//

הפרעות קשב וריכוז: האם לתת ריטלין גם בחופשת הקיץ?

הילד סובל מהפרעות קשב וריכוז ואתם מתלבטים אם להמשיך את הטיפול התרופתי בקיץ? רגע לפני שאתם מקבלים החלטה -- כמה נקודות שחשוב לקחת בחשבון
כתבה פרסומית כתבת חסות


החופש הגדול כבר כמעט כאן, ושנת הלימודים מגיעה לסיומה, אך האתגרים עימם נאלצים להתמודד ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ממשיכים גם מחוץ לכותלי בית הספר. בקייטנות, במקומות הבילוי ואפילו במסגרת התא המשפחתי - חשוב לאפשר להם לתפקד באפקטיביות וליהנות, ממש כמו שאר הילדים.


קראו עוד: כך תדעו: האם ילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


אצל הורים רבים עולה השאלה האם להמשיך את הטיפול התרופתי גם במהלך חופשת הקיץ. כדי לקבל החלטה חשוב לקחת בחשבון את כל הגורמים. על ההורים לשקול ברצינות את המשך נטילת התרופה גם בקיץ ולהתייעץ עם רופא מומחה לפני קבלת ההחלטה.


המינון המומלץ בקיץ

משך השפעת הטיפול התרופתי  משתנה בין סוגי התרופות. קונצרטה משפיעה ל- 12 שעות, ריטלין ‪LA‬ לשמונה שעות, ריטלין רגיל לארבע שעות, וויואנס ל-12 שעות, פוקלין‪XR ‬ ל-10 שעות וסטרטרה למשך רוב שעות היום.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬


לצורך אבחון הפרעות קשב וריכוז מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים או לפסיכיאטר ילדים. במתן טיפול תרופתי נהוג להתחיל במינון נמוך, העולה בהדרגה, להשגת שיפור מקסימלי. 


בקרב ילדים שלא חווים קשיים מחוץ לכתלי בית הספר - אין צורך להמשיך בטיפול התרופתי במהלך היום. עבור ילדים להם נדרשת תמיכה גם מעבר לשעות הלימודים ניתן, במקרים מסוימים, להוריד את המינון עבור התמודדויות שאינן דורשות קשב אופטימלי.  


לא צריך "לנקות את הגוף" מדי פעם?

אצל הורים רבים ישנן שלל הנחות מוטעות הנוגעות לטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז. אתחיל בכך שאנפץ כמה מהם:


1. "צריך לנקות מדי פעם את הגוף מהתרופה"  

ישנם הורים המעוניינים לנצל את החופשה עבור "ניקוי גוף" לילד. בפועל התרופה נספגת מדי יום ואינה מצטברת בגוף, כך שאין בזה שום צורך. 


הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז. חשוב לאפשר לילד לתפקד באפקטיביות וליהנות גם בקיץ


2. "הוא צריך ללמוד להיות עצמאי, ולא להישען על התרופה" 

הרצון שהילד ילמד להתנהג ולהתנהל עם ההפרעה אינו מתיישב עם העובדה שהוא בדרך כלל אינו שולט בתגובותיו. 


3. "אנחנו רוצים להפסיק את תופעות הלוואי" 

הטיפול התרופתי אינו גורם נזק בלתי הפיך. בנוסף, תופעות הלוואי האפשריות חולפות בדרך כלל וההתמודדות איתן קלה.


תפקוד מירבי - גם בקיץ

התופעות הנפוצות בקרב ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ‪(ADHD)‬ ואינם מקבלים טיפול תרופתי הינן עקשנות, דומיננטיות, דחף בלתי נשלט וחוסר סבלנות. מטבע הדברים התפרצויות והתנהגות אנוכית גורמות לדחייה חברתית וליצירת רגשי נחיתות, כעס וחוסר אונים אצל הילד. כלומר, התפקוד המיטבי נדרש לא רק ברמה הלימודית, אלא גם ברמה החברתית והמשפחתית, שהיקפה עולה בזמן החופשה. 


קראו עוד: כאבי בטן בילדים: מה הסיבות - וכיצד מטפלים


יש הורים המאמינים כי ביכולתם להתמודד עם ה"תופעות" בעצמם. חשוב לזכור כי מטרת הטיפול התרופתי אינה לרצות את ההורים והמורים, אלא לתת פתרון לילד. ילד שדעתו מוסחת בקלות, מתנהל באיטיות, נוטה לשכוח ואינו מאורגן - סובל באופן ישיר מדימוי עצמי נמוך ומביקורת חברתית, היוצרים מתח ופגיעה אישית.


חשוב להדגיש כי אין המלצה גורפת לשימוש בתרופות .ההחלטה הינה אינדיבידואלית ותלויה בתפקודו של הילד. טיפול תרופתי מסייע ומאזן אי שקט, עצבנות תמידית והצקות לזולת. הוא מחזק מסוגלות והשתלבות חברתית ומשפר ביטחון ודימוי העצמי - המהווים תנאי בסיסי להצלחתו בחיים. 


לא רק תרופות: החשיבות של בניית סדר יום - גם בקיץ

את הטיפול התרופתי מומלץ להשלים באמצעות טיפול התנהגותי. באחריות ההורים לפתח עבור הילד פעילויות המותאמות ליכולותיו, במסגרת סדר יום מוגדר מראש, ולשפר תפקודיות באמצעות משוב חיובי ותמריצים כתחליף לענישה.


בנוסף, קיימת חשיבות רבה למספר אלמנטים חינוכיים: המחשת הזמן שנותר לסיום המטלה, מיקוד בפעילות ולא בשכנוע, עקביות בתגובות ההורים ומוכנות להתמודדות עם שינויים.  


פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פוקלין וויואנס רויטל 06/08/2020 19:16
 • היום זה היה היום השלישי שלי עם התנסות בויואנס 50 מ"ג. הרגשתי מדוכאת והיו לי במון מחשבות טורדניות ואי שקט. כשלקחתי פוקלין 20 מ"ג אחרי שבוע איתו התחלתי להרגיש קצת יותר טוב ועם פחות תופעות לוואי. השאלה שלי היא האם לחזור לפוקלין או לתת לויואנס צ'אנס נוסף? האם הויואנס יכול לגרום לחרדות ואי שקט? או שזה רק בתחילת הטיפול? אשמח לתשובה מהירה... תודה רבה, רויטל.

 • + הוסף תגובה
תופעות לואי של ויואנס ד"ר גלעד חבצלת 06/08/2020 23:52
 • בימים הראשונים יש תופעות לואי אבל אחרי שבוע בדרך כלל עובר

 • + הוסף תגובה
שאלה רויטל 07/08/2020 07:16
 • אז האם כדאי לתת לויואנס צ'אנס של עוד כמה ימים? התופעות לוואי של דכדוך ואי שקט אופייני לתחילת הטיפול בויואנס? ובמידה ואני בוחרת לחזור לפוקלין, האם אפשר לחזור במיידי או לתת כמה ימים של הפסקה בין הויואנס לפוקלין?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גלעד חבצלת 07/08/2020 08:58
 • כן בהחלט! תמשיכי עם הויואנס. אם יש חרדות ואי שקט הן תחלופנה . אם לא יחלוף חפדי סיבה אחרת לירדות ואי שקט. אולי את חרדתית באופייך?

 • + הוסף תגובה
המשך בדיקה רויטל 07/08/2020 11:34
 • סליחה שאני שואלת הרבה שאלות. זה פשוט חשוב לי להמשך טיפול. ואתה ממש עוזר לי... מה אני אמורה להרגיש עם הויואנס? כי אני לא מרגישה כלום... עם הפוקלין הרגשתי קצת עלייה במצב רוח ותחושה של "היי" בתחילת ההשפעה... ועם הויואנס אני לא מרגישה את זה. האם לוקח לויואנס יותר ימים עד שהוא משפיע לעומת הפוקלין?

 • + הוסף תגובה
סטרטרה גל 06/08/2020 23:47
 • שלום ד"ר, בני בן 9.5 קיבל אטומיק 40 מ"ג לאחר שריטלין ואטנט הגבירו חרדות, בני שוקל 38 ק"ג, האם יש צורך ליטול את התרופה בהדרגתיות? או שמהתחלה את המינון הנ"ל? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
מתן סטרטרה ד"ר גלעד חבצלת 07/08/2020 00:02
 • מתחילים בחמי מג לקילו ועולים בהדרגה הייתי מתחיל באטומיק 18 מג עולה אחרי שבוע ל20 מג ואחרי שבועיים ל40 מג

 • + הוסף תגובה
ויואנס וציפרקלס רויטל 05/08/2020 18:12
 • רציתי לשאול האם אפשר לשלב ציפרלקס עם ויואנס. והאם זה יכול להשפיע לטובה על ההשפעה של הויואנס?

 • + הוסף תגובה
ויואנס וציפרלקס ד"ר גלעד חבצלת 06/08/2020 23:50
 • בהחלט ניתן לשלב ויואנס עם ציפרלקס מדובר בשתי תרופות הפועלות במנגנונים שונים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!