תרופה חדשה לטיפול בסרטן הכליות ומערכת העיכול

תרופה חדשה לטיפול בסרטן הכליות ומערכת העיכול
כתבה פרסומית כתבת חסות


מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר בימים אלו את התרופה סוטנט (Sutent) של חברת פייזר כטיפול תרופתי אנטי-סרטני מוכוון מטרה חדש, לטיפול בחולים עם Gastrointestinal stromal tumors (GIST) - סרטן של רקמות החיבור במערכת העיכול, וכטיפול בסרטן מתקדם של הכליות Renal Cell Cancer. סוטנט היא תרופה הפועלת על מספר אתרים בתא הסרטני, מעכבת את האנזים tyrosine kinase, ובכך מונעת מהגידול הסרטני אספקת דם ומזון החיוניים להתפתחותו.

לפי האגודה האמריקנית למלחמה בסרטן (American Cancer Society), כ- 32,000 מקרים חדשים של סרטן כליות מתקדם וכ- 5,000 מקרים של GIST מאובחנים מדי שנה בארה"ב.

סוטנט אושר לטיפול בחולים עם GIST שמחלתם החמירה, או שאינם מסוגלים לעמוד בטיפול בגליבק (Glivec), הטיפול הנוכחי לחולי GIST.
בעוד הם בוחנים את הטיפול על חולים, החוקרים ביצעו ניתוח מוקדם של נתוני המחקר שהראה שהסוטנט דחה את משך הזמן שלוקח לגידולים או לנגעים חדשים לגדול אצל חולים בעלי סוג נדיר זה של סרטן. הזמן החציוני שבו התקדמה המחלה עם התרופה היה 27 שבועות וזאת לעומת 6 שבועות אצל חולים שלא טופלו.

ה-FDA אף העניק אישור מהיר לסוטנט לטיפול בחולים עם סרטן כליה מתקדם (RCC). בניגוד לאישור לטיפול ב-GIST, שהתבסס על יכולת התרופה לעכב את התפתחות הגידול, אישור זה התבסס על יכולת התרופה להפחית את גודל הגידול בחולים עם סרטן כליה גרורתי שגידוליהם התקדמו תחת טיפול מבוסס-ציטוקינים (חומרים כימיים המשתחררים מתאי הדם הלבנים).

תופעת הלוואי השכיחות ביותר של התרופה הן שלשול, שינוי צבע העור, גירוי בפה, חולשה, ושינוי בחוש הטעם. חולים שטופלו בסוטנט חשו גם עייפות, לחץ דם גבוה, דימומים, התנפחות, והפרעה בטעם. בנוסף תועדה גם תת-פעילות בלוטת התריס.

הידיעה באדיבות חברת פייזר (pfizer)

[02/02/2006]

פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עישון וסרטן ריאה נדב 15/09/2020 10:28
  • המליצו לאמי להפסיק לעשן (בת65). עד כמה יש לכך משמעות לגבי סיכון לסרטן ריאה, בגיל כזה? היא אוהבת לעשן..תודה

  • + הוסף תגובה
טיפולים למוטציה ב RET טלי 17/08/2020 09:41
  • שלום, האם תוכלי להסביר איזה טיפולים זמינים בארץ למוטציה בRET?תודה

  • + הוסף תגובה
RET דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:29
  • לאחרונה אושר על ידי FDA מעכב RET ראשון- סלפרקטיניב Loxo292- זמין בארץ דרך מחקר או חמלה פרטנית. מעכב נוסך שהראה תוצאות דומות Blu 667 זמין דרך המחקר. נעשה נתונים מעטים גם על יעילות של אלקטיניב בגידולים נושאי מוטציה זו, זמין off-label ברכישה פרטית ודרך ביטוח פרטי.

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה ולרי 10/08/2020 10:16
  • שלום, שמעתי על מחקר חדש במזותליומה עם אימונותרפיה. האם יעילה? איך אפשר לקבל בארץ? תודה

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה במזותליומה דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:22
  • שלום, אכן הוצג במהלך כינוס בינלאומי אחרון WCLC מחקר שבדק את השילוב של אימונותרפיה (שתי תרופות: אופדיבו ואימפינזי) מול טיפול כימותרפי והראה ששילוב אימונותרפי זה משפר הישרדות. המיתרים בעיקר בלט בסוג אגרסיבי יותר של מזותליומה- סרקומטואיד. השילוב טרם זמין בסל שרותי הבריאות, אך יכול להינתן off-label ברכישה עצמית, דרך ביטוח פרטי או עמותות חולים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!