כמעט כל לידה חמישית בישראל – בניתוח קיסרי

ארגון הבריאות העולמי: שיעור הלידות הקיסריות גבוה שלא לצורך ומעמיד נשים וילודים בסיכון מיותר. בישראל כ-20% מהלידות מבוצעות בניתוח קיסרי. בברזיל מדובר באובססיה שמגיעה ל-80% מכלל הלידות
כתבה פרסומית כתבת חסות


ארגון הבריאות העולמי: שיעור הלידות הקיסריות גבוה שלא לצורך ומעמיד נשים וילודים בסיכון מיותר. בישראל כ-20% מהלידות מבוצעות בניתוח קיסרי. בברזיל מדובר באובססיה, שמגיעה ל-80% מכלל הלידות


חלק גדול מהניתוחים הקיסריים מבוצעים שלא לצורך ומציבים נשים ותינוקות בפני סיכונים מיותרים – כך טוענים בארגון הבריאות העולמי, הקורא לצמצם את שיעור הניתוחים שהולך ועולה בקצב מהיר בעולם. בנייר עמדה שפרסם השבוע הארגון נטען כי "הניתוחים הקיסריים גוזלים משאבים יקרים, גם כשהם לא תורמים כלל בהפחתת הסיכונים או בשיעור תמותת התינוקות".


ניתוח קיסרי הינה דרך ניתוחית ליילוד אישה בהריון. מדובר בניתוח, שנעשה על ידי ביצוע חתך בטני מעל הרחם ההריוני לצורך הוצאת העובר והשלייה, כתחליף ללידה נרתיקית רגילה. אמנם ניתוח זה נועד על מנת לסייע במקרים שונים כעובר במצוקה, הריונות של נשים מבוגרות, עודף משקל רב, מנח לא תקין של העובר בתעלת הלידה (לדוגמא, מצג עכוז), לידות מרובות עוברים או רעלת הריון, ישנן נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מכאבי הלידה, ללדת בתאריך ספציפי רצוי ומסיבות נוספות. למרות שהסיבוכים בניתוח זה נחשבים יחסית נדירים, מתלווים אליו גורמי סיכון, מאחר ומדובר בניתוח לכל דבר ועניין. 


בארגון הבריאות העולמי מתריעים בפני סיבוכים משמעותיים ואף גרימת מוות, בעיקר כשהם נערכים באזורים שבהם לא ניתן להתמודד עם בעיות רפואיות לא צפויות, עקב חוסר זמינות של צוות הצלה רפואי או מרחק מבית חולים. 


מאז שנת 1985, מחשיבים בארגוני הבריאות הבינלאומיים את השיעור האידיאלי לניתוחים קיסריים על 10% ל-15% מכלל הלידות. הנייר האמדה שפרסם ה-WHO נטען כי  במדינות שבהן שיעור הניתוחים גבוה, אין לכך כל תרומה בצמצום שיעורי תמותת הילודים. ארגון ה- OECDבדק ומצא כי עלות לידה בניתוח קיסרי מוערכת ביותר מפי שתיים מלידה רגילה וגורמת לעלייה בתמותת אימהות ובסיבוכים שלאחר לידה בקרב אימהות ותינוקות. 


188 ניתוחים קיסריים על אלף לידות


דו"ח שפרסם משרד הבריאות מראה כי בישראל על כל אלף לידות בממוצע, 188 מהן בוצעו בניתוח קיסרי, נכון לשנת 2011. בישראל בין השנים 1999 ל-2009 זינק שיעור הניתוחים הקיסריים בכ-80%.  


מהדו"ח עולה כי ישראל נמצאת בתחתית רשימת מדינות ה- OECD בשיעור הלידות בניתוח קיסרי, רק מעל פינלנד שבה הממוצע הוא 163 ניתוחים קיסריים על כל אלף לידות ושבדיה, שבה הממוצע הוא 162 ניתוחים בממוצע. 


את הרשימה מובילה טורקיה, שבה כמעט מחצית מהלידות מתבצעות באמצעות ניתוח קיסרי. באיטליה, למשל, הממוצע עומד על 368 ניתוחים קיסריים על כל אלף לידות ואילו בבריטניה 244 בממוצע. בברזיל מדובר לא פחות ממגפה, כש-80% מסך הלידות הנערכות במדינה, מתבצעות בניתוח קיסרי. 


פורומים אנדומטריוזיס וכירורגיה גינקולוגית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות ויזאבל והריון אנונימית 18/12/2018 18:24
  • אני בת 24 ומשתמשת בגלולות ויזאבל יותר מחצי שנה. הגלולות נלקחות ברצף ומונעות וסת. לאחרונה, בעיקר בגלל מהלחץ מהלימודים, יוצא שאני מפספסת גלולות בטעות. אני ובן זוגי מקיימים יחסים לא בטוחים. איך אדע שלא נכנסתי להריון, מאחר ולא אמור להיות לי וסת בגלל הגלולות?

  • + הוסף תגובה
מניעת הריון רבקה כהן 26/03/2020 15:45
  • היי , רציתי לדעת אם גלולות ויאזבל מונעות הריון? אני לוקחת את הגלולות רצוף ולכן לא מקבלת ווסט ( אין ביוץ)

  • + הוסף תגובה
הפרשה ואגינלית שאלה 05/03/2020 17:58
  • היי, אני בת 23 ותמיד נהניתי ממין, חדירה מהנה ונעימה ללא קושי והפרשה מימית שקופה- נרטבת מיד ובקלות. בהתחלה לקחתי גלולה רגילה עם אסטרוגן ולא היו שום בעיות, אבל עקב התקף מגרנת אאורה הוחלפה הגלולה שלי בגלולה עם פרוגסטרון בלבד, ומאז התחלתי לחוות שינויים מטרידים בהפרשות, פטרייה חוזרת, כאבים בחדירה וכו.. עקב כך הפסקתי עם הגלולות לחלוטין ומאז עברה מעל חצי שנה. אבל לצערי הסימפטומים לא עברו- ההפרשה הואגינלית, גם במהלך קיום יחסים היא לבנה, צמיגית, כמו קרם, משאירה גושים לבנים על המצעים ועל בן הזוג (מביך ומגביל אקטים מיניים), תחושה של חוסר סיכוך וקושי בהרטבה והחדירה שורפת וכואבת, מתייבשת בצורת גבישים לבנים בשכבה עבה. בדיקה של פטרייה יוצאת שלילית פעם אחר פעם, וההפרשה מריחה טוב. הרופאים אומרים שהכל תקין, אבל אני מכירה את הגוף שלי ויודעת איך הוא הגיב במצב התקין, וברור לי שהמצב הזה לא תקין. אשמח לייעוץ, תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תוצאות ממוגרפיה איריס 17/02/2020 09:51
  • בת 42, בריאה, בבדיקת ממוגרפיה נמצאה קשרית בגודל 0.5 ס״מ בשד שמאל. מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!