//

המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על גלולות למניעת הריון

היא יעילה רק ב-98%, מעלה את הסיכון לפקקת ורידים ואף לסוגים מסויימים של סרטן: חשבתן שהגלולה למניעת הריון היא תרופת פלא? כדאי שתחשבו שוב
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/06/2016


אולי נראה לכן שהגלולות למניעת הריון היו כאן מאז ומתמיד, אך רק בשנות ה-30 של המאה הקודמת הוכיחו שהתערבות במעגל ההורמונלי של האישה יכול לגרום לעיכוב ההתפתחות של הזקיק בשחלה, מה שיעכב יציאה של ביצית מהשחלה וימנע הריון. במשך שנים נחשבה הגלולה למניעת הריון ל"גלולת פלא" וגרסאות מחודשות שלה יוצאות לשוק כל הזמן. אך לא רק יתרונות יש בגלולה למניעת הריון: מחקרים אחרונים הוכיחו את הקשר בין נטילת גלולות ומחלות שונות, שלעתים עלולות להיות קטלניות.


מבחילות ועד תסחיף ריאתי: הסכנות שבגלולות

במשך מאות שנים השתמשו תרבויות עתיקות, כמו המצרים הקדמונים, באמצעי מניעה מאולתרים: "פקק" (עשוי עשבים או צואת תנינים) שהוחדר לתוך הנרתיק על מנת למנוע מעבר של זרע, או "קונדום" עשוי עור או מעי של בעל חיים כלשהו שהולבש על הפין. ההנחה המקובלת במשך שנים הייתה שהדרך היחידה למנוע הריון היא חסימה פיזית של נוזל הזרע מחוץ לנרתיק.


קראו עוד:  גם גלולות: 10 תרופות שפוגעות בחשק המיני


כיום המצב שונה ונשים רבות בוחרות בדרך התרופתית לצורך מניעת הריון (אם כי זה לא מונע מעבר של מחלות מין. הגלולות למניעת הריון הן אמצעי שנלקח בבליעה, פעם ביום, ו-9% מהנשים ברחבי העולם משתמשות בו. במדינות מפותחות המספר כפול, ובבריטניה כשליש מהנשים בגיל הפוריות נוטלות גלולות למניעת הריון.


הגלולות מכילות את הורמוני המין הנשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון) או חומרים דומים להם, שגורמים לעיכוב של התפתחות הזקיק בשחלה ומונעים ביוץ. למרות שהעיקרון הוכח בשנות ה-30, לקחו עוד כ-30 שנה עד להופעת הגלולות הראשונות ביצור מסחרי.


אך נשים רבות לא מודעות כלל לכך שלגלולות למניעת הריון, כמו לכל תרופה אחרת, יש שלל תופעות לוואי. "הגלולות הן תרופה לכל דבר וככאלה - עלולות להיות להן תופעות לוואי", מאשר ד"ר רוני רביע, גניקולוג ועו"ד המתמחה במקרי רשלנות רפואית. "הקלות שבהן מסתכמות בבחילות, עליה במשקל וגודש בשדיים, שינויים בעור ודימום שלא במועד, אך יש גם חמורות יותר".


גלולות למניעת הריון

גלולות למניעת הריון. שלל תופעות לוואי


אחת מתופעות הלוואי החמורות היא פקקת ורידים (DVT – Deep Vein Thrombosis), מצב בו ישנה התפתחות של קריש דם בוורידים העמוקים, בדרך כלל ברגליים ובאגן. הקריש כשלעצמו אינו מסוכן, אך הסכנה הופכת משמעותית כשהוא מתנתק ממקומו. "הקריש שהתנתק זורם עם המחזור הורידי, מגיע אל הצד הימני של הלב ועלול להישלח לריאות ולהיתקע שם", מסביר רביע. "מצב כזה, שנקרא 'תסחיף ריאתי' הוא מסכן חיים.


קראו עוד:  פוסטינור - גלולת היום שאחרי למניעת הריון


"קריש שעבר את הריאות והגיע לצד שמאל של הלב עלול להגיע לכל מקום בגוף ולגרום לחסימה של כלי דם קטנים, מה שיגרום לנמק של הרקמה, שנמצאת רחוק מנקודת החסימה, ויכול להסתיים באירוע מוחי (שבץ), אוטם לבבי או נמק של חלק מהמעי. התסמין מכונה לעתים 'מחלת מחלקת תיירים', מכיוון שישיבה ממושכת ללא תזוזה גורמת לזרימה איטית של דם בוורידים העמוקים ועלולה גם היא לגרום לפקקת ורידים. תזוזה פתאומית עלולה לגרום לניתוק של הקריש או חלקים ממנו וסחיפה שלהם עם זרם הדם".


גלולות "הדור החדש": בהכרח טובות יותר?

למרות האמונה הרווחת ש"חדש הוא בהכרח טוב יותר", מחקר חדש שפורסם בירחון האנגלי לרפואה (BMJ)תומך דווקא בעדויות המראות עלייה בסיכון לאירוע קרישתי תחת טיפול בגלולות החדשות למניעת הריון, בהשוואה לוותיקות. החוקרים השוו 10,000 נשים בגיל הפוריות שעברו אירוע של DVT עם 42 אלף נשים, שלא עברו אירוע דומה. המחקר הוכיח כי אין זה משנה באיזה סוג של גלולות האישה השתמשה בשנה האחרונה - הסיכון לאירוע קרישתי היה גבוה יותר, בהשוואה להיעדר שימוש בגלולות.


קראו עוד: 10 סיבות שבגללן כדאי לכם לעשות יותר סקס


עם זאת, שימוש בגלולות החדשות הביאו לעלייה של עד פי ארבעה בסיכון לאירוע קרישתי, בעוד שהגלולות הוותיקות העלו את הסיכון לקריש ורידי רק פי 2.5. כשמתרגמים את הנתונים הללו למספרים אבסולוטיים, המשמעות היא שמתוך 100 אלף נשים שמטופלות בגלולות מהדור החדש - 14 יסבלו מאירוע קרישתי. לעומתן, רק שש מתוך 100 אלף נשים שמשתמשות בגלולות הוותיקות יסבלו מאירוע כזה. בנוסף לא נמצא קשר למשך הזמן שבו האישה נטלה את הגלולות, והוכח ששימוש ממושך אינו מעלה את הסיכון יחסית לסיכון קצר טווח.


יש לציין שעישון הוא גורם סיכון משמעותי כשלעצמו, והוא מסוכן שבעתיים כשהוא משולב בנטילת גלולות. מחקר גדול שנערך בארצות הברית מצא שכרבע מהנשים בגיל 35-45 מעשנות, ורבות מהן כלל לא מדווחות על כך לרופא המטפל בזמן שהן מבקשות מרשם לגלולות. עישון בזמן נטילת גלולות מעלה את הסיכון לאירוע טרומבוליטי, וזו הסיבה שלרוב לא ממליצים על שימוש בגלולות לנשים מעשנות מעל גיל 35. גם נשים שבדמן מצוי ניקוטין ממקור אחר (כגון מדבקות ניקוטין או מסטיקים המכילים ניקוטין) נמצאות בסיכון ועליהן להפסיק את השימוש בהם טרם נטילת הגלולות.


ד"ר רביע מציין סיכון אחר, חמור לא פחות: סרטן. "מכיוון שהגלולות מכילות הורמונים, וההורמונים הללו משפיעים על איברים שונים בצורה שונה, יש הבדל בשיעורי ההיארעות של סרטנים מסוימים", הוא מסביר. "בעוד סרטן הרחם והשחלות נצפה פחות בנשים שנוטלות גלולות, נראתה עליה בהיארעות של סרטן צוואר הרחם וסרטן הכבד. בנוסף נראתה עליה בשיעור של סרטן השד, כשהסיבה לכך נעוצה ככל הנראה בחשיפה של רקמת השד להורמוני מין למשך זמן ארוך מאוד. חוץ מנטילת גלולות, גורמים נוספים שמעלים את הסיכון לסרטן השד כוללים: התחלת המחזור החודשי בגיל מוקדם, הפסקת המחזור בגיל מאוחר ושנים ארוכות ללא הריון".


גלולות: לא "תרופת פלא"

בשל היתרונות הרבים הגלומים בנטילתה, מומלצת הגלולה למרבית הנשים שלא סובלות ממחלת רקע כלשהי. יחד עם זאת, הגלולה היא תרופה לכל דבר, וגם לאישה וגם לרופא יש אחריות משותפת על הצלחת הטיפול ומניעה של הריון לא רצוי, כמו גם מניעה של תופעות לוואי.


חשוב שהאישה תמסור מידע מלא על עברה הרפואי, ההרגלים שלה (בדגש על עישון ושתיית אלכוהול) ומחלות במשפחה, כגון סרטן או מחלות קרדיווסקולריות. כמו כן חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לנחיצות של בדיקות דם טרם התחלת הטיפול, וביצוע של בדיקות תקופתיות שבהן ניתן יהיה לאבחן תופעות לוואי ובמקרה הצורך - לשנות את סוג הגלולה או את המינון.


חשוב לדעת שהגלולה, למרות יעילותה הגבוהה במניעת הריון, יכולה עדיין לאכזב: עם אחוזי הצלחה סביב 98% עדיין יש מקום לשקול שימוש באמצעי מניעה אחרים, כמו קונדום. הקונדום אפילו מכסה על החיסרון העיקרי של הגלולה: היא אינה מונעת מחלות המועברות במגע מיני (STD).פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קבלתי מחזור באמצע חפיסת גלולות...איך זה הגיוני? שירה 12/10/2011 02:57
 • שלום, אני בת 26 ונוטלת גלולות מינס כבר כ-5 חודשים, אחרי כ-18 גלולות מינס שנטלתי, בחפיסה האחרונה, שכחתי לקחת גלולה אחת אחרי יום כיפור, אבל המשכתי עם החפיסה כרגיל. משום מה קיבלתי מחזור אחרי יום או יומיים למרות שאני נוטלת גלולות. זהו מחזור רגיל ולא דימום קטן. האם זה מסוכן? הם זה מחזור רגיל ולמה הוא מופיע כשאני נוטלת גלולות? והכי חשוב, האם להמשיך לקחת גלולות? אני כרגע ממשיכה עם החפיסה אך די חוששת, אין לי עם מי להתייעץ כי זזה בעייתי להשיג תור לרופא נשים לזמן קרוב... מחכה לתשובה , תודה מראש, וחג שמח:)

 • + הוסף תגובה
קבלתי מחזור דר' אבישלום שרון 15/10/2011 17:29
 • שלום, המחזור הגיע, מן הסתם, בעיקבות העובדה שלא לקחת את הגלולה. המשיכי כרגיל. בברכה, ד"ר אבישלום שורן מומחה בגינקולוגיה ומנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
קבלת מחזור בזמן גלולות א 27/10/2013 15:23
 • שלום אני בת 23 ונוטלת גלולות במשך ארבעה חמישה חודשים. החודש קיבלתי מחזור כאשר נשארו לי בחפיסה חמש גלולות שלאחרם אני אמורה לקבל מחזור האם זה תקני? מה עושים במצב כזה?

 • + הוסף תגובה
מחזור שושנה 06/08/2020 11:55
 • אני לוקחת גלולות מינוס , נשאר לי 4 כדורים וקבלתי מחזור אם זה בסדר

 • + הוסף תגובה
יתר לחץ דם וגלולות עדינה 11/01/2016 19:36
 • שלום אני בת 36, רווקה ללא ילדים. נוטלת אסטל מגיל 18 בערך, גם בגלל סיפור של אקנה אבל גם כאמצעי מניעה. לאחרונה במעקב התברר שיש לי לחץ דם גבוה (רקע תורשתי), והתחלתי טיפול תרופתי במינון נמוך. רופאת הנשים שלי אמרה שעליי להפסיק לקחת אסטל, והמליצה לי לקחת סרזט או להשתמש בהתקן החדש - ג'נס. קראתי קצת באינטרנט, והחששות שלי הם: האם אמצעים אלה מותרים לשימוש עם לחץ דם גבוה? האם הם לא תורמים להתפתחות אקנה? האם אחד מהם עדיף על השני? תודה

 • + הוסף תגובה
לחץ דם וגלולות ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:50
 • אכן עדיף לא ליטול גלולות שעלולות להחמיר לחץ דם קיים התקן תוך רחמי פתרון מצויין ונדיר שגורם לפצעונים יחד עם הנוחות שלא צריך ליטול גלולות.

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס עדינה 11/01/2016 20:56
 • תודה רבה על התגובה המהירה! התקן ג'נס מתאים לדעתך?

 • + הוסף תגובה
בהחלט ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:58
רק כדי לוודא, לפני שמחליטה עדינה 13/01/2016 08:34
 • האם גלולת סראזט כן מותרת לשימוש כשיש יתר לחץ דם? האם לגביה יש חשש לאקנה? תודה

 • + הוסף תגובה
מותר ד"ר גיא רופא 14/01/2016 05:47
מחזור עם התקן אביה 01/05/2016 18:22
 • שלום, אני כבר שלושה חודשים עם ההתקן ג'נס, ולא קיבלתי "מחזור רגיל". כלומר, שישנן הפרשות חומות כהות, לעיתים בתחילת ההפרשות יש אודם רגיל. משך ההפרשות האדומות הוא כמה שעות עד יום שלם, וההפרשות החומות בין יום ליומיים. משך התקופה בין הפרשה להפרשה כזו היא לא סדירה. לרוב שלושה שבועות.לרוב כשהן מתרחשות זה מלווה בכאבי בטן האופייניים למחזור, למשך יום אחד בערך. אני בת 20, ללא לידות. האם זה תקין? אם כן, מהו משך התקופה בה הפרשות כאלו מתרחשות?

 • + הוסף תגובה
תקין ד"ר גיא רופא 01/05/2016 20:31
 • אבל אמור להשתפר בחודשים הקרובים אם עד חצי שנה עדיין כך פני לייעוץ לשקול הוצאת ההתקן

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:01
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:02
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
הייי ויס 04/04/2017 00:45
 • הייי נא להגיד לי בבקשה מה הרגשת תוך כדי התקנת ההתקן? האם יש כאבים בלתי נסבלים?

 • + הוסף תגובה
החמרה של אקנה עם התקן Bhygv 17/01/2018 07:32
 • עם התקן חודש. חלה החמרה קשה במצב האקנה. בנוסף יש דימום ללא הפסקה מאז החדרת ההתקן.

 • + הוסף תגובה
2 גלולות באותו יום שולה 06/12/2012 00:05
 • היי בטעות לקחתי 2 גלולות באותו יום. אני מבינה שצריך לסיים את החבילה ולחכות 7 ימים כרגיל הייתי רוצה להתחיל את החפיסה הבאה באותו יום כרגיל (ראשון) האם אני יכולה לקחת גלולה נוספת כדי להשלים יום נוסף ל21 ואז לחכות שבעה? מה הן תופעות הלוואי של הגלולה הנוספת שלקחתי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גלולות דר' משה רויבורט 15/12/2012 12:18
 • תיתכן תלונה של בחילות. אין מניעה להתחיל את החפיסה הבאה יום מוקדם יותר או מאוחר יותר.

 • + הוסף תגובה
נטילת 2 גלולות באותו היום. שילת 17/03/2020 00:43
 • היי בטעות נטלתי 2 גלולת אחת בצהריים סביב השעה 2-3 ואחת ב12 בלילה . מה עושים ? להמשיך לינטול רגיל ? או לא לקחת פשוט למחרת אני ממש בלחץ ולא יודעת מה לעשות.

 • + הוסף תגובה
נטילת גלולות זיו 15/07/2020 09:25
 • היי אשמח שתעדכני אותי מה עשית אני גם באותה בעיה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!