//

הפרעות קשב וריכוז: מדוע חשוב לאבחן בזמן?

הם סובלים מבעיות חברתיות, מביקורת מצד צוות בית הספר וההורים ובאופן כללי מתסכול ואשמה. כל הסיבות לכך שחשוב לאבחן, ולטפל, בהפרעות קשב וריכוז
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא תופעה שכיחה, ועל פי ההערכות 5%-10% מאוכלוסיות הילדים בגיל בית הספר לוקים בה. היא אינה בעיה פסיכיאטרית אלא נוירו-פיזיולוגית התפתחותית והיא שכיחה יותר בבנים. מדובר בתופעה תורשתית והיא שכיחה בקרב אחים ואבות של הילדים הלוקים בה. לעתים אנו נתקלים במצבים בהם הורים מגלים כי הם לוקים בהפרעת קשב לאחר האבחון של ילדים, והמשפט: "גם אני הייתי כזה כשהייתי בגילו ולא קיבלתי שום טיפול" נפוץ מאוד.


כך תדעו: האם ילדיכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


איזה נזק נגרם לילדים שאינם מטופלים?

ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז עשויים לסבול גם מהתפרצויות זעם, סף תסכול נמוך, שתלטנות ועקשנות. תופעות אלו עלולות להוביל לכך שהם יהיו דחויים על ידי בני גילם. 


גם מצד הסביבה הבוגרת, בין אם מדובר בצוות בית הספר או בהורים, עלול הילד לקבל שוב ושוב פידבקים שליליים, שישפיעו קשות על דימויו העצמי. ילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז נתפס פעמים רבות על ידי הסביבה כעצלן וחסר אחריות. הוא שומע מהמורים משפטים כמו "אתה יכול אבל לא רוצה" ו"הגיע הזמן שתיקח את עצמך בידיים". גם ההורים, שלרוב כבר עייפים מתלונות מבית הספר וכן מחפצים שאבדו או נהרסו, חשים ייאוש רב ולעתים מבטאים זאת כלפי הילד. לרוב הדבר אף גורם לוויכוחים בלתי פוסקים ולכך שהילד יבטיח שוב ושוב ש"מחר אני אהיה טוב", הבטחה שהוא כמובן אינו יכול לעמוד בה.


האם הנזק ממשיך גם לאחר מכן, בבגרות?

לצערי כן. עם הזמן התסכול של הילד גובר, הדימוי העצמי יורד ונוצר מעגל של נזק. הדבר מוביל להשלכות קשות גם בטווח הרחוק. כמבוגר הוא עלול להצליח פחות בעבודה, ביחסים חברתיים, להית מעורב יותר בתאונות, לעשן, להשתמש בסמים ואלכוהול ולהיכשל בקשרים זוגיים ובהורות.


הפרעות קשב וריכוז (ADHD)

הפרעות קשב וריכוז. התסכול גובר עם הזמן


מה ניתן לעשות כדי לפרוץ את אותו "מעגל נזק"? 

הדבר הראשון שיש לעשות הוא ביצוע אבחון מעמיק. לפי חוזר של משרד הבריאות המאבחן יכול להיות מומחה בנוירולוגיה של ילדים, התפתחות הילד, פסיכיאטריה של הילדים או רופא ילדים עם הסמכה מיוחדת. 


קראו עוד: איזה נזק גורם זיהום אוויר למוחם של ילדים


אבחון הפרעת קשב וריכוז מתבצע לפי קריטריונים שונים ונמשך כ-45 עד 60 דקות. רצוי להיעזר גם באבחונים פסיכו-דידקטיים, מבחנים ממוחשבים אובייקטיביים וטבלת קונרס. 


ומה קורה לאחר האבחון?

לאחר האבחון קיים צורך בטיפול מקיף, הכולל טיפול תרופתי, פסיכולוגי, חינוכי ומשפחתי. חשוב להדגיש שרק על ידי שילוב של שלושת הטיפולים הללו אפשר "להרים" את הילד למעלה ולסייע לו להוציא מעצמו את המקסימום.  ד"ר דינה קוטליאר, מומחית בפסיכיאטריה של הילדים והנוער 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דינה קוטליאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תופעות לוואי רויטל 13/08/2020 16:31
 • שלום, רציתי לדעת האם יש אפשרות שאחת מתופעות הלוואי של הכדור פוקלין הוא נפיחות בבטן והאם זה אמור לחלוף?

 • + הוסף תגובה
תרופות לקשב וריכוז ניב 12/08/2020 16:37
 • האם ניתן לקחת טיפול לקשב וריכוז כמו אדרל לא רק ללימודים? אם קשה לי לעבוד במפעל מוגן?

 • + הוסף תגובה
ויואנס רויטל 04/08/2020 15:29
 • שלום רב, עד לפני יום נטלתי פוקלין xr 20 מ"ג כול יום והוא השפיע עליי טוב וכמעט ללא תופעות לוואי. הבעיה היא לקראת הצהריים התחלתי להרגיש שהוא מפסיק להשפיע ועקב כך אני מרגישה בשעות האלו מאין דכדוך ואי שקט. עליתי מינון ל-30 מ"ג ולא היה טוב. היו לי תופעות לוואי ממש לא טובות. היום לקחתי פעם ראשונה ויואנס 50 מ"ג בהמלצת רופא. לקח המון זמן עד שהוא התחיל להשפיע... לקחתי אותו בשמונה וחצי בבוקר והתחלתי להרגיש את ההשפעה שלו רק לקראת 12:00. רציתי לשאול האם זה הגיוני שלוקח לו יותר זמן השפעה מהפוקלין משום שהוא ממשפחה אחרת מכול הריטלינים למינהם? האם להפסיק אותו ולחזור לפוקלין ולתת לגוף זמן להתרגל לכדור ואז אולי הדכדוך יעלם? והאם בגלל שעשיתי הפסקה של יום מהפוקלין הגוף צריך להתרגל מחדש? אני ממש בהתלבטות אם להמשיך את הויואנס ולתת לו הזדמנות או שמא להמשיך לקחת את הפוקלין? והאם המינון של ויואנס 50 מ"ג הוא מספיק ותואם את המינון של ה-20 מ"ג פוקלין?

 • + הוסף תגובה
ויואנס ופוקלין ד"ר גלעד חבצלת 05/08/2020 11:15
 • המנגנון של ויואנס באמת שונה מהמנגנון של פוקלין. ויואנס עובר תהליך מסויים בדם לפני שהוא נהיה פעיל. למרות זאת מהירות השפעתו אנה שונה מכל סוג אחר של סטימולנט ןאחרי שעה צריכה כבר להיות השפעה. לדעתי תמשיכי בנטילת מינון של 50 מ"ג והדברים יסתדרו.

 • + הוסף תגובה
עוד משהו קטן רויטל 05/08/2020 11:36
 • תודה רבה על התשובה. עזרת לי מאוד... יש לי עוד שאלה... האם אתה מגדיר את הויואנס כתרופה יותר טובה מהפוקלין? ואם כן למה? והאם היא בטוחה יותר לשימוש ארוך טווח? והאם עם הויואנס לא יהיה לי ריבאונד בסיום ההשפעה כמו עם הפוקלין? לקחתי היום פעם שנייה את הויואנס וכבר הרגשתי שיפור מבחינת תחילת זמן ההשפעה שלו...

 • + הוסף תגובה
תרופות לקשב השפעה אינדיבידואלית ד"ר גלעד חבצלת 05/08/2020 12:30
 • ההשפעה של תרופות משתנה לפי האדם או הפרט שלוקח אותן. לכל אחד תרופה שעוזרת יותר או שעושה יותר תופעות לוואי. לפיכך איני יכול לומר איזו תרופה יותר טובה.

 • + הוסף תגובה
זמן תחילת השפעת ויואנס דויד 12/08/2020 12:58
 • לויואנס אכן לוקח שעתיים ואף יותר לפעמים להשפיע. ממולץ לאכול לפניי. ומומלץ גם לאכול קוטג'1%. בבוקר להשפעה מיטבית

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!