//

פרפור פרוזדורים: למי מתאימות התרופות החדשות?

לאחר שנים בהן הקומדין הייתה האופציה היחידה לדילול דם, יצאו בשנים האחרונות תרופות חדשות שגרמו למהפכה שלמה בנושא. מה היתרונות בהן ולמי הן מתאימות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


פרפור פרוזדורים הוא גורם סיכון משמעותי לפיתוח שבץ מוחי. הסיבה לכך היא הפרעה בזרימה הדם התקינה בעלייה השמאלית, שכתוצאה מכך מגבירה את הסיכון להתפתחות קרישי דם. קרישי דם אלו עלולים "להיזרק" קדימה בזרם הדם אל עורקי הגוף, כולל המוח - ולגרום לשבץ מוחי. 


אם כן, הטיפול בפרפור פרוזדורים מכוון להקטנה ככל הניתן של הסיכון של היווצרות קרישי דם כדי להקטין את הסיכון של שבץ מוחי, וזאת על ידי מתן תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם ומפחיתות את פעילותה, מה שמכונה "דילול דם".


קומדין: התרופה הוותיקה לדילול דם

עד לפני מספר שנים התרופה היחידה בהקשר זה היתה קומדין (Coumadin). החיסרון הגדול של תרופה זו נובע מכך שהמינון שניתן לחולה דורש  ניטור קפדני, המתבצע על ידי ביצוע של בדיקות דם תכופות (INR). הניטור נעשה במטרה לאזן את דילול הדם בצורה מיטיבית, כך שיפחת הסיכון לארוע מוחי, ובו בזמן להימנע ממצב מסוכן של "דילול יתר", שיכול להוביל לדימומים מסכני חיים בשל הפגיעה במערכת קרישת הדם הטבעית של הגוף. 


השפעת הקומדין תלויה בגורמים רבים כגון דיאטה (ירקות ירוקים משפיעים על כמות ויטמין K  בגוף, ולכן בעייתי לאכול אותם בזמן נטילת התרופה) וכן אינטרקטציות בין-תרופתיות שונות - כך שכל שינוי תרופתי, אפילו קטן כמו נטילת אנטיביוטיקה, עלול להוביל ליציאה מאיזון של החולה.


שבץ מוחי. השימוש בתרופות מציל חיים

תרופות לדילול דם. מקטינות הסיכון לשבץ מוחי


היתרונות שבתרופות החדשות

בשל המגבלות של הקומדין נעשה מאמץ רב לפיתוח תרופות לדילול דם, שיהיו בטוחות יותר לשימוש ולא יצריכו בדיקות דם תכופות. מאמץ זה נשא פרי ולפני מספר שנים יצאו לשוק מספר תרופות חדשות לדילול דם, שעובדות במנגנון שונה. קבוצת תרופות אלו מכונהNOACS - Novel oral anti-coagulants.


לתרופות אלו (שמשווקות בארץ תחת השמות פרדקסה, אלקיויס וקסרלטו) ישנן מספר יתרונות על פני  הקומדין: הן קלות לשימוש (ישנו מינון סטנדרטי לכל אחת מהן), אין צורך לבצע בדיקות דם תכופות לניטור, ישנן פחות אינטראקציות בין תרופתיות ואיו קשר לדיאטה. בנוסף לתרופות ישנה יעילות דומה או גבוהה במניעת שבץ מוחי והן יותר בטוחות מקומדין, מבחינת הסיכון לפתח דימום, ובמיוחד דימום בתוך הראש.


תרופות ה-NOACS  גם הפכו לטיפול מועדף אצל חולים עם קרישי דם בוורידים ברגליים (VTE) או תסחיף ריאתי (PE) – וגם במקרים אלו הן מחליפות את הקומדין.


חשוב להדגיש כי חל איסור להחליף את הטיפול בקומדין בחולה עם מסתם מכני (מתכתי) בלב. ממחקרים שנעשו עד עתה נמצא כי התרופות החדשות אינן יעילות במקרים אלו. 


כמובן שלמרות הטיפול התרופתי, חשוב לא לשכוח לשמור על הרגלים בריאים - פעילות גופנית, דיאטה דלת שומן וכולסטרול והימנעות מעישון. הרגלים אלו עוזרים לשמור על הבריאות.פרופ' בזיל לואיס, מנהל מערך המחקר, מרכז רפואי כרמל, חיפה

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' בזיל לואיס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימונים יוני 08/08/2020 02:44
  • היי אני בן 34 ומתאמן כ3 חודשים באיגרוף תאילנדי 2 אימונים בשבוע, עשיתי לאחרונה בדיקת ארגומטריה שהייתה תקינה, האם זה בסדר להוסיף בהדרגה עוד 2 אימונים בשבוע? האם צריך לשים לב לדופק בזמן האימון? כי האימונים אינטנסיביים, תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת ארגומטריה לאחר ניתוח מעקפים בלה 21/07/2020 15:49
  • שלום רב, ב-6.8 אבי בן 73 עבר ניתוח מעקפים לאחר שבצנתור הודגמה מחלה תלת כלית קשה עם חסימה תת שלמה של RCA גדול בחלקו השני והיצרויות משמעותיות בשני ענפיו. היצרות משמעותית בחלקו השני של CX וחסימה שלמה של LAD מילוי קולטרלי קלוש בחלקו הדיסטלי מהעורק העוקף שמספק גם קולטרלים ל RCA. הוא עבר ניתוח CABG משך 4 שעות, מהלך הניתוח היה תקין, למעט עצירת שתן והוחל טיפול בקסטראל ולאחר מכן נגמר מקטטר. בביקורת שנערכה אחרי שבועיים בבדיקה גופנית שנעשתה לו על ידי הכירורג נמצא ש קולות לב סדירים. אק.ג קצב סינוס 87 ללא סימני איסכמיה חריפה. ראות כניסת אוויר מעט מופחתת מעל בסיס בריאה השמאלית בטן רכה פצעים ניתוחיים תקינים הוצאו תפרי הנקזים צילום חזה: מצב לאחר סטרנוטומיה תפליטים פלאורליים קטנים יותר משמאל. בתאריך ה-21.7 הוא הופנה ממכון שיקום הלב לבדיקת ארגומטריה. מתוך דו"ח הבדיקה: לפני בדיקה, דופק 90, דיאסטולי 70 סיסטולי 130 שיא המאמץ, דופק 131, דיאסטולי 70, סיסטולי 140 המבחן נמשך : 4:02 הגיע למאמץ של 7.00 METS המבחן הופסק עם הגעה לדופק מטרה הסיכום הוא כושר נמוך לבינוני, תגובת לחץ גדם תקינה, ללא תלונות לבביות, לא נצפו שינויים משמעותיים במקטע של ST במאמץ שבוצעץ הפרעות קצת הולכה: VPBS מרובים במאמץ. מה המשמעות של כך ? אבי לאחר הניתוח הוא פעיל מאוד, מסתובב הרבה ונוסע. האם יש בכך סיכון שהוא יכול לגרום לעצמו נזק ? תודה, בלה

  • + הוסף תגובה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
  • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

  • + הוסף תגובה
חידוד של השאלה - זיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:23
  • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!