//

מה להביא ועם מי להתייעץ? המדריך למתאשפז

אשפוז הוא אף פעם לא חוויה נעימה, אבל ניתן לעבור אותו יותר בקלות אם יודעים למה לצפות. ביקשנו מהמומחים עצות שיעזרו לכם להתמודד. להדפיס - ולשמור
כתבה פרסומית כתבת חסות


סביר להניח שאם היו נותנים לכם לבחור היכן אתם רוצים לבלות, חדר אשפוז לא היה נכלל ברשימה. אך לצערנו זה עלול לקרות לכל אחד, ופעמים רבות בהפתעה. כדי לעזור לכם להיות מוכנים תמיד הצטיידנו במגבוני חיטוי (נגד החיידקים העמידים), אטמי אוזניים (כדי לא לשמוע אמירות מיותרות) וחיוך (כי תמיד עדיף להיות נחמדים למי שאמון על בריאותנו) - ויצאנו לבדוק כיצד תעברו את האשפוז בקלות.


"מי שנכנס לאשפוז עובר למעשה לפלנטה אחרת", אומר פרופ' דב צ'רניחובסקי, ראש תכנית מדיניות הבריאות של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל. "אנשים הולכים לאיבוד בין הררי הבירוקרטיה ולא יודעים איזו החלטה לקבל ועם מי צריך להתייעץ".


קראו עוד: המצעד: 20 המזונות הבריאים ביותר


לדברי צ'רניחובסקי, בעולם אידאלי קיים רצף טיפולי בין הרפואה בקהילה לבין בתי החולים הציבוריים. לעומת זאת, בישראל הרופא המפנה מהקהילה לא תמיד מודע למצבו של החולה במהלך האשפוז או לאחר שהשתחרר הביתה, זאת מאחר שהאבחנות והתוצאות מוזנות במערכת שונה ולא תמיד מגיעות לידיו. המשמעות בפועל היא פגיעה ברצף הטיפולי ובאיכות הטיפול, כמו גם ביעילותו עקב בדיקות כפולות וטיפול לא מוסדר. בנוסף, קיימות בדיקות שניתן לבצע בקהילה, או להפך - רק במהלך האשפוז. לעתים מבוזבז זמן יקר ומשאבים על טיפול שניתן היה לבצע במקום המיועד לו. 


אז איך ניתן להתמודד עם האשפוז באופן הטוב ביותר? 


1. מה להביא? 

גם אם לא התכוננתם לזה מראש, ונכפה עליכם אשפוז ספונטני, תמיד תוכלו לבקש מקרוב משפחה או חבר להביא לכם את הציוד הבסיסי שלו תזדקקו. אז מה כדאי להביא?


ביגוד מתאים: את החולצה האהובה עליכם רצוי לשמור לאירועים משמחים יותר. ההליך בחדר האשפוז כרוך לעתים בלקיחת דם ושאר פעולות שעלולות לגרום לכתמים בלתי רצויים.


אטמי אוזניים: מדובר באביזר שישרת אתכם גם במקרה שהחבר שלכם לחדר אוהב לדבר בעיקר בזמן שאתם מעדיפים לישון, וגם כאשר אתם נדרשים לבצע בדיקות כגון MRI, שבמהלכן עלול להישמע רעש לא נעים.


ציוד כללי: ככלל, ההמלצה היא להסתפק בתיק קטן ליום-יומיים. קחו בחשבון שאתם עשויים להתנייד בין המחלקות ולא כדאי להיסחב עם דברים מיותרים שעשויים להיעלם. תיק קטן המכיל כלי רחצה, כפכפים, נייד ומטען וכסף קטן אמורים להספיק לשלב הראשוני.


אשפוז

אשפוז. "אנשים הולכים לאיבוד בין הררי הבירוקרטיה"


מסמכים: אל תסתבכו: הצטיידו במכתב עדכני ומפורט לגבי מצבכם הרפואי. כמו כן, מאוד חשוב להצטייד בתרשים אק"ג אם קיים כזה. אם אין ברשותכם מידע עדכני, אין צורך להביא מידע ישן כיוון שהוא עלול להטעות את הרופאים. חשוב במיוחד להקפיד על עניין המסמכים במקרה שטופלתם בעבר באחד מבתי החולים הפרטיים, שכאמור לא תמיד מסונכרנים עם בתי החולים הציבוריים מבחינת מידע רפואי.


קוצב לב, מכשירי שמיעה ומשקפיים: אם יש ברשותכם משקפיים, הביאו אתכם את הזולים יותר, כדי למנוע עוגמת נפש במקרה שיגרם להם נזק. כמו כן, חולים בעלי קוצב לב נדרשים להביא איתם גם את הכרטיס המתלווה אליו. מכשיר שמיעה או כל דבר בעל ערך מוטב לשים בקופסה עם ציון שמכם על גביה.


תרופות: חשוב ביותר להצטייד בתרופות, בייחוד בכאלה שאינן בסל הבריאות. זאת מאחר שלבית החולים לא תהיה אפשרות לספק לכם אותן בשעת הצורך.


קראו עוד: 10 סיבות לשתות יותר מים - שישנו את חייכם


תכשיטים, כסף ושאר חפצים יקרים: מוטב להפקיד בידי קרוב משפחה או להשאיר בבית. בית החולים אינו אחראי על חפץ שנגנב או מתקלקל. בנוסף, לעיתים בדיקות והליכים מסוימים דורשים הסרת כל אביזר או תכשיט.


פתק המכיל את רשימת החומרים אליהם אתם רגישים או אלרגיים: מדוע פתק? כיוון שרגע האשפוז הוא ממש לא הזמן לסמוך על הזיכרון שלכם. ייתכן שבעת שתשאלו לגבי מצבכם הרפואי, תהיו נרגשים מדי כדי לזכור את הדברים החשובים. קחו פתק וציינו עליו בכתב ברור את רשימת הדברים שמהם עליכם להימנע, בין אם מדובר בהליך רפואי שגורם לכם לתופעות לוואי ובין אם מדובר בתרופות שאסור לכם ליטול.


2. רופא בכיר, אחות או סטז'ר: עם מי כדאי להתייעץ?

תלוי באיזו סיטואציה. אם מדובר בהליך פשוט כגון לקיחת דם או אינפוזיה, הכי טוב להתייעץ עם הסטז'ר, הוא מאוד מיומן בתהליכים אלה. עם זאת, הוא אינו הגורם המתאים להתייעצויות במקרים מורכבים יותר.


ברוב המקרים תוכלו להתייעץ עם הרופא המתמחה, כיוון שהוא הגורם שאמור להכיר את מצבכם הרפואי באופן הטוב ביותר. בהחלטות הרות גורל, כגון הליך ניתוחי, זכותכם וחובתכם להתייעץ עם רופא בכיר. אם הוא אינו נמצא בשעת הצורך, בקשו מהמתמחה לפנות אליו עבורכם.


3. למדו להכיר את האחראי עליכם

המידע הרפואי אודותיכם לא תמיד מגיע לאוזניכם במהירות שהייתם מעוניינים שיגיע. ברוב המקרים, בתי החולים עמוסים ואין מספיק כוח אדם לתפעול אידאלי. לכן, בדקו מראש מי האחות או המתנדב הממונים עליכם. כך תוכלו ליצור קשר אישי ולהיעזר במטפל לכל עניין שתצטרכו.


אשפוז

אשפוז. בהחלטות הרות גורל זכותכם וחובתכם להתייעץ עם רופא בכיר


4. אל תתביישו לשאול!

למרות שהתיידדתם עם האחות, כפי שהמלצנו, זכרו שמן הסתם אינכם היחידים במחלקה. הצוות הרפואי עובד סביב השעון ועדיף שלא לגרום לו לטרחה מיותרת שאינה לצורך. גם פסיביות אינה רצויה, כי היא עלולה לעכב את קבלת המידע שאמור להגיע אליכם וכן את שהותכם בבית החולים. בקיצור, אל תתביישו לשאול אך עשו זאת באדיבות והתאזרו בסבלנות. תמיד כדאי להכין פתק לפני שעת ביקור הרופא, עליו תציינו את כל השאלות שאתם מעוניינים לשאול.


קראו עוד: בחנו את עצמכם: האם אתם בסיכון מוגבר להתקף לב?


בנוסף, בכל בית חולים קיים עלון שבו מצוינים זמני ההמתנה המקובלים לבדיקות השונות (שעתיים לבדיקת דם, ארבע שעות לתוצאותCT  עוד). אחרי שתהיו מודעים לזמנים אלה תוכלו להבין טוב יותר אם הזמן שהמתנתם הגיוני ובמקרה שלא - לפנות ולשאול.


5. אל תפחדו ממשככי כאבים

הטיפול הטוב ביותר להפחתת כאבים הוא לקחת משכך כאבים, כשהכאב עדיין בעוצמה נמוכה. ברגע שאתם מרגישים שתנועתכם החופשית מוגבלת ואתם מרותקים למיטה בשל הכאבים, אל תהססו להשתמש בכדור שיקל עליכם. שהייה ממושכת על מיטת האשפוז אינה רצויה ועלולה לגרום לפצעי לחץ ותופעות בלתי רצויות נוספו. אל דאגה, משככי הכאבים אינם ממכרים כל עוד הם ניתנים תחת פיקוח רפואי לתקופה מוגבלת.


6. היעזרו באנשי צוות

מחלקת האשפוז היא לא המקום להיות "גיבורים" שלא לצורך. אל תנסו לקום מהמיטה או ללכת בעצמכם אם קשה לכם, אתם עלולים להיפצע. אנשי המקצוע ישמחו לסייע לכם להתנייד למקום המיועד.


7. אל תקראו כל שטות באינטרנט

נכון, היום המידע זמין לכולנו וכל אחד יכול לשחק ברופא. האינטרנט מלא בתכנים, חלקם נכונים יותר וחלקם פשוט מטעים ומלחיצים. זה בסדר להציץ ולבדוק, אבל זכרו שהגעתם לבית החולים כדי לקבל טיפול וחוות דעת מקצועית מאנשים מנוסים שזה תפקידם.


8. איך לגרום לזמן לעבור?

ובכן, ראשית היו ערים לכך שלא תמיד הזמן עובר כפי שאתם מצפים, והיערכו לזה מראש. תוכלו להצטייד בכל מה שעושה לכם טוב: לפטופ, תשבצים, מגזינים וכו'. בנוסף, ברוב בתי החולים ניתן להזמין מסך טלוויזיה בתשלום סמלי שינעים את שהותכם. 


אם יש לכם אפשרות, צאו החוצה מידי פעם ונשמו קצת אוויר. אם זה אפשרי - קצרו את זמן האשפוז ובצעו את הבדיקות באופן פרטי. בדקו מה מאפשר לכם הביטוח הפרטי, אם אתם מחזיקים באחד.


ייעוץ מקצועי: רות נתן, מתאמת הדרכה, בית החולים "בילינסון"; פרופ' פיני הלפרן, מנהל חדר מיון, בית החולים "איכילוב"; פרופ' דב צ'רניחובסקי, ראש תוכנית מדיניות הבריאות, מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראלפורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
 • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

 • + הוסף תגובה
עיבוי המסתם האאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 21/07/2020 07:26
 • עידן שלום, עיבוי מסתם אאורטלי יכול להופיע כממצא אקראי בבדיקת האקו אך בהחלט יש להתייחס אליו ולהמשיך לעקוב בקביעות. בשנים האחרונות פורסמו מספר עבודות לגבי הפוטנציאל של עיבוי מסוג זה להפוך להיצרות ממשית בהמשך החיים אשר עלולה להפריע לזרימת הדם התקינה בין החדר השמאלי לאבי העורקים. מניח שאם באקו הייתה מזוהה הפרעה המודינמית כלשהי העניין היה מופיע בדו״ח. הייתי מציע לחזור לקרדיולוג המטפל ויחד לגבש תכנית פעולה/מעקב לשנים הקרובות על מנת לעקוב בצורה היעילה ביותר אחר הממצא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תוצאה של זיהום חיידקי? עידן 21/07/2020 15:17
 • תודה על התגובה. מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים הוא זיהום חיידקי של המסתם שמוביל להצטלקות ועיבוי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים ושינויים במסתמי הלב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 27/07/2020 11:25
 • עידן שלום, טיפולי שיניים הם בהחלט מקור מוביל לכניסת חיידקים לזרם הדם, דבר שיכול במקרים מסוימים להוביל לדלקת פנים הלב. חשוב לציין כי דלקת כזו יכולה להיות מאוד חריפה בהתייצגותה בשלביה הראשונים ואכן דורשת טיפול אנטיביוטי לוריד לכל הפחות. אם כוונתך שהחיידקים נמצאים שם ורק ע״י אנטיביוטיקה נצליח ״לנקות״ את המסתם, אז כנראה שלא- כפי שציינתי ההתייצגות הינה חריפה; מלווה בחום בדר״כ ובשינויים מבניים עמוקים יותר למסתם. עלייך להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי כל העניין הנ״ל לצורך המשך מעקב. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תודה על התגובה, ושאלת המשך בנוגע לזיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:25
 • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

 • + הוסף תגובה
הצטלקות המסתם האאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 27/07/2020 11:27
 • עידן שלום, טיפולי שיניים הם בהחלט מקור מוביל לכניסת חיידקים לזרם הדם, דבר שיכול במקרים מסוימים להוביל לדלקת פנים הלב. חשוב לציין כי דלקת כזו יכולה להיות מאוד חריפה בהתייצגותה בשלביה הראשונים ואכן דורשת טיפול אנטיביוטי לוריד לכל הפחות. אם כוונתך שהחיידקים נמצאים שם ורק ע״י אנטיביוטיקה נצליח ״לנקות״ את המסתם, אז כנראה שלא- כפי שציינתי ההתייצבות הינה חריפה; מלווה בחום בדר״כ ובשינויים מבניים עמוקים יותר למסתם. עלייך להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי כל העניין הנ״ל לצורך המשך מעקב. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב פתוח חוזר עדי 22/06/2020 18:33
 • שלום אני בן 37 ,בריא,העוסק בספורט עברתי ניתוח לב פתוח להסרת וגטציה,אם אפשרות להחלפת מסתם ,כאשר יוחלט על העניין בזמן הניתוח. .בסיום הניתוח ,נאמר שהניתוח עבר בהצלחה. הוגטציה הוסרה ,המסתם נשמר,רק יש דליפה קלה מהמסתם האורטלי. לאחר בדיקת אקו לפני שיחרור מבית חולים.לתדהמתי, נאמר שהדליפה הינה בינונית עד קשה. ובכל זאת ממליצים לשחרר הביתה, ולא לנתח עכשיו אלא לחיות עם זה.... אני חושש מתלבט, האם כדאי לעבור כבר את הניתוח או לחכות.צה הסיכונים, מהי ההשפעה על אורח החיים.

 • + הוסף תגובה
תיקון מסתם אאורטלי ד"ר דוד יעקובי 25/06/2020 08:11
 • עדי שלום, אין ספק שמדובר במקרה קליני מורכב בו כל החלטה צריכה להשקל בכובד ראש. אתייחס לדברים בכלליות בלבד. מטרתו של המנתח הייתה לשמר את המסתם הקיים תוך שמירה על תפקודו. בסיום הניתוח- הכלי האמין ביותר שיש ברשותו של המנתח הינה בדיקת האקו אשר מבוצעת בדרך כלל ע״י קרדיולוג- במקרה זה התשובה הייתה כי מדובר באי-ספיקה קלה ולכן המנתח קיבל את התוצאה הניתוחית. קורה, לפני השחרור, שהבדיקה העוקבת לא עולה בקנה אחד עם הבדיקה מחדר הניתוח וכאן אנו נכנסים לעניין קבלת ההחלטות הסבוך- האם לנתח שוב בפרק זמן קצר (לפני שהמטופל יצא מהתקופה הבתר-הניתוחית המוקדמת) או לנסות ולבצע אקו לב נוסף בעוד מספר שבועות ולהעריך שוב את המסתם. ההחלטה תלויה כמובן במנתח אשר יחד עם הקרדיולוג מחליטים לגבי חומרת הדלף ויחד עם ההתייצגות במטופל הספציפי לוקחים את ההחלטה. אינני יודע כמה זמן עבר מהניתוח שלך והאם בוצעה בדיקה נוספת. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב החלפת מסתם אורן 27/07/2020 09:14
 • עדי שלום .גם אני עברתי ניתוח לב פתוח להחלפת מסתם מיטרלי.אני ממליץ לא לדחות דברים אם תרצה לדבר איתי תרשום לי את המייל שלך .ביי

 • + הוסף תגובה
פרוקור אבי 20/07/2020 12:04
פרוקור (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 22/07/2020 07:17
 • אבי שלום, לחלק מההתוויות ישנם תחליפים לפרוקור אך קבוצה לא קטנה של חולים עדיין זקוקים לתרופה. עלייך לפנות לרופא המשפחה אשר יכול לשלוח אותך לאלרגולוג על מנת לאמת/לשלול את התופעה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!