ניתוח בקע: פתוח או לפרוסקופי?

מפשעה, טבור או סרעפת? בקע (הרניה) בבטן עלול להופיע במספר אזורים והטיפול בו משתנה בהתאם למיקומו וחומרתו. מתי ניתן לטפל בניתוח לפרוסקופי, בו מוחדרים מכשירים זעירים דרך חתכים קטנים, ומתי יש לבחור בניתוח פתוח, שההחלמה ממנו נחשבת לארוכה יותר?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מפשעה, טבור או סרעפת? בקע בבטן עלול להופיע במספר אזורים והטיפול בו משתנה  בהתאם למיקומו וחומרתו. מתי ניתן לטפל בניתוח לפרוסקופי, בו מוחדרים מכשירים זעירים דרך חתכים קטנים ומתי יש לבחור בניתוח פתוח, שההחלמה ממנו נחשבת לארוכה יותר? 


אם בעבר נחשבו ניתוחים מסוימים, כטיפול בבקע, למסובכים ומסוכנים, הרי שכיום, לאור קלות הטיפול בהם ומקדמי הסיכון הנמוכים המעורבים, הם נהפכו להליך בטוח עם אחוזי הצלחה גבוהים. 


מהו בקע ובאילו איברים הוא עלול לפגוע?


בקע (הרניה) הוא חוסר שלמות של דופן הבטן, לעתים מדובר בדופן קדמית שהפגם בה נראה לעין כמעין בליטה. מאחורי הדופן ישנם איברים פנימיים. הבקע יכול להיווצר באזור של חולשה מובנית או נרכשת.


בקע טבורי – כמו למשל באזור הטבור, המקום שממנו קיבל התינוק את הדם מאמו כששהה ברחמה. כלי דם של האם נכנסו לבטן העובר ויצרו בה חור שנסגר לאחר הלידה, אולם האזור נותר חלש יחסית. לפעמים הבקע באזור זה הינו מולד, ולפעמים הוא מתפתח עקב חולשה וכתוצאה מכך נגרם הבקע הטבורי.


בקע מפשעתי – גם אזור המפשעות ידוע בחולשתו. בגופו של עובר ממין זכר האשכים יורדים מהבטן לשק המיועד להם ופותחים את דופן הבטן כדי לרדת למקומם. כך נוצר חור מובנה שנסגר אחרי הלידה אבל נותר חלש. גם בקרב בנות, הנולדות עם רצועה שמחזיקה את הרחם, נותר אזור זה חלש ומועד לסיכון לבקע. 


בקע סרעפתי – בקע שכיח נוסף עלול להיווצר בסרעפת באזור סמוך למקום שבו הוושט יורדת מהחזה לבטן. מדובר בבקע לא שכיח, אך מצריך ניתוח במצבים רבים. הוא נובע לעיתים מבעיה מולדת וגם מופיע בגיל מבוגר. בשני המקרים עלולים להתפתח סיבוכים למיניהם. 


בקע סרעפתי גולש – מאפיין מצב שבו הקיבה נכנסת לתוך החזה דרך פתח טבעי בגלל לחץ פנימי, בדרך כלל עקב השמנה. לא תמיד המצב דורש ניתוח, אבל נדרשת אבחנה של כירורג לשם כך. 


בקעים בחלל הבטן – בקעים שכיחים פחות הם אלו שנוצרים בתוך הבטן אבל הפתח שלהם לא נראה. כך למשל נגרמת חסימת מעיים ואף נקב בהם, לאחר שאיברים נכנסים זה לזה דרך פתח פנימי. אם מגלים באופן אקראי פתח חייבים לסגור אותו כדי למנוע סיבוכים עתידיים. 


קיימים סוגי בקעים נוספים הנגרמים בשל סיבות שונות כתוצאה מהתערבויות בבטן כמו ניתוחים דחופים או מתוכננים. בכל פעם שמתבצע חתך כירורגי דרך דופן הבטן, היא נחלשת וקיימת סבירות מסוימת להיווצרות בקע. ניתוח לתיקון בקע. שיעורי הצלחה גבוהים

ניתוח לתיקון בקע. שיעורי הצלחה גבוהים 


ניתוח בקע בשיטה הפתוחה


בניתוח הפתוח המסורתי מתבצע חתך עמוק לתוך האזור המדובר. משך ההחלמה לאחר ניתוח כזה  ארוך יחסית ותוצאה האסטטית גרועה יותר. 


בעבר השתדלו "לסתום חורים", שנוצרו בגוף באמצעות חוט, ממש כמו בבגד קרוע. אולם פעולה זו הביאה ללחץ רב וגדול יותר בבטן, ולמעשה, נוצר מתח שהרחיב את הבקע לאחר ניתוחים. 


בהמשך, פיתחו כירורגים את רעיון הטלאי במקום התפר. בעזרת חומר ביולוגי או סינטטי הצליחו ליצור טלאי פנימי שהונח על החור במטרה לכסותו, וכך פועלים עד היום ברוב המקרים, להוציא מקרים בודדים (כתינוקות עם בקע מפשעתי מולד, למשל). 


קיימים מספר סוגי טלאים עשויים מרשת, שיכולה להיות סינטטית או ביולוגית. רשת העשויה מחומר חי עמידה יותר לזיהומים אבל יקרה יותר ופחות חזקה מהסינטטית, ואילו רשתות סינטטיות מופיעות במגוון סוגים, שמתחדשים מדי שנה. חלקן יכולות לבוא במגע עם המעיים אך אחרות לא. 


ניתוח בקע בשיטה הלפרוסקופית (הסגורה)


כל בקע מצריך סוג מסוים של רשת ושיטה שבה תונח עליו. בעוד שבשיטה הפתוחה יוצרים בעור חתך שדרכו מגיעים לחור, הרי שבשיטה הלפרוסקופית (הסגורה) מגיעים לחור לא דרך העור באזור הבקע, אלא דרך פתחים קטנים סביבו. בפתח אחד מציבים מצלמה, שבעזרתה יכולים לראות את אזור הבקע מבפנים, ובשני פתחים נוספים מאפשרים למכשירים להיכנס לגוף ולעבוד.


מכיוון שמשתמשים בחתכים קטנים, אין סיכוי לפתח בקע נוסף או הרחבה של הקיים. בשיטה הסגורה, המכונה גם כניתוח זעיר-פולשני, נגרמים פחות זיהומים וגם הראות טובה יותר, הן סביב האזור שאותו מתקנים והן בבקע עצמו. 


יתרונות השיטה ניכרים במיוחד לאחר הניתוח. המטופלים מרגישים פחות כאב, הם מצליחים ללכת בכוחות עצמם ולאכול מהר יותר ומשך האשפוז מתקצר משמעותית. החזרה לשגרת החיים מהירה יותר והסיכוי לפתח בקע חוזר נמוך יותר.


איך מחליטים על סוג הניתוח?


למרות היתרונות הרבים של השיטה הלפרוסקופית, היא אינה מתאימה לכל מטופל. אם, לדוגמה, נותרו בדופן הבטן בקעים גדולים אחרי ניתוחים או עקב חבלות קשות, לא תתאים שיטת טיפול זו. גם במקרה שבו בקע מתפרש על כל דופן הבטן ועל איבריה ניתוח לפרוסקופי לא יתאים. 


חלק מהכירורגים אף סבורים כי ניתוח בשיטה זו מסוכן נוכח הסיכוי לפגוע במעיים, ולכן מעדיפים את השיטה הפתוחה, אך מי שיש לו ניסיון בשחרור הידבקויות יעדיף את הסגורה. אין ספק כי הבחירה בשיטת הטיפול המתאימה תלויה באופן קריטי בניסיונו של המנתח המטפל. 


ד"ר יורי מנוסקין סגן מנהל מחלקה בבי"ח ברזילי באשקלון, מומחה בכירורגיה כללית ולפרוסקופית ב"אסיא מדיקל".  

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורי מנוסקין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בקע מפשעתי יוסי 11/12/2016 23:33
 • שלום ד"ר לפני עשרה ימים עברתי ניתוח לתיקון בקע בשיטת לפרוסקפיה .אציין שאחרי שלשה ימים היו כאבים קלים מאוד כמעט ושכחתי שעברתי ניתוח ולאחר מספר ימים התחילו כאבים שמקרינים מהאשך בצד ימין לכיוון המפשעה ולמעלה יותר עד שלא מצליח לזוז לדקה ועובר ושוב אחרי כמה דקות זה קורה .שאלתי היא האם זה נורמלי או חריג .תודה

 • + הוסף תגובה
בשלטשה שבועות ראשונים לאחר ניתוח רצוי ללבוש סומך אשכים דר' משה דודאי 12/12/2016 09:19
 • שלום בתקופה הראשונית לאחר הניתוח זה יכול להיות. עליך ללבוש סומך אשכים- סוספנסור שתקנה בחנות אורטופדיה. האשך צריך להיות נסמך כלפי מעלה בשלטשת השבועות הראשונים והכאב יחלוף בהמשך

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התשובה המהירה יוסי 12/12/2016 11:34
 • הרגעת אותי כבר לא ידעתי מה לחשוב הייתי בטוח שצריך כבר תיקון נוסף

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 20:06
כאב חד בבטן התחתונה בעת עמידה נדב 14/12/2016 18:27
 • שלום רב, הנני 4 ימים לאחר ניתוח לפרוסקופי דו צדדי של בקע מפשעתי.לאחר יומיים מהניתוח אני חש כאב של דקירה/צביטה עזה בבטן התחתונה בצד שמאל כאשר אני עומד.עוצמת הכאב לא משתנה.תוכל לומר לי מה הסיבה לכך?

 • + הוסף תגובה
כאב חד ממוקד לאחר מספר ימים מהניתוח יכול להיות מסיכת קיבוע דר' משה דודאי 14/12/2016 20:38
 • שלום איני רואה סיבה לדאגה. אין תלונתך מעידה על בעיה משמעותית. האפשרות הסבירה ביותר שאחת מהסיכות המקבעות הרשת מכאיבה, בד"כ זה חולף תוך תקופה לא ארוכה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה נדב 15/12/2016 10:41
 • תודה רבה. תוכל לומר לי מה משך הזמן שהסיכות מתאחות עם הגוף והכאב נעלם?כי נכון לעכשיו הכאב רק מתגבר בעת העמידה.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 20:03
שבועיים אחרי הניתוח שורף לי דוד 02/01/2017 21:48
 • שלום תודה מראש שבועיים אחרי הניתוח התחיל לשרוף לי במקום הניתוח בדקתי ויש שלש חתכים קטנים שיוצאים ממנו הפרשות למי לפנות לופאה משפחה או לכירוגי (מנתח) תודה דוד

 • + הוסף תגובה
יש לפנות למנתח בבעיות הקשורות לניתוח דר' משה דודאי 03/01/2017 19:27
 • דוד שלום באופן עקרוני צריך לפנות לרופא המנתח בקשר לתופעות הקשורות לניתוח ובודאי בתקופה הראשו נה לאחר הניתוח. אתה צריך להבדק בהקדם לודא שאין זיהום בפצע הניתוח.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 19:55

הצטרפו לאינדקס הרופאים!