הפרעות קשב וריכוז: האם לתת ריטלין גם בחופשת הקיץ?

הילד סובל מהפרעות קשב וריכוז ואתם מתלבטים אם להמשיך את הטיפול התרופתי בקיץ? רגע לפני שאתם מקבלים החלטה -- כמה נקודות שחשוב לקחת בחשבון
כתבה פרסומית כתבת חסות


החופש הגדול כבר כמעט כאן, ושנת הלימודים מגיעה לסיומה, אך האתגרים עימם נאלצים להתמודד ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ממשיכים גם מחוץ לכותלי בית הספר. בקייטנות, במקומות הבילוי ואפילו במסגרת התא המשפחתי - חשוב לאפשר להם לתפקד באפקטיביות וליהנות, ממש כמו שאר הילדים.


קראו עוד: כך תדעו: האם ילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


אצל הורים רבים עולה השאלה האם להמשיך את הטיפול התרופתי גם במהלך חופשת הקיץ. כדי לקבל החלטה חשוב לקחת בחשבון את כל הגורמים. על ההורים לשקול ברצינות את המשך נטילת התרופה גם בקיץ ולהתייעץ עם רופא מומחה לפני קבלת ההחלטה.


המינון המומלץ בקיץ

משך השפעת הטיפול התרופתי  משתנה בין סוגי התרופות. קונצרטה משפיעה ל- 12 שעות, ריטלין ‪LA‬ לשמונה שעות, ריטלין רגיל לארבע שעות, וויואנס ל-12 שעות, פוקלין‪XR ‬ ל-10 שעות וסטרטרה למשך רוב שעות היום.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬


לצורך אבחון הפרעות קשב וריכוז מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים או לפסיכיאטר ילדים. במתן טיפול תרופתי נהוג להתחיל במינון נמוך, העולה בהדרגה, להשגת שיפור מקסימלי. 


בקרב ילדים שלא חווים קשיים מחוץ לכתלי בית הספר - אין צורך להמשיך בטיפול התרופתי במהלך היום. עבור ילדים להם נדרשת תמיכה גם מעבר לשעות הלימודים ניתן, במקרים מסוימים, להוריד את המינון עבור התמודדויות שאינן דורשות קשב אופטימלי.  


לא צריך "לנקות את הגוף" מדי פעם?

אצל הורים רבים ישנן שלל הנחות מוטעות הנוגעות לטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז. אתחיל בכך שאנפץ כמה מהם:


1. "צריך לנקות מדי פעם את הגוף מהתרופה"  

ישנם הורים המעוניינים לנצל את החופשה עבור "ניקוי גוף" לילד. בפועל התרופה נספגת מדי יום ואינה מצטברת בגוף, כך שאין בזה שום צורך. 


הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז. חשוב לאפשר לילד לתפקד באפקטיביות וליהנות גם בקיץ


2. "הוא צריך ללמוד להיות עצמאי, ולא להישען על התרופה" 

הרצון שהילד ילמד להתנהג ולהתנהל עם ההפרעה אינו מתיישב עם העובדה שהוא בדרך כלל אינו שולט בתגובותיו. 


3. "אנחנו רוצים להפסיק את תופעות הלוואי" 

הטיפול התרופתי אינו גורם נזק בלתי הפיך. בנוסף, תופעות הלוואי האפשריות חולפות בדרך כלל וההתמודדות איתן קלה.


תפקוד מירבי - גם בקיץ

התופעות הנפוצות בקרב ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ‪(ADHD)‬ ואינם מקבלים טיפול תרופתי הינן עקשנות, דומיננטיות, דחף בלתי נשלט וחוסר סבלנות. מטבע הדברים התפרצויות והתנהגות אנוכית גורמות לדחייה חברתית וליצירת רגשי נחיתות, כעס וחוסר אונים אצל הילד. כלומר, התפקוד המיטבי נדרש לא רק ברמה הלימודית, אלא גם ברמה החברתית והמשפחתית, שהיקפה עולה בזמן החופשה. 


קראו עוד: כאבי בטן בילדים: מה הסיבות - וכיצד מטפלים


יש הורים המאמינים כי ביכולתם להתמודד עם ה"תופעות" בעצמם. חשוב לזכור כי מטרת הטיפול התרופתי אינה לרצות את ההורים והמורים, אלא לתת פתרון לילד. ילד שדעתו מוסחת בקלות, מתנהל באיטיות, נוטה לשכוח ואינו מאורגן - סובל באופן ישיר מדימוי עצמי נמוך ומביקורת חברתית, היוצרים מתח ופגיעה אישית.


חשוב להדגיש כי אין המלצה גורפת לשימוש בתרופות .ההחלטה הינה אינדיבידואלית ותלויה בתפקודו של הילד. טיפול תרופתי מסייע ומאזן אי שקט, עצבנות תמידית והצקות לזולת. הוא מחזק מסוגלות והשתלבות חברתית ומשפר ביטחון ודימוי העצמי - המהווים תנאי בסיסי להצלחתו בחיים. 


לא רק תרופות: החשיבות של בניית סדר יום - גם בקיץ

את הטיפול התרופתי מומלץ להשלים באמצעות טיפול התנהגותי. באחריות ההורים לפתח עבור הילד פעילויות המותאמות ליכולותיו, במסגרת סדר יום מוגדר מראש, ולשפר תפקודיות באמצעות משוב חיובי ותמריצים כתחליף לענישה.


בנוסף, קיימת חשיבות רבה למספר אלמנטים חינוכיים: המחשת הזמן שנותר לסיום המטלה, מיקוד בפעילות ולא בשכנוע, עקביות בתגובות ההורים ומוכנות להתמודדות עם שינויים.  


פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תופעות לוואי של ריטלין - קימוט העור אנונימי :) 26/01/2020 22:57
 • האם מוכרת תופעת לוואי של כאבי שרירים, ויותר חשוב האם מוכרת תופעת לוואי של קימוט העור? כבר תקופה שמה לב שעור אצבעות הידיים מתקמט עם לקיחת הריטלין; אם מחזיקה משהו הסימן שלו נשאר על האצבעות הרבה זמן עד שהאצבע מתנפחת חזרה לצורתה הרגילה. הערה: זה לא משפיע עלי, אין כאבים אין כלום. רק רציתי לדעת אם זה מסוכן. או עוד תפועה שאפשר להתעלם ממנה. תודה מראש על כל עצה

 • + הוסף תגובה
קונצרטה \ ויואנס או ויאגרה \ סיאליס אנונימי 23/01/2020 17:46
 • לאחרונה אני משתמש בקונצרטה ואני עדיין משתמש בסיאליס מדי יום. הדבר היחיד שאני שם לב אליו זה דפיקות לב דיי חזקות או לפעמים תחושות ריחוף. בכל אופן רציתי לבקש מהרופא שלי שיחליף לי לויואנס במקום קונצרטה בגלל שהוא אמר שהתחושות ריחוף עלולות להיות מקונצרטה. אני מתכנן לעזוב את הסיאליס ולהתחיל להשתמש בויאגרה יחד עם ויואנס אך אני דיי מתבייש לשאול את הנוירולוג שלי בקשר לזה. אני מרגיש יותר בנח עם הרופא משפחה אך אני לא רוצה לקבוע תור רק כדי לשאול את השאלות האלו. תוכלו לומר לי האם תקין להשתמש בכל אחד מהסטימולנטים האלו יחדיו?

 • + הוסף תגובה
מינון קונצרטה ד"ר גלעד חבצלת 24/01/2020 11:32
 • שלום! אשמח אם תוכל לציין מה משקלך וכמה קונצרטה אתה לוקח. נראה לי שתחושת ה״ריחוף״ היא עקב מינון נמוך של התרופה. אין מניעה להשתמש גם בויאגרה כי לא מדובר על אותו מנגנון.

 • + הוסף תגובה
משקל גוף 87 אני 26/01/2020 11:40
 • אני נע לרוב בין 87 ל 90. המינון הוא 18 מ"ג ואני לא תמיד לוקח קבוע. מכיוון שאני לא לוקח קבוע אך עדיין לוקח את המרשם החודשי שלי, חשבתי אולי לקחת פעמיים 18 מ"ג במכה אחת אבל מעדיף שלא ללא ייעוץ רופא

 • + הוסף תגובה
אטנט 20 מ"ג- מותר לחצות? רון 24/01/2020 19:31
 • היי, אם אני לומד כל היום- מהבוקר עד הערב, האם עדיף לי לפצל את המינון של האטנט ולקחת בשתי מנות (כל פעם מנה קטנה- כלומר, 10 בוקר 10 אחה"צ) או 20 מ"ג בבוקר בפעם אחת? מה עדיף מבחינת יעילות התרופה?

 • + הוסף תגובה
חלוקת כמות של אטנט ? ד"ר גלעד חבצלת 24/01/2020 19:47
 • אם אתה לומד כל היום אטנט לא מתאימה לך כיון שהוא קצר טווח ניסית לקחת קונצרטה?

 • + הוסף תגובה
תגובה רון 24/01/2020 21:24
 • הקונצרטה עשתה לי כאבי ראש לשלושה ארבעה ימים כל פעם לכן עברתי לאטנט

 • + הוסף תגובה
אטנט דר' אולגה קובלצ׳וק 25/01/2020 01:21
 • ניתן ליטול אטנט פעמיים ביום. לא כדאי ליטול אחרי שעה 13:00. עלול לגרום לקושי להירדם בלילה. אם מינון היעיל עבורך זה 20 מ״ג, יש ליטול 20 מ״ג פעמיים ביום ולא חצי מינון. אופציה נוספת - לעבור לויואנס. מכיל חומר דומה ופועל ל10-12 שעות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!