פרפור פרוזדורים: למי מתאימות התרופות החדשות?

לאחר שנים בהן הקומדין הייתה האופציה היחידה לדילול דם, יצאו בשנים האחרונות תרופות חדשות שגרמו למהפכה שלמה בנושא. מה היתרונות בהן ולמי הן מתאימות?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 21/05/2015
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' בזיל לואיס
מנהל מערך המחקר, מרכז רפואי כרמל, חיפה
הצג טלפון מספר מקשר
i

פרפור פרוזדורים הוא גורם סיכון משמעותי לפיתוח שבץ מוחי. הסיבה לכך היא הפרעה בזרימה הדם התקינה בעלייה השמאלית, שכתוצאה מכך מגבירה את הסיכון להתפתחות קרישי דם. קרישי דם אלו עלולים "להיזרק" קדימה בזרם הדם אל עורקי הגוף, כולל המוח - ולגרום לשבץ מוחי. 


אם כן, הטיפול בפרפור פרוזדורים מכוון להקטנה ככל הניתן של הסיכון של היווצרות קרישי דם כדי להקטין את הסיכון של שבץ מוחי, וזאת על ידי מתן תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם ומפחיתות את פעילותה, מה שמכונה "דילול דם".


קומדין: התרופה הוותיקה לדילול דם

עד לפני מספר שנים התרופה היחידה בהקשר זה היתה קומדין (Coumadin). החיסרון הגדול של תרופה זו נובע מכך שהמינון שניתן לחולה דורש  ניטור קפדני, המתבצע על ידי ביצוע של בדיקות דם תכופות (INR). הניטור נעשה במטרה לאזן את דילול הדם בצורה מיטיבית, כך שיפחת הסיכון לארוע מוחי, ובו בזמן להימנע ממצב מסוכן של "דילול יתר", שיכול להוביל לדימומים מסכני חיים בשל הפגיעה במערכת קרישת הדם הטבעית של הגוף. 


השפעת הקומדין תלויה בגורמים רבים כגון דיאטה (ירקות ירוקים משפיעים על כמות ויטמין K  בגוף, ולכן בעייתי לאכול אותם בזמן נטילת התרופה) וכן אינטרקטציות בין-תרופתיות שונות - כך שכל שינוי תרופתי, אפילו קטן כמו נטילת אנטיביוטיקה, עלול להוביל ליציאה מאיזון של החולה.


שבץ מוחי. השימוש בתרופות מציל חיים

תרופות לדילול דם. מקטינות הסיכון לשבץ מוחי


היתרונות שבתרופות החדשות

בשל המגבלות של הקומדין נעשה מאמץ רב לפיתוח תרופות לדילול דם, שיהיו בטוחות יותר לשימוש ולא יצריכו בדיקות דם תכופות. מאמץ זה נשא פרי ולפני מספר שנים יצאו לשוק מספר תרופות חדשות לדילול דם, שעובדות במנגנון שונה. קבוצת תרופות אלו מכונהNOACS - Novel oral anti-coagulants.


לתרופות אלו (שמשווקות בארץ תחת השמות פרדקסה, אלקיויס וקסרלטו) ישנן מספר יתרונות על פני  הקומדין: הן קלות לשימוש (ישנו מינון סטנדרטי לכל אחת מהן), אין צורך לבצע בדיקות דם תכופות לניטור, ישנן פחות אינטראקציות בין תרופתיות ואיו קשר לדיאטה. בנוסף לתרופות ישנה יעילות דומה או גבוהה במניעת שבץ מוחי והן יותר בטוחות מקומדין, מבחינת הסיכון לפתח דימום, ובמיוחד דימום בתוך הראש.


תרופות ה-NOACS  גם הפכו לטיפול מועדף אצל חולים עם קרישי דם בוורידים ברגליים (VTE) או תסחיף ריאתי (PE) – וגם במקרים אלו הן מחליפות את הקומדין.


חשוב להדגיש כי חל איסור להחליף את הטיפול בקומדין בחולה עם מסתם מכני (מתכתי) בלב. ממחקרים שנעשו עד עתה נמצא כי התרופות החדשות אינן יעילות במקרים אלו. 


כמובן שלמרות הטיפול התרופתי, חשוב לא לשכוח לשמור על הרגלים בריאים - פעילות גופנית, דיאטה דלת שומן וכולסטרול והימנעות מעישון. הרגלים אלו עוזרים לשמור על הבריאות.פרופ' בזיל לואיס, מנהל מערך המחקר, מרכז רפואי כרמל, חיפה

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' בזיל לואיס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
פרופ' יורם אגמון פרופ' יורם אגמון
מנהל היחידה לאקוקרדיוגרפיה (אקו לב) והמרפאה... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ