חוות דעת שנייה: למה היא חשובה - ואיך תדעו שאתם זקוקים לה

קיבלתם אבחנה שאתם חולים במחלה קשה או צריכים לעבור ניתוח מסובך? זה הזמן לפנות לקבלת חוות דעת שנייה. למה ומה ייצא לכם מזה? כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/08/2019

ממחקר שפורסם באחרונה במגזין רפואה אמריקאי עולה כי פנייה לקבלת חוות דעת רפואית שנייה הובילה לשינוי של האבחנה שניתנה או לשינוי בהמלצות לטיפול ביותר מ-40% מהמקרים. המספרים הללו עצומים, וכולנו עלולים להיות חלק מהסטטיסטיקה המצערת של טעויות באבחנה או בטיפול, ובחלק מהמקרים מדובר בעניין של חיים או מוות. לכן, הכנו בעבורכם מדריך מיוחד שינחה אתכם מתי רצוי לבקש חוות דעת שנייה נוספת ומה ההבדל בינה לבין ניהול מחלה.


אז מתי מומלץ לקבל חוות דעת שנייה?

הזמן המתאים לפנות לקבלת חוות דעת רפואית נוספת הוא כשאתם נמצאים בצומת של החלטות וזקוקים לחוות דעת מהימנה וברורה, בפרט אם מדובר בחשש למחלה קשה או נדירה. זה יכול להיות בזמן שהתחלתם בירור רפואי ואתם בדרך לאבחנה, אם קיבלתם כבר אבחנה או אם אתם בעיצומו של תהליך טיפולי ומתעוררות אצלכם שאלות וספקות. אם יש ספק, אין ספק - במקרים שמתעוררות בכם השאלות הללו, התייעצו עם מומחה נוסף:


1. בדיקות: האם בוצעו כל הבדיקות הנחוצות? אולי האבחנה ניתנה על סמך בדיקות חלקיות בלבד? אולי יש אבחנות אפשריות אחרות? דעו כי בכל מקרה שבוצעו בדיקות דימות ופתולוגיה, מומלץ לערוך בדיקה מחדש. מחקרים מצביעים על אחוזים גבוהים של טעויות באבחנות בתחומים אלה.


קראו עוד: חשוב לשים לב: מתי רופאים עלולים לטעות באבחנה שלהם?


2. מומחיות: האם המומחה שמטפל בכם הוא המומחה הנכון? האם זה תחום התמחותו העיקרי? האם הוא בעל ניסיון בתחום? האם בית החולים שאליו פניתם ביצע די טיפולים מן הסוג שלו אתם נזקקים ויש לו הצלחות מוכחות?


3. טיפול: האם שמעתם על דרכי טיפול אחרות שהרופא שלכם לא הציע לכם או שלל? האם המחלה שלכם מטופלת על ידי כמה מומחים וכל אחד מהם מציע לכם דרך טיפול שונה? האם אתם חשים כי הטיפול אינו משפר את מצבכם? האם יש חלופות טיפול מחקריות או ניסיוניות? ואולי יש טיפול טוב יותר בחו"ל?


כיצד ניתן לדעת למי לפנות?

אחת הדרכים האפשריות לאיתור רופא לקבלת חוות דעת שנייה היא פשוט על ידי פנייה לרופא המשפחה. רופא המשפחה מכיר, בדרך כלל, את ההיסטוריה הרפואית שלכם ויוכל להמליץ לכם על התחום שבו כדאי לכם לחפש רופא, ולפעמים גם על רופא ספציפי.


אפשר גם להשתמש בשיטה הוותיקה של המלצות. בעידן האינטרנט אמנם אפשר להגיע לממליצים רבים,  אך צריך לקחת בחשבון שהרשת היא מקום פתוח עם שפע של המלצות ועצות שונות, שלא תמיד נכונות ולא תמיד מתאימות למקרה הספציפי שלכם.


חוות דעת שנייה

חוות דעת שנייה. חשובה ביותר


אופציה טובה ובטוחה יותר היא לפנות  לחברות לייעוץ וליווי רפואי. יועצים אלו, אשר אינם שייכים למערכת הרפואית אך מכירים אותה היטב, יודעים מיהם  בעלי המקצוע והמומחים הטובים ביותר בתחומי הרפואה השונים, בארץ ובחו"ל. כיוון שהם אינם כפופים לשיקולים ולאילוצים של המערכת הרפואית, הם יכולים לספק לכם המלצות אובייקטיביות ולהפנות אותכם למומחה המתאים ביותר, בארץ ובעולם. לא פחות חשוב, אם קיבלתם חוות דעת שנייה (ושלישית ורביעית), הם יוכלו לעזור לכם להכריע בין המומחים השונים ולקבוע עמדה ברורה ומנומקת בנוגע לאבחנה ולטיפול המיטבי.


קראו עוד: המדריך המלא: כיצד תנהלו את המחלה שלכם


ולמי לא כדאי לפנות?

מומלץ שלא לפנות לרופא אחר מאותה המערכת. למה הכוונה? שאם אתם מטופלים, למשל, בבית חולים מסוים, כדאי לפנות לקבלת חוות דעת שנייה מרופא שעובד בבית חולים אחר. הסיבה לכך היא שרופאים שעובדים ביחד עלולים לחוש שלא בנוח לסתור את ההחלטות של חבריהם.


מהן השאלות שחשוב לשאול את הרופא החדש?

כאשר אתם מגיעים לרופא לקבלת חוות דעת שנייה מומלץ לשאול את השאלות הבאות:


1. האם האבחנה של הרופא המטפל הייתה נכונה? 


2. האם ישנן בדיקות שעוד לא עשיתי וצריך לעשות?


3. מהו הטיפול המקובל במחלה ממנה אני סובל?


4. האם ישנם טיפולים חדשים? האם יש טיפולים אחרים שמועילים במידה זהה, אך גורמים לפחות תופעות לוואי או סיבוכים?


5. מה התוצאות של הטיפולים הללו? ומה התוצאה של הטיפול עליו המליץ הרופא המטפל?


6. מהם הסיכונים בכל אחד מהטיפולים? מהן תופעות הלוואי?


7. האם כדאי לקבל את הטיפול במערכת הפרטית או הציבורית?


8. האם יש מסגרת טיפולית טובה יותר בחו"ל?


בסיום הפגישה מומלץ לדון עם הרופא גם בעלויות הטיפול אותו הוא מציע, וכן לבדוק עימו אם מדובר בטיפול שנמצא במסגרת סל הבריאות, הביטוחים המשלימים או הפרטיים. 


והכי חשוב: אל תהססו. הרפואה כיום מורכבת ומלאת אפשרויות, והזמן שיכול הרופא להקדיש לכם הוא לעתים קצר מדי. אם אתם רוצים להבריא, עליכם לקחת חלק בניהול המחלה שלכם, לחקור, לבדוק ולבקש חוות דעת נוספת. לא נעים לכם מהרופא המטפל שלכם? הבהירו לרופא שאמנם אתם סומכים עליו, אבל אתם עומדים בפני החלטה גורלית וחשוב לכם לשמוע את כל האפשרויות על מנת להיות שלמים עם ההחלטה שתקבלו.


הכתבה נכתבה בשיתוף "מדיקס", ניהול, ליווי וייעוץ רפואי


פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת סי טי נוהם 21/01/2020 16:52
  • בסיסי הריאות בגדר התקין כיס מרה ניכרת הכבד הלבלב הטחול והאדרנלים בגדר התקין הכליות בגודל תקין בלוטות בקוטר 30 מ"מ רטרופריטוניאליות פארה=אאורטליות אין פתולוגיה גסה של דרכי העכול כלי הדם הגדולים ללא ממצא משמעותי שלפוחית שתן מכווצת ערמונית בגודל תקין 'סיכום' לימפאדנופתיה רטרופריטוניאלית בהחמרה בהשוואה ליוני 2019 בבקשה ממך מה פירוש של הסי טי אני מאובחן עם דלקת לבלב כרונית מה פירוש רטרופריטוניאלית אשמח מאוד לתשובה תודה מראש

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב NZ 19/01/2020 13:27
  • שלום רב! אביו מאובחן עם סרטן לבלב בנוסף ישנם גרורות לחלל הבטן. כבר עבר 13 טיפולים של כימוטרפיה והיתה השתפרות במדדים. בשבועיים האחרונים הוא חווה כאבי בטן. בכאבים מתגברים שהוא קם משכיבה מה שגורם לו להיות במיטה רוב היום. האם זה דבר ידוע? האם יש פתרון ? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
גידול בלבלב 3*3 ס"מ ללא גרורות. גידול נתיח אלי 16/01/2020 13:40
  • שלום, ידול בלבלב 3*3 ס"מ ללא גרורות. גידול נתיחץ בן 85 מהו הטיפול המומלץ? ניתוח מיידי, או קבלת כימו לפני הניתוח. קיבלתי שתי המלצות סותרות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!