הפרעות קשב וריכוז: מדוע חשוב לאבחן בזמן?

הם סובלים מבעיות חברתיות, מביקורת מצד צוות בית הספר וההורים ובאופן כללי מתסכול ואשמה. כל הסיבות לכך שחשוב לאבחן, ולטפל, בהפרעות קשב וריכוז
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא תופעה שכיחה, ועל פי ההערכות 5%-10% מאוכלוסיות הילדים בגיל בית הספר לוקים בה. היא אינה בעיה פסיכיאטרית אלא נוירו-פיזיולוגית התפתחותית והיא שכיחה יותר בבנים. מדובר בתופעה תורשתית והיא שכיחה בקרב אחים ואבות של הילדים הלוקים בה. לעתים אנו נתקלים במצבים בהם הורים מגלים כי הם לוקים בהפרעת קשב לאחר האבחון של ילדים, והמשפט: "גם אני הייתי כזה כשהייתי בגילו ולא קיבלתי שום טיפול" נפוץ מאוד.


כך תדעו: האם ילדיכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


איזה נזק נגרם לילדים שאינם מטופלים?

ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז עשויים לסבול גם מהתפרצויות זעם, סף תסכול נמוך, שתלטנות ועקשנות. תופעות אלו עלולות להוביל לכך שהם יהיו דחויים על ידי בני גילם. 


גם מצד הסביבה הבוגרת, בין אם מדובר בצוות בית הספר או בהורים, עלול הילד לקבל שוב ושוב פידבקים שליליים, שישפיעו קשות על דימויו העצמי. ילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז נתפס פעמים רבות על ידי הסביבה כעצלן וחסר אחריות. הוא שומע מהמורים משפטים כמו "אתה יכול אבל לא רוצה" ו"הגיע הזמן שתיקח את עצמך בידיים". גם ההורים, שלרוב כבר עייפים מתלונות מבית הספר וכן מחפצים שאבדו או נהרסו, חשים ייאוש רב ולעתים מבטאים זאת כלפי הילד. לרוב הדבר אף גורם לוויכוחים בלתי פוסקים ולכך שהילד יבטיח שוב ושוב ש"מחר אני אהיה טוב", הבטחה שהוא כמובן אינו יכול לעמוד בה.


האם הנזק ממשיך גם לאחר מכן, בבגרות?

לצערי כן. עם הזמן התסכול של הילד גובר, הדימוי העצמי יורד ונוצר מעגל של נזק. הדבר מוביל להשלכות קשות גם בטווח הרחוק. כמבוגר הוא עלול להצליח פחות בעבודה, ביחסים חברתיים, להית מעורב יותר בתאונות, לעשן, להשתמש בסמים ואלכוהול ולהיכשל בקשרים זוגיים ובהורות.


הפרעות קשב וריכוז (ADHD)

הפרעות קשב וריכוז. התסכול גובר עם הזמן


מה ניתן לעשות כדי לפרוץ את אותו "מעגל נזק"? 

הדבר הראשון שיש לעשות הוא ביצוע אבחון מעמיק. לפי חוזר של משרד הבריאות המאבחן יכול להיות מומחה בנוירולוגיה של ילדים, התפתחות הילד, פסיכיאטריה של הילדים או רופא ילדים עם הסמכה מיוחדת. 


קראו עוד: איזה נזק גורם זיהום אוויר למוחם של ילדים


אבחון הפרעת קשב וריכוז מתבצע לפי קריטריונים שונים ונמשך כ-45 עד 60 דקות. רצוי להיעזר גם באבחונים פסיכו-דידקטיים, מבחנים ממוחשבים אובייקטיביים וטבלת קונרס. 


ומה קורה לאחר האבחון?

לאחר האבחון קיים צורך בטיפול מקיף, הכולל טיפול תרופתי, פסיכולוגי, חינוכי ומשפחתי. חשוב להדגיש שרק על ידי שילוב של שלושת הטיפולים הללו אפשר "להרים" את הילד למעלה ולסייע לו להוציא מעצמו את המקסימום.  ד"ר דינה קוטליאר, מומחית בפסיכיאטריה של הילדים והנוער 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דינה קוטליאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב בין ריספרדל לריטלין רונית 19/08/2017 09:02
 • היי הבת שלי בת 6, שוקלת 30 ק"ג, גבוהה מאוד לגילה (עלתה המון בעקבות הריספרדל) עולה לכיתה א' בחינוך מיוחד. היא עם עיכוב שפתי,ויסות חושי, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות. למדה 3 שנים בחינוך מיוחד. כבר מזה שנה שלוקחת 1 מ"ג ריספרדל להרגעה כי היו התקפי זעם, חרדות וכל מיני. בחודש האחרון לקראת כיתה א' התחלנו גם ריטלין LA 20 מ"ג. והריספרדל ממשיכים לתת כמו שהיה. הריטלין עובד והיא יושבת יפה וממש ניכר שיפור בהתנהגות שלה. ועכשיו כמה שאלות אליך: 1. הוא אמור להספיק ל-8 שעות, בפועל בשעה האחרונה כבר אין השפעה... זה תקין? 2. במהלך השפעת הריטלין היא אוכלת חטיפים, גלידה ושאר שטויות (פחות במינון שהייתה רגילה לפני כן), זה תקין? הייתי בטוחה שריטלין גורם לאבדן תיאבון... 3. הריספרדל שאותו עדיין לוקחת, העברנו לערב, ואינני בטוחה שהוא בכלל עוזר. האם עדיף להעביר לצהריים כשפגה השפעת הריטלין? זה מותר? 4. האם יש תרופה במקום הריספרדל שלא גורמת להשמנה? בלי שום קשר לריטלין...כי הילדה שמנה מאוד ונראית גדולה מאוד לגילה... וגם ככה היא בחינוך מיוחד, לא רוצה להוסיף לה עוד גורם בחיים להתמודדות... סליחה על האורך ותודה לך.... רונית

 • + הוסף תגובה
ריספרדל וריטלין ד"ר בועז רפפורט 19/08/2017 09:18
 • שלום, אענה לפי הסדר: 1. משך ההשפעה של הריטלין LA אמור להיות 8 שעות אבל זה אינדבדואלי , יכול להיות גם 7 או פחות . כמובן שהטיפול כולו צריך להתעדכן לפי יעילותו וצרכיה של הילדה. 2. הריטלין מוריד את התיאבון , לא תמיד מבטל אותו. כמובן שנושא ההשמנה הופך לאישיו בפני עצמו וצריך לאזן את התרופות בהתאם (הפחתת הריספרדל או העלאת הריטלין). 3. כעיקרון אפשר לתת את הריספרדל בכל שעה. מכיוון שגם מרדים , יש היגיון לתת בערב. בכל מקרה הוא אמור להשפיע 24 שעות כך שאין צורך להתאימו לשעות השפעת הריטלין. 4. כל התרופות שעושות את מה שהריספרדל עושה, עלולות לגרום להשמנה. שני דגשים מבחינתי: א. לפי השאלות שלך אני מבין שאין לך את מי לשאול. עליך למצוא רופא/מרפאה כדי לקבל ליווי יותר צמוד וכך להגדיל את הבקרה על הטיפול. ב. חשוב מאוד ללכת להדרכה הורית אצל מאמנת המומחית להפרעות קשב וריכוז. הדרכה שלכם וליווי רפואי צמוד יותר יתנו לכם את הסיכוי המירבי להצלחה. בברכה,

 • + הוסף תגובה
כמה שאלות בקשר לתגובתך רונית 19/08/2017 09:37
 • קודם כול,תודה על המהירות. החא מטופלת במרפאת בריאות הנפש בנס ציונה, כל פעם רופאה אחרת (כי הן כל הזמן בהריון ומתחלפות), הזמן שם מאוד מוגבל בזמן הביקור בגלל העומס ולהשיג אותן בטלפון זה ממש מסובך. הלכנו להדרכה הורית משפחתית במשך שנה. אולי בהמלצה שלך אשקול שוב ללכת להדרכה הורית שמומחית לתחום זה. ושוב תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
הפרעות קשב סיון 26/11/2020 20:51
 • היי רונית אפשר אולי לדבר איתך ? לילדה שלי יש בדיוק את מה שיש לבת שלך ואשמח פעם אחת לדבר עם מישהו במקרה דומה .הבת שלי בת 4 וחצי ואני מאוד מיואשת. ניסינו מלא טיפולים וגם טיפולים תרופתיים כמו ריטלין ונלופטיל לכלום לא עוזר .רק הנילופטיל ממש קצת . עכשיו ממש לוחצים עליי שתיקח ריספרידל ואני מאוד חוששת . אשמח לדבר איתך אפילו שאנחנו לא מכירות .רק לשמוע ולקבל עצה . תודה רבה !! 052-7761115

 • + הוסף תגובה
החלפה מאטנט לרטלין דניאל 25/11/2020 17:24
 • בן 24 מאובחן עם בעיות קשב וריכוז . רופא )נוירולוג) רשם לי מרשם לאטנט אך אני מעוניין להחליף לרטלין la שיש לי יותר נסיון איתה ועבד לי בצורה מצויינת בעבר ללא תופעות לוואי כלל. הרופא אמר לי להתחיל עם האטנט ואם יש בעיות לחזור אליו בעוד חודש. אני מעדיף לא לקחת תרופה שאין לי נסיון איתה כשאני יודע שיש תחליף אחר שעובד בשבילי בצורה טובה. לאיזה רופא בכל זאת אני יכול לפחות ולבקש תרופה ספציפית ע"פ הנסיון שלי ולא ע"פ האבחון שלו?

 • + הוסף תגובה
ריטלין מיכל 25/11/2020 08:35
 • בוקר טוב ד״ר בן 4 קשה לו לקחת ריטלין la ניסיתי לפתוח הקפסולה ולשים החומר בתוך כפית עם מעדן ולא עזר אם אפשר לפתוח הקפסולה ולשים החומר בתוך המים?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!