ניתוח בקע: פתוח או לפרוסקופי?

מפשעה, טבור או סרעפת? בקע (הרניה) בבטן עלול להופיע במספר אזורים והטיפול בו משתנה בהתאם למיקומו וחומרתו. מתי ניתן לטפל בניתוח לפרוסקופי, בו מוחדרים מכשירים זעירים דרך חתכים קטנים, ומתי יש לבחור בניתוח פתוח, שההחלמה ממנו נחשבת לארוכה יותר?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר יורי מנוסקין


תאריך עדכון: 12/04/2015

מפשעה, טבור או סרעפת? בקע בבטן עלול להופיע במספר אזורים והטיפול בו משתנה  בהתאם למיקומו וחומרתו. מתי ניתן לטפל בניתוח לפרוסקופי, בו מוחדרים מכשירים זעירים דרך חתכים קטנים ומתי יש לבחור בניתוח פתוח, שההחלמה ממנו נחשבת לארוכה יותר? 


אם בעבר נחשבו ניתוחים מסוימים, כטיפול בבקע, למסובכים ומסוכנים, הרי שכיום, לאור קלות הטיפול בהם ומקדמי הסיכון הנמוכים המעורבים, הם נהפכו להליך בטוח עם אחוזי הצלחה גבוהים. 


מהו בקע ובאילו איברים הוא עלול לפגוע?


בקע (הרניה) הוא חוסר שלמות של דופן הבטן, לעתים מדובר בדופן קדמית שהפגם בה נראה לעין כמעין בליטה. מאחורי הדופן ישנם איברים פנימיים. הבקע יכול להיווצר באזור של חולשה מובנית או נרכשת.


בקע טבורי – כמו למשל באזור הטבור, המקום שממנו קיבל התינוק את הדם מאמו כששהה ברחמה. כלי דם של האם נכנסו לבטן העובר ויצרו בה חור שנסגר לאחר הלידה, אולם האזור נותר חלש יחסית. לפעמים הבקע באזור זה הינו מולד, ולפעמים הוא מתפתח עקב חולשה וכתוצאה מכך נגרם הבקע הטבורי.


בקע מפשעתי – גם אזור המפשעות ידוע בחולשתו. בגופו של עובר ממין זכר האשכים יורדים מהבטן לשק המיועד להם ופותחים את דופן הבטן כדי לרדת למקומם. כך נוצר חור מובנה שנסגר אחרי הלידה אבל נותר חלש. גם בקרב בנות, הנולדות עם רצועה שמחזיקה את הרחם, נותר אזור זה חלש ומועד לסיכון לבקע. 


בקע סרעפתי – בקע שכיח נוסף עלול להיווצר בסרעפת באזור סמוך למקום שבו הוושט יורדת מהחזה לבטן. מדובר בבקע לא שכיח, אך מצריך ניתוח במצבים רבים. הוא נובע לעיתים מבעיה מולדת וגם מופיע בגיל מבוגר. בשני המקרים עלולים להתפתח סיבוכים למיניהם. 


בקע סרעפתי גולש – מאפיין מצב שבו הקיבה נכנסת לתוך החזה דרך פתח טבעי בגלל לחץ פנימי, בדרך כלל עקב השמנה. לא תמיד המצב דורש ניתוח, אבל נדרשת אבחנה של כירורג לשם כך. 


בקעים בחלל הבטן – בקעים שכיחים פחות הם אלו שנוצרים בתוך הבטן אבל הפתח שלהם לא נראה. כך למשל נגרמת חסימת מעיים ואף נקב בהם, לאחר שאיברים נכנסים זה לזה דרך פתח פנימי. אם מגלים באופן אקראי פתח חייבים לסגור אותו כדי למנוע סיבוכים עתידיים. 


קיימים סוגי בקעים נוספים הנגרמים בשל סיבות שונות כתוצאה מהתערבויות בבטן כמו ניתוחים דחופים או מתוכננים. בכל פעם שמתבצע חתך כירורגי דרך דופן הבטן, היא נחלשת וקיימת סבירות מסוימת להיווצרות בקע. ניתוח לתיקון בקע. שיעורי הצלחה גבוהים

ניתוח לתיקון בקע. שיעורי הצלחה גבוהים 


ניתוח בקע בשיטה הפתוחה


בניתוח הפתוח המסורתי מתבצע חתך עמוק לתוך האזור המדובר. משך ההחלמה לאחר ניתוח כזה  ארוך יחסית ותוצאה האסטטית גרועה יותר. 


בעבר השתדלו "לסתום חורים", שנוצרו בגוף באמצעות חוט, ממש כמו בבגד קרוע. אולם פעולה זו הביאה ללחץ רב וגדול יותר בבטן, ולמעשה, נוצר מתח שהרחיב את הבקע לאחר ניתוחים. 


בהמשך, פיתחו כירורגים את רעיון הטלאי במקום התפר. בעזרת חומר ביולוגי או סינטטי הצליחו ליצור טלאי פנימי שהונח על החור במטרה לכסותו, וכך פועלים עד היום ברוב המקרים, להוציא מקרים בודדים (כתינוקות עם בקע מפשעתי מולד, למשל). 


קיימים מספר סוגי טלאים עשויים מרשת, שיכולה להיות סינטטית או ביולוגית. רשת העשויה מחומר חי עמידה יותר לזיהומים אבל יקרה יותר ופחות חזקה מהסינטטית, ואילו רשתות סינטטיות מופיעות במגוון סוגים, שמתחדשים מדי שנה. חלקן יכולות לבוא במגע עם המעיים אך אחרות לא. 


ניתוח בקע בשיטה הלפרוסקופית (הסגורה)


כל בקע מצריך סוג מסוים של רשת ושיטה שבה תונח עליו. בעוד שבשיטה הפתוחה יוצרים בעור חתך שדרכו מגיעים לחור, הרי שבשיטה הלפרוסקופית (הסגורה) מגיעים לחור לא דרך העור באזור הבקע, אלא דרך פתחים קטנים סביבו. בפתח אחד מציבים מצלמה, שבעזרתה יכולים לראות את אזור הבקע מבפנים, ובשני פתחים נוספים מאפשרים למכשירים להיכנס לגוף ולעבוד.


מכיוון שמשתמשים בחתכים קטנים, אין סיכוי לפתח בקע נוסף או הרחבה של הקיים. בשיטה הסגורה, המכונה גם כניתוח זעיר-פולשני, נגרמים פחות זיהומים וגם הראות טובה יותר, הן סביב האזור שאותו מתקנים והן בבקע עצמו. 


יתרונות השיטה ניכרים במיוחד לאחר הניתוח. המטופלים מרגישים פחות כאב, הם מצליחים ללכת בכוחות עצמם ולאכול מהר יותר ומשך האשפוז מתקצר משמעותית. החזרה לשגרת החיים מהירה יותר והסיכוי לפתח בקע חוזר נמוך יותר.


איך מחליטים על סוג הניתוח?


למרות היתרונות הרבים של השיטה הלפרוסקופית, היא אינה מתאימה לכל מטופל. אם, לדוגמה, נותרו בדופן הבטן בקעים גדולים אחרי ניתוחים או עקב חבלות קשות, לא תתאים שיטת טיפול זו. גם במקרה שבו בקע מתפרש על כל דופן הבטן ועל איבריה ניתוח לפרוסקופי לא יתאים. 


חלק מהכירורגים אף סבורים כי ניתוח בשיטה זו מסוכן נוכח הסיכוי לפגוע במעיים, ולכן מעדיפים את השיטה הפתוחה, אך מי שיש לו ניסיון בשחרור הידבקויות יעדיף את הסגורה. אין ספק כי הבחירה בשיטת הטיפול המתאימה תלויה באופן קריטי בניסיונו של המנתח המטפל. 


ד"ר יורי מנוסקין סגן מנהל מחלקה בבי"ח ברזילי באשקלון, מומחה בכירורגיה כללית ולפרוסקופית ב"אסיא מדיקל".  

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורי מנוסקין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע מפשעתי שי 11/12/2019 06:06
 • שלום , סובל מכאבי/תחושה של אי נוחות באשכים מתוך שינה ובמהלך היום כאשר אני יושב עם רגלים משולבות ולא רק ..לאחר אולטרסאונד אשכים + מפשעות נמצא בקעים קטנים בשתי המפשעות + ווריקוצל דרגה 2 בצד שמאל חשוב לי לציין שיש לי רגישות באשך השמאלי מאשר הימני כשאני נוגע ורוב התחושה של הכאב/ אי נוחות מגיעה מהצד השמאלי כל זה התחיל לפני כשנה ואף אחד לר המליץ לי לנתח הסתכלתי על בדיקות שעשיתי לפני כשנה בערך בידיוק כשהתחיל וראיתי urea.parvum-pcr חיובי ולפי מה שזכור לי לא טיפלתי בזה ועבר שנה עכשיו אני בדילמה ממה אני סובל מבקע ? וריקוצל או מהאיפיון הזה urea.parvum-pcr שגילתי בבדיקה שנערכה לפי שנה האם יש לזה משמעות תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי או ספורטאים יכול לגרום לרגישות בראשך פרופ' משה דודאי 11/12/2019 12:56
 • שלום בקע במפשעה יכול לגרום לרגישות בראשך שאלות נוספות, האם אתה עוסק בפעילות ספורטיבית או גופנית היכולה להוביל גם לבקעת ספורטאים. בכל מקרה אתה צריך להיבדק על ידי כירורג המומחה לבנקים ולבצע ספורטאים.

 • + הוסף תגובה
המשך תגובה המשך 11/12/2019 13:02
 • לא אני לא עוסק בספורט הייתי אצל רופא כירוג אך אין המלצה לנתח מכיוון שזה בקעים קטנים

 • + הוסף תגובה
בטן ריטה 07/12/2019 22:27
 • שלום. אני אחרי שתי לידות. יש לי היפרדות שרירי הבטן ומלא עור(ממש קיפולים בלי טבור). הרבה פעמים יש גירוי בחום ואני הולכת לרופא עול לקבל משחות לשים בטבור כדי שלא יהיה ריח ופריחה. קבלתי יעוץ לפני 3 שנים אצר כירורג שאמר לי שזה לא רפואי אלא רק אסתטיקה כך שאין השתתפות של הקופה ועלות הניתוח כ40,000שח. ושאני חייבת ניתוח משולב :1.תיקון שרירים ו2 מתיחה. למעשה אני צריכה שני רופאים מנתחים. כמובן לא עשיתי כלום. זה משפיע נפשית זה מוריד חוש נשי, דחיה של הגוף. האם ניתן לעשות משהו בנושא? אני רוצה להחזיר את הגוף שלי.

 • + הוסף תגובה
בקע טבורי והפירות שרירים מתוקנים בניתוח אנדוסקופי בכירורגיה מזערית פרופ' משה דודאי 08/12/2019 00:47
 • ריטה שלום אני מבין שיש לך שלוב של בקע טבורי עם היפרדות שרירי הבטן. יש חובה לתקן את שתי הבעיות באותו ניתוח כי אחרת הניתוח לא יצליח.עד היום ביצעו את הניתוח עם חתך גדול בבטן ושני בירורים, כירורג לטבור ופלסטיקאי להיפרדות השרירים . לפני 4 שנים פתחתי טכניקה אשל כירורגיה מזערית ללא חתך, ללא צלקת, ללא חדירה לבטן עם מהלך קל והתאוששות מהירה ותוצאות מצוינות ביותר מ 50 חולים.תיכנסי לאתר " הרניה אקסלנס" ותוכלי לקרוא על הניתוח, גם העלות נמוכה ממה שכתבת.

 • + הוסף תגובה
גודל החתך בבקע יניב 06/12/2019 13:24
 • שלוםרב, עברתי ניתוח בקע מפשעתי בשיטה הפתוחה. עשו לו חתך מזעזע בצורת s בארוך של כ 15 ס"מ. כעת 3 שבועות לאחר הניתוח אני מרגיש מתחת לצלקת כאילו פס דק וקשיח לכל אורכה שמקשה על בפעולות התכופפות שונות. האם נורמאלי? ואמור להעלם או להתרכך מתישהו?

 • + הוסף תגובה
צלקת של חתך פתוח תמיד נשארת פרופ' משה דודאי 06/12/2019 14:39
 • שלום יניב שום צלק לא נעלמת ככל שהצלקת גסה יותר בתחילה כך ישאר יותר בעתיד אתה כרגע צריך לראות שאין לך סיבוך של זיהום בצלקת או חזרת הבקע תמתין כמה שבועות לראות אם יש החלמה מלאה

 • + הוסף תגובה
תחושה יניב 06/12/2019 17:18
 • תודה על תשובתך. ידוע לי שהצלקת לא תעלם, השאלה אם התחושה כאילו פס דק וקשיח לכל אורכה של הצלקת, שמקשה על בפעולות התכופפות שונות, תעלם או שהקשיחות תתרכך.

 • + הוסף תגובה
לוקח שנה למחלקת להתייצב סופית פרופ' משה דודאי 07/12/2019 11:00

הצטרפו לאינדקס הרופאים!