חלי ממן או שומרי משקל: איזו קבוצה מתאימה לכם?

מה ההבדל בין השיטה של חלי ממן לבין זו של מירי בלקין? ומה זה בדיוק "שיטת הנקודות" של שומרי משקל? רגע לפני שאתם נרשמים לקבוצת הרזיה - עשינו לכם סדר בשיטות השונות שקיימות בשוק
כתבה פרסומית כתבת חסות


אם אתם מנסים לרדת במשקל, רוב הסיכויים שתחליטו להירשם לקבוצת הרזיה. אך בישראל יש מספר רב של קבוצות כאלו, כל אחת טוענת שהיא "פיצחה את השיטה" ויכולה לגרום לכם להסיר את הקילוגרמים העודפים. כיום אין עדיין תשובה חד משמעית לגבי איזו שיטה באמת עדיפה, אם בכלל.  


קראו עוד: 10 מזונות שעושים אתכם רעבים יותר


בדקנו עבורכם את שמונה קבוצות ההרזיה המרכזיות בשוק: מי עומד מאחורי השיטה, האם המדריכות הן בכלל דיאטניות ומהו הרעיון שעומד בבסיסה. חשוב לציין כי קבוצות ההרזיה בישראל מבוססות ברובן על ניסיון אישי של המנחה. אמנם ניסיון אישי הוא דבר נפלא, ולעיתים זה מספיק כדי לסייע לאחרים לרדת במשקל, אבל זה גם אומר שלרוב אין בהן מעקב צמוד של דיאטנית או רופא, וחשוב שתקפידו להיות במעקב כזה בנוסף. בנוסף זיכרו שהעובדה ששילמתם לא אומרת שהסרתם מעליכם את האחריות למשקלכם. אתם קובעים מה נכנס לכם לפה - ואת זה גם מנחה עם כריזמה של מסיונר מחויך לא ניתן לשנות.1. חלי ממן

חלי ממן היא שחקנית חדשה יחסית בשוק הדיאטות בישראל, אך בשנים האחרונות היא צברה תאוצה מדהימה, וכיום יש לה יותר מ-400 קבוצות ברחבי הארץ. 


מי עומד מאחורי הקבוצה: חלי ממן סבלה רוב חייה ממשקל עודף, עד שהחליטה לרזות. היא עברה תהליך דיאטה שכלל קבוצת הרזיה, ובסיומו החליטה לפתוח אחת כזו בעצמה. היא איננה דיאטנית וגם לא מגדירה עצמה ככזו. 


השיטה: בגדול, אין שיטה, ולשמחת הדיאטניות (או שלא) ממן לא המציאה שום גלגל. היא פועלת על פי הרעיון הוותיק של דיאטה מאוזנת ודלת-קלוריות. המטרה בשיטה היא להגיע לגרעון קלורי שמוביל לירידה במשקל. התפריטים שהיא מציעה רבים ולכל אחד מהם ישנה כמות קלוריות שונה. המדריכים מתאימים לכם את התפריט בהתאם למשקלכם, למינכם, גילכם וכו'. 


אנשי המקצוע: המנחות בקבוצה הן נשים שעברו תהליך של הרזיה באחת הקבוצות של חלי ממן, לאו דווקא דיאטניות. את התפריטים כתבו דיאטניות קליניות.2. אולגה רז 

קבוצות הרזיה המבוססות על ירידה במשקל בעזרת שיטת "דיאטת הלחם" של ד"ר אולגה רז.  ישנן 13 קבוצות ברחבי הארץ. 


מי עומד מאחורי הקבוצה: ד"ר אולגה רז, דיאטנית קלינית ומי שהקימה את המחלקה לתזונה באוניברסיטת אריאל ומנהלת את המחלקה לתזונה בבית החולים "איכילוב". 


השיטה: השיטה מבוססת על מחקר בו השתתפה רז שמצא כי רמות הסרטונין במוח גבוהות יותר לאחר צריכת פחמימות, לעומת חלבון ושומן. ב"דיאטת הלחם" התפריט כולל אכילת פחמימות מורכבות כל שלוש-ארבע שעות, כאשר המטרה היא לשמור על תחושת שובע לאורך כל היום עם רמות גבוהות של סרטונין במוח ורמת אינסולין מתונה ואחידה. 


אנשי המקצוע: המנחות בקבוצות ההרזיה הן דיאטניות קליניות.


קבוצות הרזיה. לבחור נכון

קבוצות הרזיה. איזו קבוצה מתאימה לכם?3. חצי שירה  

גם שירה וסרמן היא שחקנית חדשה יחסית בקבוצות ההרזיה. היא מוכרת בזכות טור אישי מצליח באתר ynet, בו תיארה את סיפורה האישי. ל"חצי שירה" יש 12 קבוצות ברחבי הארץ.


מי עומד מאחורי הקבוצה: שירה וסרמן, שעברה תהליך אישי בו רזתה כ-70 ק"ג. היא מבססת את שיטת ההרזיה על ניסיון העבר שלה. 


קראו עוד: 6 ויטמינים שחסרים לכם - ואתם בכלל לא יודעים


השיטה: גם השיטה של "חצי שירה" אינה מחדשת דבר. מדובר על תפריטים דלי-קלוריות שמנסים לשנות כמה שפחות את צריכת המזון הרגילה שלכם ולהימנע מ "מזונות דיאטטיים" כגון לחם קל ומוצרי 0%. 


אנשי המקצוע: מנחות קבוצות ההרזיה אינן בהכרח בעלות ידע אקדמי רלוונטי, אך מאחורי ההמלצות התזונתיות עומדות דיאטניות קליניות.4. שומרי משקל 

שומרי משקל היא חברת ההרזיה הגדולה והראשונה בעולם. יש לה מאות קבוצות בכל רחבי הארץ (וגם בעולם). בשונה משאר השיטות, עליהן אין ספרות מדעית מוכחת, על שיטת "שומרי משקל" (weight watcher) קיימים לא מעט מחקרים. במחקר קליני שהשווה בין כמה סוגי דיאטות (אטקינס, שומרי משקל, סאות' ביץ ודיאטת הזון) נמצא שלא היה כמעט הבדל בין השיטות, ובכולן הייתה ירידה קלה במשקל אחרי שנה. 


מי עומד מאחורי הקבוצה: חברת"weight watcher Inc" , הראשונה בעולם שהתחילה עם שיטה ההרזיה בקבוצות. החברה פיתחה את שיטת ספירת הנקודות לפני יותר מ-15 שנים.


השיטה: בתחילת כל יום עומד לרשותו של כל חבר בשיטה "בנק נקודות", בו הוא יכול להשתמש לאורך היום. לכל מזון יש את הניקוד שלו. בעיקרון, מזון משמין יותר יהיה בעל ניקוד גבוה ומזון עם קלוריות מועטות יהיה בעל ניקוד נמוך. כמו כן ישנה התייחסות בניקוד גם לאיכות התזונתית. כל מרזה מקבל כמות נקודות שונה בהתאם לגיל, מין, משקל, גובה וכו'.


אנשי המקצוע: החברה מצהירה על כך שהיא מעסיקה מומחים מתחום התזונה, הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה, אולם כדי להדריך קבוצות אין צורך בידע אקדמי כלשהו, אלא רק לעבור תהליך הרזיה באחת מקבוצות "שומרי  משקל".


דיאטה. שיטות שונות

דיאטה. אין תשובה חד משמעית מה עדיף5. מכון אברהמסון 

החברה קיימת מעל 30 שנה ויש לה תשעה סניפים ברחבי הארץ. היא החלה את פעילותה כחברה המתמחה בסדנאות להפסקת עישון.


מי עומד מאחורי הקבוצה: פרופ' עמי-זכאי אברהמסון (מייעץ ומלווה) ובנו, אהוד אברהמסון (מפתח השיטה). 


קראו עוד: 5 מזונות-על שאתם חייבים להכיר


השיטה: שיטת ההרזיה של אברהמסון מנסה "לגמול" אתכם מגלוטן וסוכר, שלטענת התומכים בשיטה הם הגורמים להשמנה. מי שמגיע  למכון שומע הרצאה המסבירה מדוע גלוטן וסוכר הם שורש הבעיה. לאחר ההרצאה נכנסים לחדר, עוצמים עיניים ומומחה בתחום יגמול אתכם מגלוטן וסוכר בעזרת קריסטלים. 


אנשי המקצוע: הומאופתים, יועצים קולינריים ודיאטנים, שעונים לשאלות טלפוניות.6. ליאת יגר 

ליאת יגר השילה גם היא ממשקלה קילוגרמים רבים, והחליטה להעביר את הניסיון שלה הלאה. במפגשים, בהם משתתפים עד 20 איש, משלבים שיחות ופעילות גופנית.


מי עומד מאחורי הקבוצה: ליאת יגר, שהחלה את דרכה כמנחת קבוצות לאחר שהצליחה להשיל מספר רב של קילוגרמים עודפים.


השיטה: הקבוצות מתמקדות בנושא של אכילה רגשית, תמיכה קבוצתית ואכילה מאוזנת של תפריטים דלי-קלוריות, בשילוב של פעילות גופנית.


אנשי המקצוע: כל משתתף מקבל תפריט אישי מדיאטנית. 7. דיאטה קלאב 

שיטה שבמקור פותחה בארגנטינה והייתה הראשונה שהמליצה על אכילה של שש ארוחות ביום. בארץ ישנן כ-40 קבוצות.


מי עומד מאחורי הקבוצה: השיטה יובאה לארץ על ידי בני הזוג קסלר, שבעצמם עברו תהליך של ירידה משמעותית במשקל.


השיטה: בשיטה יש דגש חזק על הפן הפסיכולוגי. לאורך כל התהליך יש ליווי של דיאטניות לתמיכה בירידה במשקל. לאחר מפגש עם דיאטנית, שעושה הערכה ראשונית של משקל, גובה, צרכים אנרגטיים וכו', ניתן לבחור בין שלושה מסלולים: ייעוץ דיאטטי און-ליין, פגישה פנים אל פנים עם דיאטנית או קבוצת הרזיה. לכל אחד מותאמת תוכנית אישית המתאימה לו.


אנשי המקצוע: דיאטניות, שכאמור מייעצות און-ליין, פנים מול פנים או בטלפון.8. מירי בלקין 

גם מירי בלקין הפחיתה ממשקלה רבות לאורך השנים, ופתחה בעקבות זאת קבוצת הרזיה. כיום ישנן כ-10 קבוצות הרזיה באזור המרכז.


מי עומד מאחורי הקבוצה: מירי בלקין. במהלך השנים הנחתה בלקין תוכנית טלוויזיה בערוץ 2 והייתה בעלת פינת דיאטה בתוכנית של "אודטה".


השיטה: אכילה מאוזנת וספירת קלוריות. כמו כן יש ניסיון להקנות הרגלי אכילה תקינים. בלקין הייתה גם מי שהגתה את המושג "פחמימות עד חמש",  כלומר מהשעה חמש מותר לאכול רק ירקות ומזונות עשירים בחלבון ודלי פחמימה.


אנשי המקצוע: הסדנאות מועברות על ידי מירי בלקין עצמה, שכאמור היא איננה דיאטנית.


הכותב הוא בוגר תואר ראשון במדעי התזונה, מאמן כושר אישי ומסטרנט בחוג למדעי הרפואה ואפידמיולוגיה באוניברסיטת תל אביב פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!