מחקר מצא: הפירות והירקות שפוגעים בפוריות הגבר

חוקרים מצאו כי הריסוס שנמצא בפירות וירקות גורם לספירת זרע נמוכה אצל גברים. ההמלצה: לאכול אורגני
כתבה פרסומית כתבת חסות


חוקרים מצאו כי הריסוס שנמצא בפירות וירקות גורם לספירת זרע נמוכה אצל גברים. ההמלצה: לאכול אורגני


אוהבים תותים, תרד ותפוחים? כדאי שתשטפו אותם היטב לפני האכילה, בעיקר אם אתם גברים שמתכננים להיות אבות. הסיבה: מחקר חדש מצא שחומרי הריסוס שעל הפירות והירקות גורמים לירידה בספירת הזרע.


החוקרים מאוניברסיטת הרווארד בדקו מידע על 155 גברים שהשתתפו במחקר על סביב ובריאות שנערך במרכז לפוריות בבוסטון. המידע כלל 338 דגימות זרע שסופקו בין השנים 2007 ל-2012 ובנוסף על ידי סקר שבדק את הרגלי התזונה של אותם גברים. 


קראו עוד: 3 סיבות לספירת זרע נמוכה - והפתרונות


החוקרים מצאו כי גברים שאכלו כמות גדולה יותר של פירות וירקות עם רמות גבוהות של ריסוס היו בעלי ספירת זרע נמוכה ואחוז נמוך של נוזל זרע נורמלי, לעומת גברים שאכלו ירקות ופירות עם רמות נמוכות של ריסוס. יש לציין כי החוקרים לקחו בחשבון משתנים כמו עישון ומשקל יתר, שני גורמים שידועים כפוגעים בספירת הזרע.


פוריות. תותים מכילים רמות גבוהות של ריסוס

פריון. נפגע מאכילת תותים מרוססים


לדברי החוקרים, הכמות המזיקה של חומרי ההדברה עמדה על 1.5 מנות ביום. כמות זו הובילה לירידה של 49% בספירת הזרע וירידה של 32% בנוזל הזרע הנורמלי. 

 

קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות


"זהו המחקר הראשון שמוצא קשר בין צריכה של חומרי הדברה שנמצאים בירקות ופירות, המקור שהם המקור העיקרי לחומרים אלו שחודרים לגופינו, לבין תוצאה גופנית שלילית בבני אדם", מסביר ג'ורס חווארו, פרופ' לתזונה ואפידמיולוגיה ומי שעמד בראש המחקר.


החוקרים מדגישים כי המחקר לא צריך להוביל להמלצה להפחית בצריכת פירות וירקות, אלא להיפך. "אחד הדברים הנוספים שמצאנו במחקר היה שככל שגברים צרכו יותר פירות וירקות ללא חומרי הדברה הם היו בריאים יותר והיו לכך יתרונות הקשורים גם לרמות הפוריות", ציינו. "נסו לצרוך יותר גידולים אורגניים והימנעו מפירות וירקות הידועים ככאלו שיש בהם רמות גבוהות של ריסוס, כמו תותים ותרד, למשל".פורומים פוריות הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח בדיקת זרע יוסי 28/01/2020 14:46
 • היי פרופסור, אני ואשתי מנסים להכנס להריון כבר כמעט 6 חודשים. אני בן 27 והיא בת 31. אשמח להסבר על תוצאות הבדיקה. בנוסף, האם אוכל כבר בימים הקרובים (כמובן לאחר התנזרות של 3 ימים) לגשת שוב לבצע את הבדיקה? תודה רבה Liquefaction Normal Viscosity Normal Colour pH 8.00 Volume (ml) 1.1 Concentration (mil/ml) 55.0 Total Concentration (mil) 60.50 Percent of motile sperm (%) 28 Rapid (%) + Moderate (%) ++ Slow (%) ++ Non progressive (%) Total motile sperm (mil) 16.94 Percent of motile sperm after 4 hours (%) 25 Vitality (%) Agglutination - Morphology (%) Normal forms (%) 2 Abnormal forms (%) 98 Head defect (%) 85 Mid Piece Defect (%) 7 Tail defect (%) 6 Immature forms (mil/ml) 2-3 Leucocytes (mil/ml) 1-2 הערות: Normal Astenozoospermia Abnormal Teratozoospermia

 • + הוסף תגובה
בדיקת זרע דנה 20/01/2020 08:46
 • שלום רב, להלן נתוני בדיקת זרע שביצע חבר שלי : Complete liquefaction – not complete Viscosity – normal pH -8.1 volume – 1.30 concentration – 104 total count – 135.2 motility – 54 total motile count – 73.01 grade of motility – abc vitality – 78 normal morphology – 1 leukocytes – few מבקשת לדעת האם לאור הנתונים של בדיקת הזרע (מורפולוגיה תקינה 1% בלבד), נכון לומר שהסיכויים להרות באופן טבעי אפסיים ?

 • + הוסף תגובה
בהמשך לשאלתי בנוגע לבדיקת הזרע דנה 20/01/2020 09:40
 • מבקשת רק לציין כי אני כבר בת 36 וכוונתי המדויקת בשאלה היתה האם עם נתוני הזרע שציינתי ישנה אפשרות להרות באופן ספונטני ובמהירות.

 • + הוסף תגובה
תשובה לבדיקת זרע פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 21/01/2020 10:28
 • ריכוז ותנועה תקינים. מורפולוגיה נמוכה, רק אחוז אחד מתאי הזרע הוא בעל מבנה גרעין תקין. מצב זה יקשה על קבלת הריון ספונטני. מומלץ להגיע למרכז ברטוב לבדיקה מעמיקה בכדי שנוכל לתת חוות דעת מקיפה יותר ולכוון אתכם להמשך התהליך.

 • + הוסף תגובה
בדיקת זרע ישראל 08/01/2020 09:38
 • שלום רב לאחר שנה וחצי של ניסיון להרות ללא הצלחה פנינו לבירור רפואי. אצל אשתי נראה שהכל תקין. אני בן 33 ואשתי בת 32 ,עשיתי בדיקת זרע באיסוף וגינלי לפני חודש ושבוע והתוצאה הייתה נפח 1 Ph 7.2 ריכוז 0.8×6'10 נזילות תקינה תנועתיות 75% בינונית ואתמול עשיתי שוב בדיקה חוזרת לאחר 10 ימים של התנזרות והתשובות הן נפח 2.2 Ph 7.8 ריכוז 6.5×6'10 תנועתיות 15% טובה מורפולוגיה 0% מה זה אומר ומה ניתן לעשות? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה בדיקת זרע פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 13/01/2020 11:16
 • שלום ישראל, יש הבדלים גדולים בין שתי הבדיקות. בבדיקה הראשונה נראה כי יש בעיה בכמות תאי הזרע, אך כיוון שכתבת שהזרע נבדק לאחר איסוף מהאישה, ייתכן שהבדיקה אינה אמינה. אחוז התאים שבתנועה תקין. לא רשמת אחוז התאים התקינים מבחינה מורפולוגית. בבדיקה האחרת יש כמות גדולה יותר של תאי זרע, אך אחוז התאים שבתנועה נמוך והמורפולוגיה היא 0%. לדעתי, כדאי לחכות כחודש מהבדיקה האחרונה ולעשות בדיקת זרע חוזרת, לא בצורה של איסוף מהאישה, עם התנזרות של 3-5 ימים. מומלץ לעשות את הבדיקה החוזרת במרכז ברטוב לפוריות הגבר ולאחר קבלת תוצאות הבדיקה נוכל לכוון אתכם ולהנחות אתכם הלאה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!