פרפור פרוזדורים: למי מתאימות התרופות החדשות?

לאחר שנים בהן הקומדין הייתה האופציה היחידה לדילול דם, יצאו בשנים האחרונות תרופות חדשות שגרמו למהפכה שלמה בנושא. מה היתרונות בהן ולמי הן מתאימות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


פרפור פרוזדורים הוא גורם סיכון משמעותי לפיתוח שבץ מוחי. הסיבה לכך היא הפרעה בזרימה הדם התקינה בעלייה השמאלית, שכתוצאה מכך מגבירה את הסיכון להתפתחות קרישי דם. קרישי דם אלו עלולים "להיזרק" קדימה בזרם הדם אל עורקי הגוף, כולל המוח - ולגרום לשבץ מוחי. 


אם כן, הטיפול בפרפור פרוזדורים מכוון להקטנה ככל הניתן של הסיכון של היווצרות קרישי דם כדי להקטין את הסיכון של שבץ מוחי, וזאת על ידי מתן תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם ומפחיתות את פעילותה, מה שמכונה "דילול דם".


קומדין: התרופה הוותיקה לדילול דם

עד לפני מספר שנים התרופה היחידה בהקשר זה היתה קומדין (Coumadin). החיסרון הגדול של תרופה זו נובע מכך שהמינון שניתן לחולה דורש  ניטור קפדני, המתבצע על ידי ביצוע של בדיקות דם תכופות (INR). הניטור נעשה במטרה לאזן את דילול הדם בצורה מיטיבית, כך שיפחת הסיכון לארוע מוחי, ובו בזמן להימנע ממצב מסוכן של "דילול יתר", שיכול להוביל לדימומים מסכני חיים בשל הפגיעה במערכת קרישת הדם הטבעית של הגוף. 


השפעת הקומדין תלויה בגורמים רבים כגון דיאטה (ירקות ירוקים משפיעים על כמות ויטמין K  בגוף, ולכן בעייתי לאכול אותם בזמן נטילת התרופה) וכן אינטרקטציות בין-תרופתיות שונות - כך שכל שינוי תרופתי, אפילו קטן כמו נטילת אנטיביוטיקה, עלול להוביל ליציאה מאיזון של החולה.


שבץ מוחי. השימוש בתרופות מציל חיים

תרופות לדילול דם. מקטינות הסיכון לשבץ מוחי


היתרונות שבתרופות החדשות

בשל המגבלות של הקומדין נעשה מאמץ רב לפיתוח תרופות לדילול דם, שיהיו בטוחות יותר לשימוש ולא יצריכו בדיקות דם תכופות. מאמץ זה נשא פרי ולפני מספר שנים יצאו לשוק מספר תרופות חדשות לדילול דם, שעובדות במנגנון שונה. קבוצת תרופות אלו מכונהNOACS - Novel oral anti-coagulants.


לתרופות אלו (שמשווקות בארץ תחת השמות פרדקסה, אלקיויס וקסרלטו) ישנן מספר יתרונות על פני  הקומדין: הן קלות לשימוש (ישנו מינון סטנדרטי לכל אחת מהן), אין צורך לבצע בדיקות דם תכופות לניטור, ישנן פחות אינטראקציות בין תרופתיות ואיו קשר לדיאטה. בנוסף לתרופות ישנה יעילות דומה או גבוהה במניעת שבץ מוחי והן יותר בטוחות מקומדין, מבחינת הסיכון לפתח דימום, ובמיוחד דימום בתוך הראש.


תרופות ה-NOACS  גם הפכו לטיפול מועדף אצל חולים עם קרישי דם בוורידים ברגליים (VTE) או תסחיף ריאתי (PE) – וגם במקרים אלו הן מחליפות את הקומדין.


חשוב להדגיש כי חל איסור להחליף את הטיפול בקומדין בחולה עם מסתם מכני (מתכתי) בלב. ממחקרים שנעשו עד עתה נמצא כי התרופות החדשות אינן יעילות במקרים אלו. 


כמובן שלמרות הטיפול התרופתי, חשוב לא לשכוח לשמור על הרגלים בריאים - פעילות גופנית, דיאטה דלת שומן וכולסטרול והימנעות מעישון. הרגלים אלו עוזרים לשמור על הבריאות.פרופ' בזיל לואיס, מנהל מערך המחקר, מרכז רפואי כרמל, חיפה

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' בזיל לואיס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח תוצאות הולטר שארל 26/02/2020 21:14
 • שלום רב אני בן 50, חולה לב , LVEF 48% , מטופל בתרופות קרדיולוג 3.75 מ"ג , טריטייס 1.25 מ"ג , ו ספירונולקטון 25 מ"ג ביום. בבדיקת הולטר לב 22 שעות קבלתי את התוצאות הבאות : קצב בסיסי : סינוס קצב לב מינימלי 44 קצב לב מקסימלי 100 ממוצע 60 הפרעות קצב חדריות – PVC'S 50 הפרעות קצב על חדריות PAC'S מועטות . הפרעות הולכה – לא . שענויי ST – לא אשמח להתייחסותך לממצאים בהולטר תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 28/02/2020 19:06
 • שארל שלום, ראשית בדיקת ההולטר היא תקינה לחלוטין. שנית, אני לא יודע מה הייתה הסיבה לבדיקת ההולטר אך בדיקת ההולטר פעמים רבות יכולה להיות תקינה לגמרי גם אצל אנשים שסובלים מהפרעות קצב לב. אם סיבת הבדיקה היא ארועים של דפיקות לב או ארועים של סחרחורות/קדם עלפון או עלפון, במקרים אלו ואחרים יש צורך בניטור אחר שיעזור ״לתפוס״ את הפרעות הקצב אם ישנן. אם זה המצב, ממליץ לך להיבדק ע״י מומחה להפרעות קצב לב שיכוון אותך לבדיקה המתאימה.

 • + הוסף תגובה
תחושת עילפון סחרחורת הקאות ושילשולים Hb 15/02/2020 19:46
 • שלום רב, לפני כשבוע נשכבתי לישון ובאמצע הלילה התעוררתי עם תחושה של סחרחורת, זעה קרה, חולשה קשה. זו תחושה שתוקפת אותי לפעמים, בעיקר באמצע הלילה. ייחסתי זאת עד היום לירידה בלחץ דם ובכל פעם שהרגשתי כך הייתי מרימה את הרגליים מעלה והתחושות הלא נעימות היו חולפות כעבור מספר שניות עד דקות. הפעם, התסמינים היו עוצמתיים ביותר ממש הרגשתי שאני על סף עילפון וטישטוש מוחלט. ניסיתי להרים את הרגליים אך זה לא עזר. בשלב מסויים חשתי כאב בטן חד וצורך ביציאה. כשאני מדדה בקושי לשירותים שילשלתי שילשול מימי לחלוטין ולאחר מכן הקאתי. כשחזרתי לשכב התחלתי לחוש נימלול בקצות האצבעות של הידיים. באותו לילה מידי כמה שעות התעוררתי עם אותם תסמינים והמשכתי להקיא ולשלשל. למחרת בבוקר החום שלי היה נמוך יחסית,35.6 ועם היום עלה עד ל38.5. חשתי עייפות קשה,חולשה וכאבי שרירים אך השילשולים וההקאות פסקו לחלוטין. אחרי שישנתי כמעט כל אותו יום התעוררתי למחרתבטוב עם מעט בחילות וכאב בטן קל אך לא מעבר לכך. האם תסמינים אלו יכולים להיות קשורים לסיבה קרדיאלית לדעתך ? ולמה ניתן לייחס אותם במידה ולא. אני בריאה בדר"כ בשנות השלושים לחיי.. מודאגת, ומרגישה קצת בטראומה מהתחושות שחוויתי במהלך אותו לילה.. אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/02/2020 19:53
 • הלילה הקשה שתיארת הוא כנראה תוצאה של איזה וירוס מעיים שתפסת שהתבטא בשלשולים והקאות וגם עליית חום למחרת. משהו שבהחלט יכול לסביר גם את החולשה, הזעה והסחרחורות. לגבי ארועים קודמים של סחרחורות בלילה, אם הם קורות כאשר את קמה מהמיטה לשירותים למשל זה דבר אחד ואם סחרחורת וחולשה קשה תוקפות אותך בשכיבה זה עניין אחר. ממליץ לגשת לרופא משפחה, להתחיל ממנו את הבירור לעניין. לשאלתך, שלשולים והקאות המלווים בעליית חום בהמשך, הם לא תסמינים לבעיה קרדיאלית. את הסחרחורות והחולשה צריך לברר.

 • + הוסף תגובה
תודה על התגובה המהירה Hb 15/02/2020 20:11
 • תודה רבה לך על התגובה המהירה. הרגעת אותי קצת ובכל זאת אלך לרופא משפחה ולברר במידת הצורך. שבוע טוב

 • + הוסף תגובה
בדיקת אקג קרין 15/02/2020 13:58
 • שלום. הייתי כבר כמה וכמה פעמים בבדיקות לב ומיונים עקב קצב לב מהיר, קוצר נשימה, הרגשת נימול ביד שמאל, והרגשה מעורפלת, לחץ דם גבוהה.. בבדיקת אקג התוצאה הייתה סינוס - טאכיקרדיה היוך גל T בליד 3, הייתי רוצה לדעת מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/02/2020 17:01
 • אין לי את כל הפרטים אבל בגדול, סינוס טאכיקרדיה זה דופק מהיר (יותר מ-100 פעימות בדקה) שמקורו ב״קוצב הלב הטבעי״ (שנקרא סינוס), הנותן את קצב הלב ברוב האוכלוסיה. הכוונה היא בעצם לדופק ״רגיל״ אבל מואץ. סינוס טאכיקרדיה היא דבר טבעי ותקין בזמן מאמץ, לחץ פיזי או נפשי, ויכול להיות גם משני לחוסר איזון הורמונלי ועוד. היפוך T בליד 3 באק״ג הוא ממצא תקין לחלוטין. ממליץ להיות בקשר איתי או עם מומחה אחר להפרעות קצב לב לברר את העניין. לעיתים יש סינוס טאכיקרדיה שלא תואמת את המצב של המטופל שצריך לברר אותה ואם זה מפריע מאוד אז יש גם אופציות טיפוליות לעניין.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!