הפרעות קשב וריכוז: מדוע חשוב לאבחן בזמן?

הם סובלים מבעיות חברתיות, מביקורת מצד צוות בית הספר וההורים ובאופן כללי מתסכול ואשמה. כל הסיבות לכך שחשוב לאבחן, ולטפל, בהפרעות קשב וריכוז
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא תופעה שכיחה, ועל פי ההערכות 5%-10% מאוכלוסיות הילדים בגיל בית הספר לוקים בה. היא אינה בעיה פסיכיאטרית אלא נוירו-פיזיולוגית התפתחותית והיא שכיחה יותר בבנים. מדובר בתופעה תורשתית והיא שכיחה בקרב אחים ואבות של הילדים הלוקים בה. לעתים אנו נתקלים במצבים בהם הורים מגלים כי הם לוקים בהפרעת קשב לאחר האבחון של ילדים, והמשפט: "גם אני הייתי כזה כשהייתי בגילו ולא קיבלתי שום טיפול" נפוץ מאוד.


כך תדעו: האם ילדיכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


איזה נזק נגרם לילדים שאינם מטופלים?

ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז עשויים לסבול גם מהתפרצויות זעם, סף תסכול נמוך, שתלטנות ועקשנות. תופעות אלו עלולות להוביל לכך שהם יהיו דחויים על ידי בני גילם. 


גם מצד הסביבה הבוגרת, בין אם מדובר בצוות בית הספר או בהורים, עלול הילד לקבל שוב ושוב פידבקים שליליים, שישפיעו קשות על דימויו העצמי. ילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז נתפס פעמים רבות על ידי הסביבה כעצלן וחסר אחריות. הוא שומע מהמורים משפטים כמו "אתה יכול אבל לא רוצה" ו"הגיע הזמן שתיקח את עצמך בידיים". גם ההורים, שלרוב כבר עייפים מתלונות מבית הספר וכן מחפצים שאבדו או נהרסו, חשים ייאוש רב ולעתים מבטאים זאת כלפי הילד. לרוב הדבר אף גורם לוויכוחים בלתי פוסקים ולכך שהילד יבטיח שוב ושוב ש"מחר אני אהיה טוב", הבטחה שהוא כמובן אינו יכול לעמוד בה.


האם הנזק ממשיך גם לאחר מכן, בבגרות?

לצערי כן. עם הזמן התסכול של הילד גובר, הדימוי העצמי יורד ונוצר מעגל של נזק. הדבר מוביל להשלכות קשות גם בטווח הרחוק. כמבוגר הוא עלול להצליח פחות בעבודה, ביחסים חברתיים, להית מעורב יותר בתאונות, לעשן, להשתמש בסמים ואלכוהול ולהיכשל בקשרים זוגיים ובהורות.


הפרעות קשב וריכוז (ADHD)

הפרעות קשב וריכוז. התסכול גובר עם הזמן


מה ניתן לעשות כדי לפרוץ את אותו "מעגל נזק"? 

הדבר הראשון שיש לעשות הוא ביצוע אבחון מעמיק. לפי חוזר של משרד הבריאות המאבחן יכול להיות מומחה בנוירולוגיה של ילדים, התפתחות הילד, פסיכיאטריה של הילדים או רופא ילדים עם הסמכה מיוחדת. 


קראו עוד: איזה נזק גורם זיהום אוויר למוחם של ילדים


אבחון הפרעת קשב וריכוז מתבצע לפי קריטריונים שונים ונמשך כ-45 עד 60 דקות. רצוי להיעזר גם באבחונים פסיכו-דידקטיים, מבחנים ממוחשבים אובייקטיביים וטבלת קונרס. 


ומה קורה לאחר האבחון?

לאחר האבחון קיים צורך בטיפול מקיף, הכולל טיפול תרופתי, פסיכולוגי, חינוכי ומשפחתי. חשוב להדגיש שרק על ידי שילוב של שלושת הטיפולים הללו אפשר "להרים" את הילד למעלה ולסייע לו להוציא מעצמו את המקסימום.  ד"ר דינה קוטליאר, מומחית בפסיכיאטריה של הילדים והנוער 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דינה קוטליאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קונצרטה נועם 23/02/2020 18:53
 • היי אני בת 20 סטודנטית. מעולם לא אובחנתי לכדורים של ריטלין או קונצרטה אך ממתי שהתחלתי לימודים אקדמיים והבנתי שיש צורך לשבת שעות על הכיסא ללא הצלחה התחלתי לנסות לבד. התחלתי בריטלין שהיה מזעזע, הזעות ללא הפסקה ודופק חזק ומהיר סביב 130 פעימות לדקה לכמה שעות. לא מתקרבת לכדור הזה יותר. נאמר לי שקונצרטה משפיעה טוב יותר ועדינה עם התופעות לוואי. עכשיו הבעיה שלי כשאני לוקחת קונצרטה שפעם אחת אני מרוכזת לגמרי יום שלם ויום אחר בדיוק הפוך, מרגישה על קוצים חוסר ריכוז בחילה והכי גרוע שיש לי לשירותים כל עשרים דקות בערך ובכוונה אני לא שותה מים ועדיין זה ממשיך. באיזשהו שלב גם כשאין יותר עדיין אני רצה לשירותים בלי שאני באמת צריכה. יש פתרון? המינון הוא 20 מ"ג זה לא הרבה

 • + הוסף תגובה
בעיות קשב וריכוז ביילה 23/02/2020 14:46
 • שלום דר', אני סטודנטית וכרגע בתקופת מבחנים נוטלת אטנט.. וכבר איזה שנתיים .. עכשיו לפני כשבועיים התחילו כאבי בטן עזים ובחילות,הקאות,וזה עדיין ממשיך חולף ואז שוב פעם.. האם זה יכול להיות מאטנט ? ומה אפשר לעשות ? כי בעבר לקחתי ריטלין לא עשה לי בעיות עיכול אך גרם לי לחרדות נוראיות..ממש אשמח אם תעני לי דחוף יקירתי.

 • + הוסף תגובה
ריטלין ואטנט ליטל 17/02/2020 00:52
 • שלום ד"ר, אני מאובחנת עם בעיות קשב וריכוז לאחר איבחונים, בדיקת מוקסו, נוירולוג.. אני סטודנטית ולוקחת ריטלין במינונים שונים במהלך הסמסטר ולקראת המבחן מתחילה ב20 מ"ג בשבוע האחרון למבחן 30 מ"ג ו40 מ"ג כי זה לאט לאט פחות משפיע עלי.. לאחרונה שמעתי על כדור אטנט ללא תופעות לוואי ואכן לאחר אישור מהרופא לקחתי לתקופת ניסיון היום זה היום השלישי שנטלתי 20 מ"ג אטנט. אין תופעות לוואי כמו הריטלין יש קצת בחילה וסחרחורת לקראת הסיום.. ניראלי אני מרגישה שאני פחות ממוקדת איתו יתכן? האם מותר לקחת 20 מ"ג אטנט בבוקר ולבמהלך היום לחזק עם 10 מ"ג ריטלין קצר של 4 שעות?

 • + הוסף תגובה
אטנט וריטלין קצר טווח ד"ר גלעד חבצלת 17/02/2020 17:12
 • אטנט משפיע ל 6 שעות וריטלין ל 4 שעות את יכולה לקחת אחרי כ 5 שעות מהאטנט גם ריטלין במינון שעוזר לך.

 • + הוסף תגובה
אטנט וריטלין ליטל 18/02/2020 00:01
 • תודה רבה ד"ר,יש לי שאלה נוספת יכול להיות שהאטנט פחות מרכז אותי? אני לוקחת ריטלין 20 מ"ג 30 מ"ג כעת והאטנט לקחתי כבר 3 ימים, כל יום 20 מ"ג ופחות השפיע עלי אולי כדאי לעלות במינון?

 • + הוסף תגובה
האם להעלות מינון אטנט אחרי 3 ימים ד"ר גלעד חבצלת 22/02/2020 22:56
 • היי! לא כדאי להעלות את מינון האטנט אחרי זמן כה קצר של 3 ימים . ממליץ לנסות לפחות שבועיים ולבחון את ההשפעה שלו.

 • + הוסף תגובה
אטנט וריטלין ליטל 23/02/2020 08:59
 • אוכל לקחת אטנט וריטלין יחד בו זמנית ? ולפצל את המינון ביניהן?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!