כאבי מפרקים: כיצד ניתן להקל על הכאב

חולים רבים מדווחים על החמרה בכאבי המפרקים בעונות המעבר. מדוע זה קורה וכיצד תוכלו להקל על הכאב?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/05/2015

חולים רבים מדווחים על החמרה בכאבי המפרקים בעונות המעבר. מדוע זה קורה וכיצד תוכלו להקל על הכאב? 


רופאים רבים שומעים תלונות ממטופלים על החמרה בכאבי מפרקים בחורף ובעונות המעבר, וכל אחד מאתנו מכיר מישהו  ש"מרגיש שהולך לרדת גשם", כי המפרקים מתחילים שוב לכאוב. האם מדובר בסיפורי מעשיות או שמדובר בתופעה מדעית?


הרעיון כי ישנו קשר בין שינויים במזג האוויר וכאבים מוכר עוד מימי הרומאים. היפוקרטס היה הראשון שתיאר את הקשר בין כאבי מפרקים ושינויים במזג האוויר, וזהו מקור הביטוי האנגלי "I'm feeling under the weather".


מחקרים רבים ניסו לבדוק את הקשר בין התופעות, אולם הספרות אינה חד משמעית. המשתנים שנבדקו היו קור, רוח, לחות גשם ושלג, אולם ככל הנראה הגורם הוא הלחץ הברומטרי. הלחץ הברומטרי מבטא את "משקל האוויר". התאוריה היא שכאשר ישנה ירידה בלחץ הברומטרי, כמו לפני גשם או סופה, הנוזלים במפרקים מתרחבים וגורמים למפרקים עצמם להתנפח כמו בלון, מה שגורם ללחץ על הרקמות ולכאבים.


תופעה דומה מתרחשת בטיסה, בה הלחץ הברומטרי יורד וכתוצאה מכך אצל רבים מופיעה נפיחות ברגליים, בעוד שכאשר אנחנו יושבים כמות דומה של שעות בגובה פני הים בעבודה ובמשרד לא נצפית תופעה דומה. בנוסף, באנשים הסובלים מכאבים כרוניים קצות העצבים יכולים להיות כבר מגורים כתוצאה מפציעה ישנה, דלקת, צלקת והידבקויות.


כאבי מפרקים. לא ברור מדוע מזג האוויר משנה

כאבי מפרקים. החמרה בעונות המעבר


יחד עם זאת, מחקרים שבדקו את הקשר בין שינויים במזג האוויר לכאב לא הגיעו לתוצאות חד משמעיות, וכנראה שיש אנשים שמושפעים ממזג האוויר - וכאלו שלא.


כיצד ניתן להקל על כאבי מפרקים?


1. חימום: החום עוזר בהרפיית שרירים ולכן מקל על הכאב. חשוב להקפיד על חימום הבית, לבישת בגדים מחממים ומספר שכבות. ניתן לחמם את הבגדים במייבש לפני היציאה מהבית ולהצמיד כרית חימום למפרקים הכואבים.


2. למנוע נפיחות: החום מקל על הכאב אבל לא מונע הופעת נפיחות. כפפות לייקרה ומגני ברכיים יכולים להקטין את הצטברות הנוזל במפרקים.


3. תנועה: לפני היציאה מהבית במזג אוויר קר חשוב להניע את המפרקים כדי למנוע נוקשות.


4. שיפור מצב הרוח: אנשים עם כאבים כרוניים סובלים יותר מדיכאון, חרדה ועצבנות. כאשר מצב הרוח משתפר ואנחנו עסוקים ופעילים, המוח יכול להתגבר ביתר קלות על הכאב.


בכל מקרה, חשוב לזכור שהכאב זמני. הגוף לומד להסתגל לשינויים בלחץ הברומטרי ומסיט את הנוזלים העודפים במפרקים בחזרה לגוף, כך שיש פחות כאבים ופחות נוקשות. אמנם איננו יכולים להשפיע על מזג האוויר, אבל הבנת התהליך, הידיעה שמדובר בתופעה זמנית וחולפת, וכמובן שימוש במשככי כאבים מתאימים בהחלט יכולה להקל.


הכותבת היא מרכזת תחום כף היד במרכז רפואי "יונתן" - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב, רופאה בכירה באורטופדית כף היד בקופת חולים "מאוחדת"פורומים, ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח פולקרסון Smoki 09/12/2019 15:50
  • שלום רב, חודש הבא אני מתוכנן לעבור ניתוח פולקרסון עקב תת פריקות רבות של הפיקה. הייתי שמח לדעת לאחר חיפוש אינטרנטי שלא עודד רבות את הניתוח; האם זה ניתוח שכדאי לעבור? האם סיכויי ההצלחה בו גבוהים? האם הינו ניתוח מוכר ושכיח? מה הוא זמן החזרה הממוצעת לפעילות ספורטיבית מלאה? האם ישנם סיכונים שהברך שלי תהיה במצב גרוע יותר? (מרגיש כאבים במאמץ כמו עלייה במדרגות, ריצה וכו. ותת פריקות פעם ב׳)

  • + הוסף תגובה
PRP יעל 03/12/2019 12:49
  • שלום רב טיפול PRP לפי הכתוב,הינו אופציה טובה לניתוח. האם נחשב או יכול להחשב כטיפול מחליף ניתוח ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בברך שמאל פיענוח MRI לוסי 29/11/2019 15:46
  • שינויי OA ושינויי CMP תפליטים במדורים שהוזכרו קרע מניסקלי מדיאלי אחורי שינויי טנדינוטי בחיבור העליון של גיד הפטלארי לפטלה שינוי מוצינודי ברצועות הצולבות מה עלי לעשות , זה דורש ניתוח?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!