זהירות, משככי כאבים: כל האזהרות החדשות שאתם חייבים להכיר

נוטלים אדוויל לכאב ראש או אדקס לכאבי מחזור? כדאי שתדעו שמדובר בתרופות שעלולות לגרום להתקפי לב ושבץ מוחי - גם בשימוש קצר. כל המידע שחשוב לקרוא לפני השימוש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/07/2015

כאב הוא אחת מהתלונות השכיחות ביותר בעולם הרפואה. בהגדרה הרפואית זוהי תחושה של חוסר נוחות, עקה וסבל, שיכולה להופיע בדרגות חומרה שונות. כאב גם יכול להופיע בצורות שונות, ביניהן צריבה, דקירה או לחץ, והוא יכול להיות ממוקם או עמום. 


כאב הוא אחד הסימנים המובהקים לתהליך דלקתי בגוף, וההנחה הרווחת היא שטיפול בדלקת יסייע בטיפול בכאב. לכן אחת המשפחות הנפוצות לטיפול בדלקות היא משפחת "נוגדי דלקת שאינם סטרואידים", או NSAID's (בשמם המלא: Non-Steroidal Anti-Inflammatory drugs). 


קראו עוד: בחנו את עצמכם: האם אתם בסיכון מוגבר להתקף לב


מאז צאתן לשוק לפני עשרות שנים נחשבו תרופות ממשפחת ה-NSAID's לבטוחות, במיוחד יחסית לסטרואידים, שנטילה שלהם כרוכה בתופעות לוואי רבות ומחייבת אישור רופא. תרופות ממשפחת NSAID's משמשות לטיפול בחום וכאבים ממקורות שונים. תרופות אלה פועלות דרך חסימת האנזים  ציקלואוקסיגנאז, האנזים שאחראי בין היתר לתופעות של דלקת (חום, כאבים, נפיחות ואודם). 


שנים רבות נהנו התרופות הללו ממוניטין הולך וגובר, בעיקר בזכות מחקרים רבים שפורסמו ותמכו ביעילות שלהן, והן אף הגיעו למעמד של תרופות OTC - over the counter, כלומר תרופות שניתן לקנות ללא הגבלה וללא צורך במרשם רופא. רובן נלקחות בבליעה, אך מספר תרופות קיימות גם  בצורת משחות וג'לים לשימוש מקומי - להקלה על כאבים בגב תחתון ובמפרקים.המלצת ה-FDA: ליטול את המינון הנמוך ביותר - לזמן הקצר ביותר 

הפקפוק הראשון בבטיחות של "תרופות הפלא" הגיע בסוף שנת 2004 ותחילת 2005, אז פרסם ארגון ה-FDA הודעה שלפיה "יש לשקול שימוש בתרופות אלו לאור ממצאי מחקרים שהראו קשר ביניהן ובין סיכון מוגבר למחלות קרדיו-וסקולריות". חברות התרופות, באופן טבעי, נעמדו על הרגליים האחוריות וניסו למזער נזקים, תוך שחרור מסרים מרגיעים לציבור הרחב בכלל ולציבור הרופאים בפרט, אך זה לא סייע להן למנוע את הורדתן מהמדפים של שתי תרופות, לאחר שהוכח שהן מעלות בצורה משמעותית את הסיכון למחלות לב. 


משככי כאבים נוגדי דלקת. לא "תרופות פלא"


המכה השנייה הגיעה לפני מספר ימים: גם הפעם היה זה ה-FDA ששחרר הצהרה, חמורה מקודמתה, ולפיה "מתחזק הקשר בין נטילת NSAID's ובין מחלות קרדיו-וסקולריות ושבץ מוחי". בעקבות הפרסום פתחו חברות התרופות בקמפיין שנועד, בדומה לפעם הקודמת, להפחית מחומרת האזהרה והצהירו שהן "מחוייבות לבטיחות החולים, ומתכוונות לשתף פעולה עם ה-FDA כדי לשלב מידע נוסף בתווית התרופה במידת הצורך". 


ועדיין, עולם הרפואה גועש בעקבות ההודעה והאזהרה שצפויה להיכלל בכל אריזת תרופות מעתה והלאה: "הסיכון לאוטם בשריר הלב ושבץ מוחי קיים גם בשימוש קצר טווח. הסיכון עשוי לגדול בשימוש ארוך טווח, והוא עולה במינונים גבוהים יותר". האזהרה, שקיימת בחלק מהתוויות כבר משנת 2005, מכוונת לכלל המשתמשים ולא רק לאלו עם מחלת לב ברקע, אם כי חולי לב נמצאים בסיכון גבוה משמעותית. יחד עם זאת צוין כי לא ניתן לקבוע האם לכל התרופות במשפחה יש סיכון זהה. 


קראו עוד: כאבי מפרקים: כיצד ניתן להקל על הכאב


"יש להיזהר שלא ליטול יותר מתרופה אחת שמכילה NSAID באותו הזמן", אומרת ד"ר קארן מהוני, סגנית מנהל החטיבה לתרופות ללא מרשם ב-FDA. "איך ניתן לדעת? יש לבדוק את רשימת החומרים הפעילים בתווית של התרופות ולוודא שלא נמצאים שם שמות זהים". 


מעבר לסכנות שכבר הוזכרו, NSAID's טומנים בחובם סכנות נוספות, אם כי פחות נפוצות, וכאלו שמופיעות בעיקר לאחר שימוש ממושך או במינונים גבוהים: עליה בלחץ-דם, אי-ספיקת לב, פגיעה בכבד, פגיעה בכליות וטינטון (צפצוף מתמשך באוזניים).


NSAID's: מה מותר, מה אסור וממה יש להיזהר

-יש לשאוף למינון הנמוך ביותר האפשרי ולזמן הקצר ביותר הנחוץ. 


-אין להשתמש ב-NSAID's לפני או אחרי ניתוח מעקפים (CABG).


-תרופות ממשפחת NSAID's עלולות לגרום לכיבים ודימומים בקיבה ובמעיים. הסיכון גדל מאוד בשימוש ארוך, בשילוב עם עישון, שתיית אלכוהול ועליה בגיל.


משככי כאבים. לשאוף למינון הנמוך ביותר - בזמן הקצר ביותר


-אין להשתמש בתרופה בשלושת החודשים האחרונים של ההריון (יש להיוועץ ברופא לגבי שימוש בתרופה במהלך ההריון בכלל ובהנקה). 


-אין להשתמש בתרופות שנמכרות ללא מרשם (OTC) מעבר ל-10 ימים.


-אין ליטול NSAID's כאשר יש היסטוריה של אסתמה, אלרגיה או רגישות לאספירין.


-האספירין אמנם נחשב כתרופת NSAID's אבל כשהוא ניתן במינון נמוך הוא אינו מגדיל את הסיכון למחלות לב. נהפוך הוא - הוא מגן מפני קרישיות יתר בחולים עם הפרעות בקצב הלב. מצד שני הוא כן יכול לגרום לדימום במוח, בקיבה ובמעיים.מה  ניתן לעשות כדי לצמצם את הסיכון?

כדי ליהנות מהיתרונות התרפויטיים של תרופות NSAID's ועדיין לצמצם את הסיכון שתואר, על הצרכנים לגלות עירנות ואחריות, ולשקול האם השימוש בתרופה אכן נחוץ. בכל מקרה, כפי שצוין קודם - יש לשאוף למינון הנמוך ביותר ושימוש בזמן הקצר ביותר האפשרי. 


חולים שנוטלים אספירין למניעה של קרישיות-יתר צריכים לדעת ששימוש בתרופות אחרות מאותה משפחה (איבופן, לדוגמה) עלול להפריע למנגנון ההגנתי של אספירין ולהוריד מהיעילות שלו.


כדי להוריד עוד יותר את הסיכון למחלות קרדיו-וסקולריות ניתן בקלות לצמצם את גורמי הסיכון האחרים: הפסקת עישון, טיפול בהשמנת יתר, איזון סכרת וטיפול ביתר לחץ-דם הן המלצות שנכונות תמיד ועבור כל אחד, והן מקבלות משנה-תוקף כאשר מדובר בחולה שנוטל נוגדי דלקת.


במידה ואתם חשים כאבים בחזה שמקרינים לזרועות או לגב, קוצר נשימה, כאב ראש חד, בעיות בראיה או הפרעה בדיבור - יש לגשת בדחיפות לבית החולים הקרוב, רצוי בפינוי באמבולנס. טיפול מוקדם באוטם לבבי או מוחי הוא המפתח להחלמה מלאה והכרה של הסימנים חשובה לזיהוי מוקדם של מצב מסכן חיים, בין אם בגלל נטילת NSAID's או מכל סיבה אחרת.פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתיית קפה לאחר ניתוח טל 06/12/2019 14:58
 • האם יש הנחיה לגבי שתיית קפה לאחר החלפת מסתמים ופרפור פרוזדורים?

 • + הוסף תגובה
צריכת קפה לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 07/12/2019 08:44
 • טל שלום, כמובן שאין תשובה אבסולוטית לשאלתך אך באופן כללי אנו ממליצים להוריד את צריכת הקפה (לפחות בתקופה הראשונית לאחר הניתוח) לרמת מינימום על מנת למנוע שינויים חדים בקצב הלב ובמאזן הנוזלים. כל האמור לעיל בנוכחות פרפור פרוזדורים מקבל כמובן משנה תוקף. לא ניתן למנוע ממטופל לשתות קפה אך ההמלצה האמורה לעיל בהחלט תקפה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקפים מירה 29/11/2019 12:13
 • אני 9 חודשים אחרי ניתוח מעקפים. תהליך ההחלמה היה תקין לחלוטין. אבל לאחרונה בשבועות האחרונים אני מרגישה דקירות בחזה, לדעתי זה מחוטי התיל, כשאני עושה תנועות חדות מסויימות. במקרה ואכן מדובר באי נוחות כתוצאה מהתפרים הפנימיים, מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 30/11/2019 07:47
 • מירה שלום, אנו בהחלט נתקלים בתלונות כמו שלך במספר לא מבוטל של מטופלים לאחר ניתוחים. הייתי מציע לך להבדק ע״י המנתח שניתח אותך ובמידה ואין סיבה אחרת אשר לדעתו גורמת לתלונות ניתן (אחרי 9 חודשים במקרה שלך) לחשוב על ניתוח להוצאת הנירוסטות. הניתוח במקרים רבים עוזר אך כמו בכל דבר אין 100% הצלחה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
OPEN HEART SURGERY COST Johnbolaj83 22/11/2019 06:24
 • I want to know the cost of treatment for an open heart surgery for my 2 years old daughter diagnosed of ATRIAL SEPTAL DEFECT ASD 16MM

 • + הוסף תגובה
מחיר ניתוח לב Cardiac Surgery Price ד"ר דוד יעקובי 22/11/2019 06:56
 • I'm not familiar with the exact prices, please contact Mrs. Dawn (pediatric cardiac surgery secretary) át +97235028135 Regards, Dr. David Yakobi ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!