וסטיבוליטיס: כשנשים צעירות סובלות מכאב ביחסי המין

אחוז ניכר מהנשים סובלות מכאבים בזמן קיום יחסי מין, כאשר אחד הגורמים העיקריים לכך הוא וסטיבוליטיס. מהי אותה מחלה וכיצד ניתן לטפל בה באופן יעיל?
כתבה פרסומית כתבת חסות


כ-15% מהנשים סובלות מכאבים בזמן קיום יחסי מין, מצב הנקרא גם דיספראוניה, כאשר כמעט מחצית מהמקרים נגרמים עקב וסטיבוליטיס. בעבר יחסו את הסיבה לבעיה פסיכולוגית או סקסולוגית ואף לזיהום על ידי פטריה, אך כיום כבר ברור שבדרך כלל קיימת סיבה גופנית ולא נפשית לבעיה.


קראו עוד: שלא תבריקי: 10 טיפים לטיפוח הפנים בקיץ


ישנם מספר גורמים העלולים להוביל למצב של כאבים בקיום יחסי מין וקיימת חשיבות רבה לאבחון נכון של האזור הכואב בנרתיק, משום שלכל אחד ממיקומי הכאב יתכנו סיבות שונות ודרכי טיפול שונות. לעתים קרובות נשים הסובלות מוסטיבוליטיס אינן מאובחנות, מה שגורם לכך שהן אינן מטופלות כראוי - או בכלל.


​מהם התסמינים לוסטיבוליטיס?

נשים עם וסטיבוליטיס סובלות מצריבה, כאב, או אי נעימות בכל מגע בכניסה לנרתיק. דלקות בנרתיק מחמירות לעתים את הרגישות. אצל חלק המצב קשה כל כך עד כי קיום יחסי מין הוא בלתי נסבל.


וסטיבוליטיס מופיע לעתים בניסיון ראשון לקיום יחסים, אך אצל רוב הנשים הכאב או הצריבה מתפתחים אחרי שנים של יחסי מין תקינים. ​פעמים רבות הנשים הללו עוברות מרופא לרופא לפני שהבעיה שלהן מאובחנת.


​מה גורם לתופעה?

כיום מאמינים המומחים כי הסיבה להיווצרות וסטיבוליטיס היא התרבות של סיבי עצב באזור מצומצם בפתח הנרתיק. עקב כך האזור רגיש ביותר לכל מגע. בעבר נשים שסבלו מכאבים שכאלו הואשמו כי הן מנסות להתחמק מקיום יחסי מין, והתפיסה הרווחת הייתה ש"הכל בראש שלהן". לנשים אחרות נאמר שבגופן מקננת פטריה עמידה לטיפול, ולצערי עד היום נשים מקבלות אבחונים מסוג זה.

האם עשוי להיגרם נזק למי שאינה מטופלת?

לא נזק גופני, אך בהחלט נגרמים נזקים לזוגיות וכן נזקים נפשיים נוספים. הזוגיות מתמקדת סביב הכאב המפריע לקיום יחסי המין, ובמקרים רבים היא אף מתפרקת. לעתים הקושי להרות עקב חוסר יכולת לקיים יחסי מין היא הסיבה שמביאה את האישה לטיפול. עם השנים נשים שבעייתן לא מטופלת וממשיכות לסבול מהכאבים הללו עלולות לסבול גם מתחושת דיכאון.


וסטיבוליטיס

וסטיבוליטיס. ללא טיפול במצב נשים עלולות לסבול מדיכאון


האם ייתכן מצב בו ילדות צעירות סובלות מוסטבוליטיס?

בהחלט יש מקום לחשוד במצב של וסטיבוליטיס גם אצל בנות צעירות הסובלות מילדותן מאי נוחות או צריבה בפתח הנרתיק, וכן מכאב הנגרם על ידי מכנסיים הדוקים או נגיעה באזור. אותן ילדות, עם התבגרותן, אינן מצליחות להחדיר טמפון לנרתיק, סובלות מאוד בעת בדיקה גינקולוגית, וכל ניסיון לקיים יחסי מין הוא בלתי אפשרי.


קראו עוד: 8 טעויות שאתם עושים ברחצה שעלולות לפגוע בכם


לחלק מאותן נערות ונשים צעירות הוצע בעבר לעבור ניתוח לפתיחת קרום הבתולים, אך ניתוח כזה אינו מרפא את הרקמה הדלקתית, הממוקמת סביב לטבעת קרום הבתולים.


לוסטיבוליטיס עשויים להיות גם ביטויים אחרים. למשל, תחושת "שריפה" באזור פתח הנרתיק בעת הטלת שתן, בעיקר אחרי קיום יחסי מין. מסתבר שהסיבה לצריבה נובעת ממגע השתן על האזור הרגיש של מבוא העריה. אחרות מסוגלות לקיים יחסים, אך הכאב מאוד מפריע ופוגם בהנאתן. 


איך ניתן לאבחן וסטיבוליטיס?

אבחון המחלה נעשה על ידי רופא המומחה בתחום, על ידי בדיקה בעזרת מטוש. הרופא לוחץ  במוקדים שונים סביב קרום הבתולים. רק נגיעה ישירה של המטוש בשקע שסביב בסיס טבעת קרום הבתולים גורמת לכאב. אין צורך בביצוע ביופסיה כדי לקבוע את האבחנה.


האם יש טיפול לבעיה?

חלק חשוב בטיפול הוא להסביר לאישה שמדובר במחלה מוגדרת בעלת בסיס גופני, ולא בנכות נפשית. בהמשך, בהתאם לחומרת המחלה, מוצע אחד הטיפולים הבאים:


דיאטה דלת אוקסלאט: אצל חלק מהנשים הסובלות מדלקת מבוא העריה נמצאה הפרשה מוגברת בשתן של גבישי המלח "קלציום-אוקסלאט". ההפרשה אינה קבועה. הגבישים הללו אינם מסיסים וקצותיהם חדים, כך שהם גורמים לגירוי וכאבים בפתח הנרתיק. לנשים אלו עשויה לסייע דיאטה דלת אוקסלאט.


פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן: טיפול פיזיותרפי תורם ליצוב שרירי רצפת האגן ושחרור מתח השרירים המוגבר, שלעתים גורם לבעיה. הטיפול ניתן על ידי פיזיותרפיסטיות שהתמחו בטיפול ברצפת האגן.


ניתוח להסרת מבוא העריה: זהו הטיפול היעיל ביותר. בניתוח מסירים את מבוא העריה וקרום הבתולים וכן את כיסוי הליקוי ברקמת לדן. ניתן לחדש את יחסי המין חודשיים לאחר הניתוח.פרופ' יעקב בורנשטיין הוא מנהל מחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי גליל

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב בורנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שטף דם בפין איש לא שקט 21/04/2017 18:36
  • שלום, לפני כשלושה ימים הלכתי לקבל שירותי מין בתשלום. לאחר כ5 דקות של מין אוראלי (היא לי,רוצה לציין שהכאיבה, היה אינטנסיבי) רוצה לציין שכל האקט התבצע עם קונדום, ללא יחסי מין , רק מין אוראלי קצר. לאחר כ5 דקות הסתיים ולא הסתכלתי לאזור. כשהגעתי הביתה הבחנתי בשטף דם סגול על אזור הכיפה, צמוד לחור ההשתנה. ארצה לציין שלא חשתי באף כאב ואני עדיין לא חש בכאב, רק שטף דם. ההשתנה שלי רגילה ללא כל כאב כלשהו ובכלליות אני מרגיש רגיל לגמרי. אני מאוד פוחד שנדבקתי במחלה כלשהי, רציתי לדעת מה הסיכוי שנדבקתי במשהו, אפ לוקחים בחשבון שזה נעשה עם קונדום ולא היו יחסי מין מלאים, רק אוראליים למשך כמה דקות בודדות. זה מאוד מפחיד אותי, תודה.

  • + הוסף תגובה
שטף דם בפין איש 22/01/2020 15:04
  • היי גם לי הדבר הזה קרה רציתי לדעת מה עשית בעניין?

  • + הוסף תגובה
מיניות אצל ילד בן 10 שלי 07/12/2019 21:23
  • מקווה שזה המקום הנכון... בני בן עשר. פתוח איתי מבחינת השיח על המין, מדבר על דברים... וגם אני איתו. לאחרונה התלונן כי ״הבולבול שלו כל הזמן שמח״ אפילו ארבע חמש פעמים ביום ( שאלתי כמה...) וזה מעסיק אותו וגורם לו לפדיחות ( כדבריו) . עוד כפעוט ראיתי ש״עומד לו״ בהרבה הזדמניות. מה המינונים הסבירים?

  • + הוסף תגובה
אבחון קונדילומה יונתן 21/11/2019 10:59
  • אשתי אובחנה עם מצב CIN1 בבדיקה שגרתית. הבדיקה העלתה שהוירוס הוא מזן 16. בעקבות זאת הלכתי להבדק אצל רופא עור ומין כדי שיבחן בליטות שמצאתי על בסיס הפין (אובחנו כשומניות) ו-2 "נקודות חן" שאבחנתי בהן לפני מספר שנים אך לא ייחסתי להן חשיבות. את "נקודות החן" הוא אבחן כקונדילומה. באותה פגישה הרופא צרב לי את האזור הנגוע בחנקן נוזלי לבקשתי. שאלות רבות שהיו לי נותרו ללא מענה מספק. אני מעוניין לדעת על איזה אורח חיים לשמור, איזו שגרת בדיקות עלי לקיים כדי לוודא שהקונדילומה לא חוזרת ושאין התפתחות של סרטן כזה או אחר? איך אני יכול לאבחן את זן הוירוס שגרם לי לקונדילומה? איך אני יכול לוודא אם אין לי זנים אחרים של הוירוס, אם נדבקתי מאשתי או הדבקתי אותה? איך יתכן שיש לי את 2 הנקודות האלה במשך שנים והן לא התפשטו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!