וסטיבוליטיס: כשנשים צעירות סובלות מכאב ביחסי המין

אחוז ניכר מהנשים סובלות מכאבים בזמן קיום יחסי מין, כאשר אחד הגורמים העיקריים לכך הוא וסטיבוליטיס. מהי אותה מחלה וכיצד ניתן לטפל בה באופן יעיל?
כתבה פרסומית כתבת חסות


כ-15% מהנשים סובלות מכאבים בזמן קיום יחסי מין, מצב הנקרא גם דיספראוניה, כאשר כמעט מחצית מהמקרים נגרמים עקב וסטיבוליטיס. בעבר יחסו את הסיבה לבעיה פסיכולוגית או סקסולוגית ואף לזיהום על ידי פטריה, אך כיום כבר ברור שבדרך כלל קיימת סיבה גופנית ולא נפשית לבעיה.


קראו עוד: שלא תבריקי: 10 טיפים לטיפוח הפנים בקיץ


ישנם מספר גורמים העלולים להוביל למצב של כאבים בקיום יחסי מין וקיימת חשיבות רבה לאבחון נכון של האזור הכואב בנרתיק, משום שלכל אחד ממיקומי הכאב יתכנו סיבות שונות ודרכי טיפול שונות. לעתים קרובות נשים הסובלות מוסטיבוליטיס אינן מאובחנות, מה שגורם לכך שהן אינן מטופלות כראוי - או בכלל.


​מהם התסמינים לוסטיבוליטיס?

נשים עם וסטיבוליטיס סובלות מצריבה, כאב, או אי נעימות בכל מגע בכניסה לנרתיק. דלקות בנרתיק מחמירות לעתים את הרגישות. אצל חלק המצב קשה כל כך עד כי קיום יחסי מין הוא בלתי נסבל.


וסטיבוליטיס מופיע לעתים בניסיון ראשון לקיום יחסים, אך אצל רוב הנשים הכאב או הצריבה מתפתחים אחרי שנים של יחסי מין תקינים. ​פעמים רבות הנשים הללו עוברות מרופא לרופא לפני שהבעיה שלהן מאובחנת.


​מה גורם לתופעה?

כיום מאמינים המומחים כי הסיבה להיווצרות וסטיבוליטיס היא התרבות של סיבי עצב באזור מצומצם בפתח הנרתיק. עקב כך האזור רגיש ביותר לכל מגע. בעבר נשים שסבלו מכאבים שכאלו הואשמו כי הן מנסות להתחמק מקיום יחסי מין, והתפיסה הרווחת הייתה ש"הכל בראש שלהן". לנשים אחרות נאמר שבגופן מקננת פטריה עמידה לטיפול, ולצערי עד היום נשים מקבלות אבחונים מסוג זה.

האם עשוי להיגרם נזק למי שאינה מטופלת?

לא נזק גופני, אך בהחלט נגרמים נזקים לזוגיות וכן נזקים נפשיים נוספים. הזוגיות מתמקדת סביב הכאב המפריע לקיום יחסי המין, ובמקרים רבים היא אף מתפרקת. לעתים הקושי להרות עקב חוסר יכולת לקיים יחסי מין היא הסיבה שמביאה את האישה לטיפול. עם השנים נשים שבעייתן לא מטופלת וממשיכות לסבול מהכאבים הללו עלולות לסבול גם מתחושת דיכאון.


וסטיבוליטיס

וסטיבוליטיס. ללא טיפול במצב נשים עלולות לסבול מדיכאון


האם ייתכן מצב בו ילדות צעירות סובלות מוסטבוליטיס?

בהחלט יש מקום לחשוד במצב של וסטיבוליטיס גם אצל בנות צעירות הסובלות מילדותן מאי נוחות או צריבה בפתח הנרתיק, וכן מכאב הנגרם על ידי מכנסיים הדוקים או נגיעה באזור. אותן ילדות, עם התבגרותן, אינן מצליחות להחדיר טמפון לנרתיק, סובלות מאוד בעת בדיקה גינקולוגית, וכל ניסיון לקיים יחסי מין הוא בלתי אפשרי.


קראו עוד: 8 טעויות שאתם עושים ברחצה שעלולות לפגוע בכם


לחלק מאותן נערות ונשים צעירות הוצע בעבר לעבור ניתוח לפתיחת קרום הבתולים, אך ניתוח כזה אינו מרפא את הרקמה הדלקתית, הממוקמת סביב לטבעת קרום הבתולים.


לוסטיבוליטיס עשויים להיות גם ביטויים אחרים. למשל, תחושת "שריפה" באזור פתח הנרתיק בעת הטלת שתן, בעיקר אחרי קיום יחסי מין. מסתבר שהסיבה לצריבה נובעת ממגע השתן על האזור הרגיש של מבוא העריה. אחרות מסוגלות לקיים יחסים, אך הכאב מאוד מפריע ופוגם בהנאתן. 


איך ניתן לאבחן וסטיבוליטיס?

אבחון המחלה נעשה על ידי רופא המומחה בתחום, על ידי בדיקה בעזרת מטוש. הרופא לוחץ  במוקדים שונים סביב קרום הבתולים. רק נגיעה ישירה של המטוש בשקע שסביב בסיס טבעת קרום הבתולים גורמת לכאב. אין צורך בביצוע ביופסיה כדי לקבוע את האבחנה.


האם יש טיפול לבעיה?

חלק חשוב בטיפול הוא להסביר לאישה שמדובר במחלה מוגדרת בעלת בסיס גופני, ולא בנכות נפשית. בהמשך, בהתאם לחומרת המחלה, מוצע אחד הטיפולים הבאים:


דיאטה דלת אוקסלאט: אצל חלק מהנשים הסובלות מדלקת מבוא העריה נמצאה הפרשה מוגברת בשתן של גבישי המלח "קלציום-אוקסלאט". ההפרשה אינה קבועה. הגבישים הללו אינם מסיסים וקצותיהם חדים, כך שהם גורמים לגירוי וכאבים בפתח הנרתיק. לנשים אלו עשויה לסייע דיאטה דלת אוקסלאט.


פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן: טיפול פיזיותרפי תורם ליצוב שרירי רצפת האגן ושחרור מתח השרירים המוגבר, שלעתים גורם לבעיה. הטיפול ניתן על ידי פיזיותרפיסטיות שהתמחו בטיפול ברצפת האגן.


ניתוח להסרת מבוא העריה: זהו הטיפול היעיל ביותר. בניתוח מסירים את מבוא העריה וקרום הבתולים וכן את כיסוי הליקוי ברקמת לדן. ניתן לחדש את יחסי המין חודשיים לאחר הניתוח.פרופ' יעקב בורנשטיין הוא מנהל מחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי גליל

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב בורנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סקסולוג מומלץ במרכז איתי 17/09/2020 09:41
 • שלום, האם תוכל להמליץ על סקסולוג במרכז? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רק על עצמי לספר ידעתי דר' יצחק צחי בן ציון 18/09/2020 02:43
 • אני מקבל במרכז אחת לשבוע במרפאתי ברחוב גרוזנברג 25. את התור קובעים עם חני בטלפון 08-6467334 רשימת חברי הסקסולוגים מופיעה באתר איט"ם האגודה הישראלית למטפלים מיניים: www.itam.org.il

 • + הוסף תגובה
בעיות מין להומואים ולסביות דור 13/09/2020 09:37
 • האם גם להומואים ולסביות יש בעיות במין? יש סקסולוגים שמומחים למגזר הזה?

 • + הוסף תגובה
אותן בעיות דר' יצחק צחי בן ציון 14/09/2020 15:13
 • להומואים לסביות וטרנסים יש אותן בעיות אם כי יותר שגיח שהומואים באים עם בעיות זיקםה ולסביות עם בעיות חשק אבל אני רואה בקליניקה את כל מגוון הבעיות. דיכאון וחרדה יותר שכיחים אצל חד מינים וטרנסים גם בגלל הקבלה העצמית שקשה ועוד יותר מזה בגלל יחס החברה והמשפחה. יש מטפלים שהם מה שנקרא "ידידי גאים=GAY FRIENDLY " אבל עקרונית כל מטפל מיני מקבל הכשרה לטיפול באוכלוסיה זו. בין הגאות והגאים יש שמות של מטפלים ידידותיים יותר כנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אורך פין טל 06/09/2020 17:55
 • בת 26, חבר שלי בן 29. יוצאים כארבעה חודשים, ארבעה חודשים בהם לא קיימנו יחסים כלל, כי רציתי לחכות (שנינו חווינו מערכות יחסים ארוכות, פשוט פה העדפתי לחכות כי חשוב לי שדברים אינטיממם יגיעו מאהבה) כל הארבעה חודשים הללו היה בינינו מתח אדיר, אנחנו נמשכים ממש אחש לשני, ועושים הכל חוץ מחדירה, שנינו גומרים. שכבנו השבוע והאמת שממש התאכזבתי... אורך ממוצע אבל לא עבה והרגשתי שזה ממש משפיע, כמובן שלא גמרתי. אני מאוד אוהבת אותו, ורואים עתיד משותף, אבל קצת קשה לי להתעלם מהעניין הזה. מה ניתן לעשות? אולי משחק מקדים יותר מושקע? איך בכלל לדבר על זה ... כמובן שלא רוצה חלילה להעליב

 • + הוסף תגובה
שכחתי להגיד טך 06/09/2020 17:56
 • שכחתי לכתוב שנמשכת אליו בטירוף וכל התקופה הזו שלא שכבנו הוא לגמרי ידע לענג אותי. אבל באקט עצמו...

 • + הוסף תגובה
פין קצר דר' יצחק צחי בן ציון 09/09/2020 11:11
 • עובי ואורך הפי לא אמורים לקבוע הנאה ממין. החלק המרגיש של הנרתיק הוא השליש החיצוני שאורכו עד 7 ס"מ- כך שלשם בטוח הפין שלו מגיע. פין עבה וארוך נותן תחושת מלאות וזה יכול להיות מה שחסר לך. על זה ניתן להתגבר בעזרת שינוי תנוחות למשל דוגי סטייל או WOTP- תנוחת רכיבה, שאת רוכבת על הפין שלו. גם משחק מקדים ארוך ומושקע כדברייך בטח יוסיף לחוויה. אם הוא יודע לענג אותך זה גם אקט, אל תתפסי לקלישאות: יחסי מין אינם רק חדירה. אם הוא אוהב ומשקיע ויודע לענג תלמדי לפרגן וליהנות מזה. חבל לפספס בחור טוב בגלל שאת רגילה , או מצפה למשהו שונה שאותו הוא מתקשה לספק. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!