עושה חשק: למי מתאימה ה"ויאגרה הנשית"?

43% מהנשים סובלות מבעיות בתפקוד המיני. תרופה חדשה שאושרה על ידי ה-FDA מבטיחה לסייע להן. כיצד היא עובדת והאם היא אכן תעמוד בהבטחות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הגברים כבר לא לבד: ארגון ה-FDA אישר לאחרונה תרופה חדשה המכונה "ויאגרה נשית". התרופה, שהשם הרשמי שלה הוא "פליבנסרין" (Flibanserin), משמשת לטיפול בליבידו נמוך בנשים ללא מחלות רקע, מצב הידוע כ-HSDD (hypoactive sexual desire disorder) ומאופיין בהיעדר תשוקה מינית הגורמת למצוקה ולקושי נפשי אצל נשים, ואין לו הסבר פיזיולוגי אחר.


הויאגרה הנשית: נכשלה פעמיים בקבלת אישור ה-FDA

התרופה, שפיתוחה החל בכלל כתרופה אנטידפרסנטית לטיפול בדיכאון, נכשלה בעבר פעמיים בקבלת אישור של ה-FDA בשל תופעות הלוואי שעלולות להופיע בעת השימוש בה: בשנת 2010, הפעם הראשונה שבה דחה ה-FDA את אישור התרופה, התכנסה ועדה וקבעה פה אחד ש"הסיכונים עולים על התועלת". בשנת 2013 עלתה התרופה שוב לדיון, ולמרות שהוצגו מחקרים שהוכיחו את יעילותה - נקבע שעדיין אין די מידע לגביה ועלתה דרישה למחקרים נוספים, מה שלמעשה דחה שוב את שיווק התרופה. 


קראו עוד: כדאי שתכירו: 10 תרופות שפוגעות בחשק המיני


גם פייזר, החברה שחתומה על גלולת ה"ויאגרה" הגברית, ניסתה בעבר לפתח תרופה דומה לנשים, אך נכשלה לאחר שהמדענים שם הגיעו למסקנה כי "אין תרופה לליבידו". בתחילת יוני 2015 התכנסה הועדה בוושינגטון, כשהפעם הופיעה בפניה אישה הסובלת מ-HSDD שסיפרה שהתרופה שיפרה משמעותית את איכות החיים שלה על ידי העלאת החשק המיני. אחריה עלתה רופאה שסיפרה כי כאשר המטופלות שלה מבקשות עזרה - היא עומדת מולן חסרת אונים. רופאים נוספים סיפרו על מטופלות שסבלו מ-HDSS ובייאושן פנו ל"פתרונות" מפוקפקים שמפורסמים באינטרנט וכוללים חומרים בעלי פוטנציאל משמעותי לפגיעה בבריאות. בסופו של דבר קבעה הוועדה, ברוב של 18 חברים מול שישה, שבתנאי שהחולה תקבל סקירה על תופעות הלוואי האפשריות - התרופה תאושר לשימוש בנשים שכיום למעשה אינן מטופלות כלל. 


הויאגרה הנשית: למי היא מתאימה?

הויאגרה הנשית. פיתוחה החל כתרופה לטיפול בדיכאון


ה"ויאגרה הנשית", ששמה המסחרי יהיה ככל הנראה "גירוסה" (Girosa) או "אדיי" (Addyi), פועלת במנגנון מורכב: בניגוד למקבילה הגברית, שדורשת נטילה רק כאשר הגבר מעוניין בזקפה - הפליבנסרין דורשת נטילה יומיומית לפני השינה. הסיבה היא שבעוד שאצל גברים הסובלים מאין אונות הטיפול הוא פשוט (הרחבת כלי הדם המובילים דם אל הפין תגרום לזרימת דם מוגברת ולזקפה), אצל נשים התרופה מתערבת במנגנון ההורמונלי שמשפיע על רמת העוררות המינית, מה שדורש "תחזוקה" שוטפת. התרופה משנה את המאזן של חומרים שונים במוח וגורמת להעלאת הרמה של דופמין ונוראדרנלין (הגורמים לעוררות מינית) ובו-זמנית מורידה את הרמה של סרוטונין (הגורם לעיכוב ו"שובע" מיני).


יעילות מול תופעות לוואי: מי תוכל ליהנות מהתרופה?

כאמור, היעילות של הפליבנסרין הוכחה עד כה במספר מחקרים. החוקרים, שביקשו לבדוק האם התרופה אכן מעלה את הליבידו ומעלה את תדירות יחסי המין, ביקשו מהמטופלות לתעד את יחסי המין ואת רמת העוררות המינית שלהן ביומן אלקטרוני. בסך הכל, בהשוואה בין 1,700 שקיבלו את התרופה למספר דומה שטופלו בפלצבו - אלו שנטלו את התרופה תיעדו רמות גבוהות יותר של עוררות מינית ותדירות גבוהה יותר של יחסי מין. 


קראו עוד: 10 סיבות שבגללן כדאי לכם לעשות יותר סקס


בעוד החברה שמייצרת את התרופה מתהדרת בנתונים מובהקים סטטיסטית, קמו גורמים ב-FDA שהעלו סייגים על מהימנות המחקר וטענו שלאחר מניפולציה של הנתונים ניתן לראות שרק 10% מהנשים במחקר אכן הראו שיפור. בנוסף נטען שהמחקר הארוך ביותר שבוצע היה לאורך 18 חודשים, תקופה קצרה מדי כדי לבדוק האם התרופה מעלה את הסיכון למחלות אחרות, כמו סרטן, וכיצד היא משפיעה בנוכחות תרופות אחרות (כמו גלולות למניעת הריון) או במקרים מיוחדים (כמו שתיית אלכוהול או בזמן הריון).


כך או כך, עד כה טופלו בפליבנסרין כ-18 אלף נשים בצפון אמריקה, מה שאיפשר מעקב על תופעות לוואי אפשריות, ביניהן לחץ דם נמוך, עילפון, בחילות, הקאות, בעיות בשינה וסחרחורות. במקביל נמצא שהנשים סבלו פחות מתופעות לוואי בנטילת התרופה לפני השינה מאשר לאחר היקיצה. עובדה זו, בנוסף לעובדה שלתרופה יש אפקט מרדים, היא הבסיס להמלצה ליטול אותה בשעות הערב. 


בעולם בו 43% מהנשים סובלות מבעיות בתפקוד המיני - מוקדם לומר איך תשפיע התרופה על שגרת חייהן של מיליוני נשים (ובני זוגן) ברחבי העולם, ועוד יותר קשה לומר האם אישור התרופה על ידי ה-FDA יווכח כהצלחה מסחררת או ככישלון. אך דבר אחד בטוח: הוצאת התרופה לשוק עתידה להכניס לחברת ספרוט, החברה המשווקת את התרופה, מיליארדי דולרים.פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
HPV 16 +HR אצל גברים ערן 21/04/2020 11:13
  • שלום, חברה שלי עשתה בדיקת פאפ ונמצא שיש לה "HPV 16 +HR". מה אני צריך לעשות כדי לאבחן האם יש לי את הוירוס ולטפל בו? למי עלי לפנות? האם רופא עור בכללית הוא הכתובת? או שצריך רופא אחר ואיזה?? בתודה מראש!

  • + הוסף תגובה
ווסת ואורגזמה קים 20/04/2020 01:46
  • שלום אני בת 26 רווקה. ומצב המיני שלי לא סדיר.אני מאוננת בתקופות. ומקבלת מחזור די סדיר יכולה להגיד שאני נהנת מסקס ואז מקבלת מחזור. המחזור שלי קשה כואב וארוך יותר. קורה אותו דבר גם שאני מאוננת כמעט כל יום לפני המחזור.אם אני בתקופה יבשה המחזור קליל. השאלה שלי אם יש קשר בזה שאני חווה אורגזמות רבות לזה שאני סובלת יותר במחזור?

  • + הוסף תגובה
שטף דם בפין איש לא שקט 21/04/2017 18:36
  • שלום, לפני כשלושה ימים הלכתי לקבל שירותי מין בתשלום. לאחר כ5 דקות של מין אוראלי (היא לי,רוצה לציין שהכאיבה, היה אינטנסיבי) רוצה לציין שכל האקט התבצע עם קונדום, ללא יחסי מין , רק מין אוראלי קצר. לאחר כ5 דקות הסתיים ולא הסתכלתי לאזור. כשהגעתי הביתה הבחנתי בשטף דם סגול על אזור הכיפה, צמוד לחור ההשתנה. ארצה לציין שלא חשתי באף כאב ואני עדיין לא חש בכאב, רק שטף דם. ההשתנה שלי רגילה ללא כל כאב כלשהו ובכלליות אני מרגיש רגיל לגמרי. אני מאוד פוחד שנדבקתי במחלה כלשהי, רציתי לדעת מה הסיכוי שנדבקתי במשהו, אפ לוקחים בחשבון שזה נעשה עם קונדום ולא היו יחסי מין מלאים, רק אוראליים למשך כמה דקות בודדות. זה מאוד מפחיד אותי, תודה.

  • + הוסף תגובה
שטף דם בפין איש 22/01/2020 15:04
  • היי גם לי הדבר הזה קרה רציתי לדעת מה עשית בעניין?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!