סרטן השד: האם הטיפולים הכימותרפיים פוגעים בפוריות?

כ-8% מהנשים החולות בסרטן השד הן מתחת לגיל 40, וחלקן עדיין לא הביאו ילדים לעולם. עד כמה פוגעים הטיפולים בסיכויים להרות, ומה ניתן לעשות כדי למנוע זאת?
כתבה פרסומית כתבת חסות


גילוי של סרטן השד מייצר אתגר של ממש עבור נשים בתחום הפוריות. כ-8% מהנשים החולות בסרטן השד הן מתחת לגיל 40, וחלקן עדיין לא הביאו ילדים לעולם. אצל אותן נשים עולה החשש מפני פגיעה בפוריות, והן זקוקות להדרכה על מנת לממש את חלום ההורות. חשוב לדעת כי כיום יש מספר גדול של פתרונות יצירתיים גם לנושא הפוריות ולאפשרות ללדת בעתיד.


קראו עוד: סרטן השד: תמיד צריך לבצע כריתה?


רבות מן החולות בסרטן השד חוששות לגבי הסיכוי שלהן להיכנס להריון ולהצליח בו לאחר טיפולים כימותרפיים. מחקרים רבים מאששים את ההנחה כי אין קשר בין הפלות, מומים או הפלה מוקדמת לבין נשים אשר טופלו בתרופות כימותרפיות, זאת בהנחה שהן נכנסות להריון כשנה לאחר סיום הטיפולים. עם זאת, עדיין קיימת חשיבות להמלצת הרופא המטפל המלווה את התהליך בעת ההחלטה על כניסה להריון לאחר הטיפולים.


טיפולים כימותרפיים: עלולים לפגוע בסיכויים להרות

בעת קבלת ההחלטה לגבי כניסה להריון לאחר טיפולים כימותרפיים יש לקחת בחשבון מספר משתנים, כגון מצבה הבריאות של האישה באופן כללי, מידת הפוריות תלויית גיל ובעיקר הרצון האישי להתמודד עם הריון והרצון להקים משפחה וללדת. 


בעיות של אי-פוריות בהקשר של טיפולים כימותרפיים או הקרנות אכן קיימות, ויש להבין אותן ואת המשמעויות שלהן ולהתכונן לפתרונות אפשריים. פגיעה בשחלות במהלך הטיפולים יכולה לפגוע ביכולת של האישה לייצר ביציות בעתיד, כמו גם הפסקה של הפרשת הורמוני מין, המביאה עימה את תסמונות גיל המעבר ומסמנת על מעבר לאי-פוריות.


סרטן השד. מידת הפגיעה בפוריות משתנה

סרטן השד. מידת הפגיעה בפוריות משתנה


מערכות הגוף השונות עסוקות בהחלמה ובתהליך ריפוי משלב תחילת הטיפול ועד לשנה מתום הטיפול במחלה. ישנם מצבים שזמן ההחלמה מתארך מעבר לכך, ויש לתאם עם הרופא המלווה את האישה על מנת לקבוע מתי ניתן להתחיל בתהליך כניסה להריון. בנוסף, קיימת אפשרות לפגיעה במערכות כמו השחלות או הרחם. מידת הפגיעה משתנה מאישה לאישה, ולמי שמבקשת ל"תכנן" את העתיד למרות זאת, כיום ישנם מספר רב של פתרונות בשטח אותן יש לשקול בהקשר זה.


טיפולי פוריות - עוד לפני הכימותרפיה

התפתחויות נוספות בתחום הפריון והפתרונות שהוא מציע, כמו גם מיפוי של הבעיה ודרכי הפתרון המגוונת, עומדות למעשה לשירותה של כל אישה המבקשת להפוך לאם, כמו גם נשים שהחלימו מסרטן השד. בנוסף, בעשור האחרון התחילו לבצע טיפולי פריון לפני ביצוע הקרנות או טיפולים כימיים, במטרה לשמר את היכולת של האישה להרות בעתיד. שימור עוברים, ביציות או זקיקים הם תהליכים מקובלים כיום, וניתן אף לייצר עוברים ולשמר אותם בחנקן נוזלי למשך תקופה ארוכה. אפשרויות נוספות הן הקפאת ביציות בשלות, דיכוי שחלות או הסטת שחלות אל מחוץ לשדה הקרינה. בחירת האפשרות המתאימה ביותר לאישה תעשה עם הרופא המטפל בהתאם למצבה הרפואי האישי ולהעדפותיה לגבי התהליך. 


קראו עוד: סרטן השד: כיצד יודעים אם המחלה חזרה?


במידה והאישה אינה יכולה לשאת בעצמה הריון, הרי שההתפתחות תחום הפונדקאות בשנים האחרונות מציעה מגוון אפשרויות חדשות כדי להפוך לאם. תרומת ביציות מאפשרת פתרונות גם בנושא זה והופכת כיום ליותר ויותר מקובלת בעולם.


הרפואה המודרנית, בשילוב עם התפתחות תהליכי הפריון, מציעה לא רק את תהליך הריפוי עצמו מסרטן השד, אלא גם אפשרות מציאותית להפוך לאם למרות המחלה. חשוב רק לבצע תכנון נכון של הרצון הזה, מיפוי האפשרויות העומדות בפני האישה ובחירה באפשרות המתאימה ביותר. ד"ר תמי קרני, כירורגית בכירה בליידי אסיא, מנהלת המכון לבריאות השד במרכז הרפואי אסף הרופא

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר תמי קרני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צריבה בפטמה אני 23/09/2020 23:06
 • שלום, אני בת 36, בחודשיים האחרונים מידי פעם אני מרגישה תחושת צריבה בפטמה בשד ימין. לפני שנה הפסקתי להניק, עדיין יש לי חלב כאשר אני לוחצת על השד. האם זה יכול להיות קשור? האם דורש בדיקה של רופא נשים או כירורג? אשמח להכוונה, תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 23/09/2020 23:12
 • לא השמע מדאיג. אך בהחלט כדאי להבדק על ידי כירורג שד

 • + הוסף תגובה
תגובה אלרגית לטיפול כימותרפי 2 מתוך 6 איילת 23/09/2020 03:16
 • שלום דר בן ברוך, בת 26, טריפל פוזיטיב סטייג 2, מתגוררת באטלנטה, אחרי מסטקטומי והוצאת בלוטות התחלתי TCHP עם טקסוטר וקרבו. טיפול ראשון עבר בסדר ויום אחרי התחיל. אדמומיות רצינית בעור, פנים בוערות ופריחה. לקחתי בנדריל מספר ימים ועבר. היום היה טיפול שני, ו2 דק לאחר טקסוטר תגובה אלרגית קשה, גוף בוער כאבי בחזה עצרו הכל נתנו בנדריל וסטרואידים ואחר כל המשיכו לאט. כאשר עברו לקרבו תוך דק שוב תגובה אלרגית הפעם כאבים בחזה ובטן בוערת וקשיי השימה קשים. הטיפול הופסק בהוראות הרופאה והמשכתי רק הרצפטין פרגטה. הרופאה מעוניינת להפסיק מתן קרבו לאור התגובה הקשה והחשד מתגובה מסוכנת בטיפול הבא ולתת אברקסן במקום טקסוטר. למעשה לקהל אברקסן., הרצפטין ופרגטה עד תום 6 הסבבים. אשמח לשמוע את דעתך בנושא. תודה רבה, איילת פייביש

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר נעה אפרת בן ברוך 23/09/2020 10:04
 • ההמלצה בהחלט סבירה עקב התגובה האלרגית הקשה שחווית. אני מניחה שלקחת דקסהמתזון לפני הטיפולים. אברקסן תרופה יעילה בסרטן שד ללא אלרגיות. זהו טקסול בפורמט קצת שונה אך עם אותה יעילות

 • + הוסף תגובה
גוש בבית השחי עדדי 20/09/2020 19:33
 • שלום. בת 40.. מזה כמה דנים יש לי גוש קטן בבית השחי אך בשנה האחרונה הוא ממש גדל וכעת קצת כואב.. עשיתי במהלך השנים האחרונות א"ס שד מספר פעמים בעקבות גוש שפיר בחזה באותו הצד..אך מעולם לא נאמר לי דבר על הגוש בבית השחי והאמת גם מעולם לא ציינתי אותו בפני הרופאה או במהלך הבדיקות.. לא יודעת למה..התחושה שלי היא גם בדיעבד שתמיד שביצעו את הא"ס התמקדו רק בגטש בשד ולא בבית השחי.. כעת אני ממש מודאגת.. ממה יכול להיות הגוש.. התור הפנוי לרופאה הוא רק בעוד חודש בערך.. האם גוש בבית הדחי שנראה לעין במתיחת העור וטיפה כואב וגדל עם השנים.. יכול להעיד על סרטן חס וחלילה? תודה ושנה טובה

 • + הוסף תגובה
גוש ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/09/2020 15:10
 • לא נראה לי שגוש שקים שנים רבות הוא סרטני בכל מקרה בצעי US וממוגרפיה ופני לכירורג עם הצשובות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!