חוות דעת שנייה: למה היא חשובה - ואיך תדעו שאתם זקוקים לה

קיבלתם אבחנה שאתם חולים במחלה קשה או צריכים לעבור ניתוח מסובך? זה הזמן לפנות לקבלת חוות דעת שנייה. למה ומה ייצא לכם מזה? כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 28/03/2017

ממחקר שפורסם באחרונה במגזין רפואה אמריקאי עולה כי פנייה לקבלת חוות דעת רפואית שנייה הובילה לשינוי של האבחנה שניתנה או לשינוי בהמלצות לטיפול ביותר מ-40% מהמקרים. המספרים הללו עצומים, וכולנו עלולים להיות חלק מהסטטיסטיקה המצערת של טעויות באבחנה או בטיפול, ובחלק מהמקרים מדובר בעניין של חיים או מוות. לכן, הכנו בעבורכם מדריך מיוחד שינחה אתכם מתי רצוי לבקש חוות דעת שנייה נוספת ומה ההבדל בינה לבין ניהול מחלה.


אז מתי מומלץ לקבל חוות דעת שנייה?

הזמן המתאים לפנות לקבלת חוות דעת רפואית נוספת הוא כשאתם נמצאים בצומת של החלטות וזקוקים לחוות דעת מהימנה וברורה, בפרט אם מדובר בחשש למחלה קשה או נדירה. זה יכול להיות בזמן שהתחלתם בירור רפואי ואתם בדרך לאבחנה, אם קיבלתם כבר אבחנה או אם אתם בעיצומו של תהליך טיפולי ומתעוררות אצלכם שאלות וספקות. אם יש ספק, אין ספק - במקרים שמתעוררות בכם השאלות הללו, התייעצו עם מומחה נוסף:


1. בדיקות: האם בוצעו כל הבדיקות הנחוצות? אולי האבחנה ניתנה על סמך בדיקות חלקיות בלבד? אולי יש אבחנות אפשריות אחרות? דעו כי בכל מקרה שבוצעו בדיקות דימות ופתולוגיה, מומלץ לערוך בדיקה מחדש. מחקרים מצביעים על אחוזים גבוהים של טעויות באבחנות בתחומים אלה.


קראו עוד: חשוב לשים לב: מתי רופאים עלולים לטעות באבחנה שלהם?


2. מומחיות: האם המומחה שמטפל בכם הוא המומחה הנכון? האם זה תחום התמחותו העיקרי? האם הוא בעל ניסיון בתחום? האם בית החולים שאליו פניתם ביצע די טיפולים מן הסוג שלו אתם נזקקים ויש לו הצלחות מוכחות?


3. טיפול: האם שמעתם על דרכי טיפול אחרות שהרופא שלכם לא הציע לכם או שלל? האם המחלה שלכם מטופלת על ידי כמה מומחים וכל אחד מהם מציע לכם דרך טיפול שונה? האם אתם חשים כי הטיפול אינו משפר את מצבכם? האם יש חלופות טיפול מחקריות או ניסיוניות? ואולי יש טיפול טוב יותר בחו"ל?


כיצד ניתן לדעת למי לפנות?

אחת הדרכים האפשריות לאיתור רופא לקבלת חוות דעת שנייה היא פשוט על ידי פנייה לרופא המשפחה. רופא המשפחה מכיר, בדרך כלל, את ההיסטוריה הרפואית שלכם ויוכל להמליץ לכם על התחום שבו כדאי לכם לחפש רופא, ולפעמים גם על רופא ספציפי.


אפשר גם להשתמש בשיטה הוותיקה של המלצות. בעידן האינטרנט אמנם אפשר להגיע לממליצים רבים,  אך צריך לקחת בחשבון שהרשת היא מקום פתוח עם שפע של המלצות ועצות שונות, שלא תמיד נכונות ולא תמיד מתאימות למקרה הספציפי שלכם.


חוות דעת שנייה

חוות דעת שנייה. חשובה ביותר


אופציה טובה ובטוחה יותר היא לפנות  לחברות לייעוץ וליווי רפואי. יועצים אלו, אשר אינם שייכים למערכת הרפואית אך מכירים אותה היטב, יודעים מיהם  בעלי המקצוע והמומחים הטובים ביותר בתחומי הרפואה השונים, בארץ ובחו"ל. כיוון שהם אינם כפופים לשיקולים ולאילוצים של המערכת הרפואית, הם יכולים לספק לכם המלצות אובייקטיביות ולהפנות אותכם למומחה המתאים ביותר, בארץ ובעולם. לא פחות חשוב, אם קיבלתם חוות דעת שנייה (ושלישית ורביעית), הם יוכלו לעזור לכם להכריע בין המומחים השונים ולקבוע עמדה ברורה ומנומקת בנוגע לאבחנה ולטיפול המיטבי.


קראו עוד: המדריך המלא: כיצד תנהלו את המחלה שלכם


ולמי לא כדאי לפנות?

מומלץ שלא לפנות לרופא אחר מאותה המערכת. למה הכוונה? שאם אתם מטופלים, למשל, בבית חולים מסוים, כדאי לפנות לקבלת חוות דעת שנייה מרופא שעובד בבית חולים אחר. הסיבה לכך היא שרופאים שעובדים ביחד עלולים לחוש שלא בנוח לסתור את ההחלטות של חבריהם.


מהן השאלות שחשוב לשאול את הרופא החדש?

כאשר אתם מגיעים לרופא לקבלת חוות דעת שנייה מומלץ לשאול את השאלות הבאות:


1. האם האבחנה של הרופא המטפל הייתה נכונה? 


2. האם ישנן בדיקות שעוד לא עשיתי וצריך לעשות?


3. מהו הטיפול המקובל במחלה ממנה אני סובל?


4. האם ישנם טיפולים חדשים? האם יש טיפולים אחרים שמועילים במידה זהה, אך גורמים לפחות תופעות לוואי או סיבוכים?


5. מה התוצאות של הטיפולים הללו? ומה התוצאה של הטיפול עליו המליץ הרופא המטפל?


6. מהם הסיכונים בכל אחד מהטיפולים? מהן תופעות הלוואי?


7. האם כדאי לקבל את הטיפול במערכת הפרטית או הציבורית?


8. האם יש מסגרת טיפולית טובה יותר בחו"ל?


בסיום הפגישה מומלץ לדון עם הרופא גם בעלויות הטיפול אותו הוא מציע, וכן לבדוק עימו אם מדובר בטיפול שנמצא במסגרת סל הבריאות, הביטוחים המשלימים או הפרטיים. 


והכי חשוב: אל תהססו. הרפואה כיום מורכבת ומלאת אפשרויות, והזמן שיכול הרופא להקדיש לכם הוא לעתים קצר מדי. אם אתם רוצים להבריא, עליכם לקחת חלק בניהול המחלה שלכם, לחקור, לבדוק ולבקש חוות דעת נוספת. לא נעים לכם מהרופא המטפל שלכם? הבהירו לרופא שאמנם אתם סומכים עליו, אבל אתם עומדים בפני החלטה גורלית וחשוב לכם לשמוע את כל האפשרויות על מנת להיות שלמים עם ההחלטה שתקבלו.


הכתבה נכתבה בשיתוף "מדיקס", ניהול, ליווי וייעוץ רפואי


פורום רשלנות רפואית

עו"ד דורון כספי

עו"ד דורון כספי מומחה לרשלנות רפואית
עו"ד דורון כספי, חבר לשכת עורכי הדין משנת 1984, חבר בפורום הנזיקין ורשלנות רפואית של לשכת עורכי הדין וחבר האגודה הישראלית לרפואה ומשפט. הקים בשנת 1986 ביחד עם עו"ד דניאל סרור את משרד עורכי הדין כספי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רשלנות רפואית
 • אולגה
 • 02/03/2019 19:45
 • שלום, אני הגשתי מסמכים לתביעה עקב רשלנות רפואית לפני כ-4 שנים. הרופא שניתח אותי נפטר, ובזמנו הוא עבד דרך פרופורציה. כרגע שני הצדדים מחפשים את מי להאשים, עכשיו הרופא איננו ופרופורציה מנסה להתנער! עברתי ניתוח להרמת חזה הרופא המנתח השאיר אותי עם צלקות לכל החיים וחוסר תחושה בפטמות! השאלה שלי היא כזו: מה קורה עם התביעה אם הרופא נפטר? אני מחכה כבר 4 שנים ללא שום מענה, כל פעם הדיונים נדחים, והעו"ד שלי בעניין פשוט לא מתפקד כמו שצריך ולא מעורב מספיק! אני אחרי כל הוועדות פסיכיאטרית וכן רפואית הכל אמור היה להיסגר מזמן, האם כדאי להלחיף ע"וד? כי הוא פשוט לא מקצועי מספיק!

 • הדפס
 • מאושפזת באברבנאל על רשלנות רפואית
 • קורל
 • 22/02/2019 13:16
 • לפני כשנה הרעלה מכימיקלים בהוסטל שהייתי גרה בו לא טיךלו לי בהרעלה יש לי המון תסמינים ותופעות לוואי חריפות מיום ליום מה עושים

 • הדפס
 • עקירת שן
 • שיראל
 • 13/02/2019 01:25
 • שלום . הייתי אצל רופא שעקר לי שן ומאז עדיין כואב לי הוא כמובן לא לוקח אחריות הגעתי אליו 5-6 פעמים לאחר עקירה ואמר שיעבור ואני מדמיינת . הלכתי לרופא אחר וגם לא יודע מה יש לי למרות הצילומים שיצאו תקינים אני כבר 6 חודשים סובלת ולא ישנה בלילות. אפשר לתבוע על זה ?

 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר עופר פורים ד"ר עופר פורים
רופא בכיר ביחידה לגידולי מערכת העיכול קרא עוד
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ