כך תדעו: 12 סימנים מוקדמים לאוטיזם

אבחון אוטיזם לפני גיל שלוש יכול להביא לשינוי משמעותי אצל הילדים. מהם הסימנים שמצביעים שיש בעיה? גלי כרמלי-שרים, אמא לילד אוטיסט, מסבירה

כתבה פרסומית
מאת: גלי כרמלי-שרים

אבחון אוטיזם לפני גיל שלוש יכול להביא לשינוי משמעותי אצל הילדים. מהם הסימנים שמצביעים שיש בעיה? גלי כרמלי-שרים, אמא לילד אוטיסט, מסבירה


"אני מתבוננת בסרטונים של יותם כשהיה תינוק קטן ומתוק, והסימנים צועקים אלי מתוכם. תראי! תראי! הוא אוטיסט! ואני לא ראיתי כלום", כך סיפרה לי בדמעות אם שביקשה להיפגש איתי. "אם הייתי יודעת היום לראות - היינו במקום אחר". 


כשהבן שלי אובחן, לפני שבע שנים, אחד הדברים שהפריעו לי יותר מכל הוא היעדר המידע. לצערי הופניתי לידיים לא טובות במכון להתפתחות הילד של אחת מקופות החולים, באחת מן הערים הגדולות בארץ, וסימני העיכוב ההתפתחותי שניכרו לעין, עליהם התרענו בפני המאבחנים, לא הובילו לאבחון מוקדם, למרות שכבר אז היה מובן שאבחון מוקדם של אוטיזם יכול ליצור שינוי משמעותי בהתקדמותו של הילד. דובר על "המוח האלסטי" של הפעוט מתחת לגיל שלוש, על כך שאלו השנים שבהן צריך לעשות עבודה מאומצת, וכן גנים שיקומיים כגון אלוט"ף (של אלו"ט) וגנים של העמותה לילדים בסיכון פותחים שעריהם לילדים עד גיל שלוש. 


קראו עוד: מתי ניתן להתחיל לאבחן אוטיזם?


כשקיבלנו את האבחון לבסוף, מאוחר מדי בשביל להיכנס לגן שיקומי, לא יכולתי שלא להפסיק להצטער על כך שהיעדר מידע מנע ממני להבין שהסימנים אכן שיקפו אוטיזם. כשאני צפיתי במה שהגדרתי אז לעצמי כעיכוב ההתפתחותי של בני, ראיתי גם ילד צחקן מלא שמחת חיים, שאהב להתרפק עלינו ולהתחבק. זה גרם לי לחשוב שהבן שלי לא אוטיסט - כי ממתי אוטיסטים אוהבים להתחבק? 


איך לא הבנתי שהוא אוטיסט?

כשנולד תינוק, נולדת אמא, נכון? ומה עוד נולד יחד עם האם ותינוקה? כמובן, רגשות האשמה. רגשות אשמה הם שמה האמצעי של כל אם, כך נראה. אז כן, לא משנה מה נעשה ומה לא נעשה, רגשות האשם ילוו אותנו. למה לא ראיתי? למה ראיתי ולא הבנתי? למה הבנתי והדחקתי? נדמה שתמיד נהיה באיזשהו שלב על גלגל רגשות האשמה. 


אוטיזם. אבחון מוקדם

אוטיזם. חשוב לאבחן מוקדם


"למה את חושבת שהבן שלך אוטיסט?", שאלתי מכרה שהתקשרה לספר לי בסודי סודות שהיא חושדת שבנה הצעיר, צעיר מאוד, רק בן שנה ומספר חודשים, נמצא על הספקטרום האוטיסטי.


"טוב, אז סך הכל הוא נראה די בסדר, מגיב, מסתובב כשאני קוראת לו, אבל, שני דברים משכו את תשומת לבי: הראשון זה שהוא פשוט לא הצביע. והשני, כששאלתי אותו איפה אחיו או אחותו - הוא פשוט לא הסתכל, לא ניסה לחפש אותם. הם היו עושים לו קולות מצחיקים והוא לא הסתובב לראות".


קראו עוד: אבחון אוטיזם: מה הרופא בודק?


אני חושבת שהיא הצליחה למצוא את החמץ שהתחבא הכי עמוק מתחת למיטה, בעוד אמהות רבות לא מצליחות לראות את החמץ שליד הרגל שלהן. אני בטוחה שאנשים רבים שהיו מסתכלים על הבן שלה לא היו מעלים בדעתם שהוא יאובחן כאוטיסט, כפי שאכן קרה. בניגוד לתסמונות או לקויות אחרות, אוטיזם הוא לכאורה תסמונת שאינה נראית. אלא שהיא כן נראית. אז איך אפשר לראות אותה?


1. כל ילד וכל תינוק מתקדם בקצב שלו 

צריך לתת לכל אחד ללמוד ולהתפתח. אין להשוות לאחים, לילדים של חברים או לילדים בגן. יחד עם זאת, כדאי לדעת מה מצופה מהילד בטווח הגילאים, לעקוב, לעמוד על המשמר ולעודד אותו לבצע פעולות מותאמות גיל.


2. אוטיסטים חווים ספי רגישות שונים 

משום כך ייתכן שתינוק אוטיסט יבכה באופן מוגזם ללא סיבה הנראית לעין או יבכה מעט מאוד.


3. חיוך

תינוק אוטיסט אולי לא יחייך בחזרה כאשר אמו או אביו יחייכו אליו. 


4. תינוק אוטיסט עלול לא להגיב כששמו נאמר 

תינוקות בדרך כלל לומדים כבר בשנת חייהם הראשונה לזהות את הצליל של שמם.


5. לא עושה "שלום"

פעוט אוטיסט יתקשה לרוב לאמץ מחוות שתינוקות לומדים בגיל צעיר, כמו נפנוף לשלום. בנוסף, הוא יכול להימנע מהצבעה על חפצים.


6. קשר עין

פעוט אוטיסט יימנע כנראה מקשר עין. מעבר לכך שאוטיסטים בוגרים מדווחים כי קשר עין הוא מצב מאוד לא נעים עבורם, פעוטות על הספקטרום לא תמיד מפתחים אותו בשלב הזה.


7. קשיים חברתיים

פעוט אוטיסט עלול להימנע מקשרי גומלין, הוא עלול לא לחפש שותפים למשחק, יתקשה לשתף במשחק שלו, ועלול לא לפתח משחק משמעותי, אלא להיות עסוק בהנעת חפצים או סידורם. 


8. מסוגר בתחומי העניין שלו

פעוט אוטיסט עלול להיות מסוגר בתחומי העניין שלו, לא לגלות עניין בסובבים אותו, להיראות כמתבודד ולא להתעניין אף בחפצים חדשים.


9. ייראה "עצמאי לגילו"

פעוט אוטיסט ייראה הרבה פעמים "עצמאי לגילו" - מאחר שהוא יתקשה ביצירת קשר להשגת משאלותיו, הוא יפנה להשיגן בעצמו.


10. יתקשה בהבנת השפה

פעוט עם אוטיזם עלול להתקשות בהבנת שפה - ברמה משתנה. ייתכן שלא יפיק קולות כלל, ייתכן שלא יבין שאלה כמו "איפה כלב" או "איך עושה כלב", ייתכן שידבר אך לא יענה לפניות אליו וכדומה. יש לציין שעיכוב שפתי יכול לנבוע מקושי שפתי או מאיחור התפתחותי ולאו דווקא עקב אוטיזם. מצד שני, גם ילד עם לקות תקשורתית יכול לפתח שפה תקינה.


11. מגע גופני

ישנם ילדים על הספקטרום שאינם זקוקים או אינם נהנים ממגע גופני, כולל חיבוק, ליטוף או נשיקה של הורים או אחים.


12. עיסוק מצומצם בתחומי עניין

פעוט אוטיסט עלול להפגין עיסוק במספר מצומצם של תחומי עניין. הוא עלול להפגין חזרתיות רבה, להתקשות בחיקוי ועל כן לא לאמץ לעצמו התנהגויות מקובלות.


כפי שמציגה הרשימה, ישנם לא מעט סימנים שהורים טריים יכולים להבחין בהם. רשימת הסימנים שלהלן אינה מתיימרת לכלול את כל הסימנים המוקדמים הקיימים, אולם אלו הסימנים העיקריים, שניתן לעקוב אחריהם ולבדוק איתם את מצב ההתקדמות של הילד. 


סימן אחד בלבד או אפילו מספר סימנים יחד אינם מעידים בהכרח על אוטיזם. ומצד שני - אי-קיומם של סימנים לא מעידים על היעדר אוטיזם. לעתים החשד עולה על ידי הגננת, סבתא, אחות טיפת חלב, מטפלת אישית או מישהו בסביבה הקרובה שיסב את תשומת לבכם, אולם רק נוירולוג מוסמך, פסיכיאטר או רופא התפתחותי יכול לאבחן אוטיזם. 


גם אם לא ידעתם לזהות את הסימנים המוקדמים, אין זה אומר ש"פיספסתם את חלון ההזדמנויות". אנחנו לומדים במשך כל החיים. לכל ילד קצב משלו וישנם ילדים שלומדים טוב יותר בגילאים מאוחרים יותר מאשר בגילאים המוקדמים. כמו הבן שלי. 

הכותבת היא עורכת אתר האינטרנט שוקולד כחול - על אוטיזם ואנשים//

פורום נוירולוגיה ילדים

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שמיעת קולות פוקדים אצל ילדה אוטיסטית
 • ר
 • 04/02/2019 00:56
 • הבת שלי בת 10, והתחילו לה סימנים ראשוניים להתחלת ההתבגרות. בגיל 6 היא אובחנה על הספקטרום האוטיסטי. בזמן האחרון הציפו אותה חוויות שבשבילה היו קשות (ולא היה בשליטתי למנוע ממנה). בתגובה בהתחלה הופיעו לה חרדות מוזרות (למשל, פחד מחפצים קטנים, כמו סיכות שדכן - חשש מבליעתן - וזה לא קשור לחוויות שהיא עברה). אבל מהר מאוד היא הגיעה למצב שהיא שומעת קולות. היינו אצל פסיכיאטרית, והיא כבר חודש וחצי אינה מצליחה לאזן את המצב, כל התרופות נותנות תופעות לוואי קשות. אבל אני דואגת - האם המצב הזה הוא בלתי הפיך? האם זה אומר שכל החיים היא תצטרך לחיות על התרופות בלבד כדי להעלים את הקולות האלה? והאם זאת בהכרח סכיזופרניה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טיקים או הפרעת תנועה
 • ליאור
 • 30/01/2019 15:41
 • שלום רב יש לי ילדה כבת 10 וחצי שמזה כבר שנה וחצי או יותר מזיזה את אצבעות הידיים והרגליים ..היא מזיזה אותם די הרבה ובעיקר זה בולט במנוחה ..אני ממש מודאגת שלא מדובר באיזו תחילתה של מחלה נוירולוגית כלשהי או אחרת..רופא ילדים שהוא גם נוירולוג ראה סרטון שצילמתי ואמר לי לנסות לא להתייחס אבל הוא לא ראה אותה אישית כי אני לא רוצה לעשות מזה סיפור . אני יכולה לשלוח סרטון למייל שתיתן לי במידה וזה בסדר. אני אישית התייחסתי לזה כטיקים אך בכל זאת מדאיג אותי שאולי זה משהו אחר..מדי פעם היא זזה באי נוחות ,מעט ממצמצת,ומאוד פטפטנית.. ילדה חכמה סהכ ופעילה . אשמח לעצה בעניין זה ולדעתכם המקצועית .. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • השפעות של חיסון על טיקים
 • אנונימית
 • 27/01/2019 18:52
 • שלום..אני רוצה להתייעץ בעילום שם! הבת שלי בת 6.5 התחילו לה טיקים מוטוריים, תנועות שרירים בלתי רצוניות של הזזת כתפיים מצמוץ וכו...זה נמשך כ4 חודשים בצורות שונות מתגבר בזמן עייפות..בבדיקה אצל נוירולוג אמר שאמור לחלוף מעצמו ללא טיפול.. אנחנו אמורים לעשות חיסון של כיתה א mmrv ואני קצת חוששת על ההשפעה של החיסון על הטיקים שחלילה לא יוחמרו..מה דעתכם והאם מישהו עבר משהו דומה? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
מחלות קשורות
בדיקות קשורות

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ