המדריך המלא לנטילת ברזל בהריון

מחסור בברזל בהריון עלול לגרום לנזקים, לאם ולעובר. מדוע הכמות שלו במזון אינה מספקת ואיך תדעי אם את סובלת מאנמיה? מדריך מיוחד
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחסור בברזל בהריון עלול לגרום לנזקים, לאם ולעובר. מדוע הכמות שלו במזון אינה מספקת ואיך תדעי אם את סובלת מאנמיה? מדריך מיוחד


הריון הוא אחד האירועים המשמחים שקורים לנו. הציפייה לתינוק הקטן שייכנס לחיינו ויפיח בהם רגשות חדשים שלא הכרנו, אהבה עוצמתית ואושר גדול, היא חוויה שאין שניה לה. אבל עם כל ההתרגשות, אסור לשכוח שהריון דורש התייחסויות מיוחדות, כאלו שיכינו את הגוף לשינוי הגדול שעומד להתרגש עליו. גופנו עומד להזין עובר במשך תשעה חודשים, במהלכם הוא מספק לו את כל צרכיו, כך שהאם צריכה לדאוג לצייד את גופה בכמות מינרלים שיספיקו לה - ולו.


ברזל הינו אחד המרכיבים החיוניים בתהליך בניית הגוף. הוא נמצא בגופנו, בין היתר, בחלבון ההמוגלובין, הנושא את החמצן אל התאים. כאשר רמות הברזל בגוף יורדות, נפגעת גם נשיאת החמצן בגוף. במצב כזה עלולים להיווצר תסמינים שונים המוכרים כאנמיה - מחלה שיכולה לגרום לעייפות כרונית, עצבנות, חולשה, סחרחורות, נשירת שיער ועוד.


מדוע את זקוקה ליותר ברזל בהריון? 

במהלך ההריון האישה צריכה להבטיח כי רמת הברזל שהיא צורכת תספיק הן לגופה והן לגופו של העובר, וצריכת הברזל שהיא זקוקה לו גדלה. הצריכה המוגברת של ברזל בהריון נובעת גם בשל התפתחות העובר וגם מכיוון שנפח הדם בגוף האישה עולה בתקופה זו. צריכה שאינה גבוהה מספיק עלולה להביא להיווצרות אנמיית הריון, שפוגעת בכ-40% מהנשים. 


ברזל הוא מרכיב חיוני גם לגדילת העובר ולהתפתחות השיליה. ככל שהצורך של הגוף בברזל עולה, כך חלה ירידה במאגרי הברזל של הגוף ועלולה להתפתח אצל האם אנמיית הריון. גם נשים שלא היו אנמיות לפני ההריון עלולות לפתח אנמיה במהלכו, במיוחד בטרימסטרים השני והשלישי, זאת מאחר שצריכת הברזל עולה, ולאחר שהגוף השתמש במאגרים שהיו לו הוא לא יכול להמשיך ולספק את הכמות הרצויה.


המוגלובין נמוך בהריון הוא בעיה נפוצה . מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על קשר בין המוגלובין נמוך בהריון לבין לידת תינוקות במשקל נמוך ולידה מוקדמת וכן על קשר בינו לבין ההתפתחות המנטלית של התינוק. 


ברזל. חיוני לגדילת העובר ולהתפתחות השיליה


מהם הסימנים שמעידים על אנמיה בהריון?

נתחיל בכך שנדגיש כי הסימנים הללו יכולים להעיד על אנמיה, אולם הם גם עשויים להופיע אצל נשים בהריון שלא סובלות מאנמיה, ולכן כדי לדעת אם את סובלת מאנמיה עליך להקפיד לבצע בדיקות דם שגרתיות במהלך ההריון. גם אם הבדיקות תקינות בתחילת ההריון, את עלולה לפתח אנמיה בחודשים מתקדמים יותר ולכן יש להמשיך ולבצע בדיקות דם לפי הנחיית הרופא.


הסימנים שצריכים להעלות חשד:

-עור חיוור

-עייפות 

-חולשה

-סחרחורות

-קוצר משימה

-פעימות לב מהירות

-בעיות בריכוז

-כאבי ראש 


מלבד הסימנים לאנמיה, יש נשים שמראש נמצאות בקבוצת סיכון לפתח אנמיית הריון. אם את נמצאת באחת מקבוצות הסיכון הללו, חשוב שתלכי להיבדק:

-נשים הסובלות מבחילות חמורות והקאות

-נשים שנכנסו להריון סמוך להריון הקודם

-נשים בהריון עם תאומים או יותר 

-נשים הסובלות מדימומים כבדים במהלך הווסת, לפני הכניסה להריון


למה הכוונה ב"מאגרי הברזל בגוף"?

אנמיית הריון תלויה גם במאגרי הברזל בגוף. לאחר האכילה הברזל מפורק במערכת העיכול, נספג במעיים ומשם עובר אל שאר איברי הגוף. תאי המעי סופגים בממוצע בין מיליגרם אחד לשני מיליגרמים ברזל ביום. עודפים נשמרים עד לשימוש הבא בכבד. במידה והגוף השתמש ברזרבות הברזל הקיימות, ולא נוצרו מאגרי ברזל חדשים, עלולה להיווצר אנמיית הריון, גם בקרב נשים שלא סבלו מרמת המוגלובין נמוכה לפניו. בנוסף, בזמן ההריון נוצרים מאגרי הברזל של העובר, שישמשו את היילוד בחודשי חייו הראשונים.


מדוע יש צורך בתוספי ברזל?

ישנם מזונות שמכילים כמויות גבוהות של ברזל (המובילים שבהם הם בשר בקר ,בשר הודו אדום, קטניות למיניהן, שיבולת שועל, קינואה, פירות מיובשים, טחינה, לחם מלא, אגוזים, שקדים, גרעינים וביצים), אך למרות זאת קשה מאוד להגיע בדרך זו בלבד לכמות הברזל הרצויה. לכן רוב הנשים זקוקות לתוספי תזונה בהריון. אם את בהריון ואינך סובלת מאנמיה, ייתכן שתתבקשי על ידי הרופא להתחיל בנטילת תוסף ברזל כבר בתחילתו, על מנת שלא תפתחי אנמיה בהמשך. אם אובחנת כאנמית - תוסף הברזל חשוב במיוחד. 


חשוב להדגיש כי גורמים רבים משפיעים על שיעור הספיגה של הברזל בגוף. בין יתר הגורמים ניתן לכלול עישון, משקאות אלכוהוליים, קפה ותה. בהריון כמובן לא מומלץ לעשן ולשתות אלכוהול, אבל גם מוצרי מזון מסוימים עלולים לפגוע בספיגת הברזל בגוף, ובראשם מוצרי החלב. על כן רצוי להימנע מצריכת מוצרי חלב מיד או בסמוך לאכילת מזונות עשירים בברזל או נטילת תוסף מזון הכולל ברזל. 


לפני שאת בוחרת תוסף ברזל, חשוב שתבדקי האם יש עליו הגבלות כלשהן. כיום ניתן למצוא בשוק תוספי ברזל שאין להם אינטראקציה עם מזון ותרופות ואף לא עם מוצרי חלב, וההמלצה היא ליטול אותם דווקא בשילוב עם מזון, במהלך או לאחר הארוחה.  תכשירי  ברזל אלו קלים לעיכול ומאופיינים במיעוט תופעות לוואי במערכת העיכול, וניתנים לשילוב נוח בשגרה היומיומית.  תכשירים אלו מתאימים במיוחד לנשים הרות, כיוון שהם מכילים גם חומצה פולית במינון המומלץ על ידי  משרד הבריאות לנטילה במהלך ההריון, ומגיעים בכמוסה רכה, נוחה לבליעה או ללעיסה.


מה עושים עם העצירות?

תוספי ברזל עלולים להשפיע בצורה ישירה על תפקודה של מערכת העיכול ולגרום להיווצרות קשיי עיכול ועצירות, ולכן מומלץ ליטול תוסף ברזל קל לעיכול, עם מעט תופעות לוואי. בנוסף, כדי להימנע ממצבי עצירות בהריון מומלץ ליטול יחד עם תוסף הברזל סיבים תזונתיים, המסייעים למערכת העיכול, או לשלב ירקות ירוקים בארוחה.


מתי מתחילים לחוש בשינוי?

בדרך כלל בתוך שבוע-שבועיים מהרגע שתתחילי לקחת את תוסף הברזל, ייווצרו כדוריות דם חדשות ורמת ההמוגלובין תעלה. תוך חודשיים-שלושה האנמיה אמורה לחלוף, אבל יש להקשיב להוראות הרופא ולהמשיך עם הברזל במהלך כל ההריון, כדי שמצברי הברזל בגוף יתמלאו.


גם בשבועות שלאחר הלידה (לפחות עד שישה שבועות לאחר הלידה) חשוב להמשיך לצרוך ברזל בכמות מספקת כדי להעניק לתינוק את אבני הבניין החשובות גם דרך חלב האם. כך תבטיחי שהתינוק יזכה לערכים התזונתיים החשובים לו, באחת התקופות החשובות ביותר בהתפתחותו.


מה חשוב ליטול, מלבד ברזל?

חשוב לדעת שמשרד הבריאות ממליץ לצרוך, בנוסף לברזל, גם חומצה פולית במינון של 400 מק"ג ליום. את החומצה הפולית יש ליטול עוד בטרם הכניסה להריון, וכן לכול אורכו. חומצה פולית חשובה במיוחד בשלושת החודשים הקודמים להריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים להריון, כיוון שהיא מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון למומים בתעלה העצבית. 


מום בתעלה העצבית, שממנה מתפתחים המוח ועמוד השדרה, עלול לגרום לתחלואה, לנכות לצמיתות ואף למות העובר. התעלה העצבית נסגרת כשלושה עד ארבעה שבועות לאחר ההפריה, ומכאן החשיבות של צריכת חומצה פולית בתקופות אלה. גם במהלך ההיריון מומלץ להמשיך לצרוך חומצה פולית לצורך התפתחות העובר וגדילתו הנאותה וכן למניעת אנמיה אצל האישה.  כיום קיימות בשוק תרופות לטיפול  ולמניעה של אנמיה הנובעת מחוסר ברזל בשילוב עם אנמיה הנובעת מחומצה פולית.


המידע מוגש באדיבות חברת כצט


פורומים הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקצרות צוואר הרחם בשבוע 18 אוסנת 19/12/2016 21:30
 • ד״ר אהרוני שלום, אני מטופלת במרפאה לסיכון גבוהה בבלינסון עקב סכרת טרום הריונית מסוג 1 (מאוד מאוזנת A1c 4.8). אני בשבוע 18+6 ואתמול כשהייתי בבדיקת מעקב שגרתית אצל האנדוקרינולוג והגניקולוגית במרפאה. הגניקולוגית עשתה לי אולטרסאונד חיצוני ובגלל שראתה משהו שנראה לה כמו מחיצה שלחה אותי לבדיקה ביחידת האולטרסאונד בבי״ח. ביחידה הטכנאית התחילה עם אולטרסאונד בטני בו ראתה מחיצה שעוברת מדופן רחם קידמי לאחורי. לאחר מכן ביקשה לעשות לי גם אולטרסאונד וגינאלי ואז ציינה שצוואר הרחם שלי התקצר והינו באורך 20 מ״מ. כשחזרתי עם הממצאים לרופאה היא הסבירה לי את החלופות האפשריות- קשירה של צוואר הרחם או מתן אוטרוגסטן פעם ביום 200 מ״ג לנרתיק. היא המליצה (לאחר התייעצות עם מנהל המחלקה ולטענת מכיוון שזהו הריון ראשון ספונטאני ללא הפלות קודמות) על האוטרוגסטן. זה כרגע הטיפול שאני מקבלת. ראשית, האם אתה חושב שזהו הטיפול הנכון ושזה סטטיסטית מקטין יותר את הסיכון ללידה מוקדמת ? שנית, האם לאור הנתונים (גם רקע התחלתי וגם השינוי בצוואר הרחם) יש לי סיכוי לשמור על ההריון וללדת לידה רגילה? שלישית, עם הממצא של צוואר הרחם יצא שפחות דנו במחיצה (גם די הייתי בשוק מכדי לשאול..) מה משמעותה והשפעתה על התפתחות העובר? מקריאה ברשת ראית שיש הבחנה בין מיתר אמניוטי למשטח/ וילון אמניוטי האם מה שנמצא אצלי זה מיתר או משטח? תודה מראש על המענה.

 • + הוסף תגובה
מחיצה ד"ר אריאל אהרוני 20/12/2016 18:22
 • מחיצה ברחם היא שונה ממחיצה בתוך שק ההריון, ויש צורך לברר בדיוק על איזה סוג מדובר. לגבי צוואר אם הוא מקוצר צריך שתיה מרובה, וכן טיפול פרוגסטטיבי, שאותו את מקבלת, והכי חשוב - המשך מעקב על אורך הצוואר. בברכה, ד"ר אריאל אהרוני

 • + הוסף תגובה
שמירת הריון אוסנת 22/12/2016 20:57
 • תודה על המענה. שאלה נוספת האם נראה לך שלאור הנתונים ימליצו לי על שמירת הריון?

 • + הוסף תגובה
שמירת הריון ד"ר אריאל אהרוני 25/12/2016 09:44
 • זה אינו מושג רפואי אלא של ביטוח-לאומי. יש לשאול אותם. בברכה, ד"ר אריאל אהרוני

 • + הוסף תגובה
צוואר דינמי אוסנת 27/12/2016 16:11
 • שלום, אתמול הייתי אצל הרופא בגלל כאבים, התכווצויות בבטן התחתונה. הוא עשה לי בדיקה לצוואר הרחם וראה שהוא באורך 24 מ״מ (התארך בשבוע ב4ממ). בעקבות קיטונים בשתן הוא הפנה אותי למיון לקבלת עירוי נוזלים (זאת למרות ששתיתי מעל ל3 ליטר.. והסוכר מאוזן) במיון הרופא עשה לי בדיקה נוספת ושם מדד אורך צוואר רחם של 33-31 ס״מ (כבר שבוע 20+0 היום). לטענתו יש לי צוואר דינמי. מה זה אומר? איך אני אמורה להתנהל עם זה? האם זה יכול להתקצר שוב? האורך הזה תקין לשבוע 20? האם עליי להמשיך עם הטיפול התרופתי כרגיל (1x200 מ״ג אוטרוגסטן) כדי לשמר את הקיים?

 • + הוסף תגובה
צוואר ד"ר אריאל אהרוני 28/12/2016 11:03
 • אכן יש שינויים באורך הצוואר בהתאם למידת הכווץ ברחם בעת הבדיקה. אם הגיע ל 30 מ"מ, הסיכון אינו גדול אך צריך המשך מעקב. בברכה, ד"ר אריאל אהרוני

 • + הוסף תגובה
צוואר דינמי אנונימי 26/05/2020 15:53
 • היי, אשמח לקבל את דעתך בנושא. בשבוע 20 עקב כאבים בבטן תחתונה, התקשות הבטן ולחצים עזים בנרתיק הפנו אותי למיון ושם התברר כי קיים אצלי התקצרות צוואר הרחם, הצוואר היה באורך 17 מ"מ. הנחו אותי לקחת פרוגסטרון 200 פעם ביום ולגשת למרפאת הריון בסיכון לבצע מעקב. יומיים אחרי ההתקצרות הגעתי למעקב הריון בסיכון לאחר מנוחה ממושכת בשכיבה ונטילת פרוגסטרון הצוואר התארך ל-44 מ"מ. עקב השינוי המשמעותי בהפרש של יומיים הרופא קבע כי מדובר בצוואר דינמי והמליץ על שמירת הריון והמשך מעקב במרפאה בהריון בסיכון. במהלך תקופת המעקב הצוואר אומנם לא הגיע לפחות מ25 מ"מ אך הוא כל הזמן השתנה ונע בין ה26-34 מ"מ וזה בזמן שאני שומרת על מנוחה בשכיבה ללא כל מאמץ ופעילות, שתיה מרובה של מים ונטילת פרוגסטרון באופן עקבי. הייתי שמחה לדעת האם לדעתך אכן מדובר בצוואר דינמי? ובהתאם לשושלת הדברים האם הדבר מוגדר כסיכון לאם ועובר ויכול להוביל ללידה מוקדמת? תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
כיצד יודעים שהכל תקין? 19/08/2012 01:37
 • היי ד״ר, אני בשבוע 13, הריון ראשון. רציתי בבקשה לדעת ביו בדיקה לבדיקה( או סתם ביקור אצל הרופא) עובר זמן.. איך אפשר לדעת בינתיים שהכל בסדר עם העובר?הרי עדיין לא מרגישים תנועות. ואם חלילה אין דופק או משהו לא תקין, כיצד זה צריך לבוא לידי ביטוי? האם אני צריכה להרגיש, לראות משהו? ואם במידה ומשהו לא תקין ההשפעה עלי היא ישירה או שלוקח קצת זמן? תודה רבה רבה ושבוע טוב.

 • + הוסף תגובה
כיצד יודעים שהכל תקין? ד"ר שרון מסלוביץ 19/08/2012 07:23
 • שלום לך, שאלתך מבטאת חששות רבים אצל נשים הרות. חשש זה נובע מרגש בריא הנבנה במהלך ההריון ונקרא "התנהגות אמהית". אין כל דרך לדעת שהכל בסדר בכל רגע נתון. גם שילדך יוולד לא תהיה כל דרך לדעת וגם כשהוא ילך לבית הספר, לחוג וכו'. את צריכה למצוא דרכים להתמודד עם החשש לשלום ילדך שכן כעת הוא עדיין חשש בריא ומובן אך בעתיד הוא עלול להזיק לילד וליחסים הבינאישיים במשפחתך. הבדיקות במדינת ישראל הן הצפופות בעולם!!. לא תרגישי דבר אם חלילה יקרה משהו אך למה לחשוב כך? אם ההריון תקין, נסי להנות ממנו. בהצלחה, שרון

 • + הוסף תגובה
תודה רבה רבה! 19/08/2012 09:37
תשובה נפלאה ומכילה כל כך שותפה 17/05/2020 12:06
אי הופעת מחזור לאחר הפלה לחוצה 25/05/2012 12:24
 • שלום, ב - 19.4 עברתי גרידא (בעקבות הפלה נדחית) ועד היום המחזור החודשי לא הופיע. אתמול (24.5) עברתי בדיקת בטא כשההורמון נמצא כנמוך מ 5. בנוסף, עברתי בדיקת הריון ביתית, אשר הראתה תוצאה שלילית. שאלתי היא - האם המחזור יכול שלא להופיע? והאם כדאי לקחת כדור שיגרום למחזור להופיע? ברצוננו לנסות כמה שיותר מהר להיכנס שוב להריון. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
מחזור לאחר הפלה ד"ר שרון מסלוביץ 25/05/2012 19:40
 • שלום לך. אי הופעת וסת לאחר הפלה הינה תופעה שכיחה ולה מספר סיבות. השכיחה מבינהן - עיכוב בביוץ עקב חוסר איזון הורמונלי זמני. מציע לך להצע סונר כדי לודא שאין הצטברות דם ברחם ואם הסונר תקין- המתיני בסבלנות והוסת יגיע. בהצלחה, שרון.

 • + הוסף תגובה
שחלות פוליציסטיות לחוצה 01/06/2012 13:17
 • לאחר שבמשך שישה שבועות לא קיבלתי מחזור, לאחר הפלה (שאיבה שנערכה ב- 19.4), ביצעתי בדיקת אולטרה-סאונד שבה איבחנו אצלי שחלה פוליצסטית. נכון להיום טרם קיבלתי את המחזור החודשי. יש לציין כי דיי נלחצתי ממצא זה וברצוני לשאול האם עצם העובדה שיש לי שחלה פוליצסטית יכול לגרום לבעיות פוריות ועל כן לקושי להיכנס להריון? ובמידה וכן, איך מסבירים את העובדה שבעבר נכנסתי להריון? האם השחלה הפוליצסטית קשורה להפלה שעברתי? ומה הטיפול בה? הרופא המטפל המליץ לי לקחת איקוקלמין. האם זה רצוי כעת או שכדאי לחכות? ושאלה נוספת ואחרונה - האם כדאי להמשיך לחכות למחזור או לקחת כדורים שיגרמו להופעתו? תודה מראש ומתנצלת על ריבוי השאלות.

 • + הוסף תגובה
שחלות פוליציסטיות ד"ר שרון מסלוביץ 01/06/2012 14:41
 • שלום לך הבעיה בשחלות פוליציסטיות הינה העדר ביוץ סדיר. הדבר גורר אחריו וסת לא סדירה ולעיתים קושי בכניסה להריון (אך לא עקרות מוחלטת). אין זה מפתיע שהרית באופן ספונטני כי זה קורה עם שחלות פוליציסטיות. עקב ביוץ לא סדיר יתכן שיהיה קושי מסוים להתעבר. אין קשר בין השחלות הפוליציסטיות להפלה. הטיפול בשחלה פוליציסטית הינו גלולות למניעת הריון והסדרת המחזור או כמובן הריון כאשר האשה חפצה בכך. איקקלומין הינה תרופה יעילה בהשגת ביוץ במקרי שחלות פוליציסטיות אך אליה וקוץ בה, השימוש בתרופה מעלה באופן ניכר את שכיחות הריונות התאומים שעלולים להיות מורכבים ולהסתיים בלידות מוקדמות. את יכולה לנסות ולהרות שוב במשך תקופה מוגבלת (נניח, חצי שנה) ואם אין הריון במשך תקופה זו - נסי איקקלומין. השאלה האם לחכות למחזור או לקחת כדורים (פרוגסטרון) שיגרמו להופעתו תלויה בעובי רירית הרחם. אם עבה (מעל 8 ממ) - קחי פרוגסטרון. אם דקה - המתיני. בהצלחה, שרון.

 • + הוסף תגובה
בדיקות הורמונליות לחוצה 04/06/2012 23:24
 • בהמשך לשרשור, מצ"ב תוצאות הבדיקות ההורמונליות שלי. הייתי שמחה לדעת האם תוצאות מצביעות על אי פוריות? ומה כדאי לעשות במידה ורמות הטסטסטרון גבוה? והאם התוצאות ההורמונליות קשורות לעובדה שבבדיקת סונר הרופא אבחן כי יש לי שחלות פוליצסטיות?. שוב תודה. 1150 pmol/L בדיקה ESTRADIOL (E-2) 3.49 mIU/L בדיקה TSH 14.4 pmol/L בדיקה T4- FREE 3.50 nmol/L בדיקה לא תקינה TESTOSTERONE- TOTAL 8.06 µmol/L בדיקה DHEA SULPHATE 1108.0 mIU/L בדיקה PROLACTIN

 • + הוסף תגובה
שחלות פוליציסטיות ד"ר שרון מסלוביץ 04/06/2012 23:32
 • שוב שלום, דווקא הבדיקות שיכולות היו לרמז על שחלות פוליציסטיות (יחס LH/FSH) נעדרות..... בכל מקרה אם אינך מבייצת ויש לך שחלות פוליציסטיות בסונר - משמע יש לך את תסמונת השחלות הפוליציסטיות. הטסטוסטרון אינה כה גבוה אך מעל לנורמה - מתאים לשחלות פוליציסטיות. איקקלומין עשוי לסייע מאד בהשגת הריון אך המחיר של שיעור גבוה של הריונות תאומים. בהצלחה, שרון.

 • + הוסף תגובה
בדיקות הורמונליות והריון חדש לחוצה 05/06/2012 20:32
 • שוב תודה על התשובות המהירות והסבלנות. יש לי עוד שאלה לגבי הבדיקות, האם יכול להיות שרמות ה - LH, FSH, PROLACTIN מצביעות העל הריון או על שרידי ההריון הקודם?. אני שואלת שאלה זו כי לפי הטבלאות שמצורפות לתוצאות חלק מהערכים שלי מאפיינים נשים בהריון. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
בדיקות הורמונליות ד"ר שרון מסלוביץ 05/06/2012 22:02
 • שוב שלום אין כל קשר בין ההריון הקודם לבין הבדיקות שציינת. בהצלחה, שרון

 • + הוסף תגובה
באותו נושא טל 21/08/2015 15:37
 • שלום, הסיפור שלי דיי דומה. אני חודשיים לאחר הפלה מאוחרת (שבוע 18) , טרם קיבלתי מחזור, ובאולטרסאונד נראו שחלות עם מבנה פוליסיסטי. העניין היא שנכנסנו להריון תוך חודש אחד של ניסיון. ולפניו קיבלתי מחזור על 30-35 ימים. האם יתכן שיהיה פיקודי בהמשך? אם כן, מדוע המחזור היה סדיר קודם לכן? שחלות פוליציסטיות זה דבר נרכש? בנוסף, לא יכול להיות שהגוף לא מאוזן בגלל ההפלה המאוחרת והמצב הנפשי שלי ולכן הצטברו זקיקים בשחלה וזה יספג? מבולבלת נורא, חשבתי שאני פוריה בגלל הכניסה המהירה להריון והמחזור שהגיע בכל 30 יום בערך. אשמח למענה... תודה רבה,

 • + הוסף תגובה
שחלות פוליציסטיות ד"ר אריאל אהרוני 22/08/2015 02:29
 • התקופה שאחרי הפלה מלווה באי-סדירות לעיתים קרובות ואין כל קשר לשחלות פוליציסטיות. בברכה, ד"ר אריאל אהרוני

 • + הוסף תגובה
באותו נושא טל 22/08/2015 11:51
 • תודה רבה על המענה המהיר, אז מה ההשפעה של השחלה הפוליציסטית? מה היית ממליץ לי לבדוק? אנחנו רוצים לנסות שוב והמחזור לא מגיע ..

 • + הוסף תגובה
אחור ד"ר אריאל אהרוני 26/08/2015 16:46
אני מקבלת מחזור אחרי הפלה בכדורים שרה 14/06/2018 15:46
 • אני עברתי הפלה בחודש רבעי ועד עכשיו לא קבלתי מחזור

 • + הוסף תגובה
אני מקבלת מחזור אחרי הפלה בכדורים שרה 14/06/2018 15:49
 • אני עברתי הפלה בחודש רבעי ועד עכשיו לא קבלתי מחזור

 • + הוסף תגובה
איחור וסת אחרי מחזור שרית 10/05/2020 23:10
 • היי , אני ב18.2 עברתי הפלה בכדורים המחזור הגיע ה24.3 , בהתחלה היה דם וכשהוא נגמר היה לי דם ״ חום״ למשך כמעט חןדש שהייתי אמורה כבר לקבל מחזור היום אנחנו ב10.5 ועדיין לא קיבלתי מחזור את הגלולות אני שותה בול בזמן כל יום באותה השעה לא מפספסת אפילו דקה ! יש לי למה להלחץ ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!