חוות דעת שנייה: למה היא חשובה - ואיך תדעו שאתם זקוקים לה

קיבלתם אבחנה שאתם חולים במחלה קשה או צריכים לעבור ניתוח מסובך? זה הזמן לפנות לקבלת חוות דעת שנייה. למה ומה ייצא לכם מזה? כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


ממחקר שפורסם באחרונה במגזין רפואה אמריקאי עולה כי פנייה לקבלת חוות דעת רפואית שנייה הובילה לשינוי של האבחנה שניתנה או לשינוי בהמלצות לטיפול ביותר מ-40% מהמקרים. המספרים הללו עצומים, וכולנו עלולים להיות חלק מהסטטיסטיקה המצערת של טעויות באבחנה או בטיפול, ובחלק מהמקרים מדובר בעניין של חיים או מוות. לכן, הכנו בעבורכם מדריך מיוחד שינחה אתכם מתי רצוי לבקש חוות דעת שנייה נוספת ומה ההבדל בינה לבין ניהול מחלה.


אז מתי מומלץ לקבל חוות דעת שנייה?

הזמן המתאים לפנות לקבלת חוות דעת רפואית נוספת הוא כשאתם נמצאים בצומת של החלטות וזקוקים לחוות דעת מהימנה וברורה, בפרט אם מדובר בחשש למחלה קשה או נדירה. זה יכול להיות בזמן שהתחלתם בירור רפואי ואתם בדרך לאבחנה, אם קיבלתם כבר אבחנה או אם אתם בעיצומו של תהליך טיפולי ומתעוררות אצלכם שאלות וספקות. אם יש ספק, אין ספק - במקרים שמתעוררות בכם השאלות הללו, התייעצו עם מומחה נוסף:


1. בדיקות: האם בוצעו כל הבדיקות הנחוצות? אולי האבחנה ניתנה על סמך בדיקות חלקיות בלבד? אולי יש אבחנות אפשריות אחרות? דעו כי בכל מקרה שבוצעו בדיקות דימות ופתולוגיה, מומלץ לערוך בדיקה מחדש. מחקרים מצביעים על אחוזים גבוהים של טעויות באבחנות בתחומים אלה.


קראו עוד: חשוב לשים לב: מתי רופאים עלולים לטעות באבחנה שלהם?


2. מומחיות: האם המומחה שמטפל בכם הוא המומחה הנכון? האם זה תחום התמחותו העיקרי? האם הוא בעל ניסיון בתחום? האם בית החולים שאליו פניתם ביצע די טיפולים מן הסוג שלו אתם נזקקים ויש לו הצלחות מוכחות?


3. טיפול: האם שמעתם על דרכי טיפול אחרות שהרופא שלכם לא הציע לכם או שלל? האם המחלה שלכם מטופלת על ידי כמה מומחים וכל אחד מהם מציע לכם דרך טיפול שונה? האם אתם חשים כי הטיפול אינו משפר את מצבכם? האם יש חלופות טיפול מחקריות או ניסיוניות? ואולי יש טיפול טוב יותר בחו"ל?


כיצד ניתן לדעת למי לפנות?

אחת הדרכים האפשריות לאיתור רופא לקבלת חוות דעת שנייה היא פשוט על ידי פנייה לרופא המשפחה. רופא המשפחה מכיר, בדרך כלל, את ההיסטוריה הרפואית שלכם ויוכל להמליץ לכם על התחום שבו כדאי לכם לחפש רופא, ולפעמים גם על רופא ספציפי.


אפשר גם להשתמש בשיטה הוותיקה של המלצות. בעידן האינטרנט אמנם אפשר להגיע לממליצים רבים,  אך צריך לקחת בחשבון שהרשת היא מקום פתוח עם שפע של המלצות ועצות שונות, שלא תמיד נכונות ולא תמיד מתאימות למקרה הספציפי שלכם.


חוות דעת שנייה

חוות דעת שנייה. חשובה ביותר


אופציה טובה ובטוחה יותר היא לפנות  לחברות לייעוץ וליווי רפואי. יועצים אלו, אשר אינם שייכים למערכת הרפואית אך מכירים אותה היטב, יודעים מיהם  בעלי המקצוע והמומחים הטובים ביותר בתחומי הרפואה השונים, בארץ ובחו"ל. כיוון שהם אינם כפופים לשיקולים ולאילוצים של המערכת הרפואית, הם יכולים לספק לכם המלצות אובייקטיביות ולהפנות אותכם למומחה המתאים ביותר, בארץ ובעולם. לא פחות חשוב, אם קיבלתם חוות דעת שנייה (ושלישית ורביעית), הם יוכלו לעזור לכם להכריע בין המומחים השונים ולקבוע עמדה ברורה ומנומקת בנוגע לאבחנה ולטיפול המיטבי.


קראו עוד: המדריך המלא: כיצד תנהלו את המחלה שלכם


ולמי לא כדאי לפנות?

מומלץ שלא לפנות לרופא אחר מאותה המערכת. למה הכוונה? שאם אתם מטופלים, למשל, בבית חולים מסוים, כדאי לפנות לקבלת חוות דעת שנייה מרופא שעובד בבית חולים אחר. הסיבה לכך היא שרופאים שעובדים ביחד עלולים לחוש שלא בנוח לסתור את ההחלטות של חבריהם.


מהן השאלות שחשוב לשאול את הרופא החדש?

כאשר אתם מגיעים לרופא לקבלת חוות דעת שנייה מומלץ לשאול את השאלות הבאות:


1. האם האבחנה של הרופא המטפל הייתה נכונה? 


2. האם ישנן בדיקות שעוד לא עשיתי וצריך לעשות?


3. מהו הטיפול המקובל במחלה ממנה אני סובל?


4. האם ישנם טיפולים חדשים? האם יש טיפולים אחרים שמועילים במידה זהה, אך גורמים לפחות תופעות לוואי או סיבוכים?


5. מה התוצאות של הטיפולים הללו? ומה התוצאה של הטיפול עליו המליץ הרופא המטפל?


6. מהם הסיכונים בכל אחד מהטיפולים? מהן תופעות הלוואי?


7. האם כדאי לקבל את הטיפול במערכת הפרטית או הציבורית?


8. האם יש מסגרת טיפולית טובה יותר בחו"ל?


בסיום הפגישה מומלץ לדון עם הרופא גם בעלויות הטיפול אותו הוא מציע, וכן לבדוק עימו אם מדובר בטיפול שנמצא במסגרת סל הבריאות, הביטוחים המשלימים או הפרטיים. 


והכי חשוב: אל תהססו. הרפואה כיום מורכבת ומלאת אפשרויות, והזמן שיכול הרופא להקדיש לכם הוא לעתים קצר מדי. אם אתם רוצים להבריא, עליכם לקחת חלק בניהול המחלה שלכם, לחקור, לבדוק ולבקש חוות דעת נוספת. לא נעים לכם מהרופא המטפל שלכם? הבהירו לרופא שאמנם אתם סומכים עליו, אבל אתם עומדים בפני החלטה גורלית וחשוב לכם לשמוע את כל האפשרויות על מנת להיות שלמים עם ההחלטה שתקבלו.


הכתבה נכתבה בשיתוף "מדיקס", ניהול, ליווי וייעוץ רפואי


פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קיטרודה מיכל 03/11/2019 03:16
 • שלום לרופאה, מצאתי מאמר הטוען שסיכויי ההישרדות בסרטן הריאה טובים יותר אם מתחילים בקיטרודה לפני כל תרופה אחרת. למעשה מעיון במאמרים חדשים התרופה הזו נחשבת לאחרונה כמהפכנית ויש לתת אותה כקו ראשון!! ולא להמתין ולבזבז זמן יקר. שאלתי היא האם ידוע לך על כך ואיך ניתן לקנות את התרופה עצמאית?

 • + הוסף תגובה
קייטרודה - אינדיקציות דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:29
 • שלום רב, קייטרודה יעילה בהחלט כטיפול בסרטן ריאה בנוי תאים גדולים כאשר מדובר במחלה גרורתית. גם קייטרודה לבד ( במקרים של PD-L1 גבוה) וגם בשילוב עם כימותרפיה (במקרים של PD-L1 נמוך או שלילי) - שתי הגישות יעילות יותר מכימותרפיה לבד קודם ומעבר לקייטרודה (או תכשירים דומים) בעת ההתקדמות. לאינדוקציה זו הטיפול כלול בסל שרותי הבריאות לכלל המוטחים ואין צורך לרכוש עצמונית. במחלה בשלב מתקדם מקומי לא נתיח, לעומת זאת, הטיפול המומלץ אינו קייטרודה אלא טיפול קרינתי כימותרפי משולב ואימפינזי לאחר סיומו. גם טיפול זה כלול בסל שרותי הבריאות. בסרטן ריאה בשלב מוקדם נושא של אימונותרפיה (וקייטרודה כטיפול משתייך לקבוצה זו) נמצא בבדיקה במחקרים קליניים, עד לקבלת תוצאות מחקרים אלו טרם יש הצדקה להשתמש בו הרוטינה. יש להדגיש חשיבות של התאמת הטיפול לסצנריאו קליני.

 • + הוסף תגובה
תוצאות ct נ ר 26/12/2019 12:17
 • מה זה אומר מספר בלוטות לימפה קטנות פריווסקולריות במיצר העליוןת. אני אחרי טיפול כימו ושני נתוחיםץ יתכן ויש חזרה של המחלה?

 • + הוסף תגובה
התיעצות פרטנית דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:21
 • ייתכן ומדובר בבלוטת ראקטיביות /תגובתיות ולא גידוליות. לא ניתן להתייחס מחוץ לקונטקסט.

 • + הוסף תגובה
סרטן חגי 02/10/2019 03:01
 • שלום, מס' שאלות- 1. מדוע אי אפשר להתייחס לסרטן כאל מחלה "רגילה", לפתח נוגדנים ופשוט לחסן אנשים ? 2. מדוע אי אפשר לפתח תרופה שתזהה את התאים הסרטניים ותחסל אותם(מה שמערכת החיסון אמורה לעשות רוב הזמן אך לפעמים נכשלת)?

 • + הוסף תגובה
חיסון/ CAR T cells דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:19
 • סרטן בנוי מתאים של מספר סוגים ולא סוג אחיד (מה שנקרא פולי-קלונאלי). הרכב המוטציות של התא הסרטני הוא גם אינדיבידואלי ושונה לא רק בהתאם למקור השאת אלא בהתאם לגורמים נוספים רבים ולמעשה אינדיבידואלי למטופל. מה שמהווה מחסום לפיתוח חיסון. מה שכן, המדע עובד בכיוו של פיתוח ״חיסון״ אינדיבידואלי. כך גם פיתוח תאי מערכת החיסון המכוונים לנוגדנים ספציפיים של התא הסרטני (CAR T cells).

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!