הפרעות קשב וריכוז: האם לתת ריטלין גם בחופשת הקיץ?

הילד סובל מהפרעות קשב וריכוז ואתם מתלבטים אם להמשיך את הטיפול התרופתי בקיץ? רגע לפני שאתם מקבלים החלטה -- כמה נקודות שחשוב לקחת בחשבון

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 21/06/2015

החופש הגדול כבר כמעט כאן, ושנת הלימודים מגיעה לסיומה, אך האתגרים עימם נאלצים להתמודד ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ממשיכים גם מחוץ לכותלי בית הספר. בקייטנות, במקומות הבילוי ואפילו במסגרת התא המשפחתי - חשוב לאפשר להם לתפקד באפקטיביות וליהנות, ממש כמו שאר הילדים.


קראו עוד: כך תדעו: האם ילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז


אצל הורים רבים עולה השאלה האם להמשיך את הטיפול התרופתי גם במהלך חופשת הקיץ. כדי לקבל החלטה חשוב לקחת בחשבון את כל הגורמים. על ההורים לשקול ברצינות את המשך נטילת התרופה גם בקיץ ולהתייעץ עם רופא מומחה לפני קבלת ההחלטה.


המינון המומלץ בקיץ

משך השפעת הטיפול התרופתי  משתנה בין סוגי התרופות. קונצרטה משפיעה ל- 12 שעות, ריטלין ‪LA‬ לשמונה שעות, ריטלין רגיל לארבע שעות, וויואנס ל-12 שעות, פוקלין‪XR ‬ ל-10 שעות וסטרטרה למשך רוב שעות היום.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬


לצורך אבחון הפרעות קשב וריכוז מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים או לפסיכיאטר ילדים. במתן טיפול תרופתי נהוג להתחיל במינון נמוך, העולה בהדרגה, להשגת שיפור מקסימלי. 


בקרב ילדים שלא חווים קשיים מחוץ לכתלי בית הספר - אין צורך להמשיך בטיפול התרופתי במהלך היום. עבור ילדים להם נדרשת תמיכה גם מעבר לשעות הלימודים ניתן, במקרים מסוימים, להוריד את המינון עבור התמודדויות שאינן דורשות קשב אופטימלי.  


לא צריך "לנקות את הגוף" מדי פעם?

אצל הורים רבים ישנן שלל הנחות מוטעות הנוגעות לטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז. אתחיל בכך שאנפץ כמה מהם:


1. "צריך לנקות מדי פעם את הגוף מהתרופה"  

ישנם הורים המעוניינים לנצל את החופשה עבור "ניקוי גוף" לילד. בפועל התרופה נספגת מדי יום ואינה מצטברת בגוף, כך שאין בזה שום צורך. 


הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז. חשוב לאפשר לילד לתפקד באפקטיביות וליהנות גם בקיץ


2. "הוא צריך ללמוד להיות עצמאי, ולא להישען על התרופה" 

הרצון שהילד ילמד להתנהג ולהתנהל עם ההפרעה אינו מתיישב עם העובדה שהוא בדרך כלל אינו שולט בתגובותיו. 


3. "אנחנו רוצים להפסיק את תופעות הלוואי" 

הטיפול התרופתי אינו גורם נזק בלתי הפיך. בנוסף, תופעות הלוואי האפשריות חולפות בדרך כלל וההתמודדות איתן קלה.


תפקוד מירבי - גם בקיץ

התופעות הנפוצות בקרב ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ‪(ADHD)‬ ואינם מקבלים טיפול תרופתי הינן עקשנות, דומיננטיות, דחף בלתי נשלט וחוסר סבלנות. מטבע הדברים התפרצויות והתנהגות אנוכית גורמות לדחייה חברתית וליצירת רגשי נחיתות, כעס וחוסר אונים אצל הילד. כלומר, התפקוד המיטבי נדרש לא רק ברמה הלימודית, אלא גם ברמה החברתית והמשפחתית, שהיקפה עולה בזמן החופשה. 


קראו עוד: כאבי בטן בילדים: מה הסיבות - וכיצד מטפלים


יש הורים המאמינים כי ביכולתם להתמודד עם ה"תופעות" בעצמם. חשוב לזכור כי מטרת הטיפול התרופתי אינה לרצות את ההורים והמורים, אלא לתת פתרון לילד. ילד שדעתו מוסחת בקלות, מתנהל באיטיות, נוטה לשכוח ואינו מאורגן - סובל באופן ישיר מדימוי עצמי נמוך ומביקורת חברתית, היוצרים מתח ופגיעה אישית.


חשוב להדגיש כי אין המלצה גורפת לשימוש בתרופות .ההחלטה הינה אינדיבידואלית ותלויה בתפקודו של הילד. טיפול תרופתי מסייע ומאזן אי שקט, עצבנות תמידית והצקות לזולת. הוא מחזק מסוגלות והשתלבות חברתית ומשפר ביטחון ודימוי העצמי - המהווים תנאי בסיסי להצלחתו בחיים. 


לא רק תרופות: החשיבות של בניית סדר יום - גם בקיץ

את הטיפול התרופתי מומלץ להשלים באמצעות טיפול התנהגותי. באחריות ההורים לפתח עבור הילד פעילויות המותאמות ליכולותיו, במסגרת סדר יום מוגדר מראש, ולשפר תפקודיות באמצעות משוב חיובי ותמריצים כתחליף לענישה.


בנוסף, קיימת חשיבות רבה למספר אלמנטים חינוכיים: המחשת הזמן שנותר לסיום המטלה, מיקוד בפעילות ולא בשכנוע, עקביות בתגובות ההורים ומוכנות להתמודדות עם שינויים.  


פורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קצת הדרכה בנושא קשב וריכוז אמא 10/12/2019 19:46
  • שלום, ביתי בת 14 בביה"ס יסודי כבר נוכחנו כי יש לה ככנראה הפרעת קשב, אבל היא הצליחה להתגבר כשהוציאו אותה להיבחן לבד בשקט והיתה מצטיינת. בסוף היסודי המחנכת אמרה לי שהיא לא תשרוד את החטיבה ללא טיפול. טוב ניסינו להתגבר כי לא רצינו לתת לה טיפול תרופתי והחלטתי שלא נורא אם תהיה ירידה קלה בלימודים. ועכשיו אני כבר מבינה שאולי אני פשוט מתעללת בילדה. היא כבר בכיתה ט' ומאוד מתוסכלת מהכישלונות, דבר שגם פוגע לה מאוד בדימוי העצמי שלה, הילדה "חורשת" ולא מצליחה מתלוננת על הרעש, אפילו על טלויזיה שדולקת בלי קול, עייפה ולאחרונה בדכאון מהמצב. שאלתי היא: האם חייב אבחון או שאני צריכה לקבוע לה תור לנורולוג ילדים וזה יספיק ? אשמח להדרכה. תודה אמא

  • + הוסף תגובה
אטנט לימור 04/12/2019 13:13
  • שלום רב, ביתי בת 9 שוקלת 28 קיבלה אטנט 20 מ"ג. בימים הראשונים, התנהגה כמו זומבי. עשיתי לה הפסקה של יומיים ולאחר מכן נתתי לה חצי כדור משמע 10 מ"ג. אם נותנים 10 מ"ג כאשר הרופא המליץ על 20 מ"ג, משמע הכדור ישפיע לפחות זמן? האם בגלל ישפיע? אשמח למענה. תודה מראש לימור

  • + הוסף תגובה
אטנט דר' אולגה קובלצ׳וק 06/12/2019 01:25
  • משפיע לזמן דומה אבל עוצמת ההשפעה תהיה פחותה. ניתן להתחיל במינון נמוך יותר ולעלות בהדרגה עד להשגת האפקט הרצוי. יש לעשות זאת בהתייעצות עם אופא המטפל

  • + הוסף תגובה
אטנט לימור 10/12/2019 12:15
  • שלום רב ראיתי בפורום תשובות סותרות שלכם לגבי איך ניתן לבלוע את הכדור אטנט. אשמח לשאול שוב, האם ניתן למוסס אותו במים? במעדן? הילדה בת 9 ולא מצליחה לבלוע אותו שלם. תודה לימור

  • + הוסף תגובה
האם אפשר לקחת 2 אטנט 10 מג בבת אחת בבוקר?הילד בן 13 אני 09/12/2019 08:14
  • האם אפשר לקחת 2 אטנט 10 מג בבת אחת בבוקר? הילד בן 13

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!