כאבי מפרקים: כיצד ניתן להקל על הכאב

חולים רבים מדווחים על החמרה בכאבי המפרקים בעונות המעבר. מדוע זה קורה וכיצד תוכלו להקל על הכאב?
כתבה פרסומית כתבת חסות


חולים רבים מדווחים על החמרה בכאבי המפרקים בעונות המעבר. מדוע זה קורה וכיצד תוכלו להקל על הכאב? 


רופאים רבים שומעים תלונות ממטופלים על החמרה בכאבי מפרקים בחורף ובעונות המעבר, וכל אחד מאתנו מכיר מישהו  ש"מרגיש שהולך לרדת גשם", כי המפרקים מתחילים שוב לכאוב. האם מדובר בסיפורי מעשיות או שמדובר בתופעה מדעית?


הרעיון כי ישנו קשר בין שינויים במזג האוויר וכאבים מוכר עוד מימי הרומאים. היפוקרטס היה הראשון שתיאר את הקשר בין כאבי מפרקים ושינויים במזג האוויר, וזהו מקור הביטוי האנגלי "I'm feeling under the weather".


מחקרים רבים ניסו לבדוק את הקשר בין התופעות, אולם הספרות אינה חד משמעית. המשתנים שנבדקו היו קור, רוח, לחות גשם ושלג, אולם ככל הנראה הגורם הוא הלחץ הברומטרי. הלחץ הברומטרי מבטא את "משקל האוויר". התאוריה היא שכאשר ישנה ירידה בלחץ הברומטרי, כמו לפני גשם או סופה, הנוזלים במפרקים מתרחבים וגורמים למפרקים עצמם להתנפח כמו בלון, מה שגורם ללחץ על הרקמות ולכאבים.


תופעה דומה מתרחשת בטיסה, בה הלחץ הברומטרי יורד וכתוצאה מכך אצל רבים מופיעה נפיחות ברגליים, בעוד שכאשר אנחנו יושבים כמות דומה של שעות בגובה פני הים בעבודה ובמשרד לא נצפית תופעה דומה. בנוסף, באנשים הסובלים מכאבים כרוניים קצות העצבים יכולים להיות כבר מגורים כתוצאה מפציעה ישנה, דלקת, צלקת והידבקויות.


כאבי מפרקים. לא ברור מדוע מזג האוויר משנה

כאבי מפרקים. החמרה בעונות המעבר


יחד עם זאת, מחקרים שבדקו את הקשר בין שינויים במזג האוויר לכאב לא הגיעו לתוצאות חד משמעיות, וכנראה שיש אנשים שמושפעים ממזג האוויר - וכאלו שלא.


כיצד ניתן להקל על כאבי מפרקים?


1. חימום: החום עוזר בהרפיית שרירים ולכן מקל על הכאב. חשוב להקפיד על חימום הבית, לבישת בגדים מחממים ומספר שכבות. ניתן לחמם את הבגדים במייבש לפני היציאה מהבית ולהצמיד כרית חימום למפרקים הכואבים.


2. למנוע נפיחות: החום מקל על הכאב אבל לא מונע הופעת נפיחות. כפפות לייקרה ומגני ברכיים יכולים להקטין את הצטברות הנוזל במפרקים.


3. תנועה: לפני היציאה מהבית במזג אוויר קר חשוב להניע את המפרקים כדי למנוע נוקשות.


4. שיפור מצב הרוח: אנשים עם כאבים כרוניים סובלים יותר מדיכאון, חרדה ועצבנות. כאשר מצב הרוח משתפר ואנחנו עסוקים ופעילים, המוח יכול להתגבר ביתר קלות על הכאב.


בכל מקרה, חשוב לזכור שהכאב זמני. הגוף לומד להסתגל לשינויים בלחץ הברומטרי ומסיט את הנוזלים העודפים במפרקים בחזרה לגוף, כך שיש פחות כאבים ופחות נוקשות. אמנם איננו יכולים להשפיע על מזג האוויר, אבל הבנת התהליך, הידיעה שמדובר בתופעה זמנית וחולפת, וכמובן שימוש במשככי כאבים מתאימים בהחלט יכולה להקל.


הכותבת היא מרכזת תחום כף היד במרכז רפואי "יונתן" - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב, רופאה בכירה באורטופדית כף היד בקופת חולים "מאוחדת"פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה
שבר בטיביאל פלאטו מסוג שצקר 6 רות 08/07/2017 19:50
 • שלום רב, בתאריך 19 לפבר' נפלתי מאופניים ושברתי את הברך. נאמר לי שיש אפשרות טיפול שמרני וגובסתי עם איסור דריכה 3 חד'. בצילומי רנטן נראה מצב תקין. צילום CT שבוצע בסמוך לפציעה לא הראה נזק לרקמות רכות. הברך עברה בעבר 2 ניתוחים לשחזור ACL עם שני ברגים לא מתכלים. האם מסיבה זו לא ניתן לעשות צילום MRI ? אני מאוד מודאגת כי עדיין יש לי קושי רב בהליכה על קביים ותחושה של עמידה במקום למרות פיזיוטרפיה רבה. הנני בעלת מחלת רקע אוסטופורטי בת 65.

 • + הוסף תגובה
שבר בטיביאל פלאטו שצקר 6 זאב 16/07/2020 20:47
 • שבר טיביאל פלאטו שצקר 6 מעוניין לשוחח עם אנשים שעברו שבר בברך מהסוג הנ"ל

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!