כאבי מפרקים: כיצד ניתן להקל על הכאב

חולים רבים מדווחים על החמרה בכאבי המפרקים בעונות המעבר. מדוע זה קורה וכיצד תוכלו להקל על הכאב?
כתבה פרסומית כתבת חסות


חולים רבים מדווחים על החמרה בכאבי המפרקים בעונות המעבר. מדוע זה קורה וכיצד תוכלו להקל על הכאב? 


רופאים רבים שומעים תלונות ממטופלים על החמרה בכאבי מפרקים בחורף ובעונות המעבר, וכל אחד מאתנו מכיר מישהו  ש"מרגיש שהולך לרדת גשם", כי המפרקים מתחילים שוב לכאוב. האם מדובר בסיפורי מעשיות או שמדובר בתופעה מדעית?


הרעיון כי ישנו קשר בין שינויים במזג האוויר וכאבים מוכר עוד מימי הרומאים. היפוקרטס היה הראשון שתיאר את הקשר בין כאבי מפרקים ושינויים במזג האוויר, וזהו מקור הביטוי האנגלי "I'm feeling under the weather".


מחקרים רבים ניסו לבדוק את הקשר בין התופעות, אולם הספרות אינה חד משמעית. המשתנים שנבדקו היו קור, רוח, לחות גשם ושלג, אולם ככל הנראה הגורם הוא הלחץ הברומטרי. הלחץ הברומטרי מבטא את "משקל האוויר". התאוריה היא שכאשר ישנה ירידה בלחץ הברומטרי, כמו לפני גשם או סופה, הנוזלים במפרקים מתרחבים וגורמים למפרקים עצמם להתנפח כמו בלון, מה שגורם ללחץ על הרקמות ולכאבים.


תופעה דומה מתרחשת בטיסה, בה הלחץ הברומטרי יורד וכתוצאה מכך אצל רבים מופיעה נפיחות ברגליים, בעוד שכאשר אנחנו יושבים כמות דומה של שעות בגובה פני הים בעבודה ובמשרד לא נצפית תופעה דומה. בנוסף, באנשים הסובלים מכאבים כרוניים קצות העצבים יכולים להיות כבר מגורים כתוצאה מפציעה ישנה, דלקת, צלקת והידבקויות.


כאבי מפרקים. לא ברור מדוע מזג האוויר משנה

כאבי מפרקים. החמרה בעונות המעבר


יחד עם זאת, מחקרים שבדקו את הקשר בין שינויים במזג האוויר לכאב לא הגיעו לתוצאות חד משמעיות, וכנראה שיש אנשים שמושפעים ממזג האוויר - וכאלו שלא.


כיצד ניתן להקל על כאבי מפרקים?


1. חימום: החום עוזר בהרפיית שרירים ולכן מקל על הכאב. חשוב להקפיד על חימום הבית, לבישת בגדים מחממים ומספר שכבות. ניתן לחמם את הבגדים במייבש לפני היציאה מהבית ולהצמיד כרית חימום למפרקים הכואבים.


2. למנוע נפיחות: החום מקל על הכאב אבל לא מונע הופעת נפיחות. כפפות לייקרה ומגני ברכיים יכולים להקטין את הצטברות הנוזל במפרקים.


3. תנועה: לפני היציאה מהבית במזג אוויר קר חשוב להניע את המפרקים כדי למנוע נוקשות.


4. שיפור מצב הרוח: אנשים עם כאבים כרוניים סובלים יותר מדיכאון, חרדה ועצבנות. כאשר מצב הרוח משתפר ואנחנו עסוקים ופעילים, המוח יכול להתגבר ביתר קלות על הכאב.


בכל מקרה, חשוב לזכור שהכאב זמני. הגוף לומד להסתגל לשינויים בלחץ הברומטרי ומסיט את הנוזלים העודפים במפרקים בחזרה לגוף, כך שיש פחות כאבים ופחות נוקשות. אמנם איננו יכולים להשפיע על מזג האוויר, אבל הבנת התהליך, הידיעה שמדובר בתופעה זמנית וחולפת, וכמובן שימוש במשככי כאבים מתאימים בהחלט יכולה להקל.


הכותבת היא מרכזת תחום כף היד במרכז רפואי "יונתן" - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב, רופאה בכירה באורטופדית כף היד בקופת חולים "מאוחדת"פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי ניתוח שחזור ACL שרה 19/02/2020 21:00
 • שלום, לפני כחצי שנה עברתי ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך. הפציעה אירעה כשנתיים וחצי לפני הניתוח והתפקוד היה כרגיל במהלך השנתיים וחצי האלו. לאחר הניתוח הופיעו כאבים מאחורי הברך והגבלה בטווח התנועה ונמצא נגע קיקלופ על הרצועה. לאחר שנעשה שימוש ארוך בנוגדי דלקת (ארקוקסיה) ופיזיותרפיה הוחלט לעשות ניתוח להורדת הנגע. היום אני חודש וחצי אחרי הניתוח השני וטווח התנועה גדל והכאבים פחתו מעט אך הברך עדיין לא מתיישרת כמו הברך השנייה (שננעלת ביישור יתר קל) ועדיין יש כאבים, נפיחות וגבשושיות מאחורי הברך. בבדיקת הmri הכל היה תקין (חוץ מנגע הקיקלופ) וציסטת בייקר שהייתה קיימת עוד מהפציעה עצמה. האם יש משמעות לגבשושיות והכאבים הנמשכים מאחורי הברך?

 • + הוסף תגובה
עלות של משתל ברך ראובן 16/03/2013 16:54
 • ד"ר הולצר שלום, אמא שלי אמורה לעבור ניתוח להחלפת ברך. שקלנו לבצע את הניתוח בבית חולים פרטי, אך מכיוון שהביטוח מכסה רק 50 אחוז מעלות השתלים רציתי לדעת (פחות או יותר ) מה היא עלות של שתל ברך. תודה

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים דר' איתי הולצר 16/03/2013 21:03
 • העלות של המשתלים כפי שהיא מוצגת למטופלים שונה מבית חולים אחד לאחר, בהתאם להסכמים עם חברות המשתלים, חברות הביטוח וקופות החולים. בבתי החולים הפרטיים יש מחלקות של שרות לקוחות המספקות תשובות מדוייקות לשאלות אלה.

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים. אבירן 25/03/2014 20:01
 • שלום ד"ר אני צריך לעבור יתוח שחזור רצועה צולבת בברך,מה טווחי המחירים של שתל זה?

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים - שרות לקוחות ד"ר איתי הולצר 25/03/2014 22:26
 • שלום. מידע על העלויות ניתן לקבל במחלקות השרות הלקוחות בבתי החולים הפרטיים - לא מדובר בעלות מוחלטת למוצר מסויים, אלא באופן בו מתמחרים בסופו של דבר את הניתוח למטופלים על פי שיקולים וחישובים שונים הכוללים עלויות אשפוז, שכר מנתח וגם עלויות המשתלים

 • + הוסף תגובה
עלות החלפת ברך מלאה 8 אילן 22/08/2019 09:22
 • מה המחיר בערך של החלפת מיפרק ברך מלא באופן פרטי?

 • + הוסף תגובה
החלפת מפרק הברך מקסים 26/10/2019 14:49
עלות משתל ברך מייק 16/07/2014 08:53
החלפת מפרק ירך בנימין 18/08/2014 04:05
 • שלום ד"ר איתי הולצר!!! שמי בנימין אני עברתי תאונה קשה לפני 4 שנים כתוצאה מכך התרסק לי האגן והרגל השמאלית שלי נהייתה יותר קצרה מרגל ימין ב5-6 ס"מ ונכון לעכשיו אני צריך לעבור ניתוח של החלפת מפרק ירך הזנחתי את זה מסיבות אישיות וכרגע אני רוצה להתחיל לרוץ לגבי כל הפרוצדורה של הניתוח של החלפת מפרק ירך. איך זה הולך? ולמי אני צריך לפנות? ואם יש בכלל אפשרות לעשות שוויון בין הרגליים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 19/08/2014 23:37
 • שלום. מבחינת התהליך יש שתי אפשרויות: ציבורית - לקבל הפניה מרופא/ת המשפחה או אורתופד/ית הקופה למרפאת חוץ בבית חולים כלשהו. במרפאת החוץ ייקבעו לך מועד לניתוח על פי הזמינות. באופן פרטי/ביטוחי - לפנות לאורתופד/ית בתחום החלפת מפרקים ולקבל מועד לניתוח באחד מבתי החולים הפרטיים (אסותא, מדיקל וכדומה). ניתן להאריך את הרגל בניתוח עד 3 ס"מ- יותר מכך מעלה מאד את הסכנה לפגיעה עצבית. אתה מוזמן לפנות לאחת ממרפאותי לתאום פגישה

 • + הוסף תגובה
החלפת מפרק ירך בנימין 09/09/2014 23:03
ניתוח בנימין 09/09/2014 23:08
האם המחיר הזה אחרי הנחת ביטוח המושלם? דינה 28/01/2015 12:24
 • אני בתור לניתוח ברך, החלפת מפרק, האם המחיר הנקוב למעלה הוא אחרי השתתפות המושלם?

 • + הוסף תגובה
מחיר החלפת מפרק הירך גלי אריאלה 13/02/2020 12:05
מחיר החלפת מפרק הירך גלי אריאלה 13/02/2020 12:06
קרע מורכב בסהרון המדיאלי עם ממצאים נלווים אינה 11/02/2020 09:43
 • שלום רב, בתוצאות mri מצויין "קרע מואכב בסהרון המדיאלי. מודגם קרע נרחב אופקי אלכסוני בגוף ולאורך קרן אחורית של הסהרון המדיאלי המגיע עד לשורש האחורי עם פרגמנט מניסקיאלי מנותק חלקית בצורת ידית דלי אשר אינו עובר אל השורש הקדמי. נוזל תוך מפרקי בכמות קטנה ללא הדגמת ציסטה פופליטאית" אודה ליעוץ מה צריך לעשות. מרכיש כאבים תקופה ארוכה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!