המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאון

מאיזה תופעות לוואי אתם עלולים לסבול? מדוע אסור להפסיק בבת אחת? והאם באמת רופא המשפחה יכול לתת מרשם? כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/06/2016

בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, כאשר התרופות מסוג SSRI, המוכרות לרבים בשמות פרוזק וציפרלקס, פרצו לחיינו, הטיפול בדיכאון עוד היה דבר להתבייש בו, משהו שלא מצהירים עליו בפה מלא. מאז עברו הרבה מים בכוסות של כולנו, והטיפול בתרופות נגד דיכאון הפך לנפוץ כל כך, עד שלפני מספר שנים חלה מהפיכה גם בארצנו הקטנטונת, ואפילו רופאי המשפחה יכולים לרשום למטופלים תרופות נגד דיכאון. 


קראו עוד: 6 מזונות שיהפכו אתכם לשמחים יותר


כמה אנשים נוטלים את התרופות הללו? אין כיום נתונים רשמיים על כך בישראל, אך ההנחה היא שיותר ויותר אנשים נוטלים אותן בשנים האחרונות.


כיצד פועלות תרופות נגד דיכאון?

רוב התרופות נגד דיכאון משפיעות על האיזון בין חומרים שונים במוח שנקראים מתווכים עצביים. אצל אנשים עם דיכאון המוח אינו משתמש במתווכים עצביים כהלכה, והתרופות לטיפול בדיכאון הופכות את המתווכים העצביים זמינים יותר לתאי המוח וכך מסייעות לאיזונם. 


באופן כללי, תרופות נוגדות דיכאון פועלות היטב, במיוחד כשמשלבים את הטיפול בהן יחד עם טיפול פסיכולוגי (שילוב זה הוכח כיעיל ביותר לטיפול בדיכאון). בסופו של דבר רוב האנשים שמקבלים תרופות נגד דיכאון מדווחים על שיפור בסימפטומים כגון עצבות, איבוד עניין ותחושת חוסר תקווה.


תרופות נגד דיכאון

דיכאון. אפילו רופאי המשפחה יכולים לרשום טיפול תרופתי


אך תרופות נגד דיכאון אינן מתחילות להשפיע מיד. לפעמים יחלפו בין שבוע לארבעה שבועות עד שמתחילים להרגיש טוב יותר, ואף זמן רב יותר לפני שמתחילים לחוש את מלוא השפעת התרופה. לעתים יהיו גם מטופלים שלא יגיבו לטיפול ויצטרכו לנסות תרופות או טיפולים אחרים, אך אלו הם מקרים נדירים.


בדרך כלל כל רופא משפחה יכול לרשום תרופה נגד דיכאון, אך במקרים הקשים מומלץ לפנות לפסיכיאטר.


מתי יש צורך להחליף את התרופה?

אם הסימפטומים לא משתפרים אחרי ארבעה עד שישה שבועות, חשוב לעדכן את הרופא. במצב כזה יתכן שיהיה צורך במינון גבוה יותר או בשינוי התרופה. לפעמים מטופלים לא מגיבים לתרופה הראשונה שהם מנסים, אבל מצבם משתפר לאחר שהם מתחילים ליטול תרופה נגד דיכאון מסוג שונה.

קראו עוד: ציפרלקס תרופה לטיפול בחרדות ודיכאון

חשוב לזכור שיכולים לעבור כשלושה חודשים עד שמרגישים את מלוא ההשפעה של תרופות נוגדות דיכאון, אך ישנם גם מקרים בהם השפעת נוגדי הדיכאון עלולה להיות פחותה, אם נוטלים אותם זמן רב. 


קראו עוד: חולשה ועייפות: 6 טיפים שיתנו לכם אנרגיה מיידית


בדרך כלל, טיפול מוצלח בדיכאון נמשך בין מספר חודשים לשנה. לכן, אין להפסיק את הטיפול לפני הזמן גם אם מרגישים טוב, אחרת הסימפטומים של הדיכאון עלולים לחזור. 


הרופא יכול להנחות את המטופל כיצד לסגל שגרה נוחה בנטילת תרופה נגד דיכאון על מנת שיוכל להתמיד בטיפול. לדוגמה, אפשר לבלוע את התרופה בארוחת הבוקר כל יום. 


מה עדיף: תרופת מקור או התרופה הגנרית?

תרופות גנריות הן תרופות שמכילות אותו חומר פעיל כמו תרופת המקור. בהתאם להוראות משרד הבריאות, התרופות הגנריות חייבות לעבור בדיקות קפדניות כדי להוכיח שאין הבדל בחוזקן, בטיחותן ואיכותן בהשוואה לתרופת המקור. עם זאת, לפעמים יתכן שוני בספיגת התרופה ובדרך שבה הגוף משתמש בה. אם עוברים לתרופה גנרית, שאינה משפיעה כמו התרופה המקורית, יש לעדכן את הרופא.


תרופות נגד דיכאון

תרופות נגד דיכאון. טיפול מוצלח בדיכאון נמשך בין מספר חודשים לשנה


מהן תופעות הלוואי וכיצד ניתן להתמודד איתן?

לא צריך להתבייש לספר לרופא אודות תופעות הלוואי, כיוון שברוב המקרים ישנן דרכים יעילות להתמודד איתן. לדוגמה, נטילת תרופה נוגדת דיכאון עם אוכל עשויה להפחית בחילה או החלפה לתרופה אחרת עשויה לסייע במקרה שמופיעות בעיות בתפקוד המיני.


אם נוגד הדיכאון גורם לעייפות, כדאי לנסות ליטול אותו כשעה-שעתיים לפני השינה. ולהיפך, אם תרופה נגד דיכאון גורמת לנדודי שינה, עדיף ליטול אותה בבוקר. בנוסף, מומלץ לזכור שרבות מתופעות הלוואי פוחתות עם הזמן לאחר מספר שבועות.


האם עלולות להיות תגובות בין תרופתיות?

תרופות נגד דיכאון הנפוצות כיום גורמות לפחות תגובות כאשר נוטלים אותן עם תרופות אחרות, בהשוואה לנוגדי הדיכאון הוותיקים. עם זאת, כל נוגד דיכאון עלול ליצור תגובה עם תרופות אחרות, ואפילו עם צמחי מרפא או תוספי תזונה. 


תגובות בין תרופתיות עלולות להוביל לתופעות לוואי חמורות יותר ולהפחית מיעילות הטיפול. לכן חשוב לעדכן את הרופא המטפל על כל תרופה חדשה או תוסף תזונה שמתכננים ליטול.


בנוסף, חשוב להמשיך במעקב כשנוטלים תרופות נגד דיכאון, כיוון שחזרת הסימפטומים נפוצה בדיכאון. במצב כזה הרופא עשוי לשנות את המינון או לנסות תרופה חדשה. כמו כן, חשוב לעדכן את הרופא המטפל אודות אירועים ושינויים גדולים שמתרחשים במהלך החיים, כמו פיטורין מעבודה, התפתחות בעיה רפואית אחרת ולהבדיל, כניסה להריון.


האם זה נכון שניתן להקל על הדיכאון באמצעות פעילות גופנית?

פעילות גופנית משחררת אנדורפינים, חומרים הקשורים למצב רוח טוב ולשיעור נמוך יותר של דיכאון. ישנם מחקרים שמראים שפעילות גופנית קבועה יעילה לטיפול בדיכאון קל, אפילו ללא תרופות. 


פעילות גופנית עשויה לשפר את השפעת התרופות נגד דיכאון, במיוחד אם היא נעשית בקבוצה או עם בן או בת הזוג.


מה עושים כאשר רוצים להפסיק את הטיפול בתרופות נגד דיכאון?

הרופא יקבע מהו העיתוי המתאים ביותר עבור המטופל כדי להפסיק את נטילת התרופה נוגדת הדיכאון. הדרך הטובה ביותר היא להפחית את המינון בהתאם להנחיות הרופא. הפסקה פתאומית עלולה לגרום לתופעות בלתי רצויות - ואפילו לחזרת הסימפטומים.


הכותבת היא רוקחת מוסמכת


פורומים טיפול בדיכאון וחרדה בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דכאון ונוירופידבק משה 08/12/2019 12:36
 • תרופות נגד דכאון גרמו לי לישנוניות גדולה, והפסקתי. האם נוירופידבק גם "מרדים"? תודות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 10/12/2019 11:21
 • שלום רב בד"כ לנוירופידבק אין תופעת לוואי של נמנום. עם זאת, חשוב לדעת שיש עוד כלים שיכולים לעזור בדיכאון ועובדים הרבה יותר מהר וטוב. לדוגמא, גריה ברזולוציה גבוהה שהוכחה כיעילה בעיתונות המובילה בעולם כולל ב ניואינגלנד שהוא העיתון הרפואי החשוב ביותר בעולם. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול באובססיה אבי ליבוביץ 18/08/2019 23:42
 • אני כבר מזה שנים סובל מהפרעה אובססיבית קשה עברתי שלשה טיפולים בשיטת סי בי טי וללא תועלת כיום אני לוקח שני כדורי קלונקס כל יום ושני לוסטרל וסירוקאל אחד מההשלכות של ההפרעה שלא הצלחתי מזה ש נתיים בקיום יחסים (עד עכשיו) ושאלתי האם טיפול בטכנולוגית נוירופידבק תוכל להקל עלי תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 27/08/2019 08:35
 • שלום רב הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה קשה. היא אחת ההפרעות הכי ביולוגיות שיש במובן שאנחו יודעים היטב מה הם איזורי המוח שגורמים לה. ניתן לטפל בהפרעה ב3 כלים עיקריים. א. תרופות ב. טיפול קוגנטיבי התנהגותי ג. גריה מוחית. הגריה המוחית אינה כלי יחיד. יש כמה כלים בהם נוירופידבק, גריה ברזולוציה גבוהה או גריה מגנטית עמוקה. מניסיוני בכל הקשור לOCD, ולאחר שנים רבות של טיפולים, התרשמותי היא שהנוירופידבק אינו חזק מספיק לבעיה זו, ואני בדרך כלל ממליץ על השתיים האחרות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול בocd צליל 02/12/2019 17:02
 • היי ד"ר דורון, על פי הכתוב כאן, נראה כי אינך ממליץ על טיפול ב OCD באמצעות נוירופידבק. אני מבולבלת שכן באתר מצוין כי נמצא כי זהו טיפול יעיל לטיפול בבעיה זו. אשמח לדעת מהי כוונתך, והאם למעשה עדיף לפנות לטיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי לטיפול בכך?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 03/12/2019 10:28
 • שלום רב היו מחקרים בודדים על השפעת הטיפול בנוירופידבק ב OCD. אנו עדיין משתמשים בו במקרים מאוד מיוחדים. יש לנו כיום טכנולוגיות אחרות, שהן הרבה יותר יעילות. לדוגמא DEEP TMS שאושר על ידי ה FDA האמריקאי בשנה האחרונה. טכנולוגיה אחרת שנחקרה רבות ומראה תוצאות טובות היא גריה ברזולוציה גבוהה באופן יחסי שתי טכנולוגיות אלה יותר יעילות ב OCD מאשר נוירופידבק ולכן אנו ממליצים עליהן כקו ראשון. כאמור, יש מצבים מיוחדים שבהם נעדיף נוירופידבק כמו מצב שבו האדם סובל מ OCD וממחלת אפילפסיה למשל. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול בנוירופידבק OCD. הפטרון 03/12/2019 14:54
 • שלום רציתי לשאול על מקרה בו אדם עבר בעקבות אובססיות חזקות שלשה טיפולי CBS בכל מיני אופנים ולא הואיל כלום, הטיפולים היו בשילוב עם כדורים פסיכיאטרים חזקים במינון גבוה (קלונקס לוסטרל מירו) שאלתי היא האם בשלב זה שהוא עדיין סובל מאוד אפילו שהוא לוקח כדורים האם טיפול כמו באלפא בריין סנטר וכדומה יכול לעשות איזה שינוי במצב תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 10/12/2019 11:19
 • שלום רב בד"כ במקרים של OCD עיקש הטיפול בנוירופידבק אינו מספיק יעיל. אצלי בקליניקה יש לי גם נוירופידבק אבל אני לא ממש מציע אותו למטופלים אלא במקרים מאוד מיוחדים. יש היום שיטות גריה הרבה יותר יעילות וטובות כגון, DEEP TMS (קסדה מגנטית) שאושר גם על ידי ה FDA האמריקאי לטיפול ב OCD. ויש מכשירים נוספים. היתרון של מכשירים אלה שהם עובדים במנגנון אחר לחלוטי מהתרופות ולכן יכולות לתת הקלה גם במקרים שבהם התרופות לא היו יעילות. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
טיפול בדיכאון לאה 27/11/2019 18:52
 • שלום, האם הטיפול בנוירופידבק מתאים לדיכאון ולחרדות, כאשר מעוניינים להימנע מטיפול תרופתי (יחד עם טיפול דינאמי וemdr במקביל)? עד כמה השיטה יעילה?

 • + הוסף תגובה
הפניה לספרות מקצועית לאה 30/11/2019 19:54
 • בנוסף, אשמח לקבל הפניה למחקרים עדכניים, אם ישנם, המוכיחים את היעילות של נוירופידבק בטיפול בדיכאון (מול טיפול תרופתי).

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 02/12/2019 10:12
 • שלום רב הטיפול בדיכאון וחרדה באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק הוכח כיעיל. אין כל תלות בשאר הטיפולים והם לא מתנגשים עם הטיפול. מכיוון שיש מאות מחקרים על השפעת נוירופידבק בדיכאון (לאו דווקא אל מול טיפול תרופתי) אני מציע להיכנס ל PUBMED ולעשות חיפוש באמצעות המלים NEUROFEEDBACK ו DEPRESSION. חלק מהמאמרים שם הם חופשיים ואין צורך לשלם. ה PUBMED הוא מאגר המחקרים הגדול ביותר ברפואה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!