לא רק ציפורן חודרנית: הסיבות לכאבים בציפורניים

כאב בציפורן לרוב גורם לנו לחשוב שמדובר בציפורן חודרנית, אך הסיבות לו יכולות להיות רבות ושונות. רופא מסביר מהן - ומה הטיפולים האפשריים

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 23/06/2015

כאב בציפורן לרוב גורם לנו לחשוב שמדובר בציפורן חודרנית, אך הסיבות לו יכולות להיות רבות ושונות. רופא מסביר מהן - ומה הטיפולים האפשריים


מראה הציפורניים מהווה חלק בלתי נפרד מההופעה החיצונית והדימוי העצמי שלנו, ומכאן החשיבות שאנו מייחסים לטיפוח והשימור שלהן, בידיים וברגליים. אך עם כל הרצון לשמור על מראה ובריאות הציפורן, עלולות להתפתח בהן תופעות שונות, החל משינויי מבנה, צורה, צבע וגודל, ועד כאב מייסר מאוד. 


הכאב הוא למעשה הסיבה העיקרית שבגינה אנו פונים להתייעצות רפואית. בלעדיה יש סיכוי רב שהתופעות הנלוות האחרות בציפורן לא היו זוכות לתשומת הלב הראויה, הן מצד הרופא והן מצד המטופל. 


קראו עוד: הטיפול שיעלים לתמיד ציפורן חודרנית


מה עלול לגרום לכאבים בציפורן?

התופעות החולניות בציפורניים מקורן מסיבה מערכתית או בעיה מקומית. בין הסיבות המערכתיות ניתן למצוא מחלה, זיהום, חוסר תזונתי ואפילו הרעלה. בין הסיבות המקומיות נכללות דלקות וזיהומים (ממקור חיידקי או ויראלי), גידולים (שפירים או ממאירים) ופציעות. 


הכאב הינו ביטוי לא ספציפי של אחת מהתופעות הללו, וקשור בעיקר לבעיה מקומית המתפתחת בציפורן ומסביבה. חשוב להדגיש כי הכאב עלול להופיע בשל בעיה נראית לעין, אך באותה מידה עלול להתרחש ללא שינויים חיצוניים בולטים, מה שמהווה אתגר אבחוני קשה יותר.


ציפורניים. לרוב הבעיה לכאב מקומית

ציפורניים. הכאב נגרם מסיבות שונות


בנוסף עלול הכאב להיווצר בשל מקרים של טראומה וכן בשל מצבים ייחודיים לציפורניים (בעיקר לציפורני הרגליים), כגון ציפורן חודרנית וצמיחה אחורית (תופעה שנפוצה יותר בציפורני הידיים).


כיצד תדעו מה הגורם לכאב?

מבנה הציפורן הוא ייחודי. ניתן למצוא בו עצם, עצבים, רקמת חיבור, כלי דם, עור ושומן. בנוסף, הוא מתכנס בין שני מבנים קשיחים (העצם ו"פלטת הציפורן"), מה שמביא להעצמת הכאב ולצורך בבירור מדויק של  מקור הכאב ומיקומו. 


החשיבות של אבחנה נכונה תלויה באפיון הכאב לצורותיו: האם הוא פתאומי או ממושך, מגיע לסירוגין, משתנה כאשר אנו משנים תנוחה או בשינויי טמפרטורה. בנוסף יש לערוך בדיקה קפדנית של הציפורן ושל המעטפת שסביבה. כמו כן, בעת הצורך יש להיעזר בבדיקות הדמיה: צילומי רנטגן, סונר ולעתים אף MRI, עד לביצוע ביופסיה אבחנתית.


מהן אפשרויות הטיפול?

מתוך ידיעה שהגורם לכאב הוא מקומי, הטיפול נחלק לשניים:


1. טיפול שמרני: טיפול זה כולל משחות אנטיביוטיות, סטרואידיות או אנטי פטריתיות וכן שימוש בחומרים כמו חנקן נוזלי, חנקת הכסף. במקרים חמורים יותר תינתן אנטיביוטיקה דרך הפה או הזרקות מקומיות של סטרואידים.


2. טיפול ניתוחי: טיפול שכזה כולל ניקוז המוגלה או הדם שהצטבר בעקבות החבלה, ביופסיה במקרה של נגעים בעור (כגון שומות) וכן הסרה או כריתה של גידולים וציסטות. בנוסף ישנה אופציה של טיפול בלייזר, במקרים מסוימים. מרבית הטיפולים הניתוחים נעשים בהרדמה מקומית.


לסיכום, כאב הציפורן מהווה קריאת השכמה לחלק מהמטופלים ומצריך התייעצות רפואית מקצועית לקביעת האבחנה והטיפול המתאים.פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בטן עליונה אגנס 10/12/2019 17:45
 • מידי פעם, טופס אותי כאב מאוד חזק בצד שמאל , כמו שריר שנתפס, וכשאני נוגעת אני מרגישה נקודה קשה, הכאב נימשך דקות ועובר, ברגע שהכאב עבר לא מורגשת יותר אותה נקודה קשה. הכאב מופיע פתאום ללא שום התראה. הייתי אצל הרופאה אבל כשזה לא בדיוק כואב לא מרגישים כלום והכל ניראה בסדר. הכאב מופיע רק בישיבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!