פרפור פרוזדורים: למי מתאימות התרופות החדשות?

לאחר שנים בהן הקומדין הייתה האופציה היחידה לדילול דם, יצאו בשנים האחרונות תרופות חדשות שגרמו למהפכה שלמה בנושא. מה היתרונות בהן ולמי הן מתאימות?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 21/05/2015

פרפור פרוזדורים הוא גורם סיכון משמעותי לפיתוח שבץ מוחי. הסיבה לכך היא הפרעה בזרימה הדם התקינה בעלייה השמאלית, שכתוצאה מכך מגבירה את הסיכון להתפתחות קרישי דם. קרישי דם אלו עלולים "להיזרק" קדימה בזרם הדם אל עורקי הגוף, כולל המוח - ולגרום לשבץ מוחי. 


אם כן, הטיפול בפרפור פרוזדורים מכוון להקטנה ככל הניתן של הסיכון של היווצרות קרישי דם כדי להקטין את הסיכון של שבץ מוחי, וזאת על ידי מתן תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם ומפחיתות את פעילותה, מה שמכונה "דילול דם".


קומדין: התרופה הוותיקה לדילול דם

עד לפני מספר שנים התרופה היחידה בהקשר זה היתה קומדין (Coumadin). החיסרון הגדול של תרופה זו נובע מכך שהמינון שניתן לחולה דורש  ניטור קפדני, המתבצע על ידי ביצוע של בדיקות דם תכופות (INR). הניטור נעשה במטרה לאזן את דילול הדם בצורה מיטיבית, כך שיפחת הסיכון לארוע מוחי, ובו בזמן להימנע ממצב מסוכן של "דילול יתר", שיכול להוביל לדימומים מסכני חיים בשל הפגיעה במערכת קרישת הדם הטבעית של הגוף. 


השפעת הקומדין תלויה בגורמים רבים כגון דיאטה (ירקות ירוקים משפיעים על כמות ויטמין K  בגוף, ולכן בעייתי לאכול אותם בזמן נטילת התרופה) וכן אינטרקטציות בין-תרופתיות שונות - כך שכל שינוי תרופתי, אפילו קטן כמו נטילת אנטיביוטיקה, עלול להוביל ליציאה מאיזון של החולה.


שבץ מוחי. השימוש בתרופות מציל חיים

תרופות לדילול דם. מקטינות הסיכון לשבץ מוחי


היתרונות שבתרופות החדשות

בשל המגבלות של הקומדין נעשה מאמץ רב לפיתוח תרופות לדילול דם, שיהיו בטוחות יותר לשימוש ולא יצריכו בדיקות דם תכופות. מאמץ זה נשא פרי ולפני מספר שנים יצאו לשוק מספר תרופות חדשות לדילול דם, שעובדות במנגנון שונה. קבוצת תרופות אלו מכונהNOACS - Novel oral anti-coagulants.


לתרופות אלו (שמשווקות בארץ תחת השמות פרדקסה, אלקיויס וקסרלטו) ישנן מספר יתרונות על פני  הקומדין: הן קלות לשימוש (ישנו מינון סטנדרטי לכל אחת מהן), אין צורך לבצע בדיקות דם תכופות לניטור, ישנן פחות אינטראקציות בין תרופתיות ואיו קשר לדיאטה. בנוסף לתרופות ישנה יעילות דומה או גבוהה במניעת שבץ מוחי והן יותר בטוחות מקומדין, מבחינת הסיכון לפתח דימום, ובמיוחד דימום בתוך הראש.


תרופות ה-NOACS  גם הפכו לטיפול מועדף אצל חולים עם קרישי דם בוורידים ברגליים (VTE) או תסחיף ריאתי (PE) – וגם במקרים אלו הן מחליפות את הקומדין.


חשוב להדגיש כי חל איסור להחליף את הטיפול בקומדין בחולה עם מסתם מכני (מתכתי) בלב. ממחקרים שנעשו עד עתה נמצא כי התרופות החדשות אינן יעילות במקרים אלו. 


כמובן שלמרות הטיפול התרופתי, חשוב לא לשכוח לשמור על הרגלים בריאים - פעילות גופנית, דיאטה דלת שומן וכולסטרול והימנעות מעישון. הרגלים אלו עוזרים לשמור על הבריאות.פרופ' בזיל לואיס, מנהל מערך המחקר, מרכז רפואי כרמל, חיפה

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' בזיל לואיס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אי ספיקת לב והפרעות קצב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח בדיקת מאמץ עמוס 06/10/2019 11:35
  • בצעתי לפני שבוע בדיקת מאמץ ארגומטרי. בפענוח נרשם בסעיף "הפרעות קצב במאמץ" כי: ניצפה APB במהלך המבחן. מה המשמעות והאם יש צורך בבדיקה או בטיפול מסוים? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה
השתלת קוצב לב קלמן 27/09/2019 12:24
  • לפני שלושה ימים הושתל לי קוצב לב בבית חולים שיברה מרפאת קוצבים אתמול יום אחרי השחרור הרגשתי קפיצות בגוף כמו מכות חשמל צלצלתי למרפאה זימנו אותי מיד האבחנה היתה שהחוט החשמלי מהקוצב לחדר בלב מנותק על ידי בודק הקוצב ניטרלו את הפעולה של החדר ושלחו אותי הביתה עם תור לעוד חודש. שאלתי 1. האם התופעה הינה בגדר רשלנות רפואית ? 2. האם אני לא בסיכון במצב הזה?

  • + הוסף תגובה
תוצאות הולטר לב RTS 08/09/2019 18:40
  • שלום זכר בן 62 בריא בד"כ ופעיל גופנית (יוגה ואופניים) לאחרונה חוברתי להולטר לב עקב תלונה על הפרעות קצב בבדיקה נרשמו הפרעות קצב שכיחים מאוד ממוצע של 850 בשעה בדיקת אקו לב ובדיקת מאמץ לא הראו כל בעיה. אשמח להתייחסותכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!