כמעט כל לידה חמישית בישראל – בניתוח קיסרי

ארגון הבריאות העולמי: שיעור הלידות הקיסריות גבוה שלא לצורך ומעמיד נשים וילודים בסיכון מיותר. בישראל כ-20% מהלידות מבוצעות בניתוח קיסרי. בברזיל מדובר באובססיה שמגיעה ל-80% מכלל הלידות
כתבה פרסומית כתבת חסות


ארגון הבריאות העולמי: שיעור הלידות הקיסריות גבוה שלא לצורך ומעמיד נשים וילודים בסיכון מיותר. בישראל כ-20% מהלידות מבוצעות בניתוח קיסרי. בברזיל מדובר באובססיה, שמגיעה ל-80% מכלל הלידות


חלק גדול מהניתוחים הקיסריים מבוצעים שלא לצורך ומציבים נשים ותינוקות בפני סיכונים מיותרים – כך טוענים בארגון הבריאות העולמי, הקורא לצמצם את שיעור הניתוחים שהולך ועולה בקצב מהיר בעולם. בנייר עמדה שפרסם השבוע הארגון נטען כי "הניתוחים הקיסריים גוזלים משאבים יקרים, גם כשהם לא תורמים כלל בהפחתת הסיכונים או בשיעור תמותת התינוקות".


ניתוח קיסרי הינה דרך ניתוחית ליילוד אישה בהריון. מדובר בניתוח, שנעשה על ידי ביצוע חתך בטני מעל הרחם ההריוני לצורך הוצאת העובר והשלייה, כתחליף ללידה נרתיקית רגילה. אמנם ניתוח זה נועד על מנת לסייע במקרים שונים כעובר במצוקה, הריונות של נשים מבוגרות, עודף משקל רב, מנח לא תקין של העובר בתעלת הלידה (לדוגמא, מצג עכוז), לידות מרובות עוברים או רעלת הריון, ישנן נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מכאבי הלידה, ללדת בתאריך ספציפי רצוי ומסיבות נוספות. למרות שהסיבוכים בניתוח זה נחשבים יחסית נדירים, מתלווים אליו גורמי סיכון, מאחר ומדובר בניתוח לכל דבר ועניין. 


בארגון הבריאות העולמי מתריעים בפני סיבוכים משמעותיים ואף גרימת מוות, בעיקר כשהם נערכים באזורים שבהם לא ניתן להתמודד עם בעיות רפואיות לא צפויות, עקב חוסר זמינות של צוות הצלה רפואי או מרחק מבית חולים. 


מאז שנת 1985, מחשיבים בארגוני הבריאות הבינלאומיים את השיעור האידיאלי לניתוחים קיסריים על 10% ל-15% מכלל הלידות. הנייר האמדה שפרסם ה-WHO נטען כי  במדינות שבהן שיעור הניתוחים גבוה, אין לכך כל תרומה בצמצום שיעורי תמותת הילודים. ארגון ה- OECDבדק ומצא כי עלות לידה בניתוח קיסרי מוערכת ביותר מפי שתיים מלידה רגילה וגורמת לעלייה בתמותת אימהות ובסיבוכים שלאחר לידה בקרב אימהות ותינוקות. 


188 ניתוחים קיסריים על אלף לידות


דו"ח שפרסם משרד הבריאות מראה כי בישראל על כל אלף לידות בממוצע, 188 מהן בוצעו בניתוח קיסרי, נכון לשנת 2011. בישראל בין השנים 1999 ל-2009 זינק שיעור הניתוחים הקיסריים בכ-80%.  


מהדו"ח עולה כי ישראל נמצאת בתחתית רשימת מדינות ה- OECD בשיעור הלידות בניתוח קיסרי, רק מעל פינלנד שבה הממוצע הוא 163 ניתוחים קיסריים על כל אלף לידות ושבדיה, שבה הממוצע הוא 162 ניתוחים בממוצע. 


את הרשימה מובילה טורקיה, שבה כמעט מחצית מהלידות מתבצעות באמצעות ניתוח קיסרי. באיטליה, למשל, הממוצע עומד על 368 ניתוחים קיסריים על כל אלף לידות ואילו בבריטניה 244 בממוצע. בברזיל מדובר לא פחות ממגפה, כש-80% מסך הלידות הנערכות במדינה, מתבצעות בניתוח קיסרי. 


פורומים אנדומטריוזיס וכירורגיה גינקולוגית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כריתת רחם רחל 02/09/2020 22:49
  • לפני כחודש וחצי עברתי כריתת רחם ושחלות נאמר לי בבדיקה בתל השומר ל שאני יכולה לקיים יחסים היום בעלי היה איתי פעם ראשונה תוך כדי הוא אומר לי שיש דם וריח לא שגרתי,יותר מדאיג אותי הריח מהדם ואני נורא חוששת מה עלי לעשות אם צריך פון אני אשלח

  • + הוסף תגובה
כאב אור 01/09/2020 13:19
  • לפני ארבעה ימים התחיל כאב מציק בשני צידי בטן תחתונה קרוב למפשעות כואב במגע מתגבר בתזוזה ובישיבה שעדיין ממשיך, לאחר ביקור בטרם הרופא אמר שזה כנראה סתם כאב וניתן לטפל במשככי כאבים- בחרתי שלא ונשלחתי הבייתה, היום התחיל כאב מציק בטבור בכיוון של 5 מתוך עשר. רציתי לדעת אם יש מה לדאוג או שזה פשוט סתם כאב כמו שהרופא בטרם טען.

  • + הוסף תגובה
חתך במפשעה טל 15/08/2020 01:07
  • שלום רב דוקטור. לא הצלחתי לשלוח שאלה בקטגוריה אחרת, והנושא הכירורגי נשמע לי רלוונטי אז הגעתי לפה. בערך בגיל 13-14 גילחתי בסכין גילוח את שיער הערווה במפשעה ולא נזהרתי ונחתכתי מאוד רציני ודיממתי המון, לבסוף הדם נעצר ומרחתי משחת פולידין וחבשתי.כמה זמן אחר-כך שמתי לב ששיער הערווה במקום בו החתך צומח בצבע לבן ויש צלקת לבנה בעור. מאז השיער שצומח שם נקודתית לבן. עברו המון שנים מאז (בת 26 כיום) ומטופלת בהסרת שיער בלייזר שכמובן גם הלייזר לא מצליח להסיר ותהיתי לאחר כל השנים פתאום, מדוע הצבע השתנה? אשמח להסבר על התופעה אם יש בידך את המידע. תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!