לא ייאמן: תרופה מימי הביניים משמידה חיידק עמיד

חוקרים שבדקו "מתכון" לתרופה נגד שעורה בעיניים מהמאה ה-10 נדהמו לגלות כי היא משמידה את החיידק MRSA, העמיד לאנטיביוטיקה
כתבה פרסומית כתבת חסות


חוקרים שבדקו "מתכון" לתרופה נגד שעורה בעיניים מהמאה ה-10 נדהמו לגלות כי היא משמידה את החיידק MRSA, העמיד לאנטיביוטיקה


תרופה מימי הביניים שנועדה לטיפול בזיהומי עיניים מסוגלת להרוג את החיידק סטפילוקוקוס אאורוס שעמיד למספר סוגים של אנטיביוטיקה: כך גילו חוקרים מבריטניה ומארצות הברית.


אחד החששות הגדולים ביותר של הרפואה בשנים האחרונות אלו החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה. על פי ארגון הבריאות העולמי, מדובר על אחד משלושת האיומים החמורים על בריאות האדם בזמננו. למעשה, כאשר חיידקים אלו תוקפים את האדם, אין לרפואה שום דרך לסייע לו - ופעמים רבות הדבר מסתיים במוות.


קראו עוד: מדענים מנסים לפתח סוגי אנטיביוטיקה חדשים


צוותים רבים של חוקרים מנסים בשנים האחרונות למצוא סוגים חדשים של תרופות שיסייעו להילחם באותם חיידקים עמידים. כעת גילו החוקרים כי "מתכון" מהמאה ה-10, שמטרתו הייתה לטפל בשעורה בעין וכולל שום, בצל, יין ומרה של פרות - הוא גם תרופה טובה נגד אותם חיידקים.


חיידקים עמידים. גורמים למוות

חיידקים עמידים. אחד משלושת האיומים החמורים על בריאות האדם בזמננו


ה"מתכון" שהתגלה כולל בישול של ארבעת המרכיבים בכלי עשוי פליז. לאחר מכן מסננים אותם ושומרים בצד למשך תשעה ימים לפני השימוש. לדברי החוקרת, היא החליטה לבדוק אם הוא עדיין יעיל גם בימינו. להפתעתה התרופה לא רק ריפאה שעורה בעיניים, אלא הצליחה להרוג 999 תאים של MRSA (חיידק שעמיד למספר סוגי אנטיביוטיקה) מתוך 1000 כשמרחו אותה על פצעים מזוהמים בחיות מעבדה.


קראו עוד: חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה נפוצים בבשר ובעופות


חיידק ה-MRSA נפוץ בבתי חולים, ומתפשט בשל שמירה על היגיינה נמוכה. בשנים האחרונות נעשה מאמץ בכל העולם כדי להפחית את רמותיו בבתי החולים, לאחר שהתברר כי מספר מקרי המוות בשל ההידבקות בו גבוהים במיוחד.


לחוקרים ההמומים עדיין אין תשובה לשאלה מה עושה את "תרופת הסבתא" מלפני אלף שנים יעילה כמו האנטיביוטיקה המודרנית, אם לא מעבר לכך, כיוון שלאף אחד מהמרכיבים אין השפעה ישירה על הסופר-חיידק. הם מאמינים שהמפתח ליעילות התרופה הוא השילוב של המרכיבים ושיטת ההכנה המיוחדת.פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיס מרה אסתר 18/03/2020 13:20
  • שלום עשיתי usבטן עליונה. בכיס המרה רואים נגע הדי של 2מ"מ על דופן כיס המרה וכתוב אבן קולסטרולי?פוליפ? איך אפשר לדעת? תודה.

  • + הוסף תגובה
כיס מרה פרופ' פפא 26/03/2020 21:53
  • השאלה החשובה באם יש סימנים עקב פתולוגיה בכיס המרה ניתן גם לבצע מעקב סונוגרפי אם יש סימפטומטולוגיה מצד הכיס ניתן להסירו בניתוח

  • + הוסף תגובה
נמק בגדם אצבע קטועה אמא 25/03/2020 00:01
  • לאחר קטיעה )כתוצאה מחבלה) של קצה האצבע אצל בן שנה - בגובה שקצת אחרי הציפורן, החלק נתפר אך לאחר שבוע בפתיחת החבישה מתברר שהוא נמק. האם נמק כזה הוא מדבק ויש להסיר הרקמה באופן מיידי? איך פועלים כאשר העצם נשארה שלמה אך חשופה?

  • + הוסף תגובה
נמק באצבע פרופ' משה פפא 26/03/2020 21:51
  • לצערי איני יכל לחוות דעתי . יש נמק יבש שיתקלף ויש נמק רטוב המעיד יותר על זיהום מציע לפנות לרופא על מנת לקבל חוות דעת. ניתן גם במדיה

  • + הוסף תגובה
צלעות גליה 15/03/2020 18:27
  • שלום רב, לפני 14 שנה עברתי ניתוח בצלעות כרתו לי 2 צלעות מכל צלע 5 סמ באמצע כלומר יש לי מקדימה ומאחורה צלעות רופפות דבר שגורם לי לכאבים בגלל הקצוות שנותרו והחור שגורם לעור לשקוע בין הצלעות האם קיים חומר כלשהו שיכול למלאות את הצלעות החסרות או השתלה מיוחדת שמדמה עצם או אשמח להמלצה לאיזה רופא אני יכולה לפנות בנושא תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!