לא ייאמן: תרופה מימי הביניים משמידה חיידק עמיד

חוקרים שבדקו "מתכון" לתרופה נגד שעורה בעיניים מהמאה ה-10 נדהמו לגלות כי היא משמידה את החיידק MRSA, העמיד לאנטיביוטיקה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/04/2015

חוקרים שבדקו "מתכון" לתרופה נגד שעורה בעיניים מהמאה ה-10 נדהמו לגלות כי היא משמידה את החיידק MRSA, העמיד לאנטיביוטיקה


תרופה מימי הביניים שנועדה לטיפול בזיהומי עיניים מסוגלת להרוג את החיידק סטפילוקוקוס אאורוס שעמיד למספר סוגים של אנטיביוטיקה: כך גילו חוקרים מבריטניה ומארצות הברית.


אחד החששות הגדולים ביותר של הרפואה בשנים האחרונות אלו החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה. על פי ארגון הבריאות העולמי, מדובר על אחד משלושת האיומים החמורים על בריאות האדם בזמננו. למעשה, כאשר חיידקים אלו תוקפים את האדם, אין לרפואה שום דרך לסייע לו - ופעמים רבות הדבר מסתיים במוות.


קראו עוד: מדענים מנסים לפתח סוגי אנטיביוטיקה חדשים


צוותים רבים של חוקרים מנסים בשנים האחרונות למצוא סוגים חדשים של תרופות שיסייעו להילחם באותם חיידקים עמידים. כעת גילו החוקרים כי "מתכון" מהמאה ה-10, שמטרתו הייתה לטפל בשעורה בעין וכולל שום, בצל, יין ומרה של פרות - הוא גם תרופה טובה נגד אותם חיידקים.


חיידקים עמידים. גורמים למוות

חיידקים עמידים. אחד משלושת האיומים החמורים על בריאות האדם בזמננו


ה"מתכון" שהתגלה כולל בישול של ארבעת המרכיבים בכלי עשוי פליז. לאחר מכן מסננים אותם ושומרים בצד למשך תשעה ימים לפני השימוש. לדברי החוקרת, היא החליטה לבדוק אם הוא עדיין יעיל גם בימינו. להפתעתה התרופה לא רק ריפאה שעורה בעיניים, אלא הצליחה להרוג 999 תאים של MRSA (חיידק שעמיד למספר סוגי אנטיביוטיקה) מתוך 1000 כשמרחו אותה על פצעים מזוהמים בחיות מעבדה.


קראו עוד: חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה נפוצים בבשר ובעופות


חיידק ה-MRSA נפוץ בבתי חולים, ומתפשט בשל שמירה על היגיינה נמוכה. בשנים האחרונות נעשה מאמץ בכל העולם כדי להפחית את רמותיו בבתי החולים, לאחר שהתברר כי מספר מקרי המוות בשל ההידבקות בו גבוהים במיוחד.


לחוקרים ההמומים עדיין אין תשובה לשאלה מה עושה את "תרופת הסבתא" מלפני אלף שנים יעילה כמו האנטיביוטיקה המודרנית, אם לא מעבר לכך, כיוון שלאף אחד מהמרכיבים אין השפעה ישירה על הסופר-חיידק. הם מאמינים שהמפתח ליעילות התרופה הוא השילוב של המרכיבים ושיטת ההכנה המיוחדת.פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס מרה יעל 01/12/2019 16:37
 • שלום פרופ' מעומדת לניתוח לכריתת כיס מרה. תפקודי קרישה יצאו עם ערכים גבוהים מעל הנורמה. האם תהי'ה לי בעי'ה לבצע את הניתוח?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!