חלי ממן או שומרי משקל: איזו קבוצה מתאימה לכם?

מה ההבדל בין השיטה של חלי ממן לבין זו של מירי בלקין? ומה זה בדיוק "שיטת הנקודות" של שומרי משקל? רגע לפני שאתם נרשמים לקבוצת הרזיה - עשינו לכם סדר בשיטות השונות שקיימות בשוק

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 17/05/2015

אם אתם מנסים לרדת במשקל, רוב הסיכויים שתחליטו להירשם לקבוצת הרזיה. אך בישראל יש מספר רב של קבוצות כאלו, כל אחת טוענת שהיא "פיצחה את השיטה" ויכולה לגרום לכם להסיר את הקילוגרמים העודפים. כיום אין עדיין תשובה חד משמעית לגבי איזו שיטה באמת עדיפה, אם בכלל.  


קראו עוד: 10 מזונות שעושים אתכם רעבים יותר


בדקנו עבורכם את שמונה קבוצות ההרזיה המרכזיות בשוק: מי עומד מאחורי השיטה, האם המדריכות הן בכלל דיאטניות ומהו הרעיון שעומד בבסיסה. חשוב לציין כי קבוצות ההרזיה בישראל מבוססות ברובן על ניסיון אישי של המנחה. אמנם ניסיון אישי הוא דבר נפלא, ולעיתים זה מספיק כדי לסייע לאחרים לרדת במשקל, אבל זה גם אומר שלרוב אין בהן מעקב צמוד של דיאטנית או רופא, וחשוב שתקפידו להיות במעקב כזה בנוסף. בנוסף זיכרו שהעובדה ששילמתם לא אומרת שהסרתם מעליכם את האחריות למשקלכם. אתם קובעים מה נכנס לכם לפה - ואת זה גם מנחה עם כריזמה של מסיונר מחויך לא ניתן לשנות.1. חלי ממן

חלי ממן היא שחקנית חדשה יחסית בשוק הדיאטות בישראל, אך בשנים האחרונות היא צברה תאוצה מדהימה, וכיום יש לה יותר מ-400 קבוצות ברחבי הארץ. 


מי עומד מאחורי הקבוצה: חלי ממן סבלה רוב חייה ממשקל עודף, עד שהחליטה לרזות. היא עברה תהליך דיאטה שכלל קבוצת הרזיה, ובסיומו החליטה לפתוח אחת כזו בעצמה. היא איננה דיאטנית וגם לא מגדירה עצמה ככזו. 


השיטה: בגדול, אין שיטה, ולשמחת הדיאטניות (או שלא) ממן לא המציאה שום גלגל. היא פועלת על פי הרעיון הוותיק של דיאטה מאוזנת ודלת-קלוריות. המטרה בשיטה היא להגיע לגרעון קלורי שמוביל לירידה במשקל. התפריטים שהיא מציעה רבים ולכל אחד מהם ישנה כמות קלוריות שונה. המדריכים מתאימים לכם את התפריט בהתאם למשקלכם, למינכם, גילכם וכו'. 


אנשי המקצוע: המנחות בקבוצה הן נשים שעברו תהליך של הרזיה באחת הקבוצות של חלי ממן, לאו דווקא דיאטניות. את התפריטים כתבו דיאטניות קליניות.2. אולגה רז 

קבוצות הרזיה המבוססות על ירידה במשקל בעזרת שיטת "דיאטת הלחם" של ד"ר אולגה רז.  ישנן 13 קבוצות ברחבי הארץ. 


מי עומד מאחורי הקבוצה: ד"ר אולגה רז, דיאטנית קלינית ומי שהקימה את המחלקה לתזונה באוניברסיטת אריאל ומנהלת את המחלקה לתזונה בבית החולים "איכילוב". 


השיטה: השיטה מבוססת על מחקר בו השתתפה רז שמצא כי רמות הסרטונין במוח גבוהות יותר לאחר צריכת פחמימות, לעומת חלבון ושומן. ב"דיאטת הלחם" התפריט כולל אכילת פחמימות מורכבות כל שלוש-ארבע שעות, כאשר המטרה היא לשמור על תחושת שובע לאורך כל היום עם רמות גבוהות של סרטונין במוח ורמת אינסולין מתונה ואחידה. 


אנשי המקצוע: המנחות בקבוצות ההרזיה הן דיאטניות קליניות.


קבוצות הרזיה. לבחור נכון

קבוצות הרזיה. איזו קבוצה מתאימה לכם?3. חצי שירה  

גם שירה וסרמן היא שחקנית חדשה יחסית בקבוצות ההרזיה. היא מוכרת בזכות טור אישי מצליח באתר ynet, בו תיארה את סיפורה האישי. ל"חצי שירה" יש 12 קבוצות ברחבי הארץ.


מי עומד מאחורי הקבוצה: שירה וסרמן, שעברה תהליך אישי בו רזתה כ-70 ק"ג. היא מבססת את שיטת ההרזיה על ניסיון העבר שלה. 


קראו עוד: 6 ויטמינים שחסרים לכם - ואתם בכלל לא יודעים


השיטה: גם השיטה של "חצי שירה" אינה מחדשת דבר. מדובר על תפריטים דלי-קלוריות שמנסים לשנות כמה שפחות את צריכת המזון הרגילה שלכם ולהימנע מ "מזונות דיאטטיים" כגון לחם קל ומוצרי 0%. 


אנשי המקצוע: מנחות קבוצות ההרזיה אינן בהכרח בעלות ידע אקדמי רלוונטי, אך מאחורי ההמלצות התזונתיות עומדות דיאטניות קליניות.4. שומרי משקל 

שומרי משקל היא חברת ההרזיה הגדולה והראשונה בעולם. יש לה מאות קבוצות בכל רחבי הארץ (וגם בעולם). בשונה משאר השיטות, עליהן אין ספרות מדעית מוכחת, על שיטת "שומרי משקל" (weight watcher) קיימים לא מעט מחקרים. במחקר קליני שהשווה בין כמה סוגי דיאטות (אטקינס, שומרי משקל, סאות' ביץ ודיאטת הזון) נמצא שלא היה כמעט הבדל בין השיטות, ובכולן הייתה ירידה קלה במשקל אחרי שנה. 


מי עומד מאחורי הקבוצה: חברת"weight watcher Inc" , הראשונה בעולם שהתחילה עם שיטה ההרזיה בקבוצות. החברה פיתחה את שיטת ספירת הנקודות לפני יותר מ-15 שנים.


השיטה: בתחילת כל יום עומד לרשותו של כל חבר בשיטה "בנק נקודות", בו הוא יכול להשתמש לאורך היום. לכל מזון יש את הניקוד שלו. בעיקרון, מזון משמין יותר יהיה בעל ניקוד גבוה ומזון עם קלוריות מועטות יהיה בעל ניקוד נמוך. כמו כן ישנה התייחסות בניקוד גם לאיכות התזונתית. כל מרזה מקבל כמות נקודות שונה בהתאם לגיל, מין, משקל, גובה וכו'.


אנשי המקצוע: החברה מצהירה על כך שהיא מעסיקה מומחים מתחום התזונה, הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה, אולם כדי להדריך קבוצות אין צורך בידע אקדמי כלשהו, אלא רק לעבור תהליך הרזיה באחת מקבוצות "שומרי  משקל".


דיאטה. שיטות שונות

דיאטה. אין תשובה חד משמעית מה עדיף5. מכון אברהמסון 

החברה קיימת מעל 30 שנה ויש לה תשעה סניפים ברחבי הארץ. היא החלה את פעילותה כחברה המתמחה בסדנאות להפסקת עישון.


מי עומד מאחורי הקבוצה: פרופ' עמי-זכאי אברהמסון (מייעץ ומלווה) ובנו, אהוד אברהמסון (מפתח השיטה). 


קראו עוד: 5 מזונות-על שאתם חייבים להכיר


השיטה: שיטת ההרזיה של אברהמסון מנסה "לגמול" אתכם מגלוטן וסוכר, שלטענת התומכים בשיטה הם הגורמים להשמנה. מי שמגיע  למכון שומע הרצאה המסבירה מדוע גלוטן וסוכר הם שורש הבעיה. לאחר ההרצאה נכנסים לחדר, עוצמים עיניים ומומחה בתחום יגמול אתכם מגלוטן וסוכר בעזרת קריסטלים. 


אנשי המקצוע: הומאופתים, יועצים קולינריים ודיאטנים, שעונים לשאלות טלפוניות.6. ליאת יגר 

ליאת יגר השילה גם היא ממשקלה קילוגרמים רבים, והחליטה להעביר את הניסיון שלה הלאה. במפגשים, בהם משתתפים עד 20 איש, משלבים שיחות ופעילות גופנית.


מי עומד מאחורי הקבוצה: ליאת יגר, שהחלה את דרכה כמנחת קבוצות לאחר שהצליחה להשיל מספר רב של קילוגרמים עודפים.


השיטה: הקבוצות מתמקדות בנושא של אכילה רגשית, תמיכה קבוצתית ואכילה מאוזנת של תפריטים דלי-קלוריות, בשילוב של פעילות גופנית.


אנשי המקצוע: כל משתתף מקבל תפריט אישי מדיאטנית. 7. דיאטה קלאב 

שיטה שבמקור פותחה בארגנטינה והייתה הראשונה שהמליצה על אכילה של שש ארוחות ביום. בארץ ישנן כ-40 קבוצות.


מי עומד מאחורי הקבוצה: השיטה יובאה לארץ על ידי בני הזוג קסלר, שבעצמם עברו תהליך של ירידה משמעותית במשקל.


השיטה: בשיטה יש דגש חזק על הפן הפסיכולוגי. לאורך כל התהליך יש ליווי של דיאטניות לתמיכה בירידה במשקל. לאחר מפגש עם דיאטנית, שעושה הערכה ראשונית של משקל, גובה, צרכים אנרגטיים וכו', ניתן לבחור בין שלושה מסלולים: ייעוץ דיאטטי און-ליין, פגישה פנים אל פנים עם דיאטנית או קבוצת הרזיה. לכל אחד מותאמת תוכנית אישית המתאימה לו.


אנשי המקצוע: דיאטניות, שכאמור מייעצות און-ליין, פנים מול פנים או בטלפון.8. מירי בלקין 

גם מירי בלקין הפחיתה ממשקלה רבות לאורך השנים, ופתחה בעקבות זאת קבוצת הרזיה. כיום ישנן כ-10 קבוצות הרזיה באזור המרכז.


מי עומד מאחורי הקבוצה: מירי בלקין. במהלך השנים הנחתה בלקין תוכנית טלוויזיה בערוץ 2 והייתה בעלת פינת דיאטה בתוכנית של "אודטה".


השיטה: אכילה מאוזנת וספירת קלוריות. כמו כן יש ניסיון להקנות הרגלי אכילה תקינים. בלקין הייתה גם מי שהגתה את המושג "פחמימות עד חמש",  כלומר מהשעה חמש מותר לאכול רק ירקות ומזונות עשירים בחלבון ודלי פחמימה.


אנשי המקצוע: הסדנאות מועברות על ידי מירי בלקין עצמה, שכאמור היא איננה דיאטנית.


הכותב הוא בוגר תואר ראשון במדעי התזונה, מאמן כושר אישי ומסטרנט בחוג למדעי הרפואה ואפידמיולוגיה באוניברסיטת תל אביב פורומים, תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נשירת שיער טלי 04/12/2019 18:38
 • שלום, בני בן ה25 מקריח למעלה באיזור הראש(לאט לאט השיער נסוג בקרקפת ) האם יש דרך לעצור את התהליך בעזרת תזונה מתאימה?

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
סרדינים וטונה עמוס 11/10/2018 23:00
 • שלום רב, האם סרדינים וטונה בקופסאות הם מזון מומלץ? אני נהנה מהם, ואינני אוהב דגים טריים. לכן אני אוכל את המשומרים הנ"ל, בלית ברירה. אשמח לדעת שהמשומרים הנ"ל נחשבים טובים, על אף ההסתייגות המפורסמת ממזון משומר בכלל. עמוס

 • + הוסף תגובה
לא כדאי לאכול הרבה טונה משה 18/11/2019 00:56
 • הטונה מכילה מתכות כבדות כולל כספית. כנס לדף הפייסבוק שלי "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
טונה משומרת עמוס 18/11/2019 09:07
 • בהמשך לתשובתך, אבהיר: 1.אינני משתמש בפייסבוק - אני מבוגר מאוד, ואין לי ידע בענייני פייסבוק. 2. אבקש לדעת על מה בדיוק מבוססת התשובה, על אילו מקורות מידע. 3. מהו שם המומחה שענה לשאלתי, ומהי מומחיותו והכשרתו. תודה. עמוס

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!