המדריך המלא: מה אתם חייבים לבדוק לפני ניתוח

כאשר אתם או קרוביכם עומדים בפני ניתוח החששות כבדים - ובצדק. על מנת להקטין סיכונים ודאגות הכנו עבורכם 9 שאלות שאתם חייבים לשאול את הרופא
כתבה פרסומית כתבת חסות


ניתוח הוא התערבות פולשנית בנעשה בגופנו, המערב גם הרדמה, מקומית או מלאה. התקווה של כולנו הינה שהניתוח יאפשר את החלמתנו. במציאות לעתים נגרמים סיבוכים, חלקם פשוטים וללא נזקים משמעותיים, אך חלקם עלולים להותיר את החולה עם נזקים של ממש, נכות ואף מוות. לא בכדי כל ניתוח, גם הפשוט ביותר, מלווה תמיד בחששות כבדים ולעתים אפילו באימה. ניתן למזער את הסיכונים והחששות אם תהיו ערניים ותדעו לבדוק את הנושאים החשובים.


קראו עוד: מה להביא ועם מי להתייעץ? המדריך למתאשפז


לפניכם תשע שאלות שאתם חייבים לשאול לפני שאתם או קרוביכם עוברים ניתוח:


1. האם הניתוח בכלל הכרחי?

ניתוחים רבים, בפרט בתחום האסטטי אבל לא רק, מבוצעים למרות שכלל אינם הכרחיים. ואכן לא מעט תביעות הוגשו לבתי המשפט בטענה של ביצוע ניתוח מיותר. יש מקרים בהם בוצע ניתוח אף שניתן היה להסתפק בטיפול שמרני ולא פולשני. לעתים אין כל דחיפות בביצוע הניתוח וניתן להמתין לפני החלטה על שיטת הטיפול הראויה. 


לכן, בכל מקרה בו אתם מקבלים המלצה או הפניה לניתוח, וכשאין מדובר במצב חירום, כדאי ומומלץ לבדוק את הנושא עם גורם רפואי נוסף ולקבל חוות דעת נוספת על מנת להבין עד כמה חיוני הדבר, לברר האם קיימות שיטות טיפול אחרות שכדאי לנסות לפני הפניה לניתוח וכן לבדוק מהם היתרונות והחסרונות של הטיפול האלטרנטיבי, לעומת הניתוח. 


2. מה בדיוק כולל הניתוח?

לפני כל הליך ניתוחי על המנתח להיפגש אתכם ולהסביר היטב הן את הסיבות לניתוח והן את מהלכו, כלומר איזה איבר ינותח, כיצד יבוצע הניתוח, האם ניתוח פתוח או בשיטה לפרסקופית, מה משכו וכל מידע אחר הקשור לנושא. ניתוח אינו בילוי, ולכן למרות שאתם לא אנשי רפואה חשוב שתדעו בדיוק לקראת מה אתם הולכים. אין ספק שידיעה זו תשפר את ביטחונכם ותפחית את חששותיכם.


 במקרה של ניתוח ברגל, ביד, באצבע וכו' אל תתביישו לוודא שהמנתח מודע במדויק לאיבר המנותח. כבר היו מקרים לא מעטים בהם נותח ואפילו נקטע בשגגה האיבר הבריא. כדאי אף לבקש שהאיבר המיועד יסומן לפני הניתוח.


3. מהם הסיכונים בניתוח?

המידע החשוב ביותר לכל מנותח הינו מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח. החוק וכללי האתיקה של הרופאים מחייבים אותם למסור מידע זה לחולה ולוודא שהוא הבין את המידע. ואכן, במרבית המקרים תצטרכו לחתום לפני הניתוח על טופס הסכמה, אשר אמור לכלול רשימה של סיכוני הניתוח. 


ניתוח

ניתוח. חשוב שתדעו מהם הסיכונים


למרבה הצער פעמים רבות מוחתם החולה (על ידי רופא ולעתים אף על ידי אחות או פקידה) על הטופס, אך ללא מתן כל הסבר של ממש. לכן כדאי ומומלץ לברר עם המנתח מהם הסיכונים המוכרים ומה שיעור הסיכון שיתממשו, מהם הסיבוכים האפשריים והאם ישנן תופעות לוואי ידועות מראש, כל זאת לפני מתן הסכמה לביצוע הניתוח. 


בנוסף לשיחה עם הרופא ניתן כיום גם לאסוף מידע חשוב בנושא גם באינטרנט, אף שכמובן יש לקחת מידע כזה בערבון מוגבל, אך הוא יכול לשמש בסיס לשאלות לרופא.


4. האם ניתן לעבור ניתוח או טיפול אלטרנטיבי בבית חולים פרטי?

לעתים ישנם ניתוחים וטיפולים, בדרך כלל חדשניים או יקרים, אשר לא ניתנים במסגרת הרפואה הציבורית מאחר שאינם מופיעים בסל הבריאות, ועל כן הם מבוצעים רק בבתי חולים פרטיים. בכל מקרה רצוי לבדוק אם קיים טיפול או ניתוח שכזה. סביר להניח כי טיפול או ניתוח שאינם כלולים בסל הבריאות יהיו כרוכים בתשלום גבוה ועל כן כדאי גם לבדוק האם הביטוח הרפואי שלכם מכסה עלות טיפול או ניתוח אלו.


5. מי הרופא שינתח אתכם?

אין כל ספק כי לזהות המנתח, מיומנותו וניסיונו בניתוחים מאותו סוג חשיבות עליונה בהצלחת הניתוח ומניעת סיבוכים. ככל שמדובר ברפואה הציבורית, הנוהל הוא שאין התחייבות שרופא מסוים הוא זה שינתח. על כן, ככל שהמטופל מעוניין לבחור את הרופא שינתח אותו - עליו לעבור את הניתוח בבית חולים פרטי. 


קראו עוד: הפרעות שינה: מתי נחירות מעידות על בעיה חמורה


בכל מקרה רצוי לברר היטב מיהו הרופא שינתח אתכם, מהי מומחיותו, כמה ניתוחים זהים או דומים ביצע בעבר ומה היו אחוזי ההצלחה של הרופא בניתוחים אלו. ככל שהמידע שברשותכם אודות המנתח יהיה משמעותי יותר יהיה לכם קל יותר לקבל החלטות נבונות אודות הניתוח ולהפחית את החששות והלחצים טרם הניתוח. 


6. באיזה בית חולים כדאי לעבור את הניתוח? 

פעמים רבות לזהות המוסד הרפואי בו יבוצע הניתוח יש משמעות לגבי סיכויי ההצלחה. ישנם בתי חולים שצברו ניסיון רב יותר מאחרים בביצוע ניתוח זה או אחר ולעתים ישנם בתי חולים המהווים מרכז ארצי לטיפול במחלה מסוימת ועל כן ניסיונם ומיומנותם רבה משל אחרים. 


כדאי לבדוק נושאים אלו בכל מקרה בו ניתנת המלצה או הפניה לניתוח. כמו כן רצוי לברר היטב מהם אחוזי ההצלחה של ניתוחים דומים בבית החולים בו אתם עומדים לעבור את הניתוח, כמה ניתוחים דומים מבוצעים באותו בית חולים בשנה, מהם אחוזי התמותה כתוצאה מניתוחים דומים ובכמה ניתוחים נגרמו סיבוכים שונים.


7. מיהו המרדים ומה שיטת ההרדמה הרצויה?

במרבית הניתוחים מורדם המטופל, ועל כך מופקד הרופא המרדים, שמתפקידו למעשה לקיים פיקוח רפואי ותרופתי על המטופל המורדם, הן במהלך הניתוח והן במהלך ההתאוששות שלאחריו. המרדים חייב להכיר, מבעוד מועד, את כל גורמי הסיכון שהמטופל יהיה חשוף אליהם מחד ואת מצבו הרפואי ורגישויותיו של המטופל מאידך, ולהתאים את שיטת ההרדמה לסוג הניתוח ולמצבו הרפואי של המנותח. 


מסיבה זו חשוב לברר מהם ניסיונו ומיומנותו של המנתח ובכמה ניתוחים דומים הוא שימש כמרדים. בנוסף מומלץ לבדוק האם השתתף בניתוחים כאלו יחד עם הרופא המנתח. לאמון ושיתוף הפעולה בין המנתח למרדים חשיבות רבה להצלחת הניתוח והשמירה על חייו של המטופל במהלך הניתוח.


בנוסף לזהות המרדים רצוי לבדוק גם מהי שיטת ההרדמה הרצויה לניתוח הספציפי שהמטופל עומד לעבור. האם מדובר בהרדמה מקומית או הרדמה מלאה, באילו חומרים ישתמשו בהרדמה וככל שישנה רגישות לחומר או תרופה מסוימים חובה להביא מידע זה למרדים טרם הניתוח. לעתים ניתן לבצע את הניתוח בהרדמה מקומית או מלאה, ולכן כדאי להבין את היתרונות והחסרונות של כל שיטה בטרם קבלת ההחלטה.


8. אילו פעולות עליכם לעשות לפני הניתוח?

חשוב לברר עם המנתח האם ישנן הכנות מסוימות שכדאי או חובה לבצע לפני הניתוח. מרבית הרופאים ממליצים להפסיק לעשן לפני ניתוחים, שכן הדבר מקל על ההתאוששות מההרדמה ועל ההחלמה, אך לעתים הפסקת עישון היא קריטית להצלחת הניתוח. לעתים רצוי או חובה להפסיק ליטול תרופות מסוימות, בפרט נוגדי קרישה כמו אספירין. גם שמירה על תזונה נכונה, לפני הניתוח או אחריו, יכולה להשפיע על הצלחת הניתוח ותהליך ההחלמה.


9. מה יקרה אחרי הניתוח?

אין ספק כי ניתוח מוציא את המטופל ממסלול חייו הרגילים ועל כן יש חשיבות להערכות מתאימה לניתוח על מנת לצמצם את אי הנוחות הכרוכה בדבר. מסיבה זו רצוי לברר מראש את משך הניתוח, משך תקופת האשפוז, משך תקופת ההחלמה עד לחזרה לשגרה, אם בכלל, אילו מגבלות יוותרו לאחר הניתוח, איזה סוג של עזרה (מטפל, אביזרים וכו') תידרש בתקופת ההחלמה וכל פרט נוסף שעשוי להקל על ההערכות בתקופה זו.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עו"ד כספי סרור ושות' השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים רשלנות רפואית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רשלנות רפואית אולגה 02/03/2019 19:45
  • שלום, אני הגשתי מסמכים לתביעה עקב רשלנות רפואית לפני כ-4 שנים. הרופא שניתח אותי נפטר, ובזמנו הוא עבד דרך פרופורציה. כרגע שני הצדדים מחפשים את מי להאשים, עכשיו הרופא איננו ופרופורציה מנסה להתנער! עברתי ניתוח להרמת חזה הרופא המנתח השאיר אותי עם צלקות לכל החיים וחוסר תחושה בפטמות! השאלה שלי היא כזו: מה קורה עם התביעה אם הרופא נפטר? אני מחכה כבר 4 שנים ללא שום מענה, כל פעם הדיונים נדחים, והעו"ד שלי בעניין פשוט לא מתפקד כמו שצריך ולא מעורב מספיק! אני אחרי כל הוועדות פסיכיאטרית וכן רפואית הכל אמור היה להיסגר מזמן, האם כדאי להלחיף ע"וד? כי הוא פשוט לא מקצועי מספיק!

מאושפזת באברבנאל על רשלנות רפואית קורל 22/02/2019 13:16
  • לפני כשנה הרעלה מכימיקלים בהוסטל שהייתי גרה בו לא טיךלו לי בהרעלה יש לי המון תסמינים ותופעות לוואי חריפות מיום ליום מה עושים

עקירת שן שיראל 13/02/2019 01:25
  • שלום . הייתי אצל רופא שעקר לי שן ומאז עדיין כואב לי הוא כמובן לא לוקח אחריות הגעתי אליו 5-6 פעמים לאחר עקירה ואמר שיעבור ואני מדמיינת . הלכתי לרופא אחר וגם לא יודע מה יש לי למרות הצילומים שיצאו תקינים אני כבר 6 חודשים סובלת ולא ישנה בלילות. אפשר לתבוע על זה ?


הצטרפו לאינדקס הרופאים!