מהצטננות ועד דלקת בעיניים: כך תמנעו את מחלות הקיץ

מחלות עור שנגרמות בשל העלייה בלחות, דלקות אוזניים מהחיידקים בבריכה והצטננות, שנגרמת בשל הטמפרטורות הנמוכות של המזגנים: 8 מחלות הקיץ הנפוצות - והדרכים להימנע מהן

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/07/2015

כאשר מדברים על "תקופת המחלות" רבים מייחסים אותה לחורף. אבל כדאי לדעת שהקיץ היא תקופה לא פחות סוערת מבחינת התחלואה, כשאשמים בכך החום והמזגנים. מהן מחלות הקיץ הנפוצות ביותר וכיצד תוכלו להימנע מהן? כל הפרטים.


קראו עוד: הנוסחה: כמה כוסות מים באמת צריך לשתות ביום


1. דלקת בלחמית העין 

מוכרת גם בשם קוג'ונקטיביטיס. דלקת בלחמית העין נגרמת על ידי זיהום ויראלי, אבל יכולה להיגרם גם בשל חיידק או אלרגיה. הסימפטומים כוללים אדמומיות באזור הלבן של העין, רגישות לאור ונפיחות בעפעפיים. הסימנים מופיעים לרוב תוך שלושה עד ארבעה ימים ויכולים להימשך עד שבועיים. 


כיצד תמנעו? כדי להימנע מהידבקות בדלקת לחמית העין יש לשטוף ידיים בסבון ומים לפני מגע בעיניים ובפנים. חשוב גם להקפיד שלא להשתמש במגבות מלוכלכות, באיפור הגורם אלרגיה וכדומה. יש לנקות אביזרים שבאים במגע עם העיניים כמו מגבות, כלי איפור ומשקפיים כדי לא להדביק אחרים או להידבק שוב.


2. כוויות שמש 

חשיפה ממושכת לקרני שמש מסוג B עלולה לגרום לכוויות שמש. הסימפטומים כוללים אדמומיות בעור, רגישות למגע, גרד, עייפות וסחרחורת קלה. כוויות חמורות, החוזרות ונשנות, עלולות להעלות את הסיכון לסרטן העור. 


כוויות שמש. מעלות את הסיכון לסרטן העור


כיצד תמנעו? יש לשים קרם הגנה מתאים כחצי שעה לפני היציאה לשמש ולחדש את המריחה מדי שעתיים. מומלץ לא לשהות בחוץ למשך זמן רב בשעות השיא של קרני ה-UV, בין עשר בבוקר לארבע אחר הצהריים. מומלץ לחבוש כובעים, להצטייד במשקפי שמש וללבוש בגדים ארוכים.


3. מכת חום 

מכת חום נוצרת מחשיפה לחום הקיץ, בעיקר כאשר מסתובבים בחוץ בין השעות 11 בבוקר לארבע אחר הצהריים. חלק מהסימפטומים כוללים קושי בנשימה, טמפרטורת גוף גבוהה, בלבול ועוד. 


קראו עוד: מתכוננים לחום הגדול: איך מונעים זיעה בקיץ


כיצד תמנעו? כדי למנוע מכת חום רצוי לא להסתובב במקומות חשופים לשמש למשך זמן ממושך בשעות שיא החום, לחבוש כובע, ללבוש בגדים ארוכים ולשתות כמות מספיקה של מים.


4. הצטננות

הצטננות היא אולי אחת המחלות שהכי מייצגות עבורנו את החורף, אך כדאי לדעת שהיא מופיעה גם בקיץ. המחלה מתבטאת בנזלת, התעטשויות, ליחה, גרון כואב, כאבי שרירים, חום ועוד ונגרמת בעיקר בשל הימצאות בקרבה למזגנים, שיוצרים סביבה נוחה יותר להדבקה.


הצטננות. המזגנים יוצרים בקיץ סביבה נוחה להדבקה


כיצד תמנעו? יש לפעול לחיזוק מערכת החיסון ולהפעיל את המזגן בטמפרטורה שאינה מקררת מדי. המעברים הקיצוניים בין הטמפרטורה הגבוהה בחוץ לטמפרטורת המזגנים הנמוכה מעלה את רגישות הגוף להתקררויות. כדי למנוע את ההתקררויות, הטמפרטורה המומלצת למזגנים בקיץ היא כ- 25-26 מעלות. לגבי שימוש במאווררים, רצוי שלא לכוון את הרוח כלפי הגוף. 


5. הרעלת מזון 

בחום הקיץ המזון מתקלקל מהר הרבה יותר כשהוא לא נמצא בקירור, ועלולים להתפתח עליו חיידקים - מה שגורם לקלקול קיבה. חשיפה למזון מקולקל עשויה לבוא לידי ביטוי בהקאות ושלשולים, כאבים ואי נוחות בבטן. 


כיצד תמנעו? כדי למנוע את הרעלת המזון מומלץ לשים תמיד את המזון במקרר. כמו כן, מומלץ לבשל אותו היטב. בנוסף, יש לשים לב שהירקות טריים ושהאוכל אינו מריח רע לפני הקניה. מומלץ גם לנקות באופן תדיר כלים או משטחים שעשויים להזדהם.


6. מחלות עור 

חום וזיעה מעלים את רגישות העור, ועלולים להיות כר להתפתחות פטרייה בעור, בייחוד כשמדובר בעור כפות הרגליים. 


כיצד תמנעו? כדי למנוע פטריה בעור הרגליים, למשל, יש לשטוף אותן מדי יום ולייבש. יש להימנע מללכת ברגליים יחפות ולהשתמש במגבות נקיות, ובגרביים נקיות.


7. דלקות אוזניים 

דלקת האוזן החיצונית, הנקראת "אוטיטיס אקסטרנה", נפוצה יותר בעונת הקיץ בגלל שהייה מרובה יותר בבריכות או בים, מה שעשוי להגדיל את הסיכון לחשיפה למים המזוהמים בחיידקים. הדלקת מתבטאת בכאב, באדמומית באוזן ובחוסר שקט. 


כיצד תמנעו? כדי להימנע מדלקת אוזניים מומלץ לשים כובע ים שמכסה את האוזניים או אטמים הבולמים את כניסת המים אליהן.


8. צריבת מדוזה 

הבילוי בקיץ כולל פעמים רבות את חוף הים, ושם מחכות לכם המדוזות. צריבת מדוזה מתבטאת באדמומיות בעור, גרד, עקצוצים, כאב צורב ושלפוחיות. 


כיצד תמנעו? כמובן שהדרך הפשוטה ביותר היא פשוט לא להיכנס למים כאשר יש נחילים של מדוזות, אך אם אתם שחיינים - זה לא תמיד אפשרי מבחינתכם. כיום ישנם תכשירים המיועדים למנוע את הצריבה. אותם תכשירים אמנם לא מונעים לחלוטין את הצריבה, אך הם מפחיתים מאוד את חומרתה ומונעים חלק ניכר מהצריבות והשלפוחיות שנגרמות בעקבותיה.פורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוחי אף
 • Tal
 • 23/05/2019 20:48
 • הי עברתי ניתוח אף לפני שישה ימים הכאבים מאד חזקים בראש ולחץ בפנים לא קמתי מהמיטה שבוע לא נטלתי שום תרופה או זריקה מחר אמורה להוריד הגבס ועדיין כולי נפוחה מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
פרופ' טומס שפיצר פרופ' טומס שפיצר
סגן מנהל המערך לאף אוזן וגרון ניתוחי ראש וצוואר... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ