אי פריון: כיצד השמנה מונעת ממך להיכנס להריון

אחת הסיבות המרכזיות לבעיות פוריות אצל נשים היא השמנת יתר. מה הסיבות לכך, והאם ירידה במשקל תשנה את המצב?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/06/2015

58.8% מהנשים בישראל סובלות מעודף משקל, על פי נתונים משרד הבריאות. שיעור ההשמנה בקרב ילדות ונערות הוכפל ב-25 השנים האחרונות. מלבד ההשלכות הבריאותיות השונות, ניתן להצביע על קשר מובהק בין משקל עודף לאי-פריון ובעיות המונעות כניסה להריון. מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב?


קראו עוד: מחקר מצא: הפירות והירקות שפוגעים בפוריות הגבר


"רקמת השומן בגוף האישה מתפקד כרקמה אנדוקרינית, כלומר רקמה המפרישה הורמונים שונים", מסביר ד"ר מיכה באום, רופא פריון בכיר. "עודף של רקמה שומנית מפר את האיזון האנדוקריני על ידי הפרשה עודפת של הורמונים אנדוקרינים (הורמוני מין גבריים). עודף זה יכול לבוא לידי ביטוי בשיעור יתר, עור שומני, הפרעות בסדירות המחזור הנשי ושיבושים בביוץ האישה.


"בנוסף, משקל עודף גורם גם לעמידות תאי הגוף לאינסולין, דבר הגורם לגוף האישה להפרשת אינסולין מוגברת. עודף זה מגרה את תאי השחלה לייצור עודף של הורמונים אנדוגניים והפחתה בחלבונים קושרים - ומכאן נראה עלייה ברמת האנדוגנים והפרת האיזון ההורמונלי התקין של האישה". 


לדברי באום, אצל נשים בעלות עודף משקל העוברות טיפולי פוריות מחזור הטיפולים וכמות ההורמונים בטיפול גבוהה יותר, לעומת נשים עם משקל גוף תקין, ולכן חשוב לעשות את השינוי עוד בטרם הכניסה להריון. "מניסיון של שנים, שינוי זה מאפשר לאישה להיכנס להריון טבעי, ללא צורך בטיפולים ובהתערבות רפואית".


השמנת יתר: סיכון גבוה להפלות וניתוחים קיסריים

הבעיה עם משקל עודף בהריון אינה קשורה רק לאי-פריון, אלא גם לסיכונים נוספים להריון עצמו. "מחזור בלתי סדיר, חוסר פריון ובשלבים מאוחרים יותר סיכון גבוה יותר להפלות - כל אלה עשויים להיות תוצר לוואי של השמנת יתר", מדגישה מרב גודוביץ, נטורופתית המתמחה בגניקולוגיה ופריון. "גם כאשר מתרחש הריון, הסיכוי לסיבוכים גדל, יש סיכון לעליית לחץ דם, להתפתחות סוכרת הריון ומומים בעובר ולחשש מניתוח קיסרי בשל משקל יתר של העובר. בנוסף, רקמת  השומן ידועה כרקמה אנדוקרינית, כלומר רקמה המפרישה הורמונים. בין ההורמונים  מופרשים גם הורמונים אנדרוגנים, אשר משפיעים לרעה על האיזון ההורמונלי התקין של האישה".


"מחקרים מצאו כי לא רק האם, אלא גם התינוקות משלמים את המחיר", מוסיף באום. "תינוקות לאמהות במשקל גבוה בעלי סיכוי רב יותר לסבול גם הם ממשקל עודף כבר בילדות".


קראו עוד: 3 סיבות לבעיות פוריות אצל גברים - והטיפול


באום מדגיש כי אפילו ירידה של 5%-10% ממשקל הגוף משפרת באופן משמעותי את הסיכוי לכניסה בריאה להריון ולמהלך הריון תקין. "כל שינוי במשקל, אפילו הקטן ביותר, תורם רבות להצלחתו של הטיפול", קובע באום ומוסיף כי "ירידה מתונה במשקל, בעזרת תוכנית תזונה מאוזנת, יכולה לתרום להסדרת המחזור, מגדילה את הסיכוי להריון ספונטני ומגבירה את סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות".


אי פריון. כל שינוי במשקל תורם להצלחה

אי פריון. אפילו ירידה של 5%-10% ממשקל הגוף משפרת באופן משמעותי את הסיכוי להריון


כיצד ניתן לרדת במשקל לפני הכניסה להריון? גודוביץ ממליצה על מספר טיפים שיעזרו לך לרדת במשקל באופן מתון ומתאים למטרותייך:


1. מתוקים מפרים את האיזון ההורמונלי 

לכן צרכי אותם במידה. אנחנו צורכים אותם בשתייה הממותקת, בעוגות, בגלידות ועוד. הם לא רק גורמים לנו לעלות במשקל, אלא גם מפרים את האיזון ההורמונלי שלנו. לכן מומלץ בחום להוציא את המתוקים מהבית ולהשאיר את הפינוק לפעם בשבוע.


2. פער גדול בין הארוחות מפר את האיזון בגוף 

אכלי בכל שלוש שעות. נשים רבות מדלגות על ארוחות כדי "לחסוך בקלוריות", אך פתיחת פער גדול בין הארוחות גורם לשני דברים: הראשון, אנחנו מגיעים רעבים יותר לארוחה הבאה ואוכלים בה הרבה ובעיקר פחמימות פשוטות. השני, פער גדול בין הארוחות גורם לרמות סוכר בדם לרדת, מה שמפריע לאיזון ההורמונלי, ולכן ההמלצה היא לאכול ארוחה קלה בכל שלוש-ארבע שעות.


קראו עוד: 3 סיבות לספירת זרע נמוכה - והפתרונות


3. הרבו בירקות

שפע ירקות מספקים ויטמינים ומינרלים, שמכינים את הגוף להריון. רובנו מתייחסים לירקות כאל משהו משני, ליד הארוחה, אך ארוחה המכילה סלט גדול משביעה ותתמוך בתהליך הירידה במשקל וכן תספק לגוף שפע של ויטמינים ומינרלים, שיכינו אותו להריון.


4. מערכת עיכול מאוזנת

מערכת עיכול מאוזנת היא חלק חשוב בתהליך הירידה במשקל. נשים הסובלות מעצירות, למשל, פוגעות לא רק בספיגה של המזון, אלא גם מקשות על תהליך הירידה במשקל. לכן חשוב לוודא שהשינוי התזונתי נעשה בצורה נכונה ושמערכת העיכול מסודרת ומאוזנת.


5. אל תתחילי בתהליכים דרסטיים

רובנו מגיעים לנושא הדיאטה כמו אל פרויקט ממוקד וקצר, ומצפים לתוצאות מידיות. התהליכים הדרסטיים אינם מתאימים לפני הכניסה להריון, כיוון שהם מפרים את האיזון בגוף. לכן חשוב לדעת כי התהליך לוקח זמן ועליכן לבנות ציפיות ותוכניות לטווח הרחוק. פורומים, טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום שבוע וחצי לאחר גרידה שירה 07/12/2019 20:23
  • שלום רב, לאחר שביצעתי גרידה לא היה לי בכלל דימום, שבוע לאחר מכן התחילו הפרשות צהובות, הרופאה אמרה שזה זיהום חיצוני וטופלתי בנרות אנטיביוטיקה למשך שלושה ימים. 3 ימים אחרי שסיימתי את הנרות התחילו לי כאבי מחזור ודימום טרי, לא בכמות גדולה. אציין שיום קודם לכן עשיתי ספורט בעצימות גבוהה, הנחתי שאפשר כי חלפו שבוע וחצי מאז הגרידה. בכל מקרה, כמובן שאלך להיבדק אבל עד שיגיע התור, רוצה לשמוע את דעתך האם הדימום יכול להיות קשור לספורט. אציין שכאמור נבדקתי והרחם היה ריק, ללא שארית, רירית דקה וסדירה. המון תודה לך.

  • + הוסף תגובה
היסטרוסקופיה אבחנתית לאחר גרידה סיגל 07/12/2019 20:18
  • שלום פרופסור, עברתי גרידה לאחר שהדופק פסק לעובר. יש לי מוקפאים, אני מעוניינת לעבור היסטרוסקופיה לפני שאחזיר אותם, האם כדאי לבצע את ההיסטרוסקופיה מייד לאחר המחזור הראשון ולהמתין מחזור נוסף ואז להחזיר את המוקפאים או שניתן באותו החודש לעשות את שניהם?

  • + הוסף תגובה
בטא גבווהה מדי טלי 07/12/2019 15:28
  • ב 25/11 החזרת בלסטו מוקפא (באיכות 4aa) ב 6/12 היום ה 12 להחזרה בטא ראשונה 1395. האחות הלחיצה שיכול להיות הריון מחוץ לרחם או מולארי ואני במתח היסטרי. האם הבטא אכן מעידה על בעיה? לפי החישוב שלי ביום הבדיקה הייתי בשבוע 4+2 תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!