחיצות למינהן אשמח לקבל תשובה ממך, ואם באמת יש בכך סיכון אז מה עושים? בנתיים העלתי ל25 מ״ג יחד עם זאת הציפרלקס לא גורם לי לתופעות לוואי שמצריכות החלפת כדור, אבל אני גם לא רוצה לקחת משהו שלא יהיה תקין לבריאות הנפשית שלי. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
המינון המקסימלי הוא 20 אני 22/12/2014 15:48
 • אך ניתן עם אישור מיוחד לקחת יותר אני אישית מכיר אנשים שלוקחים יותר ומי שמבלבלת את השכר מקודם אל תתייחסי אליה אני מבין יותר ממנה יש אכן סיכון כלשהו לבעיות בלב לכן הגבילו את המינון אבל זה לא קורה אצל כולם אם עושים בדיקת אקג תקופתית אני מאמין שזה בסדר זה בוודאי לא כמו אצל הטריציקילים שם הסיכון לגרום לבעיות לב הוא הרבה יותר ממשי

 • + הוסף תגובה
ד״ר בבקשה תעני ליי :( מאי 25/12/2014 15:24
 • בהמשך למה שכבר כתבתי העלתי את המינון ל24 מ״ג, בנוסף אני מרגישה שיש לי יותר דיכי והתקפי חרדה ונידוע לי שזה משינוי המינון כנראה, אני גם עובדת מול מחשב ויש לי בזמן האחרון (היה גם לפני ז״א שזאת לא הפעם הראשונה) טשטוש ראייה כאילו לא ממוקד ואני רואה כאילו המספרים משושטשים וכמו הילות או עננים כאלה אבל עם כל זה אני כן רואה פשוט לא ממוקד ונקי, יש לי עדשות מגע והייתי בבדיקת עיניים ואף אוזן גרון והם אמרו שהכל בסדר אבל זה מדאיג אותי כי אני כבר לא יודעת מה עובר על הגוף והמוח שלי. יש לי תחושה מגעילה אני גם מצוננת אז בכלל היום הרגשתי ממש כמו גוש בגרון וקושי לנשום ובכיתי כרגיל אבל לקחתי קסנקס ואני יותר טוב, שמתי לב גם שההתקפים מגיעים לי תמיד בשעות הצהריים. אני גם חלשה ובקושי אוכלת ועוד ההצטננות הזאת בכלל גמרה עליי אני שוקלת כבר 39.5 קילו, אני כבר לא יודעת איך להתמודד ומה לעשות אני מרגישה שאני רק שוקעת מכל הבחינות! נמאס לי ומטריד אותי הכאבים והראייה שזה היה גם לפני שהתחלתי לקחת את הציפרלקס וכל זה אבל בתקופות של המחזור יותר. אשמח לתגובתך ועזרתך, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:55
 • למאי שלום, גם אני כשאני עובדת שעות מול המחשב הראייה שלי נעשת לא ממוקדת זה דבר נורמלי לחלוטין. כאשר נעשים מצוננים כל התחושות האלה מחריפות ואם מוסיפים על זה בכי אז בכלל סותמים את האף ואת התעלות המובילות מהאף לפה ומרגישים רע וגדושים. אם את בקושי אוכלת ושוקלת 39.5 קילו אני פשוט לא מבינה איך את מצפה שתרגישי טוב. לדעתי עליך לעצור הכל ולטפל בעצמך עם תזונה נכונה וחיים יותר סדירים. ניראה לי כי לצורך כך את חייבת להגיע לפסיכיאטר. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:48
 • למאי שלום, מינון הציפרלקס המאושר לטיפול במדינת ישראל הוא 20 מ"ג. הFDA התריע מפני עלייה במינון מעבר ל20 מ"ג (או 40 מ"ג ציפרלקס) וזאת בשל סיכונים קרדיאלים. לדעתי אם אין תגובה ל20 מ"ג אין הרבה טעם להמשיך ולעלות גם בלי הגבלה זו ויש מקום לנסות ולהחליף את הכדור לתרופה כמו הסימבלטה. האם בדקו אצלך את הצורך במשקפיים? הפרעות בראייה יכולות לגרום לכאבי ראש קשים. במידה ואת לוקחת כדורים למניעת הריון יתכן והם גורמים לכאבי הראש ולטשטוש. במידה וההחמרה קשורה רק לעונת השנה ניתן לרכוש או שכור מנורה שמאריכה את שעות היום ולדיכאונות עונתיים זה פתרון מצויין. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 21:23
 • היי ד״ר, תודה על תשובתך. אני מאז ומתמיד הייתי פחות מהמשקל התקין לגיל ולגובה שלי, גם האחיינים וגם אבא ואח שלי רזים וכנראה זה הגנים, רק שלפעמים אני מצליחה לעלות 2 קילו ואז בשניה הם יורדים כשאני בחרדה. הציפרלקס כן עזר והועיל לי לחרדות והיו לי ימים יפים אבל יש גם נפילות מה גם עוצמת החרדה פחתה בדרגה משמעותית. היומיים האלה אני מרגישה טיפה יותר טוב אני שבוע ויומיים אחרי העלאת המינון, אבל עדיין כמעט בכל צהריים יש לי התקף קל ואז אני לוקחת קסנקס וזה עובר. אני חוששת להיכנס למעגל הניסויים הזה ולהישבר עוד יותר, יחד עם זאת אמרו לי שהטשטוש הבלבול והכאבי ראש מגיעים מהחרדה. כשהיה לי לפני שבוע ממש כאבי ראש וצוואר תפוס עשיתי מסאז ועד עכשיו לא היו לי כאבים. אני מקווה להרגיש טוב לאט לאט ולחזור לעצמי, אבל זה הגיוני וסביר להעלות מינון במשך שנה כל כך הרבה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 22:17
 • למאי שלום, לדעתי העלייה במינון הייתה יותר מדי הדרגתית וניתן להגיע למינון של 20 מ"ג תוך כחודש או פחות. אבל כתבתי לך שאני נגד עלייה מעבר ל20 מ"ג. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 22:29
 • תודה על דעתך, במידה וארצה לשנות את כל המנגנון הזה איך עושים זאת? ותוך כמה זמן זה אמור להשפיע ולאיזה כדור אמור להיות הכי תופעות לוואי ואולי יגרום לי ליותר תיאבון.. והאם אפשר להפסיק אפילו עכשיו שהעלתי במינון הציפרלקס? לדעתך כדאי לי לנסות? אני גם לוקחת קונצרטה 27 מ״ג ביום.

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 23:04
 • בהמשך לתגובה הקודמת שלי קודם התכוונתי להכי פחות תופעות לוואי, יחד עם זאת הציפרלקס לא עשה לי ממש תופעות קשות. אבל אם את אומרת שכדאי לשנות אני אלך מחר לרופא המשפחה ואשנה (גם הוא המליץ לי לשנות לויאפקס אבל חששתי כי לא ידעתי במה מדובר) כמה מ״ג אצטרך לקחת? מצטערת על הבורות אני מאוד שמחה לקבל ממך עצות, זה ממש עוזר ומרגיע אותי, אשמח להגיע אליך גם לפגישה אם אפשרי.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 29/12/2014 20:54
 • למאי שלום, לאור תת המשקל שלך הייתי מחליפה את התרופה לסרוקסט(פרוטין) אשר מגבירה את התיאבון והינה מאוד יעילה כנוגדת דיכאון וחרדה. ניתן לעלות בכדור זה גם מעבר ל40 מ"ג. במידה ותרצי ליצור קשר באפשרותך למצוא את הפרטים באינטרנט. לאסי שלום, פרוזק הינה תרופה מאוד יעילה כנגד OCD. בדרך כלל המינון היעיל הוא 40-80 מ"ג או בממוצע 60 מ"ג. לוקח לתרופה כחודשיים עד שלושה עד שהיא גורמת לשיפור. בשל משך הזמן הרב שעובר עד שמופיע השיפור אני בדרך כלל מעדיפה לעלות ל60 מ"ג ואז להמתין ולראות. אינני סבורה שבOCD נכון לטפל עם אנטי-פסיכוטיים בוודאי לא לבדם. כאשר התרופה מתחילה להשפיע היא גורמת להחלשה של לחץ המחשבות ובהדרגה להורדה של תדירות המחשבות. בנוסף התרופה היא גם אנטי-דיכאונית מעולה. לגבי האנטי-פסיכוטיים השאלה שלך היא קצת כאילו אתה שואל האם אנטיביוטיקה תגרום להעלמות דלקת הריאות כמו האקמול שמוריד את החום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תגובה לד״ר קרני תגובה 29/12/2014 22:02
 • היי ד״ר, אני אשמח ליותר הרחבה והתייעצות מה מתאים לי, השארתי לך הודעה בנייד. אשמח שתצרי עימי קשר. תודה רבה רבה!!

 • + הוסף תגובה
סימבלטה איום ונורא מדוכא כרוני 29/03/2017 12:42
 • תופעות לוואי איומות. סחרחורות. בחילה. חוסר תאבון. בעיות במע' העיכול. הפרעות שינה. היות ואי אפשר פשוט 'לזרוק' תרופה פסיכיאטרית אלא לרדת בהדרגה לקח לי שבועות להפטר מתופעות הלוואי. השיחה עם פסיכיאטרית התברר לי שיש כאלה שנתקעים עם תופעות הלוואי לאורך זמן. החוויה עם הסימבלטה היתה כזו חריפה ומדכאת שאני פוחד להכניס לפה כדור אחר

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 19:03
 • למדוכא כרוני שלום, ראשית אינני מבינה מדוע נכנסת לשרשור משנת 2014, זה ממש הזוי. שנית, אין לי מה להוסיף על תשובתו של דני. התגובות לתרופות הן אינדיבידואליות. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תרופות פסיכיאטריות קלרה 10/08/2020 10:28
 • שלום סובלת מחרדה קשה כל בקר כשמתעוררת ויש לי בעיות בריאות רבות יש כאבים ברום הבטן יש פיסורה כואבת וצניחת רקטום שום משחה לא עוזרת יש בעיות בליעה לחץ מוגבר לסוגר הושטי היליון שגורם לרזון קיצוני והתיבשות אין לי רוק קשה לי לבלוע יש לי כאביי תופת בקיבה יש לי גם פרקינסוניזם בעיות הליכה שווי משקל לוקחת ללילה מירו 15 מג ולוריבן 0.5 מג ובבוקר חצי ציפרלקס מתעוררת עם חרדה מה לעשות ניסיתי לעלות ציפרלקס ל10 מג גורם לי לעצירות וחוסר שינה בלילה וטרום עילפון יש לי חולשות גם מיתר התרופות מה אני יכולה לעשות ? יש לי חנק בגרון בשל היובש בגלל שאין רוק מה יכל לעזור לי

 • + הוסף תגובה
זהו נושא אינדיווידואלי דני 30/03/2017 02:58
 • אין כמו תרופות פסיכיאטריות שנושא ההשפעה שלהן על אחד הוא יכול להיות לא כמו על השני/ה . במיקרה תרופה זו לא הייתה לך אולי מתאימה ואולי זו הייתה ירידה לשם עליה שלא מיציתה עד הסוף . בישבילי ה 120 מ״ג סימבלטה היא לא פחות ממה שעשה את העבודה .

 • + הוסף תגובה
שאלות על דפלפט, תרופה די נחמדה בלי הרבה תופעות לואי . רוני 30/03/2017 19:59
 • היי, אז ככה לאחר כל מיני תרופות כמו אנטי פסיכוטי גאודון שלא הסתדר לי כי עשה סיוטים ירדתי לסימבלטה שגם לא ממש אהבתי כי עשה תופעות שלא התאימו לי אישית כמו השמנה. ציפרלקס וכאלה לא אהבתי כי עושה זיעה וריח מוזר. התחלתי עם דפלפט בלילה, השאלה שלי אם הבוקר שלמחרת עדיין אמור להשפיע עלי הדלפלפט? כי שותים אותו לפני השינה אני מקווה שאני לא פוגע באף אחד ולא מתכוון להרוס לאף אחד את הטיפול אבל כל אחד והתרופה שמתאימה לו, אחד רזה אין בעיה שיקח תורופה שמגבירה תאבון, אני שמן אז בגלל זה לא מתאים לי תרופות שמגבירות תיאבון וזיעה כי לשמנים כבר יש את זה מעל הממוצע הבנתם? שלא תתנו לזה להוריד אותכם מהתרופה חלילה

 • + הוסף תגובה
גם רזה לא אמור לקחת כדור שמעלה תאבון אוסנת 30/03/2017 20:26
 • ובטח לא מי שיש לו עודף משקל. כדורים שמעלים תאבון ומשמינים צריך להוציא מחוץ לחוק. תרופה לא אמורה לגרום לנזק. או, שיהיה להם אותו חוק כמו עישון. כמו שיש פינת עישון, תהיה פינה ללקיחת כדורים שעושים נזק עם אזהרה "כדור זה גורם להשמנה, מחלות לב, סכרת וכו'. בדיוק כמו שלא מעודדים עישון לצורך רגיעה, כך לא צריך לעודד כדורים משמינים אפילו אם חושבים שזה מרגיע.

 • + הוסף תגובה
אם את שואלת אותי אוסנת רן 30/03/2017 21:37
 • הכי טוב בלי שום תרופה אני שונא את כל התרופות הלוואי ואלוהים לא היה בן זונה והיה מברך אותי בחיים נורמלים ללא תרופות אבל אלוהים בחר להיות בן זונה חסר אכפתיות

 • + הוסף תגובה
רן צודק נת 09/08/2020 21:45
 • אלוהים אכן בחר ליהיות בן זונה גדול. במידה והוא ישנו? ללא ספק. אחד השרמוטות זה

 • + הוסף תגובה
פסיכיאטרים הם אנשי מכירות של תרופות רן 30/03/2017 21:43
 • מרגיש כאילו הם מקבלים commission על על תרופה שהם מצליחים לשווק לך, טוב אני יודע שזה נשמע הזוי אבל יש כלכך הרבה חרא של תרופות עם תופעות לוואי והפסיכיאטר תמיד ישקר לך שאין שום תופעות לוואי מרוב שהם עלובות הוא צריך אשכרה לשקר לך כדי שתבוא לעוד פגישה ועוד פגישה ובכל פגישה ידחוף לך חרא של תרופה כדי למשוך אותך אצלו כמה שיותר פגישות ככה ירוויח יותר. מי שבאמת שילך ללמוד מקצוע רפואה נורמלית ולא פסיכיאטר, לא בדיוק מסוגי הרפואות העיליות, פסיכיאטריה היא רפואה לא כלכך יעילה ולא כלכך חכמה, לכו תהיו מנתחים , רופאי ילדים,רופאי עור משהו שבאמת מרפא מחלות. סתם מקצוע מעפן הפסיכיאטריה הזאת

 • + הוסף תגובה
צודק ב- 100% אוסנת 30/03/2017 23:09
 • כדורים פסיכיאטרים הם כמו סיגריות לאנשים מעשנים. זה יכול להרגיע אבל גורם לנזקים. הבעייה היא שיש אנשים שלוקחים אותם מרצון, בדיוק כמו שיש כאלה שצריכים סיגריה על מנת להרגע, ולא ניתן לכפות על אדם בוגר לא לעשן או לא לקחת כדור. אם יתייחסו לכדורים פסיכיאטרים כמו לסיגריות, לא יהיה מצב של כפייה. אף משפחה לא תאיים או תכפה כדורים פסיכיאטרים על בן משפחתם, כמו שאף משפחה מכריחה בן משפחה לעשן. אין לי בעייה שהכמות/מינון תהיה מפוקחת על ידי פסיכיאטר, אבל כן יש לי בעייה שזה מוצג כתרופה ורפואה למרות שהיא גורמת לנזקים.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 18:39
 • לרוני שלום, יש דפלפט רגיל שצריך לקחת פעמיים עד שלוש פעמים ביום, ויש את הדפלפט כרונו שלוקחים אותו פעם ביום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!