נוחרים? אתם בסיכון גבוה לאובדן זיכרון

מחקר אמריקאי מצא כי מי שסובלים מבעיות נשימה במהלך השינה נמצאים בסיכון גבוה לבעיות זיכרון בזקנה. הם מעריכים כי הסיבה לכך היא מחסור של חמצן למוח
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר אמריקאי מצא כי מי שסובלים מבעיות נשימה במהלך השינה נמצאים בסיכון גבוה לבעיות זיכרון בזקנה. הם מעריכים כי הסיבה לכך היא מחסור של חמצן למוח 


אנשים שסובלים מבעיות נשימה במהלך השינה נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מבעיות זיכרון בשלב מוקדם: כך עולה ממחקר חדש שפורסם בירחון "נוירולוג'י".


קראו עוד: המדריך המלא: כך תטפלו בנחירות


חוקרים אמריקאים, שבדקו נתונים לגבי 2,400 אנשים בני 55 ומעלה, מצאו כי אלו שסבלו מהפסקות נשימה במהלך השינה, מצב שאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים שלו הוא נחירות, נטו לסבול גם מבעיות בזיכרון ובמיומנויות החשיבה עשור מוקדם יותר, לעומת אלו שלא סבלו מהבעיה. החוקרים מציינים כי הם מתכננים לבצע מחקר נוסף, שיבדוק את הקשר בין השניים, והוסיפו כי הממצאים הם הוכחה נוספת לקשר בין שינה לא איכותית לבין מחלות שונות.


נחירות. גורם נזק למוח

נחירות. הוכח קשר בין שינה לא איכותית למחלות


את המחקר ביצעו הרופאים כחלק ממחקר רחב יותר בנושא מחלת האלצהיימר, שנערך בימים אלו בארצות הברית. הם בדקו מתנדבים שסבלו מהפסקת נשימה, מצב בו השרירים סביב הגרון רפויים, והם עלולים לחסום את נתיבי האוויר, עד כדי כך שהם גורמים לקשיים בנשימה. מי שסובלים מהמצב הזה לרוב סובלים גם מבחירות רמות, ואף מתעוררים מכך מספר פעמים בכל לילה.


לדברי החוקרים, החשש הוא מכך שאיברים חיוניים, ביניהם המוח, לא מקבלים כמות מספקת של חמצן. הם מצאו גם כי אנשים שסובלים ממצב זה מדווחים על יותר בעיות זיכרון וכן מבעיות במיומנויות חשיבה שונות בשנות ה-70 שלהם, עשור מוקדם יותר מאלו שאינם סובלים מהבעיה.


עוד מצאו החוקרים כי מספר קטן של אנשים שקיבלו טיפול עבור הבעיה, על ידי מכונה ששומרת על נתיבי האוויר שלהם פתוחים, סבלו פחות מבעיות זיכרון. "המחקר הזה הוא ראייה נוספת לכך שבעיות נשימה מצביעות על סיכון לבעיות זיכרון וחשיבה בגיל המבוגר, אך עדיין לא הצלחנו להוכיח כי הן הגורם לכך", מציין ד"ר סימון רדלי, אחד החוקרים. "אספקה טובה ומספקת של חמצן למוח היא חיונית כדי לשמור עליו בריא".



פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הירדמויות ונימלולים + זרמים בגוף carmel 19/01/2020 12:05
 • שלום, אני בחורה בת 40, ללא בעיות רפואיות כלשהן. לפני מעל כשנה התחילו לי הירדמויות, נימלולים והרגשה של חשמול כל פעם במקום אחר. לרוב כמעט 90 אחוז זה באיזור הלחיים, בתוך הפה, הלשון, ואפילו תחושה שהעיניים נרדמות + טישטוש ראייה כל פעם בעין אחרת. לפעמים יש גם חולשה איומה שמרגישה על סף עילפון. זה מלווה אותי 24/7 ללא הפוגה. עשו לי MRI ו CT ראש שיצאו תקינות. כולל שדה ראייה שיצא תקין. איזה כיוון עוד עליי לחפש? זה תחושה מייאשת, אשמח לייעוץ ולהכוונה לבדיקות/רופא נוספים. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מיגרנה אחרי לידה חגית 15/01/2020 13:25
 • שלום וברכה. ילדתי בשעה טובה לפני 11 יום. בלידה קיבלתי אפידורל. את רובו הרגשתי בצד ימין. רגל ימין השתחררה מההרדמה רק כיממה לאחר הלידה. ובמשך כמה ימים לאחר הלידה הייתי מרגישה מעין מכת חשמל מגבילה מימין לאיזור האפידורל ובצמוד אליו בכל תנועה צווארית או רגלית. לא יכולתי להרים את רגל ימין מבלי להרגיש כאב חשמלי באיזור האפידורל ולא להוריד סנטר לכיוון החזה מבלי להרגיש את איזור האפידורל. הכאב חלף ב"ה. אז מזה כיומיים (כעשרה ימים לאחר הלידה) הופיעו לי מיגרנות חזקות. בצד ימין של הראש. מרגישה גם מכיוון צוואר ימין. וכעת נילווית גם תחושת נימול קלה בשפתיים. האם קשור לאפידורל? אני בת 40 וקיבלתי פעמיים קלקסן בביהח. תודה.

 • + הוסף תגובה
אחרי לידה ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 14:37
 • אם מדובר בתלונות חדשות שאינך מכירה אני מבקשת שתפני לבדיקת רופא בהקדם.

 • + הוסף תגובה
תגובה לתשובת הרופאה חגית 15/01/2020 20:22
 • תודה רבה על המענה המהיר. מיגרנות מכיוון הצוואר לא חדשות לי (לא ככ זוכרת את אופי המגירנה) הנימול בפנים הוא שחדש לי... עדיין ללכת? ממה החשש?

 • + הוסף תגובה
נימול בפנים ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 20:52
 • זה שאת מכירה את כאב הראש זה מרגיע אבל עדיין לאור הנימול החדש מציעה שתבדקי

 • + הוסף תגובה
תודה רבה :))) חגית 16/01/2020 00:37
כאבי ראש 9 חודשים 9 חודשים 13/01/2020 21:44
 • שלום לפני 9 חודשים חליתי במחלת הרפז זוסתאר בסוף הטיפול התחילו לי כאבי ראש עם בחילות עברתי בדיקה CT,MRI בדיקת עניים,אפילו גסטרוסקופיה,טופלתי ב10 מפגשים דיקור סיני. ואחרי כול זה... אני עדיין מרגיש לא טוב, עם כאבי ראש ובחילות כול היום וכול יום התפקוד היום יומי שלי נפגעה כשאני מעלה את העניים כלפי מעלה אני מרגיש כמו כובד כאבי מצח. הנירולוגית רוצה שאני יעבור בדיקה נוזל מעמוד השדרה. אני קצת חושש מהבדיקה השאלות שלי הם? האם מחלת הרפז יכולה לגרום למחלה כזו? ואם כן? המחלה הזו עוברת מתישו? ואחרון אני חושש שיגלו לי בבדיקה של מוח עצם גידול כלשהו. זה יכול לקות למרות שבMRI היה הכול בסדר.

 • + הוסף תגובה
כאב ראש לאחר הרפס זוסטר ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 20:53
 • באיזה אזור בגוף היה הזיהום ההרפטי? האם בפנים ?

 • + הוסף תגובה
כאב ראש 9 חודשים כאב ראש 9 חודשים 15/01/2020 22:24

הצטרפו לאינדקס הרופאים!