מחקר בדק: האם אכילה של השליה באמת בריאה?

חוקרים אמריקאים בדקו האם טרנד אכילת השליה לאחר הלידה, שהפך נפוץ בשנים האחרונות, אכן מביא לתועלות בריאותיות. החוקרים: אין כל הוכחה כי הדבר מסייע - וייתכן שהוא אף גורם לנזק

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/06/2015

בשנים האחרונות נפוץ יותר ויותר, גם בקרב סלבריטאיות רבות, טרנד אכילת שליה של נשים אחרי לידה. המנהג, שמתבצע באדיקות בסין כבר למעלה מ-2,000 שנה, נקרא פלאצנטוגפיה. הוא החל אצל קיסר סין הראשון, שנהג לאכול שליה בארוחותיו המלכותיות, בטענה כי הדבר מסייע למניעת הזדקנות.


כאמור, בשנים האחרונות המנהג החל להיות נפוץ גם בעולם המערבי, בעיקר לאחר שסלבס כמו קורטני קארדשיאן החלו לצרוך את השליה לאחר שילדו, בטענה כי היא מלאה בוויטמינים, מונעת מחלות ודיכאון.


אך מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת נורתווסטרן שבארצות הברית ופורסם במגזין " Women's Mental Health", מצא כי אין כל הוכחה מדעית לכך. המחקר סקר 10 מחקרים שבדקו פלאצנטוגפיה, ולדברי החוקרים מכולם עלה כי אין כל תרומה לאכילת השליה, לא כשהיא מבושלת ולא כשהיא בצורת קפסולות. החוקרים ציינו כי אכילת השליה אינה מגינה מפני דיכאון אחרי לידה, לא מפחיתה כאבים אחרי הלידה, אינה מסייעת לרמות האנרגיה ואינה תורמת דבר לחלב האם, לא מבחינת כמויות ולא מבחינת איכות.


אכילה של השליה. באמת בריאה?

לידה. השליה מגינה על התינוק ברחם


לדברי החוקרים, לא רק שלא נמצאה כל תרומה לאכילת השליה, אלא גם לא נבדק האם הדבר אינו מזיק. הסיבה לחשש נובעת מתפקידה של השליה בהגנה על התינוק, תפקיד אותו היא מבצעת על ידי ספיגה של רעלנים ומזהמים, במטרה שלא יגיעו לתינוק.  


"ישנם הרבה דיווחים של נשים שאכלו את השליה לאחר הלידה ולטענתן היו לכך תועלות רבות עבורן, אך מעולם לא נעשה מחקר מקיף שבדק את התועלות או הסיכונים שיש בכך", אמרה ראש צוות החוקרים, ד"ר קריסטל קלארק. "המחקרים שנעשו היו על עכברים, ולא ניתן להסיק מהם לגבי בני אדם".


קלארק מוסיפה כי כיום אין רגולציה בתחום, הקובעת כיצד, למשל, יש לאכסן את השליה. "אף אחד לא קבע הנחיות מסודרות כיצד צריך לאכסן נכון את השליה ואיך צריך להכין אותה, כדי שלא ייגרמו נזקים", היא מסבירה. "חשוב לזכור כי מדובר בדרך כלל באמהות טריות, שגם מניקות, והחשש הוא שעלול להיגרם להן או לתינוק נזק".פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 29/07/2011 10:19
 • שלום, הייתי בבדיקה גניקולוגית לפני כמה ימים והרופאה טענה שאינה יכולה לעשות בדיקות פאפ בגלל הפרשות. היא נתנה לי 2 אגיסטן ואמרה שבבדיקה רגילה הכל תקין. (היו לי בעיות עם הקדמת מחזור ואיחור מחזור בתקופה האחרונה). היום אני יומיים לאחר לקיחת האגיסטן ומשום מה החל לי דימום. עדין כזה אדום בהיר מאוד. רשום בחפיסה שלא אמורים לקחת עם מחזור ואני שבועיים לפני סיום חפיסת יסמין. מה זה אומר..?? למה יש דימום...? ומה אני עושה עם האגיסטן השני שאני אמורה לקחת בשבת בערב? (כבר פרסמתי שאלה בעמוד 3 או 4 לגבי המצב שהיה לי בחצי שנה האחרונה עם יסמין) תודה.

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 30/07/2011 23:30
 • שלום, לא ניראה לי שהדימום קשור להפרשות. בנוסף, לפחות לפי דברייך, אין שום אבחנה של דלקת פטרייתית בנרתיק. אם כך, אגיסטן לא מתאים כאן. אגיסטן אינו הטיפול ל"הפרשות". מכאן, אני מסיק שאין צורך כלל שתיטלי את האגיסטן. אבל, אם קיימת אבחנה של פטרייה, עלייך להמשיך בטיפול (שאגב, הטיפול הוא ל- 3 ימים ולא 2), ואפשר ליטול כדור מתאים דרך הפה. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 31/07/2011 00:12
 • שלום דר', בהמשך לתשובתך, קיבלתי 2 נרות. אז נר ראשון ל3 ימים ונר שני ל3 ימים... ועכשיו אני אמורה ליטול את האגיסטן השני.. אבל לא ברור לי מהיכן הדימום והאם יחד עם הדימום אני אמורה ליטול את האגיסטן השני... בפורום אחר רופאה אמרה לי כי יתכן ופצעתי את עצמי מעט ע"י החדרת האגיסטן וכדאי שאמשיך את הטיפול אך לא הרגשתי שום כאב או אי נוחות בהחדרה... היתכן?

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 01/08/2011 19:45
 • שלום, אוקיי, ולגבי הדימום, לא ניראה לי שמדובר בפציעה, יתכן שמקור הדימום הוא מנגע בצוואר הרחם או מרירית הרחם. לא בעיה לבדוק זאת. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:04
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:05
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
מחזור שבוע וחצי שר 27/03/2017 18:14
 • אני לוקחת גלולות יאז.. כמה ימים לקראת סוף הגלולות יצאה לי פיטריה שאני מציינת שאני סובלת תקופה לא קצרה מפיטריה בגלל חיידק מאנטיביוטיקה לקחתי נר אגיסטן אחד ואכן אחרי לילה אחד היא נעלמה אחרי יומיים שראיתי שהנר יצא בדיוק בסיום הגלולות לא היה לי הפסקה של 4 ימים של הגלולות הלבנות וקיבלתי מחזור המשכתי ישר עם החפיסת גלולות החדשה ואני כבר עם מחזור או שזה דימום של 9 ימים וזה לא קרה לי אף פעם האם זה קשור לאגיסטן?

 • + הוסף תגובה
אגיסטן ורד 06/11/2019 17:39
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
 • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!