כאבי בטן: איך מטפלים בקלקול קיבה?

אחת המחלות הנפוצות בתקופת הקיץ היא קלקול קיבה, הגורמת להקאות, שלשולים ובחילות. מה תעשו כדי להימנע, ואילו מאכלים יעזרו לכם להקל על הסבל?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/07/2015

בקיץ, בתנאי החום, מזון שאינו נמצא בקירור עשוי להתקלקל ביתר קלות מאשר בחורף, ולהוות כר לחיידקים שונים. מזון מקולקל כזה מהווה את אחת הסיבות לקלקולי קיבה השכיחים בקיץ.


קלקול קיבה (גסטרואנטריטיס - דלקת של הקיבה והמעי) היא מחלה מדבקת העשויה להיגרם על ידי חיידקים, וירוסים או טפילים. חיידקים נפוצים הם סלמונלה, ליסטריה מונציטוגנס ואי-קולי. הוירוסים הנפוצים ביותר של המחלה הם נורה-וירוס ורוטה-וירוס. טפילים אפשריים הם אמבה או ג'יארדיה. 


קראו עוד: כאבי בטן בילדים: מה הסיבות - וכיצד מטפלים


לרוב במקרי קלקול קיבה הדלקת עלולה להתפרץ לאחר אכילת מזון מקולקל או לא סטרילי, שימוש ממושך באנטיביוטיקה שמפר את איזון החיידקים במעיים, הידבקות מאדם חולה וכדומה. בדרך כלל, המחלה מתפרצת לאחר תקופת דגירה של כמה שעות עד כמה ימים ועשויה להתבטא בתופעות כמו אובדן תאבון, בחילות, הקאות, שלשולים, התכווצויות ותחושת אי נוחות בבטן, כאבי שרירים, חום נמוך מדי או חום גבוה מ-38 מעלות. 


התסמינים של קלקול קיבה מופיעים בפתאומיות והעוצמה שלהם תלויה בכמות ובסוג של החיידקים, הווירוסים או הטפילים, אשר חדרו לגוף. כאשר הדלקת נגרמת מחיידק או מטפיל, המחלה עלולה להיות קשה יותר ולהימשך זמן רב יותר, מאשר דלקת הנגרמת מווירוס.


כיצד נדבקים בקלקול קיבה?

קלקול קיבה הוא מחלה מדבקת ביותר ועלולה להתפשט במהירות, בעיקר בקרב ילדים בגיל הגן ובית הספר. היא עשויה להתרחש בכמה אופנים:


הדבקה ישירה: באמצעות מגע של הפרשת צואה עם אזור הפה של אדם אחר. הדבקה כזו הינה שכיחה יותר בין ילדים בגן ובבית הספר. 


קלקול קיבה. שכיח יותר בקיץ


הדבקה דרך האוויר: למשל, אדם חולה המתעטש או משתעל בקרבת אחרים, עלול להדביק אותם.


הדבקה באמצעות מגע במשטחים נגועים: כאשר אדם חולה נוגע במשטח כלשהו, ולאחר מכן אדם אחר נוגע באותו משטח, עלולה להתרחש הדבקה.


כלים: הדבקה באמצעות שתייה מאותה כוס או אכילה מאותם כלים. 


כיצד מתגוננים מפני קלקול קיבה?

1. יש להקפיד על טריות המזון. יש לשים לב שהוא לא נשאר זמן רב מדי מחוץ למקרר, במיוחד בקיץ. ישנם מזונות מסויימים הידועים כבעלי סיכון גבוה יותר להתקלקל ולגרום להרעלת מזון וקלקולי קיבה. מזונות אלה כוללים מוצרי חלב, מאכלי ים נאים, ביצים לא מבושלות, בשר בקר, בשר לא מבושל ועופות.


2. יש לשטוף את הידיים היטב אחרי השהייה בשירותים ולפני הכנת אוכל ושתייה.


3. יש לנקות את משטחי העבודה.


4. על האדם החולה לכסות את פיו ואפו באמצעות היד, כאשר הוא מתעטש או משתעל.


כיצד מטפלים בקלקול קיבה?

הקאות או שלשול עלולים לגרום לאיבוד של נוזלים ומלחים, ולכן חשוב, לפני הכל, לשתות הרבה. 


במהלך 12 השעות הראשונות של המחלה: יש לשתות מים או תה. מומלץ לשתות כמויות קטנות בתדירות גבוהה. לא מומלץ לשתות מיצים או משקאות על בסיס חלב. כדאי לשתות גם מרקים צחים כדי להשיב לגוף גם את המלחים שהוא מאבד. 


קראו עוד: לא רק לחץ באוזניים: הבעיות הרפואיות שקורות בטיסה


לאחר 12 השעות הראשונות: ניתן להתחיל לאכול בכמויות קטנות. מומלץ לאכול מזונות כגון תפוחי אדמה מבושלים, פירה, אורז מאודה או צנימים. יש להימנע מאכילת ירקות ופירות, מוצרי בשר ומוצרי חלב. יש ליטול טיפול תרופתי על פי הוראות הרופא. אם חלה הרעה במצב, יש לפנות לרופא. 


לאחר 24 שעות: אם המצב הבריאותי משתפר, ניתן לשוב בהדרגה לתזונה רגילה. 


אם החולה ממשיך לסבול מתסמינים קשים מעל ליומיים, מומלץ לגשת לרופא המשפחה, ולבצע דגימת צואה במעבדה כדי לאבחן את רמת תאי דם הלבנים, וכן לבדוק הימצאות של חיידקים, נגיפים או טפילים.


מהם הסיבוכים שעלולים להתרחש?

הסיבוך המרכזי של קלקול קיבה הוא התייבשות. אם אדם מתייבש בצורה קשה, יש להכניס לגופו נוזלים ואלקטרוליטים (מלחים) בעירוי לתוך הווריד. במקרים נדירים ביותר, כאשר המחלה חיידקית וקשה, עלולים להיווצר סיבוכים נוספים כמו פגיעה במעיים.


מהם התסמינים של קלקול קיבה המחייבים פנייה מיידית לרופא?

שלשול בכמות רבה במיוחד, חולשה ניכרת, התייבשות, חום גבוה, כאבי בטן חזקים, שינויים במצב ההכרה, דם בשלשול או כל סימן אחר שעלול להעיד על התפתחות סיבוכים.פורומים, גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר ביציאות לאחר בדיקת קולונוסקופיה דנה 05/12/2019 11:35
  • היי, ביצעתי בדיקת קולונוסקופיה+גסטרו ביום ראשון האחרון 1/12 ועברו מאז כבר ימים ועדיין לא היו לי יציאות ? מלבד רק שתן.. גם האמת ללא כאבים בבטן ולא גזים שבדרך כלל אני סובלת הרבה מזה.. אנחנו כבר ב5/12 ועברו 5 ימים האם יש סיבה לדאוג? לבדוק? לטפל? הבנתי שיש צורך לקחת כדורים משלשלים שוב פעם? יכול להיות ? אודה לתשובתכם בהקדם תודה דיאנה

  • + הוסף תגובה
דיספפסיה רחל 05/12/2019 10:45
  • בבדיקת גסטרו נקבע "ושט ומעבר ושט קיבה בגובה 31 קו z "'בקע סרעפתי גולש 31-40 ס'מ וניתן לשקול לניתוח פונדופליקציה, שאלתי;האם קיים סיכון עתידי ,באם לא אסכים לניתוח ואמשיך להשתמש בתרופות

  • + הוסף תגובה
חומציות וטעם רע בפה כרוני הגר 04/12/2019 09:24
  • שלום רב, מזה מספר שנים אני סובלת מחומציות וטעם רע בפה (טעם חמוץ-מלוח) כרוני שמתגבר מאוד לאחר ארוחה גם אם קטנה (ללא צרבות). הדבר גורם לי לבחילות, חוסר תיאבון וכתוצאה מכך ירידה מאוד משמעותית במשקל. בדיקות דם יצאו תקינות, בדיקת גסטרו יצאה תקינה, בדיקת רופא שיניים תקינה, בבדיקת א.א.ג נצפה מעט אודם בגרון ואילו בבדיקת סיטי נצפה בקע היטאלי קטן. האם זה מקור הבעיה ומהן אפשרויות הטיפול בבעיה מסוג זה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!