אי פריון: כיצד השמנה מונעת ממך להיכנס להריון

אחת הסיבות המרכזיות לבעיות פוריות אצל נשים היא השמנת יתר. מה הסיבות לכך, והאם ירידה במשקל תשנה את המצב?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/06/2015

58.8% מהנשים בישראל סובלות מעודף משקל, על פי נתונים משרד הבריאות. שיעור ההשמנה בקרב ילדות ונערות הוכפל ב-25 השנים האחרונות. מלבד ההשלכות הבריאותיות השונות, ניתן להצביע על קשר מובהק בין משקל עודף לאי-פריון ובעיות המונעות כניסה להריון. מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב?


קראו עוד: מחקר מצא: הפירות והירקות שפוגעים בפוריות הגבר


"רקמת השומן בגוף האישה מתפקד כרקמה אנדוקרינית, כלומר רקמה המפרישה הורמונים שונים", מסביר ד"ר מיכה באום, רופא פריון בכיר. "עודף של רקמה שומנית מפר את האיזון האנדוקריני על ידי הפרשה עודפת של הורמונים אנדוקרינים (הורמוני מין גבריים). עודף זה יכול לבוא לידי ביטוי בשיעור יתר, עור שומני, הפרעות בסדירות המחזור הנשי ושיבושים בביוץ האישה.


"בנוסף, משקל עודף גורם גם לעמידות תאי הגוף לאינסולין, דבר הגורם לגוף האישה להפרשת אינסולין מוגברת. עודף זה מגרה את תאי השחלה לייצור עודף של הורמונים אנדוגניים והפחתה בחלבונים קושרים - ומכאן נראה עלייה ברמת האנדוגנים והפרת האיזון ההורמונלי התקין של האישה". 


לדברי באום, אצל נשים בעלות עודף משקל העוברות טיפולי פוריות מחזור הטיפולים וכמות ההורמונים בטיפול גבוהה יותר, לעומת נשים עם משקל גוף תקין, ולכן חשוב לעשות את השינוי עוד בטרם הכניסה להריון. "מניסיון של שנים, שינוי זה מאפשר לאישה להיכנס להריון טבעי, ללא צורך בטיפולים ובהתערבות רפואית".


השמנת יתר: סיכון גבוה להפלות וניתוחים קיסריים

הבעיה עם משקל עודף בהריון אינה קשורה רק לאי-פריון, אלא גם לסיכונים נוספים להריון עצמו. "מחזור בלתי סדיר, חוסר פריון ובשלבים מאוחרים יותר סיכון גבוה יותר להפלות - כל אלה עשויים להיות תוצר לוואי של השמנת יתר", מדגישה מרב גודוביץ, נטורופתית המתמחה בגניקולוגיה ופריון. "גם כאשר מתרחש הריון, הסיכוי לסיבוכים גדל, יש סיכון לעליית לחץ דם, להתפתחות סוכרת הריון ומומים בעובר ולחשש מניתוח קיסרי בשל משקל יתר של העובר. בנוסף, רקמת  השומן ידועה כרקמה אנדוקרינית, כלומר רקמה המפרישה הורמונים. בין ההורמונים  מופרשים גם הורמונים אנדרוגנים, אשר משפיעים לרעה על האיזון ההורמונלי התקין של האישה".


"מחקרים מצאו כי לא רק האם, אלא גם התינוקות משלמים את המחיר", מוסיף באום. "תינוקות לאמהות במשקל גבוה בעלי סיכוי רב יותר לסבול גם הם ממשקל עודף כבר בילדות".


קראו עוד: 3 סיבות לבעיות פוריות אצל גברים - והטיפול


באום מדגיש כי אפילו ירידה של 5%-10% ממשקל הגוף משפרת באופן משמעותי את הסיכוי לכניסה בריאה להריון ולמהלך הריון תקין. "כל שינוי במשקל, אפילו הקטן ביותר, תורם רבות להצלחתו של הטיפול", קובע באום ומוסיף כי "ירידה מתונה במשקל, בעזרת תוכנית תזונה מאוזנת, יכולה לתרום להסדרת המחזור, מגדילה את הסיכוי להריון ספונטני ומגבירה את סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות".


אי פריון. כל שינוי במשקל תורם להצלחה

אי פריון. אפילו ירידה של 5%-10% ממשקל הגוף משפרת באופן משמעותי את הסיכוי להריון


כיצד ניתן לרדת במשקל לפני הכניסה להריון? גודוביץ ממליצה על מספר טיפים שיעזרו לך לרדת במשקל באופן מתון ומתאים למטרותייך:


1. מתוקים מפרים את האיזון ההורמונלי 

לכן צרכי אותם במידה. אנחנו צורכים אותם בשתייה הממותקת, בעוגות, בגלידות ועוד. הם לא רק גורמים לנו לעלות במשקל, אלא גם מפרים את האיזון ההורמונלי שלנו. לכן מומלץ בחום להוציא את המתוקים מהבית ולהשאיר את הפינוק לפעם בשבוע.


2. פער גדול בין הארוחות מפר את האיזון בגוף 

אכלי בכל שלוש שעות. נשים רבות מדלגות על ארוחות כדי "לחסוך בקלוריות", אך פתיחת פער גדול בין הארוחות גורם לשני דברים: הראשון, אנחנו מגיעים רעבים יותר לארוחה הבאה ואוכלים בה הרבה ובעיקר פחמימות פשוטות. השני, פער גדול בין הארוחות גורם לרמות סוכר בדם לרדת, מה שמפריע לאיזון ההורמונלי, ולכן ההמלצה היא לאכול ארוחה קלה בכל שלוש-ארבע שעות.


קראו עוד: 3 סיבות לספירת זרע נמוכה - והפתרונות


3. הרבו בירקות

שפע ירקות מספקים ויטמינים ומינרלים, שמכינים את הגוף להריון. רובנו מתייחסים לירקות כאל משהו משני, ליד הארוחה, אך ארוחה המכילה סלט גדול משביעה ותתמוך בתהליך הירידה במשקל וכן תספק לגוף שפע של ויטמינים ומינרלים, שיכינו אותו להריון.


4. מערכת עיכול מאוזנת

מערכת עיכול מאוזנת היא חלק חשוב בתהליך הירידה במשקל. נשים הסובלות מעצירות, למשל, פוגעות לא רק בספיגה של המזון, אלא גם מקשות על תהליך הירידה במשקל. לכן חשוב לוודא שהשינוי התזונתי נעשה בצורה נכונה ושמערכת העיכול מסודרת ומאוזנת.


5. אל תתחילי בתהליכים דרסטיים

רובנו מגיעים לנושא הדיאטה כמו אל פרויקט ממוקד וקצר, ומצפים לתוצאות מידיות. התהליכים הדרסטיים אינם מתאימים לפני הכניסה להריון, כיוון שהם מפרים את האיזון בגוף. לכן חשוב לדעת כי התהליך לוקח זמן ועליכן לבנות ציפיות ותוכניות לטווח הרחוק. פורום טיפולי פוריות

פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי

פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי מומחה בעל שם בתחום הפריון, והפוריות
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בגניקולוגיה, מחלוצי ההפריה החוץ גופית בארץ.פרופ' אשכנזי ייסד וניהל את היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים השרון, עד לאיחודה עם היחידה בבית חולים בילינסון. בנוסף לפעילותו עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בדיקה ביתית חיובית ( ללא אוביטרל)
 • פאפי צולו
 • 19/05/2019 12:18
 • שלום אני בת 29 אחרי ivf שני. אני אחרי סבב טבעי ללא הורמונים. החזרת עוברים היתה ב7.5.19 החזירו עובר 1 מוקפא בן 120 שעות הבטא ב21.5 אך לא יכלתי להתאפק ועשיתח בדיקה ביתית היום כלומר 19.5.19 12 יום אחרי החזרת עוברים. יצא לי תשובה חיובית. האם אפשר לסמוך על זה??? אפשר לשמוח?? חשוב לצין שלא קיבלתי אוביטרל. תודה רבה רבה!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקה ביתית ללא אוביטרל
 • פאפי
 • 20/05/2019 16:58
 • תודה רבה! חשוב לציין שאני מקבלת לתמיכה קרינון 3 פעמים ביום ואסטרופם פעם 1 ביום. שני התרופות הללו לא יכולות לתת לתת תוצאה שגויה של הבדיקה הביתית שעשיתי נכון?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תמיכה בהריון
 • אני
 • 20/05/2019 21:25
 • היי, אמרו לי להמשיך תמיכה עד שבוע 12. ועכשיו אמרו לי להמשיך עד השקיפות עורפית.. ביום השקיפות עורפית אהיה בשבוע 12 פלוס 4.. בעלון כתוב לא להמשיך בנטילת הכדורים מעבר לשבוע 12.. האם יש סכנה בלקיחה של עוד 4 ימים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ