//

דיאטת פלאו באמת עובדת? מדריך הדיאטות השלם

מה הרעיון בדיאטת פלאו? למי כדאי לבחור דווקא בדיאטת הערך הגליקמי הנמוך? ולמה עדיף לכם להתרחק מדיאטת HCG? עם פתיחת עונת הדיאטות - כל מה שאתם צריכים לדעת כדי למצוא את השיטה שמתאימה לכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


כשהטמפרטורות עולות והבגדים הארוכים (והמסתירים) עוברים למדפים העליונים בארון, זה גם הסימן לפתיחתה של עונת הדיאטות. אבל איך אפשר לדעת האם הדיאטה שכ-ו-ל-ם מדברים עליה באמת עובדת? התשובה, לצערי, היא שלא באמת ניתן לדעת. מהבחינה המדעית רוב הדיאטות לא ממש נחקרו, ואלו שכן לא נבדקו בדרך כלל על בני אדם, אלא בעיקר נחקרה ההתכנות הביולוגית. גם על השאלה איזו דיאטה תשאיר אתכם במשקל אליו הגעתם אין תשובה, מכיוון שמרבית המחקרים שנערכו בדקו את הדיאטות לתקופה של שנה בלבד. 


קראו עוד: 8 טריקים לבטן שטוחה - ללא מאמץ


אז איך בכל זאת מחליטים? הכנו עבורכם מדריך מיוחד עם כל הדיאטות הכי חמות היום. אנו מציעים לכם לקרוא בעיון על כל אחת מהשיטות ולראות מה מתאים לכם. בנוסף אנחנו ממליצים להתייעץ עם איש מקצוע ועם רופא המשפחה שלכם, בעיקר אם אתם סובלים מבעיות רפואיות שונות.


1. דיאטת דוקאן

דיאטה דלת-פחמימות המורכבת מארבעה שלבים: 


התקפה: שלב זה אורך בממוצע חמישה ימים, ומטרתו הגברת קצב חילוף החומרים. מותר לאכול אך ורק מזונות עתירי חלבון ודלים בשומן ופחמימות, שנמצאים באחת מ-11 הקטגוריות שהוגדרו מראש על ידי ממציא הדיאטה, ד"ר פייר דוקאן. 


השיוט: בשלב זה מותרת, בנוסף לחלבונים הרזים, גם צריכה של כ-30 סוגי ירקות שאינם עמילניים (דוגמת תפוחי אדמה ובטטה). 


הביסוס: שלב זה הוא קצת יותר מתון, ומטרתו לשמר את הדיאטה לטווח הארוך. לחלבון הרזה אפשר להוסיף מספר מנות פחמימה, פרי, ירקות וגבינות, אך בכמות מוגבלת, בהתאם לחוקי הדיאטה. 


השלב האחרון: בשלב זה החוקים די דומים לשלב השלישי, עם כמה הקלות, ביניהן האישור "להתפרע" בשתי ארוחות בשבוע.


יתרונות הדיאטה: דיאטה זו שייכת למשפחת הדיאטות דלות הפחמימות, אשר ידועות כיעילות ביותר לירידה במשקל לטווח קצר (עד שנה), ואין כמו ירידה מהירה במשקל בשביל לתת זריקת עידוד להמשך השמירה על אורח החיים החדש. בנוסף, בדוקאן אין ספירת קלוריות ושקילה של מזון. בעצם, אין התעסקות כלל בכמה לאכול, אלא רק במה לאכול. ומהבחינה הזו הדיאטה מאוד פרקטית.


חסרונות הדיאטה: בשלביה הראשונים עלולה הדיאטה לגרום לתופעות לא נעימות, הנובעות מצריכת הפחמימות המועטה. תסמינים אופייניים כוללים עייפות, ריח רע מהפה, בחילות ועצירות. גם בשלב הסופי דיאטת דוקאן אינה מאוזנת. כלומר, ייתכנו חסרים תזונתיים, בעיקר של ויטמינים ומינרלים.


2. דיאטת פליאו

דיאטת הפליאו, הידועה גם בשם "דיאטת האדם הקדמון", מבוססת על מזונות שצרכו אבותינו הקדמונים. כך לפחות התחיל העניין. פליאו איננה דיאטה לירידה במשקל, אלא היא מגדירה גישה ואורח חיים. הרעיון הוא להימנע ממזון מעובד וממזון שלא היה קיים לפני המהפכה החקלאית, שהחלה לפני כעשרת אלפים שנים. 


לעתים קרובות פליאו נקשרת לאכילת כמויות גדולות של בשר. הגישה טוענת, בניגוד למקובל בעולם התזונה, שבבשר בכלל ובשומן רווי בפרט אין כל בעיה. לטענות הללו אין ביסוס מדעי, נכון להיום, אך אפשר לראות שעולם התזונה "מפחד פחות" משומן רווי וכולסטרול, בהשוואה לעבר.


קראו עוד: 7 מזונות שאתם לא אוכלים נכון


יתרונות הדיאטה: בראש ובראשונה, הימנעות ממזון מתועש. כפועל יוצא מכך צורכים יותר מזונות בריאים, כמו פירות וירקות טריים. בפליאו לא סופרים קלוריות וכל עוד רעבים - אפשר לאכול.


חסרונות הדיאטה: בפליאו אוכלים כמויות גדולות של בשר, דבר המנוגד להמלצות הנוכחיות של כל גופי הבריאות הגדולים. כמו כן, כמו בכל הדיאטות העשירות בחלבונים ודלות הפחמימה, ההוצאה הכספית גדלה. נכון להיום לא נעשו מחקרים משמעותיים שבדקו את הדיאטה בצורה רצינית ולכן יעילותה לטווח ארוך וקצר עדין מוטלת בספק.


3. דיאטת אטקינס החדשה

דיאטה דלת פחמימות לירידה במשקל. השיטה מתבססת על צריכה מועטה של פחמימות במטרה "לשרוף" שומנים. ההיגיון מאחורי השיטה טוען כי הגוף שלנו הוא מכונה הזקוקה לאנרגיה מתמדת, לכן אם לא נצרוך פחמימות הגוף יתחיל לפרק את מאגרי השומן הקיימים, במטרה לספק אנרגיה. 


במהלך השבועיים הראשונים, בהם המטרה היא ירידה מהירה במשקל, מותרת כמות מועטה מאוד של פחמימות, רק 20 גרם ליום. לכן התפריט מבוסס בעיקר על מזון עשיר בחלבון ושומן. בהמשך, התפריט מתאזן מעט ויש תוספת של 5-10 גרם פחמימה ליום. 


המטרה, בסופו של התהליך, היא למצוא את כמות הפחמימות האידיאלית עבור כל אחד. ניתן לעשות זאת בעזרת מדידה של רמת גופי הקטו בדם, אשר נוצרים בתהליך של שריפת השומן. כמות גבוהה מדי שלהם בדם עלולה להיות מסוכנת, ולכן יש לעקוב אחריהם בזהירות.


יתרונות הדיאטה: כמו שאר הדיאטות דלות הפחמימה, ירידה מהירה במשקל בשלבים הראשונים מעודדת להמשיך בתהליך. למי שרוצה לרדת במשקל ולהמשיך לאכול בשר ומזון שמן, אטקינס יכולה להוות אלטרנטיבה טובה.


חסרונות הדיאטה: כמו בפליאו, גם באטקינס צריכת הפחמימות מועטה, ולכן הסיכונים בה דומים: ריח רע מהפה, הנובע כתוצאה מייצורם המוגבר של גופי הקטו, עייפות, סחרחורות ובחילות. בנוסף, צריכה מוגברת של שומן רווי מהווה גורם סיכון למחלות לב בהמשך החיים. בשונה מפליאו, באטקינס תצטרכו לספור כמויות פחמימה בכל מזון שתכניסו לפה. תצטרכו ללמוד לקרוא תוויות מזון ולפעמים גם לשקול את האוכל - כל זאת כדי שלא תחרגו מכמות הפחמימות המותרת ביום.


4. דיאטת ערך גליקמי נמוך

דיאטה שפותחה על ידי ד"ר דיוויד ג'. ג'נקינס עבור חולי סכרת. אינדקס גליקמי הינו מדד הבודק באיזו מהירות עולות רמות הסוכר בדם, אחרי אכילת מזון מסויים. האינדקס הגליקמי של סוכר לבן הוא 100, ואליו משווים את כל המזונות האחרים.


מטרת הדיאטה היא שמירה על רמות גלוקוז אחידות בדם, ללא עליות וירידות משמעותיות, ושמירה על רמות אינסולין קבועות, במטרה להפחית רעב. עושים זאת בעזרת צריכת מזונות עם מעט קלוריות ובעלי ערך גליקמי נמוך. 


המזון מחולק לשלוש קבוצות בשיטת הרמזור. מזונות אדומים הינם בעלי ערך גליקמי גבוה, צהובים בעלי ערך גליקמי בינוני, וירוקים בעלי ערך גליקמי נמוך. במשך שלושה עד שישה חודשים אוכלים רק מזון "ירוק". בהמשך מותר גם מהמזון ה"צהוב". לאורך כל הדיאטה יש לאכול שש ארוחות ביום: שלוש ארוחות גדולות ושלוש קטנות.


קראו עוד: 6 ויטמינים שחסרים לכם - ואתם בכלל לא יודעים


יתרונות הדיאטה: השיטה נבדקה במחקרים, חלקם גם מצאו אותה יעילה לירידה במשקל. כמו כן, כיוון שבמקור פותחה השיטה לטיפול בחולי סכרת, הדיאטה יכולה לעזור באיזון הסוכר בדם וכן להפחית עמידות לאינסולין שמתפתחת עם הגיל, ומהווה סיכון לחלות בסוכרת. הדיאטה מאוזנת מבחינה תזונתית ומקיימת את ההמלצות לתזונה בריאה.


חסרונות הדיאטה: כאשר מדברים על רמות סוכר בדם נכון יותר להשתמש במושג "עומס גליקמי", אשר בשונה מהאינדקס הגליקמי, מתייחס גם לגודל המנה אותה אוכלים ולא רק לסוג האוכל. ישנם מזונות שהם בעלי אינדקס גליקמי נמוך, אבל הם לא בריאים. לכן המלצה לאכול מזון בעל אינדקס גליקמי נמוך לא בהכרח בריאה. הדיאטה לא קלה לביצוע כיוון שיש להכיר את ערכו הגליקמי של כל פריט מזון או לפחות לדעת לאיזו קבוצה לשייך אותו.


5. דיאטת HCG

שיטה שפיתח רופא בריטי, ד"ר אלברט סימונס, בשנות ה-50 של המאה הקודמת. בעת שהייתו בהודו סימונס שם לב שהנשים ההודיות ילדו תינוקות במשקל תקין, למרות שרבות מהן היו בתת משקל. הוא בדק ומצא שהורמון ה-HCG, המופרש בתחילה מהעובר ובהמשך מהשלייה, הוא האחראי לתופעה. 


ההורמון מפרק רקמת שומן במטרה לספק אנרגיה לעובר ברחם. עד שנות ה-70 ניסו להראות יעילות בהזרקת ההורמון לבני אדם למטרת ירידה במשקל, אך זו לא נמצאה וה-FDA האמריקאי אף אסר את השימוש בו. בשנים האחרונות ניתן לראות מוצרים בצורת תרסיס ללשון המכילים הורמון זה ומבטיחים שריפת שומנים מהירה. 


ישנה רשימת מזונות מותרים ואסורים בדיאטה וצריכת הקלוריות הממוצעת בתקופת לקיחת ההורמון היא 500-550 קק"ל ליום.


יתרונות הדיאטה: ירידה מהירה במשקל. בנוסף, ל"הורמון פלא" שכזה עשויה להיות תרומה למוטיבציה.


חסרונות הדיאטה: בראש ובראשונה העובדה שהשימוש בהורמון לצורכי ירידה במשקל נאסר על ידי ה-FDA האמריקאי. בנוסף, כאשר צורכים רק 500-550 קלוריות ליום, לא צריך הורמון או כל דבר אחר - תהיה ירידה במשקל, כיוון שמדובר במעט מדי קלוריות. לצורך העניין, גם ריסוס שוקולד על הלשון תוך אכילת מעט מאוד קלוריות יביא לירידה במשקל. צריכה כה מועטה של קלוריות היא מסוכנת ועלולה להביא לחוסרים גדלים והולכים, חולשה ועייפות כרונית. ולבסוף, קשה עד בלתי אפשרי להתמיד בדיאטה מהסוג הזה.


6. דיאטת South Beach

מתבססת על השיטה של דיאטת האינדקס הגליקמי. בשלב ראשון המטרה היא ירידה מהירה במשקל. שלב זה נמשך כשבועיים בהם צורכים מזון עשיר בחלבון רזה, כגון בשר רזה, דגים, חזה עוף וכו'. מומלץ לאכול שלוש ארוחות גדולות ביום ושתי ארוחות חטיף. בשלבים השני והשלישי מכניסים לתפריט גם פחמימות עם אינדקס גליקמי נמוך, והירידה במשקל הופכת מתונה יותר.


יתרונות הדיאטה: בשלבים השני והשלישי התזונה מאוזנת ותואמת להמלצות הקיימות. כמו כן, צריכת מזון בעל אינדקס גליקמי נמוך תורמת לבריאות במובנים רבים, כמו הפחתת סיכון לסוכרת ומחלות לב. 


חסרונות השיטה: נובעים בעיקר מהשלב הראשון של הדיאטה, בו היא למעשה דיאטה דלת פחמימות, העלולה להוביל לריח רע מהפה, עייפות, בחילות והקאות. 


7. דיאטת 5:2

בדיאטת 5:2 אוכלים חמישה ימים בשבוע כרגיל ויומיים נוספים צמים. פרט לירידה במשקל, תומכי השיטה מייחסים לה תכונות נוספות כגון הפחתת הסיכון לאלצהיימר, חשיבה מחודדת יותר, ואריכות ימים. מעט המחקרים שבדקו את השיטה לא מצאו אותה יעילה יותר לירידה במשקל, בהשוואה לדיאטה מאוזנת.


יתרונות הדיאטה: כמעט ואין צורך לשנות הרגלים, שכן חמישה ימים בשבוע אוכלים כמעט כרגיל, והירידה תגיע בעקבות יומיים של צום שיפחיתו משמעותית את סך הקלוריות השבועית שלכם.


חסרונות הדיאטה: כל מי שאי פעם צם ביום כיפור מכיר את התחושות של צום ארוך, שבראשן חולשה וקושי לבצע את מטלות היום יום. הדיאטה לא קלה לביצוע ולא מתאימה לכל אחד. בנוסף צריך לזכור שבחמשת ימי האכילה אסור "לשחרר את הרסן". עדיין תצטרכו לבחור את המזון הבריא. ישנם פיתוחים רבים לשיטה ואפשר למצוא דוגמאות רבות לדיאטה ולכל אחת נוסף שינוי קל.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!