נתקע לכם שיר בראש? הטריק שיעזור להיפטר ממנו

מחקר בריטי מצא כי לעיסת מסטיק מפחיתה משמעותית מצבים בהם שיר "נתקע" בראש. לדברי החוקרים, היא עשויה גם למנוע הופעה של מחשבות טורדניות שונות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/04/2015

מחקר בריטי מצא כי לעיסת מסטיק מפחיתה משמעותית מצבים בהם שיר "נתקע" בראש. לדברי החוקרים, היא עשויה גם למנוע הופעה של מחשבות טורדניות שונות


השיר של יובל המבולבל שהילדים שמעו בבוקר לא יוצא לכם מהראש כל היום? מחקר חדש מצא שלעיסת מסטיק יכולה לגרום לו להפסיק. 


החוקרים, מאוניברסיטת רידינג שבבריטניה, מצאו כי לעיסת מסטיק לאחר ששומעים שיר קליט גורמת לכך שהוא "ייתפס" פחות במחשבה שלנו. בנוסף, לעיסת מסטיק מפחיתה את מספר הפעמים שבהן שומעים את השיר מתנגן בראש בשליש.


קראו עוד: נוחרים? אתם בסיכון גבוה לאובדן זיכרון


מחקרים קודמים שנעשו בתחום מצאו כי מלמול של משהו לעצמך, או אפילו הזזה של החניכיים, מפריעה גם לזיכרון לטווח קצר וגם לקולות שאנו שומעים ב"ראש". המחקר הזה הוא הראשון שבדק את ההשפעה שיש ללעיסת מסטיק על שירים שממשיכים להתנגן לנו במוח. 


מסטיק. מעלים מחשבות טורדניות


בנוסף לכך שהמסטיק מסייע לאלו שסובלים קשות מאותם שירים שלא יוצאים מהראש, תוצאות המחקר הצביעו על כך שהוא עוזר להיפטר גם ממחשבות מטרידות אחרות שחולפות לנו בראש, בעיקר כאלו שאנו "שומעים".


אגב, סקר שנעשה לאחרונה מצא כי 90% מהאוכלוסייה סובלת מאותם שירים ש"נתפסים" בראש לפחות אחת לשבוע, כאשר 15% מהם סיווגו את אותם שירים ככאלו שמפריעים להם.


קראו עוד: 15 טיפים שיהפכו אתכם לבריאים יותר


"התופעה של שירים שמתנגנים בראש מוכרת כבר מהמאה ה-19", מסביר ד"ר פיל בימן, מבית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטה ומי שעמד בראש המחקר. "אדגר אלן פו ומארק טווין התייחסו לכך בעבודותיהם. רובינו חווים את זה רק לזמן קצר, לא יותר מכמה דקות, אבל יש מי שהשירים מתנגנים להם בראש במשך יומיים ואפילו שלושה, מה שיכול להיות מתסכל מאוד ומגביל. רצינו לבדוק האם פעולה פשוטה כמו לעיסת מסטיק יכולה לסייע".


המחקר כלל 98 מתנדבים, שלהם הושמעו שירים של דייוויד גואטה ומארון 5. החוקרים ביקשו מהם לא לחשוב על השירים במשך שלוש דקות, אך אם הם בכל זאת עולים בראשם - ללחוץ על כפתור. כאשר הם לעסו מסטיק הם חשבו ו"שמעו" את השירים בראשם פחות פעמים, לעומת כאשר הם לא עשו דבר. 


לדברי ד"ר בימן לעיסת מסטיק יכולה לסייע להתמודד עם מחשבות אחרות שמטרידות אותנו. "הפרעה ל'דיבור הפנימי' שלנו על ידי משהו מתוחכם יותר מלעיסת מסטיק עשויה לעזור בצורה רחבה יותר", הוא אומר. "אנו זקוקים למחקר נוסף כדי לראות האם זה עשוי להשפיע על תסמונת כמו OCD, למשל".פורומים, פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השפעת קלונקס אבי 07/12/2019 15:21
  • שלום, מרגע נטילת הכדור לכמה זמן הוא תקף ומרגיע את הגוף? בכדי שלא אצטרך לקחת עוד כדור

  • + הוסף תגובה
סרנדה אילן 07/12/2019 13:14
  • הפסיכיאטר רשם לי סרנדה 100 כתרופה לחרדה (GAD.) התחלתי לקחת לפני כשבוע מינון עולה במשך 12 ימים עד ל 100 מ"ג). בנוסף רשם לי בונדורמין ולוריבאן ע"מ לישון 1. מהו משך הזמן הצפוי עד להשפעת סרנדהומה אני צפוי להרגיש כשהתרופה תפעל 2. יש לי עדיין קשיים בשינה רצופה - לא יותר מארבע שעות. האם יש כדור שינה אחר ?

  • + הוסף תגובה
גמילה מריספונד 0.5 מ"ג דן 07/12/2019 06:53
  • אנכי אב לילד בן 9 הסובל מהתקפי זעם מגיל 5 . היה בטיפול פסיכולוגי . לפני 9 חודשים התחלנו טיפול אצל פסיכיאטר שרשם לבני ריספונד 0.5 מ"ג ליום . עוצמת ההתקפים פחתה כמעט לחלוטין , אך עדיין לילד קושי בוייסות ריגשי. לאחר שקראתי על תופעות הלוואי של התרופה אני מעוניין להפסיקה. מה הדרך הנכונה לעשות כן? אודה לתשובה .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!