אי פריון: כיצד השמנה מונעת ממך להיכנס להריון

אחת הסיבות המרכזיות לבעיות פוריות אצל נשים היא השמנת יתר. מה הסיבות לכך, והאם ירידה במשקל תשנה את המצב?
כתבה פרסומית כתבת חסות


58.8% מהנשים בישראל סובלות מעודף משקל, על פי נתונים משרד הבריאות. שיעור ההשמנה בקרב ילדות ונערות הוכפל ב-25 השנים האחרונות. מלבד ההשלכות הבריאותיות השונות, ניתן להצביע על קשר מובהק בין משקל עודף לאי-פריון ובעיות המונעות כניסה להריון. מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב?


קראו עוד: מחקר מצא: הפירות והירקות שפוגעים בפוריות הגבר


"רקמת השומן בגוף האישה מתפקד כרקמה אנדוקרינית, כלומר רקמה המפרישה הורמונים שונים", מסביר ד"ר מיכה באום, רופא פריון בכיר. "עודף של רקמה שומנית מפר את האיזון האנדוקריני על ידי הפרשה עודפת של הורמונים אנדוקרינים (הורמוני מין גבריים). עודף זה יכול לבוא לידי ביטוי בשיעור יתר, עור שומני, הפרעות בסדירות המחזור הנשי ושיבושים בביוץ האישה.


"בנוסף, משקל עודף גורם גם לעמידות תאי הגוף לאינסולין, דבר הגורם לגוף האישה להפרשת אינסולין מוגברת. עודף זה מגרה את תאי השחלה לייצור עודף של הורמונים אנדוגניים והפחתה בחלבונים קושרים - ומכאן נראה עלייה ברמת האנדוגנים והפרת האיזון ההורמונלי התקין של האישה". 


לדברי באום, אצל נשים בעלות עודף משקל העוברות טיפולי פוריות מחזור הטיפולים וכמות ההורמונים בטיפול גבוהה יותר, לעומת נשים עם משקל גוף תקין, ולכן חשוב לעשות את השינוי עוד בטרם הכניסה להריון. "מניסיון של שנים, שינוי זה מאפשר לאישה להיכנס להריון טבעי, ללא צורך בטיפולים ובהתערבות רפואית".


השמנת יתר: סיכון גבוה להפלות וניתוחים קיסריים

הבעיה עם משקל עודף בהריון אינה קשורה רק לאי-פריון, אלא גם לסיכונים נוספים להריון עצמו. "מחזור בלתי סדיר, חוסר פריון ובשלבים מאוחרים יותר סיכון גבוה יותר להפלות - כל אלה עשויים להיות תוצר לוואי של השמנת יתר", מדגישה מרב גודוביץ, נטורופתית המתמחה בגניקולוגיה ופריון. "גם כאשר מתרחש הריון, הסיכוי לסיבוכים גדל, יש סיכון לעליית לחץ דם, להתפתחות סוכרת הריון ומומים בעובר ולחשש מניתוח קיסרי בשל משקל יתר של העובר. בנוסף, רקמת  השומן ידועה כרקמה אנדוקרינית, כלומר רקמה המפרישה הורמונים. בין ההורמונים  מופרשים גם הורמונים אנדרוגנים, אשר משפיעים לרעה על האיזון ההורמונלי התקין של האישה".


"מחקרים מצאו כי לא רק האם, אלא גם התינוקות משלמים את המחיר", מוסיף באום. "תינוקות לאמהות במשקל גבוה בעלי סיכוי רב יותר לסבול גם הם ממשקל עודף כבר בילדות".


קראו עוד: 3 סיבות לבעיות פוריות אצל גברים - והטיפול


באום מדגיש כי אפילו ירידה של 5%-10% ממשקל הגוף משפרת באופן משמעותי את הסיכוי לכניסה בריאה להריון ולמהלך הריון תקין. "כל שינוי במשקל, אפילו הקטן ביותר, תורם רבות להצלחתו של הטיפול", קובע באום ומוסיף כי "ירידה מתונה במשקל, בעזרת תוכנית תזונה מאוזנת, יכולה לתרום להסדרת המחזור, מגדילה את הסיכוי להריון ספונטני ומגבירה את סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות".


אי פריון. כל שינוי במשקל תורם להצלחה

אי פריון. אפילו ירידה של 5%-10% ממשקל הגוף משפרת באופן משמעותי את הסיכוי להריון


כיצד ניתן לרדת במשקל לפני הכניסה להריון? גודוביץ ממליצה על מספר טיפים שיעזרו לך לרדת במשקל באופן מתון ומתאים למטרותייך:


1. מתוקים מפרים את האיזון ההורמונלי 

לכן צרכי אותם במידה. אנחנו צורכים אותם בשתייה הממותקת, בעוגות, בגלידות ועוד. הם לא רק גורמים לנו לעלות במשקל, אלא גם מפרים את האיזון ההורמונלי שלנו. לכן מומלץ בחום להוציא את המתוקים מהבית ולהשאיר את הפינוק לפעם בשבוע.


2. פער גדול בין הארוחות מפר את האיזון בגוף 

אכלי בכל שלוש שעות. נשים רבות מדלגות על ארוחות כדי "לחסוך בקלוריות", אך פתיחת פער גדול בין הארוחות גורם לשני דברים: הראשון, אנחנו מגיעים רעבים יותר לארוחה הבאה ואוכלים בה הרבה ובעיקר פחמימות פשוטות. השני, פער גדול בין הארוחות גורם לרמות סוכר בדם לרדת, מה שמפריע לאיזון ההורמונלי, ולכן ההמלצה היא לאכול ארוחה קלה בכל שלוש-ארבע שעות.


קראו עוד: 3 סיבות לספירת זרע נמוכה - והפתרונות


3. הרבו בירקות

שפע ירקות מספקים ויטמינים ומינרלים, שמכינים את הגוף להריון. רובנו מתייחסים לירקות כאל משהו משני, ליד הארוחה, אך ארוחה המכילה סלט גדול משביעה ותתמוך בתהליך הירידה במשקל וכן תספק לגוף שפע של ויטמינים ומינרלים, שיכינו אותו להריון.


4. מערכת עיכול מאוזנת

מערכת עיכול מאוזנת היא חלק חשוב בתהליך הירידה במשקל. נשים הסובלות מעצירות, למשל, פוגעות לא רק בספיגה של המזון, אלא גם מקשות על תהליך הירידה במשקל. לכן חשוב לוודא שהשינוי התזונתי נעשה בצורה נכונה ושמערכת העיכול מסודרת ומאוזנת.


5. אל תתחילי בתהליכים דרסטיים

רובנו מגיעים לנושא הדיאטה כמו אל פרויקט ממוקד וקצר, ומצפים לתוצאות מידיות. התהליכים הדרסטיים אינם מתאימים לפני הכניסה להריון, כיוון שהם מפרים את האיזון בגוף. לכן חשוב לדעת כי התהליך לוקח זמן ועליכן לבנות ציפיות ותוכניות לטווח הרחוק. פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרעה כפולה מאי 28/05/2020 15:06
  • שלום רב, הביוץ שלי אמור ליפול על הסופ"ש הקרוב בו מתרחש חג השבועות ובתי החולים סגורים. עשיתי היום בבוקר 28.5 דם וזקיקים ומיד לאחר מכן נסעתי להזרעה מתורם (היות ולקח זמן שתוצאות בדיקת הדם יגיעו,הרופא המליץ לעשות היום הזרעה כדי לא לפספס) כאשר התקבלו התוצאות מהבוקר הסתבר שאני עוד לא בביוץ.. לכן ההמלצה גם היום לקחת גונאל 50,ומחר (שישי 29.5) ב 22:00 אוביטרל יום ראשון 31.5 בבוקר שוב הזרעה. תוצאות: 2 זקיקים 19 ו 20 בשחלה שמאלית. 6.2 רירית אסטרודיל 998 פרוגרסטרון 1.2 1.אני מבינה את ההגיון בלעשות הזרעה כפולה גם ב 28.5 וגם ב 31.5 אך חוששת שמכיוון שהזרעה אחת בוצעה היום- וההזרעה הבאה בראשון 31.5 ,הביוץ שלי יפול על "התפר" - או מוקדם מידי או מאוחר מידי ולמרות 2 ההזרעות אפספס ביוץ..אשמח לדעתך 2. כמה זמן זרע נשאר בגוף האישה? האם קיים סיכוי שהוא שורד עד מחר במידה ומחר יהיה הביוץ? 3. במידה ויש היקלטות אחרי הטיפול של היום - לא מסוכן לקבל גם מחר אובירטל? 4. תקין שצריכה ליטול גונאל רק היום ולא מחר ? בת 34. אחרי 4 הזרעות מתורם על ביוץ טבעי (רק עם אוביטרל) היום הזרעה 5, לראשונה עם גונאל 50 במשך 6 ימים. פרופיל הורמונלי + צילום רחם תקין תודה

  • + הוסף תגובה
כניסה להיריון טבעי נעמה 28/05/2020 14:22
  • שלום, ילדתי לפני חצי שנה אחרי ivf. המחזור שלי סדיר, מה הסיכויים לכניסה להיריון באופן טבעי בשלב זה או שכדאי לפנות ישר ל-ivf? תודה

  • + הוסף תגובה
LAC RVVT RATIO גליה 27/05/2020 14:23
  • שלום רב, בבדיקות קרישיות יתר הייתה תוצאה של 0.88 בבדיקת LAC RVVT RATIO מחוץ לטווח הנורמה מהי המשמעות ? אודה לתשובתך

  • + הוסף תגובה
הבדיקה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 28/05/2020 09:06
  • מטרת הבדיקה בירור נטייה לקרישות יתר,וכחלק מבירור הפלות חוזרות. הבדיקה מזהה את קיומם של נוגדנים לפוספוליפידים. נוגדנים אלו קשורים בסיכון מוגבר ליצירת קרישי דם. קיום נוגדנים מסוג זה מעלה את הסיכון לפתח תסמונת הידועה בשם ABS (antiphospholipid syndrome). הסימפטומים של תסמונת זו הם קרישי דם עורקיים או ורידיים ובחלק מהמקרים רמה נמוכה של טסיות דם והפלות חוזרות. נוגדן זה קשור במחלת הזאבת (לופוס) ומכאן שמו, אך הוא קיים במצבים נוספים פרט למחלה זו ולכן אין הוא משמש לאבחונה.

  • + הוסף תגובה
הבהרה גליה 28/05/2020 12:56
  • האם ההפרש בין התוצאה לנורמה משמעותי ? על מה זה מעיד ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!