כמעט כל לידה חמישית בישראל – בניתוח קיסרי

ארגון הבריאות העולמי: שיעור הלידות הקיסריות גבוה שלא לצורך ומעמיד נשים וילודים בסיכון מיותר. בישראל כ-20% מהלידות מבוצעות בניתוח קיסרי. בברזיל מדובר באובססיה שמגיעה ל-80% מכלל הלידות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/04/2015

ארגון הבריאות העולמי: שיעור הלידות הקיסריות גבוה שלא לצורך ומעמיד נשים וילודים בסיכון מיותר. בישראל כ-20% מהלידות מבוצעות בניתוח קיסרי. בברזיל מדובר באובססיה, שמגיעה ל-80% מכלל הלידות


חלק גדול מהניתוחים הקיסריים מבוצעים שלא לצורך ומציבים נשים ותינוקות בפני סיכונים מיותרים – כך טוענים בארגון הבריאות העולמי, הקורא לצמצם את שיעור הניתוחים שהולך ועולה בקצב מהיר בעולם. בנייר עמדה שפרסם השבוע הארגון נטען כי "הניתוחים הקיסריים גוזלים משאבים יקרים, גם כשהם לא תורמים כלל בהפחתת הסיכונים או בשיעור תמותת התינוקות".


ניתוח קיסרי הינה דרך ניתוחית ליילוד אישה בהריון. מדובר בניתוח, שנעשה על ידי ביצוע חתך בטני מעל הרחם ההריוני לצורך הוצאת העובר והשלייה, כתחליף ללידה נרתיקית רגילה. אמנם ניתוח זה נועד על מנת לסייע במקרים שונים כעובר במצוקה, הריונות של נשים מבוגרות, עודף משקל רב, מנח לא תקין של העובר בתעלת הלידה (לדוגמא, מצג עכוז), לידות מרובות עוברים או רעלת הריון, ישנן נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מכאבי הלידה, ללדת בתאריך ספציפי רצוי ומסיבות נוספות. למרות שהסיבוכים בניתוח זה נחשבים יחסית נדירים, מתלווים אליו גורמי סיכון, מאחר ומדובר בניתוח לכל דבר ועניין. 


בארגון הבריאות העולמי מתריעים בפני סיבוכים משמעותיים ואף גרימת מוות, בעיקר כשהם נערכים באזורים שבהם לא ניתן להתמודד עם בעיות רפואיות לא צפויות, עקב חוסר זמינות של צוות הצלה רפואי או מרחק מבית חולים. 


מאז שנת 1985, מחשיבים בארגוני הבריאות הבינלאומיים את השיעור האידיאלי לניתוחים קיסריים על 10% ל-15% מכלל הלידות. הנייר האמדה שפרסם ה-WHO נטען כי  במדינות שבהן שיעור הניתוחים גבוה, אין לכך כל תרומה בצמצום שיעורי תמותת הילודים. ארגון ה- OECDבדק ומצא כי עלות לידה בניתוח קיסרי מוערכת ביותר מפי שתיים מלידה רגילה וגורמת לעלייה בתמותת אימהות ובסיבוכים שלאחר לידה בקרב אימהות ותינוקות. 


188 ניתוחים קיסריים על אלף לידות


דו"ח שפרסם משרד הבריאות מראה כי בישראל על כל אלף לידות בממוצע, 188 מהן בוצעו בניתוח קיסרי, נכון לשנת 2011. בישראל בין השנים 1999 ל-2009 זינק שיעור הניתוחים הקיסריים בכ-80%.  


מהדו"ח עולה כי ישראל נמצאת בתחתית רשימת מדינות ה- OECD בשיעור הלידות בניתוח קיסרי, רק מעל פינלנד שבה הממוצע הוא 163 ניתוחים קיסריים על כל אלף לידות ושבדיה, שבה הממוצע הוא 162 ניתוחים בממוצע. 


את הרשימה מובילה טורקיה, שבה כמעט מחצית מהלידות מתבצעות באמצעות ניתוח קיסרי. באיטליה, למשל, הממוצע עומד על 368 ניתוחים קיסריים על כל אלף לידות ואילו בבריטניה 244 בממוצע. בברזיל מדובר לא פחות ממגפה, כש-80% מסך הלידות הנערכות במדינה, מתבצעות בניתוח קיסרי. 


פורומים, אנדומטריוזיס וכירורגיה גינקולוגית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות ברצף שירלי 04/11/2019 22:34
  • ערב טוב, אני לוקחת גלולות סרזט ברצף, מידי חודש מקבלת דימום קל וממשיכה לקחת את הגלולות בלי הפסקה. החודש קיבלתי ממש וסת, התחיל שבוע עם גימום גל ומאתמול דימום של וסת ממש. הטם לעשות נפסקה עם הסרזט? אם כן, באיזה שלב לחזוא לקחת? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
האם חצוצרה מעובה זה מצב הפיך? שיר 26/09/2019 12:49
  • בזמן pid נאמר לי שהחצוצרה שלי מעובה.(45*17) רציתי לדעת האם זה מצב הפיך? אם כן איך? האם זה אומר שלא אוכל להיכנס להריון באופן טבעי? והאם יש דרך לדעת מה המצב היום? אני ארצה להיכנס להריון בעתיד והדבר מטריד אותי מאוד תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
מעכבי ארומטז תובל 29/08/2019 23:15
  • שלום רב אחותי אובחנה עם אנדו כרגע עד דרגה2 אנחנו עדיין בתהליך של המשך בירור ובדיקות נוספת שאלתי היא האם יש אפשרות טיפול במעכבי ארומטז? והאם בוצע מחקר או טיפול בנושא בישראל? כי לא מצאתי הרבה בנושא טיפול במעכבי ארומטז רק מאמרים פו ושם.בתודה ובהערכה תובל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!