לא רק טחורים: כל הסיבות לכאבים בפי הטבעת

ישיבה ארוכה בשירותים, תזונה לא נכונה וגם עודף משקל והריון - כולם עלולים לגרום לבעיות שונות בפי הטבעת. מתי מדובר "רק" בטחורים ומתי בבעיות קשות יותר, ואילו טיפולים יכולים לעזור?
כתבה פרסומית כתבת חסות


רבים סובלים מכאבים ודימומים באזור פי הטבעת, ומדובר באחת התופעות המלחיצות ביותר. לפעמים עולה החשד שמדובר בסרטן, פנייה למומחים לא תמיד מעלה פתרון וישנם אף מצבים בהם רופאים פוטרים את הפונים אליהם בתואנה שמדובר בטחורים, ומפנים לטיפול במשחות או דיאטות שמסייעות לעיכול. 


קראו עוד: 11 דברים שאתם חייבים לזרוק כדי שלמור על בריאותכם


אין ספק כי מדובר באזור רגיש בגוף, ולכן אל לנו להשלים עם טיפולים שאינם פותרים את הבעיה בטווח הארוך. אבחון נכון של הבעיה על ידי רופא מומחה מתחומי הפרוקטולוגיה והקולורקטלי יוביל למציאת הפתרון האופטימלי ביותר - ולקבלת טיפול מתאים.


מהן הבעיות השונות שעלולות להופיע, ואיזה טיפול מתאים לכל אחת?1. טחורים

טחורים מהווים חלק טבעי באנטומיה של כל אדם. מדובר בגושי כלי דם מוגדלים, ברקמה רירית נפוחה באזור החלחולת ופי הטבעת, המלווים לעתים בדימומים, בדלקת ובכאבים בזמן עשיית הצרכים. הם נגרמים בשל עצירות כרונית, עודף משקל, הריון ועוד.


כאשר טיפול פשוט כמו משחות או דיאטות אינו מסייע לפתרון הבעיה, לעתים נדרש ניתוח, שרק מומחה בפרוקטולוגיה, אשר כיום מכונה כירורג קולורקטלי, שעוסק בבעיות במעי ובפי הטבעת, יכול לבצע.


הטיפול בטחורים: הטחורים מחולקים לשניים, פנימיים וחיצוניים. הטיפול בפנימיים נעשה בדרך כלל באופן פשוט במרפאה, בדרך של קשירה. שמים גומי על הפצע ואחרי שבוע, לאחר שהוא גורם לנמק בטחור, הוא נופל. לשיטה זו הצלחה של כ-80% בטיפולים.


אם דרך זו אינה צולחת, או במקרה של טחור חיצוני, ניתן לפנות לניתוח כריתת טחורים בהרדמה כללית. בהליך זה נעזרים במכשיר Ligasure, שחותך וסוגר את כלי הדם באותו רגע, כך שאין צורך בתפרים שגורמים לכאבים קשים. מדובר בניתוח קצר ויעיל שאורך כרבע שעה בלבד. יתרון מהותי נוסף של הליך זה הוא שהטחורים אינם שבים עוד. החיסרון נעוץ במשך ההחלמה - המטופל סובל מכאבים במשך שלושה שבועות לערך.  


טחורים

כאבים בפי הטבעת. עלולים להיגרם בשל עצירות כרונית


להבדיל מכריתה, קשירת כלי הדם אחרי ניתוח במכשיר דופלר היא אופציה נוספת שנעזרים בה. במהלכה מחדירים מכשיר דופלר לפי הטבעת, ובדרך זו שומעים את כלי הדם מתוך המקום וסוגרים אותם. בהליך זה לא נדרש חיתוך וכתוצאה מכך יש פחות כאבים. הליך זה מצליח ב-80% מהטיפולים, ויש סיכון קטן שהטחורים יחזרו להופיע. עם זאת, הכאבים שהוא גורר אורכים כשבוע בלבד. רבים מתעניינים בטיפולי לייזר, אך אלו אינם מומלצים.2. פיסורה אנאלית

מחלת הפיסורה האנאלית, שמלווה בכאבי תופת הנדמים לחיתוך בשברי זכוכית, אינה מוכרת בקרב רבים מהרופאים, ולכן הם מתקשים לאבחן אותה. פיסורה אנאלית היא סדק או קרע ברירית המצפה את התעלה האנאלית. כשליש מהקשישים הסובלים מעצירות סובלים למעשה מתסמונת חסימת הצאייה. 


קראו עוד: 10 מזונות שאתם חייבים להתרחק מהם


הסיבה השכיחה ביותר לפיסורה אנאלית היא עצירות: אנשים שבתזונתם אין סיבים סובלים מצואה קשה היוצרת את הקרע בפי הטבעת. פיסורה מתרחשת גם אצל חולים שעברו ניתוחים בפי הטבעת, חולי קרוהן, איידס וגם בעקבות מחלות זיהומיות שונות.


הטיפול בפיסורה אנאלית: בטיפול בפיסורה אנאלית משתדלים מאוד להימנע מניתוח ומייעצים ראשית שינוי בתזונה וטיפול במשחות, אך רק למחצית מהמקרים טיפול זה מסייע. ניתוח שיפתור את הבעיה חייב להיעשות בידי מומחה, כיוון שהסיכון הכרוך בו הוא אי שליטה בסוגרים. בניתוח חותכים חלק מהשריר הפנימי ואם חותכים יותר מדי ממנו - התוצאה הרסנית. 3. פילונידל סינוס

תופעה נוספת שגורמת סבל רב ללוקים בה היא פילונידל סינוס. מדובר במורסה שנגרמת בין השאר עקב שערה הפוכה בתוך העור, בחלק הקרוב לפי הטבעת ובגב התחתון. זהו מקור לזיהומים ועלול אף להסתיים בכניסת מוגלה לדם. 


הטיפול בפילונידל סינוס: לרוב הרופאים ממליצים על טיפול אנטיביוטי, אך זהו לא הפתרון. מוגלה מחייבת ניקוז במקום הנכון ולעתים ניתוח קטן בשלב המוקדם יכול לסייע בכך. 


אם מתעכבים באבחנה, נאלצים לנקוט כריתת פילונידל סינוס. במצב זה חותכים את כל האזור, והדבר מותיר פצע גדול שמחלים בתוך מספר חודשים. ישנה גם אופציה כירורגית חדשה של ניתוח, עם סיכויי ריפוי מהירים יותר, והוא עדיף במקרים רבות, אך רק רופאים מעטים בארץ מתמחים בו. מדובר בסוג של ניתוח המשלב אמצעים פלסטיים המסייעים בסגירת הפצע במהירות.4. פיסטולה ומחלות חיידקיות 

פיסטולה היא כינוי לכמה מחלות באזור פי הטבעת, שעיקרן חיידקים שנכנסים לאזור העור ויוצרים אפסס, מוגלה וחיידקים. רבים מהחולים פונים למיון, שם מבצעים ניקוז של הזיהום. יש לקחת בחשבון כי במחצית מהמקרים הבעיה שבה וחוזרת, זאת כיוון ומדובר במעין "מנהרה" שהחיידקים ממשיכים להיכנס דרכה לפי הטבעת - ואם לא מטפלים בה היא תחזור על עצמה. 


הטיפול בפיסטולה ומחלות חיידקיות: מספר ניתוחים, ישנים וחדשים, יכולים לסייע בפתרון. הראשון הוא חיתוך השריר, אך כאמור מתחייב ניסיון בהליך כדי למנוע חיתוך יתר שיביא לאי שליטה בסוגרים. השני הוא החדרת סוג של גומי לאותה "מנהרה", שנשאר שם כמה חודשים. הכירורג מושך אותו כל כמה שבועות וכך למעשה חותך את ה"מנהרה" לאט, ומקטין את הסיכון לאי שליטה. החיסרון בכך הוא שמדובר בהליך ממושך.


אופציה חדשנית יותר קרויה "ליפט", והיא אינה מתאימה לכל החולים. מדובר בניתוח בשריר שחותך חלק מ"המנהרה", אך מותיר את השריר שלם. ההצלחה של הליך זה עומדת אף היא על 80%.


נסכם ונאמר כי כאשר מתעוררת בעיה של דימומים וכאבים באזור פי הטבעת שלב האבחון הוא קריטי על מנת להתאים את הפתרון לבעיה. לאחר מכן יש למצוא את המומחה הטוב ביותר על מנת לספק את הטיפול המקצועי והמנוסה ביותר שיקצר את זמן ההחלמה, עם מינימום נזקים ומקסימום הצלחה.פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלות לגבי ניתוחי טחורים אורן 30/07/2020 06:26
 • שלום רב, . אני סובל כבר שנים רבות מבעיה של טחורים חיצוניים ופנימיים (גדושים וגדולים) וברצוני להיפטר אחת ולתמיד מהצרה הצרורה הזאת. יש לי מספר שאלות בנושא: . 1. קראתי שקיימות מספר שיטות טיפול כמו קשירה או צריבה שבהן גורמים לטחורים לנשור וליפול החוצה. במה השיטות האלו שונות מניתוח כריתה מלא? האם עצם זה שהטחורים נשרו לא אומר שהם בעצם כבר לא קיימים שם? מדוע זה לא נחשב כריתה? האם הם עלולים לצמוח מחדש? . 2. מה הסכנות שבניתוח כריתת טחורים מלא? האם הן גדולות יותר מאשר שאר השיטות כמו צריבה או קשירה? הדבר שהכי מדאיג אותי זה הנושא של איבוד שליטה על היציאות... עד כמה התופעה הזו נפוצה? אצל איזה אחוז מהמנותחים היא מופיעה והאם יש לכך טיפול אם חלילה זה קורה? . 3. בנוסף לטחורים אני סובל מבעיות של עצירות, הרבה פעמים אני מרגיש כאילו משהו חוסם בפנים ולא מאפשר ל##### לצאת החוצה. האם יתכן שהטחורים הפנימיים הגדושים הם אלו שחוסמים את המעי וגורמים לעצירות? האם יתכן שלאחר ניתוח להסרתם בעיית העצירות תסתיים? (אני אוכל מזון שלא אמור לגרום לעצירות כמו בטטות ותפוחי אדמה מבושלים, ביצים, ירקות, שמן זית) עברתי לא מזמן בדיקת קולונוסקופיה ופרט לטחורים פנימיים (וחיצוניים) גדולים המעי נמצא תקין. . אשמח מאוד לתשובותיך, תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 30/07/2020 06:46
 • יש מגוון של טיפולים וניתוחים לטיפול בטחורים. טחרים פנימיים , עד גודל מסוים-ניתן לקשור בפעולה קצרה במרפאה, לרב ללא כאב. טחורים גדולים שלא ניתן לקשור-יש צורך בניתוח. טחורים חיצונים ניתן רק לכרות בניתוח. הסיכוי לפגיעה בסוגר של פי הטבעת הוא קלוש. באשר לסוג הניתוח המתאים-יש צורך בבדיקת מומחה כדי להחליט על הטיפול המתאים. טחורים אינם גורמים לעצירות או קושי ביציאה.

 • + הוסף תגובה
תודה, שאלת המשך אורן 30/07/2020 23:17
 • אם קושרים את הטחור (פנימי או חיצוני) ואחרי כמה ימים הוא נושר ונפלט החוצה, האם זה אומר שהוא נעלם לצמיתות? או שהוא עלול לצמוח שוב מחדש? ואם הוא נושר, במה זה בעצם שונה מכריתה?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר רפאל אלון 31/07/2020 08:49
 • ניתן לקשור רק טחור פנימי. החלק הקשור מתנוון ונושר. יכולים להתפתח טחורים מחדש (אהבל גם אחרי ניתוח זה קורה)

 • + הוסף תגובה
תודה, המשך... אורן 01/08/2020 00:05
 • והאם יש הבדל מבחינת הסיכוי שטחורים פנימיים יחזרו בין קשירה ובין ניתוח כריתה מלא? (משום שלפחות בשני מקומות קראתי שניתוח כריתה פותר את הבעיה לצמיתות).

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר רפאל אלון 01/08/2020 11:37
 • מתאימום את שיטת הטיפול למצב המטופל. בשתי השיטות תתכן חזרה של טחורים עם השנים. עליך להתייעץ עם הרופא המטפל

 • + הוסף תגובה
החלמה מניתוח טחורים אירה 30/07/2020 13:15
 • שלום דוקטור, אני אמורה לעבור ניתוח לכריתת טחורים ביום שני. אם כדי לשנות משהו בתמונה, כדי שיהיה קל יותר אחרי הניתוח. ואיך לערך להחלמה?

 • + הוסף תגובה
ניתוח טחורים ד"ר רפאל אלון 30/07/2020 20:25
ניתוח טחורים אירה 30/07/2020 20:59
 • אתה יכול לתת לי בבקשה שמות של כדורים חזקים נגד כאבים

 • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 30/07/2020 21:05
ניתוח טחורים איר 30/07/2020 21:16
 • הכאבים הם בגלל התפרים? נאמר לי אם זה היה האם ניתוח לייזר היו פחות כאבים. למה זה?

 • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 31/07/2020 08:52
 • הכאב הוא כי מדובר באיזור מאד רגיש ולכן פעולה כירורגית בו מאד כואבת. גם בניתוח "לייזר" יש כאבים. עצמת הכאב והסבל מהניתוח תלויים בסף הכאב של המנותח וייתכן הבדל קל בעמת הכאב בהתאם לשיטת הניתוח.

 • + הוסף תגובה
טיפול באמצעות דופלר אני 22/07/2020 10:41
 • שלום רב אני סובלת מזה זמן רב (כמעט שנתיים ) מטחורים - מקשהעל התפקוד היום יומי (במיוחד לאחר יציאות )יש לציין שהטחורים אינם נובעים מעצירות (כי אני לא סובלת מעצירות כלל ) מחפשת ובודקת ברשת כל מיני טיפולים אבל דיי חוששת מכאבים (לאחר הטיפול או החמרת המצב ) קראתי על שיטת דופלר וחוששת לסבול מכאבים או דימום לאחר הטיפול . כי כיום מתפקדת דיי רגיל לא סובלת מדימומים או כאבים ביום יום כי הם חוזרים למקומם לאחר מנוחה . אודה לתשובה .

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר רפאל אלון 22/07/2020 20:19
 • יש מספר שיטות לטיפול בטחורים ומתאימים את השיטה למצב המטופל. עלייך לפנות לבדיקת פרוקטולוג ולאחר בדיקה גופנית הכוללת החדרת מכשיר לבדיקת פי הטבעת תוכלי לדון איתן באפשרויות הטיפוליות המתאימות לך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!