אחת ולתמיד: האם אפשר לגדל תינוק ללא מוצרי חלב?

טבעונים? התינוק שלכם סובל מאלרגיה לחלב? רגע לפני שאתם רצים להחליף את תחליף החלב הרגיל באחד צמחי - יש כמה דברים שחשוב שתדעו

כתבה פרסומית
מאת: תרצה שני

הוריו של ניר בן השנה הגיעו להתייעץ איתי. אימו מבקשת להפסיק להניק אותו. ניר אלרגי לחלב, את  התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) שנרשמה עבורו על ידי רופא הילדים אינו מוכן לאכול והם ביקשו לדעת מהו התחליף האחר המתאים לו.


קראו עוד: צפייה של שעה ביום בטלוויזיה גורמת להשמנת ילדים


הוריה של ענבר בת השנה וחודש מתלבטים אף הם באותה בעיה, אך מכיוון אחר. הם אינם מעוניינים לעבור לחלב פרה או לתמ"ל כיוון שהם טבעונים. איזה תחליף, אם כן, ניתן להציע לענבר במקום חלב האם?


חלב סויה יכול להוות תחליף להנקה?

בהתאם להנחיות משרד הבריאות ולארגון הבריאות העולמי (WHO) מומלצת הנקה כהזנה הבלעדית של התינוק עד לגיל חצי שנה. לאחר גיל זה עוברים בהדרגתיות להאכלה של מזון מוצק, במשולב להמשך ההנקה. ההמלצה לשילוב זה היא עד לגיל שנתיים. תינוקות שאינם יונקים ניזונים מתמ"ל המתאים עבורם. 


חלב אם מספק מחצית ואף יותר מהדרישות האנרגטיות והרכיבים התזונתיים שתינוקות בגילאי חצי שנה עד שנה זקוקים להם. הוא מקור לכשליש מאותם צרכים של תינוקות בגילאי שנה עד שנתיים. אימהות המעוניינות להפסיק להיניק לאחר גיל שנה לרוב מעבירות את התינוק להאכלה בתמ"ל, שמכל האפשרויות הקיימות הינו הדומה ביותר בהרכבו לחלב האם. ההנחיות של משרד הבריאות הן שהחל מגיל שנה ניתן לעבור מתמ"ל לחלב פרה.


לאחרונה מתרבה מספר ההורים המבקשים לגדל את ילדם ללא חשיפה למוצרי חלב. אצל חלקם זה נובע כחלק מהרצון לגדל ילדים טבעונים, ואצל חלק אחר של ההורים הרצון להימנעות מהזנה בחלב נובע מהאמונה כי צריכת חלב עלולה לגרום לדלקות אוזניים והצטברות גודש של ליחה במערכת הנשימה. במקביל ישנה כיום הצפה של השוק במשקאות צמחיים המדמים במראה שלהם חלב, וחלק מההורים מתפתים לחשוב שהם מהווים תחליף טוב לחלב ולהנקה.


תחליפי חלב. חשוב לבחור את הנכון לילד שלכם


אתחיל בכך שאדגיש כי משקאות אלה אינם חלב, כיוון שחלב מגיע רק מיונקים. למרות הכינויים שהוצמדו למשקאות אלו (חלב אורז, חלב סויה, חלב שקדים וכדומה), קשה להשוות אותם מבחינת הערכים לחלב מן החי. בנוסף, חשוב להזכיר כי לרבים מסוגי המשקאות הללו מוסיפים מייצבים ובמקרים רבים גם חומרי טעם. רובם מכילים תוספת של סוכר, המגיעה מהוספה של סירופ תירס או ממתיק אחר, הדומה לסוכר. 


קראו עוד: האם לאפשר לילד רק ממתק אחד ביום?


ההרגל לשתייה מתוקה מתחיל מילדות, ולכן חשוב לשים לב לכמויות הסוכר במשקאות הללו. בנוסף, בחלק גדול מהמשקאות הללו חסר סידן וויטמיןD , ולכן מוסיפים אותם בצורה מלאכותית. 


מהם היתרונות והחסרונות בכל אחד מסוגי ה"חלב" הצמחיים?

קיימים ארבעה סוגים עיקריים של "משקאות חלב" צמחיים:


1. משקאות העשויים מדגנים 

חלב אורז, חלב שיבולת שועל. 


יתרונות: אורז, למשל, הוא מזון המתאים לילדים שסובלים מריבוי אלרגיות.


חסרונות: הם דלים בחלבון, שומן, סידן ויטמינים ומינרלים והם עשירים בפחמימות (אבל מועשרים בסידן ובדרך כלל גם בוויטמין B12).


2. משקאות העשויים מאגוזים 

חלב שקדים, חלב אגוזי לוז.


יתרונות: שקדים מכילים באופן יחסי הרבה רכיבי תזונה טובים, כמו ויטמין E, מגנזים, סידן וברזל. בשל מחירם הגבוה של השקדים והאגוזים יש נטייה ליצרנים להקטין את כמותם בחלב, וכתוצאה מכך לצמצם את כמות רכיבי התזונה. אחת האפשרויות היא הכנה אישית של משקה שקדים, על ידי מהילה של כפית ממרח שקדים ללא סוכר בחצי כוס מים. 


חסרונות: אלה המתועשים מכילים מעט שקדים (בחלב שקדים של "אלפרו", לדוגמה, יש 2% שקדים) ולכן מכילים מעט מאוד חלבון, ויטמינים ומינרלים. גם כאשר מכינים את המשקה לבד מחמאת/ממרח  שקדים חסרים ויטמינים כגון B12 וויטמין A.


3. "חלב" קוקוס

יתרונות: מכיל סיבים תזונתיים, מכיל ברזל, עשיר בחומצה פולית.


חסרונות: עשיר מאוד בשומן שהוא בעיקרו שומן רווי, דל מאוד בסידן ועשיר מאוד בקלוריות. ישנם סוגים שבהם מדללים את חלב הקוקוס המקורי, וכתוצאה מכך ישנה ירידה בכמות החלבון ורכיבי תזונה נוספים.


4. "חלב" סויה

יתרונות: כמות החלבון טובה, מקור צמחי הדומה יחסית בהרכבו לחלב בעלי חיים.


חסרונות: אינו מכיל ויטמין B12. במשפחות טבעוניות המשתמשות בו כתחליף להנקה לאחר גיל שנה יש לוודא שהתינוק מקבל תוסף של הוויטמין. אינו מכיל ויטמין  D(לרוב מוסיפים אותו למוצר). פעמים רבות גידולי הסויה מרוססים נגד חרקים, ולכן מומלץ להעדיף את המשקה האורגני. 


5. חלב עיזים

יתרונות: עשיר בסידן, ויטמין A, כמות חלבון טובה.


חסרונות: אינו מתאים לילדים האלרגיים לחלב פרה כיוון שהוא מכיל חלק מהחלבונים שקיימים גם בחלב הפרה. דל בוויטמין B12, ובחומצה פולית.


בין הגילאים שנה עד שנתיים הילדים עדיין נמצאים בתהליך ביסוס אכילת המזון המוצק. תהליך הלעיסה של מזון משתכלל ויכולת האכילה של המזון שכל בני המשפחה אוכלים בבית עולה בהדרגה. יחד עם זאת, הילדים עדיין נדרשים לאנרגיה מרובה ורכיבי תזונה המותאמים לקצב הגדילה המואץ.


במקביל, זהו גיל בו בוקעות השיניים והילדים ונדבקים במחלות ויראליות הגורמות לנסיגה בכמות האוכל ובסוגיו. האפשרות להישען על מזון בשתייה כמו בהנקה/בתמ"ל או תחליף מתאים חשובה ביותר, כדי לאפשר לילד תזונה מינימלית המשלבת נוזלים יחד עם אנרגיה עד להחלמה. נקודות אלה מחזקות את ההבנה בחשיבות הבחירה הנכונה והמתאימה של מזון שמהווה תחליף להנקה. 


ערכים תזונתיים ל-100 מ"ל

הערות לטבלה: 

•ערכי חלב האם משתנים בהתאם לגיל הילד ולמצבו הבריאותי

^  בתמ"ל שלב 3 ישנם שינויים והבדלים בין החברות והסוגים השונים.

# תוצרת עצמית כפית ממרח שקדים ללא סוכר לתוך 100 מ"ל מים.


כמות הסידן בחלב אם יחסית נמוכה בהשוואה לחלב פרה או תמ"ל, אך יחס סידן-זרחן הוא 2:1, זהו יחס המעודד את ספיגת הסידן בגוף לעומת יחס של כמעט 1:1 בחלב פרה. הברזל בחלב האם נספג  טוב יותר בגלל נוכחות חלבון לקטופרין. כמות הסידן במשקאות מגיעה מתיסוף ע"י החברה המייצרת ומשתנה בהתאם לחברות השונות. 


לסיכום, רוב הילדים בגילאי הינקות שאינם יונקים חלב אם יקבלו תמ"ל בעיקר מתוך רצון של הורים לדעת שהם מקבלים בסיס תזונתי הכולל בתוכו ויטמינים ומינרלים. לילדים בעלי צרכי תזונה מיוחדים הנובעים מרצון של הורים להימנע ממתן תמ"ל, מוצרי חלב או מבעיות בריאותיות אחרות, חשוב להגיע לדיאטנית ילדים שתקבל את הנתונים של הילד, תערוך הערכה תזונתית אישית ותוכל להתאים לכל ילד את ההמלצות המתאימות עבורו. בכל מקרה, חשובה מאוד הבחירה המושכלת של תחליפי חלב האם והתמ"ל, כך שאלה יענו על כל הצרכים של הילד לגדילה והתפתחות ולא ייווצרו אצלו חלילה חסרים תזונתיים. 


הכותבת היא דיאטנית לילדים מחברת הספר האלקטרוני "תזונה בבית - המדריך השלם להורים"פורום הפרעות שינה בתינוקות וילדים

ד"ר שי מרקו

ד"ר שי מרקו
http://neurokid.co.ilד"ר שי מרקו, נוירולוג ילדים. מומחה לרפואת ילדים. עוסק ברפואת שינה ומורשה לטפל בהיפנוזה. מקבל מטופלים ברמת גן וחיפה.ד"ר שי מרקו הינו נוירולוג ילדים עצמאי ובמחוז צפון של קופת חולים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילד בן 17 חודשים שכמעא=ט לא אוכל, ובעיקר יונק
 • חש
 • 01/01/2019 17:26
 • שלום, התינוק שלי בן 17 חודשים, עדיין ניזון בעיקר מהנקה, לא מתעניין במוצקים, זורק הכל, למעט טחינה גולמית, יוגורט ביו טבעי ופירות הדר, וביסקוויטים וכמובן ממתקים (שלא מקבל, אבל יאכל בשמחה). יונק בוקר, צהריים, ערב לפני השינה. כל הנקה ממש ארוכה. התינוק מרופד, לא רזה, מפותח לפי גילו. גם אחיו הגדולים ינקו עד שנה וחצי, אבל אכלו הכל מגיל חצי שנה, ההנקה היתה קינוח ולא מזון. מה כדאי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בכי לא פוסק בפעוט בן 3
 • נ
 • 02/11/2018 01:54
 • פעוט בן 3 כמעט התחיל גן עירייה חדש לפני שבועיים קם בלילות בבכי בלתי פוסק למשך 40 דקות ויותר, לא ניתן להרגיעו. אינו מדבר ורק צורח, נראה כאילו זה לא הוא, בקושי מתבטא, לא ניתן להרגיעו . אחרי 40-60 דקות נרגע , שותה מים וחוזר לישון. נרגע במיטת ההורים בלבד. זה כבר שבוע וחצי ואנחנו ממש חרדים למצבו. יחד מקסים וחכם . בבקשה עזרה מה לעשות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בן 6 חודשים מתעורר תוך כדי שהוא מכה בידו על המיטה
 • רוני
 • 24/10/2018 15:05
 • שלום, בני בן 6.5 חודשים נרדם ב-19:30 בדר"כ ללא בעיה אחרי טקס שינה,נדנוד קל והמהום חרישי. ישן כ- 5 שעות רצוף בלילה ואז מתעורר פעמיים-שלוש בלילה תוך שהוא מכה במזרון המיטה כאשר הוא ישן על צד שמאל ויד ימין מכה. בדר"כ שעות היקיצה די קבועות. מתעורר סופית בשעה 05:30. אוכל מבקבוק פעם אחת בלילה. אני מודאגת לגבי האופן בו הוא מתעורר תוך הלימה חזקה במזרון המיטה תמיד באותה תנוחה. לפעמים אני מצליחה להרגיעו ע"י תפיחה קלה על הגב ומוצץ, ולפעמים אין ברירה הוא יוצא משינה ובוכה ואז אני מוציאה אותו מהמיטה מרגיעה עלי עם מוצץ, ליטוף ונדנוד קל. מודאגת מאוד מההתעוררות תוך כדי הלימה זה נראה כמו הפרעה כולשהי. במהלך היום משחק, צוחק, זוחל במרץ, יושב ומתחיל לנסות לעמוד. ההלימה התחילה כאשר התחיל לנסות לזחול ומאז לא מפסיק למרות שכבר זוחל בזריזות על שש. אשמח לשמוע את דעתך. תודה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר שי חנניה ד"ר שי חנניה
מומחה לרפואת ילדים ומחלות ריאה ילדים קרא עוד
פרופ' בנימין וולוביץ פרופ' בנימין וולוביץ
מומחה לריאות ילדים ואסטמה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל