עיניים אדומות: כל הסיבות - והטיפול

יובש, דלקת, אלרגיות וכמובן חשיפה לאבק או לכימיקלים - כולם עשויים לגרום לעיניים אדומות, לפעמים באופן כרוני. כיצד מטפלים והאם מומלץ להשתמש בחומרים מלבינים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/05/2015

העיניים שלכם אדומות או מגורות? לעתים קרובות התופעה מעידה על לילות חסרי שינה, אך ישנם מקרים שבהם עיניים אדומות מצביעות על בעיה בריאותית אחרת הקשורה בעיניים שלנו. ניסיונות להלבין את העיניים באמצעות תכשירים לאורך זמן רב מדי עלול ליצור יותר נזק מתועלת, ולמעשה כל שימוש בתכשירי הלבנה עלול להוביל לבעיות עיניים אחרות, כגון תחושת צריבה, גירוי, "חול", "גרגירים", רגישות לאור, תחושה של עיניים דומעות, טשטוש ראייה או יובש בעיניים. אז מה הסיבות לכך שאנו סובלים לעתים מעיניים אדומות, ואיזה טיפול יעיל?


קראו עוד: מה הציפורניים שלכם אומרות עליכם?


עין אדומה היא סימן עיקרי לתהליך דלקתי שיכול לנבוע מסיבות שונות: שטף דם תת-לחמיתי (פציעה של כלי דם מתחת ללובן של העין), דלקת ויראלית, חיידקית או אלרגית, בלפריטיס (דלקת עפעפיים), פגיעה או דלקת בקרנית וגלאוקומה ועוד. כמו כן, עין אדומה יכולה להיגרם גם מיובש בעיניים.


חשוב להדגיש כי לעתים שינוי בצבע הלבן של העיניים עשוי להצביע על בעיות בריאותיות אחרות. לדוגמה, גוון צהוב בעיניים יכול לסמל מחלת כבד ועלייה דרמטית באודם בעיניים יכולה להיות בגלל מצב לא תקין בכלי הדם בתוך הראש או בצוואר. התייעצות עם רופא עיניים היא מקום טוב להתחיל בו את הטיפול באדמומיות.


עיניים אדומות. לא רק מלילות ללא שינה


כאמור, ישנם גורמים רבים לעיניים אדומות, וביניהם יובש בעיניים, דלקת עפעפיים, אלרגיות, סוג העור, עישון, חשיפה לאבק וכימיקלים ועוד. כדי לאבחן במדויק את הבעיה יש לגשת אל רופא העיניים. הטיפול בבעיה יכול להתבצע במספר דרכים:


קראו עוד: קטרקט: כל הסיבות למחלה - והטיפולים


1. טיפות

ישנן טיפות ליובש בעיניים ללא חומר משמר וישנן גם תרופות מרשם לעיניים, שיכולות לסייע להפחית את האדמומיות.


2. שינוי אורח החיים

יש להקפיד על שעות שינה מספקות, תזונה המשלבת מגוון פירות וירקות והגנה על העיניים מקרינת UV ומאוויר יבש.


3. תכשירי הלבנה

מומלץ להימנע מטיפות עיניים או תכשירים אחרים אשר מטרתם להלבין את העין. בדרך כלל תרופות אלה מצרות את כלי הדם בעיניים באופן זמני ובכך מפחיתות את האדמומיות. האפקט יכול להימשך מספר שעות, ולאחריהן מגיע "אפקט הריבאונד", וכלי הדם מתרחבים בחזרה.


ההתכווצות וההתרחבות החריגות של כלי הדם בעיניים עלולות להפריע למנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף, ולפגוע ביכולתו להגיב לרעלים או דלקת חיצוניים. בנוסף, ברוב המקרים טיפות עיניים אלה מכילות חומרים משמרים אשר יכולים להיות רעילים לפני השטח של העין כאשר משתמשים בהן באופן כרוני, ובטווח ארוך עלולות לגרום נזק למשטח העין.


4. ניתוח קוסמטי להלבנת העיניים

אם מציעים לכם לבצע ניתוח קוסמטי להלבנת העיניים - פשוט תגידו לא! בתהליכים אלו בדרך כלל מוציאים ממברנות וכלי דם משטח פני העין, לעתים בשילוב עם חומרים כימיים חזקים. ישנם מטופלים שעברו ניתוחים אלו ודיווחו על החלמה לא מלאה מהניתוח, זיהום שנגרם להם, ואפילו היתוך החלק הלבן של העין. לפעמים סיבוכים אלה לא מופיעים באופן מידי אלא לאחר חודשים ולפעמים שנים - והם יכולים לגרום לאובדן ראייה זמני, או אפילו עיוורון.


יוצא דופן הוא הסרת של רקמות מצולקות הנגרמות לעיתים מאור השמש (נקראות "pterygia"). תהליך זה מבוצע בדרך כלל על ידי רופא עיניים מיומן, ומטרתו להגן או לשחזר את הראייה.


הכותב הוא מנהל תחום גלאוקומה, קטרקט וניתוחי מקטע קדמי מתקדמים, מרכז רפואי אוניברסיטאי "ברזילי", אשקלוןפורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 לוברבום 17/10/2019 22:23
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 17/10/2019 14:38
  • שלום וברכה כבר מזמן כתבו לי שיש לי פלצידו במיפוי קרנית וערכי k גבוהים גם כתבו לי שיש שינוי בקמירות בקרנית ב2 העיניים בעין ימין קמירות לא סדירה אולם ללא תבנית מוגדרת ובעין שמאל קמירות עליונה מה זה אמור להיות מחכה לתשובה תודה תודה רבה האם כאלה דברים יכול להגיע מיובש כרוני וקשור לאוקלופלסטיקה מחכה לתשובה

  • + הוסף תגובה
בת 26 ד"ר אליה לוינגר 17/10/2019 18:25
בת 26 לוברבום 17/10/2019 07:23
חג שמח ד"ר אליה לוינגר 17/10/2019 08:28

הצטרפו לאינדקס הרופאים!