הפרעות קשב וריכוז: מדוע חשוב לאבחן בזמן?

הם סובלים מבעיות חברתיות, מביקורת מצד צוות בית הספר וההורים ובאופן כללי מתסכול ואשמה. כל הסיבות לכך שחשוב לאבחן, ולטפל, בהפרעות קשב וריכוז

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 28/05/2015

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא תופעה שכיחה, ועל פי ההערכות 5%-10% מאוכלוסיות הילדים בגיל בית הספר לוקים בה. היא אינה בעיה פסיכיאטרית אלא נוירו-פיזיולוגית התפתחותית והיא שכיחה יותר בבנים. מדובר בתופעה תורשתית והיא שכיחה בקרב אחים ואבות של הילדים הלוקים בה. לעתים אנו נתקלים במצבים בהם הורים מגלים כי הם לוקים בהפרעת קשב לאחר האבחון של ילדים, והמשפט: "גם אני הייתי כזה כשהייתי בגילו ולא קיבלתי שום טיפול" נפוץ מאוד.


כך תדעו: האם ילדיכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


איזה נזק נגרם לילדים שאינם מטופלים?

ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז עשויים לסבול גם מהתפרצויות זעם, סף תסכול נמוך, שתלטנות ועקשנות. תופעות אלו עלולות להוביל לכך שהם יהיו דחויים על ידי בני גילם. 


גם מצד הסביבה הבוגרת, בין אם מדובר בצוות בית הספר או בהורים, עלול הילד לקבל שוב ושוב פידבקים שליליים, שישפיעו קשות על דימויו העצמי. ילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז נתפס פעמים רבות על ידי הסביבה כעצלן וחסר אחריות. הוא שומע מהמורים משפטים כמו "אתה יכול אבל לא רוצה" ו"הגיע הזמן שתיקח את עצמך בידיים". גם ההורים, שלרוב כבר עייפים מתלונות מבית הספר וכן מחפצים שאבדו או נהרסו, חשים ייאוש רב ולעתים מבטאים זאת כלפי הילד. לרוב הדבר אף גורם לוויכוחים בלתי פוסקים ולכך שהילד יבטיח שוב ושוב ש"מחר אני אהיה טוב", הבטחה שהוא כמובן אינו יכול לעמוד בה.


האם הנזק ממשיך גם לאחר מכן, בבגרות?

לצערי כן. עם הזמן התסכול של הילד גובר, הדימוי העצמי יורד ונוצר מעגל של נזק. הדבר מוביל להשלכות קשות גם בטווח הרחוק. כמבוגר הוא עלול להצליח פחות בעבודה, ביחסים חברתיים, להית מעורב יותר בתאונות, לעשן, להשתמש בסמים ואלכוהול ולהיכשל בקשרים זוגיים ובהורות.


הפרעות קשב וריכוז (ADHD)

הפרעות קשב וריכוז. התסכול גובר עם הזמן


מה ניתן לעשות כדי לפרוץ את אותו "מעגל נזק"? 

הדבר הראשון שיש לעשות הוא ביצוע אבחון מעמיק. לפי חוזר של משרד הבריאות המאבחן יכול להיות מומחה בנוירולוגיה של ילדים, התפתחות הילד, פסיכיאטריה של הילדים או רופא ילדים עם הסמכה מיוחדת. 


קראו עוד: איזה נזק גורם זיהום אוויר למוחם של ילדים


אבחון הפרעת קשב וריכוז מתבצע לפי קריטריונים שונים ונמשך כ-45 עד 60 דקות. רצוי להיעזר גם באבחונים פסיכו-דידקטיים, מבחנים ממוחשבים אובייקטיביים וטבלת קונרס. 


ומה קורה לאחר האבחון?

לאחר האבחון קיים צורך בטיפול מקיף, הכולל טיפול תרופתי, פסיכולוגי, חינוכי ומשפחתי. חשוב להדגיש שרק על ידי שילוב של שלושת הטיפולים הללו אפשר "להרים" את הילד למעלה ולסייע לו להוציא מעצמו את המקסימום.  ד"ר דינה קוטליאר, מומחית בפסיכיאטריה של הילדים והנוער 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דינה קוטליאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אדרל Af 21/11/2019 19:56
 • האם ישנה דרך שבה ניתן להשיג אדרל?לא אטנט התחליף אלא האדרל המקורי?

 • + הוסף תגובה
מעבר בין פוקלין XR 30mg ל-attent 30 mg ללין 20/11/2019 23:43
 • שלום. רופא ניירולוג המליץ לבני בן 13 לעבור לאטנט לאחר שימוש בפוקלין של כמה שנים. מדובר בילד שלומד בכיתת לקויי למידה, מאובחן עם הפרעת קשב באיבחון מוקסו. האם נדרש זמן המתנה מסויים במעבר בין כדור אחד לשני? האם אפשר לסיים עם פוקלין ויום למחרת לקחת אטנט?

 • + הוסף תגובה
מעבר לאטנט מפוקלין ד"ר גלעד חבצלת 21/11/2019 13:33
 • שלום! כיוון שפוקלין היא תרופה ארוכת טווח הייתי ממתין כשבוע עד להתחלת האטנט . רק תדע שהאטנט עובד עד 6 שעות ולא 12 שעות כמו הפוקלין. כמו כן אין זה נכון לעבור ישר לאונט 30 מג . יש להתחיל באטנט 10 מג ולעלות לפי התגובה כל שבוע ב10 מג.

 • + הוסף תגובה
מעבר אטנט לפוקלין ללין 21/11/2019 15:46
 • אבל נוירולוג ילדים רשם לנו ישר 30 mg. האם ניתן לקחת חצי כדור ולראות את התגובה? חצי כדור שווה ערך ל 15 mg?

 • + הוסף תגובה
אטנט איריס 17/11/2019 09:04
 • בני בן 12, עד השנה לקח בשנתיים האחרונות ויואנס. מכיוון שכמעט ולא אכל עברנו לאטנט. הוא מקבל אטנט 10. הוא מאוד גבולי בענין הקשר והריכוז והבעיה העיקרית שלו היא היפרקטיביות ואימפולסיביות אבל גם לא ברמה גבוה. השנה יש הרבה תלונות מבית הספר על הפרעה ולכן רציתי לשאול האם יש להעלות את המינון. על פי מה נקבע המינון שניתן?

 • + הוסף תגובה
מינון האטנט ד"ר גלעד חבצלת 21/11/2019 12:39
 • שלום רב! מינון האטנט נקבע לפי התגובה לטיפול ולא לפי משקל. כיון שיש תלונות מהמורות על בנך מציע להעלות כמובן את המינון ל כדור וחצי ביום בשלב ראשון.

 • + הוסף תגובה
אטנט איריס 21/11/2019 14:41
 • תודה רבה. אכן השבוע זה מה שעשינו ולבנתיים יש שיפור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!