פטריה בנרתיק: מדוע היא חוזרת שוב ושוב?

נשים רבות סובלות מפטריות חוזרות בנרתיק, הגורמות לכאבים ביחסי המין. אך מתברר שרבות מהן אינן מאובחנות נכון - ולכן הבעיה אינה נפתרת. מדוע זה קורה, ומה ניתן לעשות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מטופלות רבות שאני פוגש מתלוננות על כך שהן סובלות מפטריית "קנדידה", שמופיעה שנים ארוכות במשטח שנערך להן מצוואר הרחם. הן קובלות על כך שקיבלו טיפולים מקומיים שוב ושוב, אך הבעיה בכל פעם חוזרת. הן חסרות אונים, ומבקשות פתרון. 


כאשר אני מבקש לדעת מה התלונה ממנה סבלו, ולא מה האבחנה שקיבלו, הן מספרות שלמעשה הבעיה היא כאב או צריבה בכל ניסיון לקיים יחסים. בנוסף הן מציינות כי שימוש בטמפון גורם להן לכאב. חלק מהנשים מספרות שכל מחשבה על מגע בנרתיק מביאה אותן לדמעות, ושאף טיפול לא פתר את הבעיה. 


לרבות מהנשים הללו אני מסביר כי קיים סיכוי גבוה שהאבחנה שהן קיבלו שוב ושוב אינה נכונה וכי הן חיות במשך שנים באמונה שיש להן פטריה בנרתיק, כשלמעשה הן סובלות מבעיה שונה לגמרי.


מדוע מתקבלות אבחנות שגויות שכאלה?

אישה שנבדקת עקב תלונה של כאב בקיום יחסים, ושבזמן הבדיקה לא נראית כל בעיה פרט להפרשה קלה, תקבל לרוב אבחנה של "פטריה עמידה לטיפול" או שיאמר לה ש"הכל בראש שלה". לעתים אף יאשימו אותה שהיא מתחמקת מקיום יחסי מין. אך במקרים רבים אין פטריה בכלל, או שהזיהום הפטרייתי קל ולא הוא הגורם לצריבה ולכאב בקיום יחסים, והבעיה האמיתית ממנה היא סובלת נקראת וסטיבוליטיס.


מהו וסטיבוליטיס?

וסטיבוליטיס הוא מצב גינקולוגי כואב ביותר הפוגע בנשים צעירות. הוא מופיע לעתים בניסיון ראשון לקיום יחסי מין, אך אצל רוב הנשים הכאב או הצריבה מתפתחים אחרי שנים של יחסי מין תקינים. 


פטריה בנרתיק

לא פטריה בנרתיק. וסטיבוליטיס


וסטיבוליטיס מתחיל כאי נוחות בנרתיק ומדרדר עד לכאב עז בעת קיום יחסי מין, חוסר יכולת לקיים כל מגע ופגיעה קשה באיכות החיים. הזוגיות מתמקדת סביב הכאב המונע קיום יחסי מין, ובמקרים רבים הזוגיות מתפרקת ומופיע דיכאון. לעתים הקושי בכניסה להריון עקב חוסר יכולת לקיים יחסים הוא הסיבה שמביאה את האישה לטיפול.


8%-10%  מהנשים סובלות מוסטיבוליטיס. אופייני שהן עוברות ממטפל אחד לשני לפני שהבעיה שלהן מאובחנת. רק בשנים האחרונות התברר כי הגורם לכאב או צריבה בקיום יחסים איננו פסיכולוגי אלא גופני. זו הסיבה שחלק מהמטפלים והיועצים עדיין לא מודעים לתופעה.


כיום מאמינים המומחים כי הסיבה להיווצרות וסטיבוליטיס היא התרבות של סיבי עצב באזור מצומצם בפתח הנרתיק. עקב כך האזור רגיש ביותר לכל מגע. מצב זה נקרא גם וסטיבולודיניה או וולודיניה ממוקמת.


איזה טיפול יכול לסייע?

לרוב אני מציע לנשים הסובלות מוסטיבוליטיס תוכנית טיפול. בשלב ראשון התוכנית כוללת טיפול מקומי, ובנוסף דיאטה מיוחדת להסרה מהמזון של מרכיבים המגרים את עצבי פתח הנרתיק. בשלב השני היא תופנה לפיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן ותקבל תרופות המשנות את רגישות העצב. רק אם כל הטיפולים הללו לא עוזרים, מוצע ניתוח להסרת הרקמה הרגישה והכואבת. מדובר בניתוח שיש בו כבר ניסיון רב בביצוע והצלחות רבות.


האם כל אישה שמאובחנת כסובלת מפטריה בנרתיק סובלת למעשה מוסטיבוליטיס?

לא. יש לא מעט נשים שאכן סובלות מזיהום פטרייתי, המתבטא בדרך כלל בגרד והפרשה לבנה. אצל חלקן הזיהום עקשני וחוזר שוב ושוב. לנשים אלו יש לתת טיפול דרך הפה בכדורים נגד פטרייה לתקופה ארוכה, ולא להסתפק במריחת משחה לשבוע בלבד. 


עם זאת, לאחרונה התברר שזני פטריה אשר נחשבו בעבר לעמידים וקשים לטיפול, כמו "קנדידה גלברטה", הם למעשה ממצא אקראי ולא מזיק, ואין צורך לטפל בהם. כמובן שגם כשיש פטריה חשוב לוודא שהסיבה לתלונות של צריבה וכאב אינם עקב וסטיבוליטיס, ושהממצא של פטריה אינו מקרי לחלוטין.פרופ' יעקב בורנשטייןמנהל מחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי גליל

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב בורנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות יאז אנונימית 21/01/2020 08:40
  • שלום, חיברתי שתי חבילות של גלולות יאז באמצע השבוע השני של החבילה השניה קיבלתי מחזור (לא שכחתי ליטול שום יום) מה יש לעשות? להמשיך לקחת?

  • + הוסף תגובה
פטרייה בנרתיק ונרות אגיסטן סמדר 20/01/2020 19:29
  • היי, אחרי טיפול באנטיביוטיקה (מוקסיפן) יצאה לי פטריה בנרתיק, התחלתי שימוש בנרות אגיסטן ומשחה ויום למחרת התחיל לי דימום. לא חושבת שזה מחזור כי לפני שבועיים קיבלתי. האם זה בעיה ויש סיבה להילחץ?

  • + הוסף תגובה
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
  • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!