זהירות, משככי כאבים: כל האזהרות החדשות שאתם חייבים להכיר

נוטלים אדוויל לכאב ראש או אדקס לכאבי מחזור? כדאי שתדעו שמדובר בתרופות שעלולות לגרום להתקפי לב ושבץ מוחי - גם בשימוש קצר. כל המידע שחשוב לקרוא לפני השימוש
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאב הוא אחת מהתלונות השכיחות ביותר בעולם הרפואה. בהגדרה הרפואית זוהי תחושה של חוסר נוחות, עקה וסבל, שיכולה להופיע בדרגות חומרה שונות. כאב גם יכול להופיע בצורות שונות, ביניהן צריבה, דקירה או לחץ, והוא יכול להיות ממוקם או עמום. 


כאב הוא אחד הסימנים המובהקים לתהליך דלקתי בגוף, וההנחה הרווחת היא שטיפול בדלקת יסייע בטיפול בכאב. לכן אחת המשפחות הנפוצות לטיפול בדלקות היא משפחת "נוגדי דלקת שאינם סטרואידים", או NSAID's (בשמם המלא: Non-Steroidal Anti-Inflammatory drugs). 


קראו עוד: בחנו את עצמכם: האם אתם בסיכון מוגבר להתקף לב


מאז צאתן לשוק לפני עשרות שנים נחשבו תרופות ממשפחת ה-NSAID's לבטוחות, במיוחד יחסית לסטרואידים, שנטילה שלהם כרוכה בתופעות לוואי רבות ומחייבת אישור רופא. תרופות ממשפחת NSAID's משמשות לטיפול בחום וכאבים ממקורות שונים. תרופות אלה פועלות דרך חסימת האנזים  ציקלואוקסיגנאז, האנזים שאחראי בין היתר לתופעות של דלקת (חום, כאבים, נפיחות ואודם). 


שנים רבות נהנו התרופות הללו ממוניטין הולך וגובר, בעיקר בזכות מחקרים רבים שפורסמו ותמכו ביעילות שלהן, והן אף הגיעו למעמד של תרופות OTC - over the counter, כלומר תרופות שניתן לקנות ללא הגבלה וללא צורך במרשם רופא. רובן נלקחות בבליעה, אך מספר תרופות קיימות גם  בצורת משחות וג'לים לשימוש מקומי - להקלה על כאבים בגב תחתון ובמפרקים.המלצת ה-FDA: ליטול את המינון הנמוך ביותר - לזמן הקצר ביותר 

הפקפוק הראשון בבטיחות של "תרופות הפלא" הגיע בסוף שנת 2004 ותחילת 2005, אז פרסם ארגון ה-FDA הודעה שלפיה "יש לשקול שימוש בתרופות אלו לאור ממצאי מחקרים שהראו קשר ביניהן ובין סיכון מוגבר למחלות קרדיו-וסקולריות". חברות התרופות, באופן טבעי, נעמדו על הרגליים האחוריות וניסו למזער נזקים, תוך שחרור מסרים מרגיעים לציבור הרחב בכלל ולציבור הרופאים בפרט, אך זה לא סייע להן למנוע את הורדתן מהמדפים של שתי תרופות, לאחר שהוכח שהן מעלות בצורה משמעותית את הסיכון למחלות לב. 


משככי כאבים נוגדי דלקת. לא "תרופות פלא"


המכה השנייה הגיעה לפני מספר ימים: גם הפעם היה זה ה-FDA ששחרר הצהרה, חמורה מקודמתה, ולפיה "מתחזק הקשר בין נטילת NSAID's ובין מחלות קרדיו-וסקולריות ושבץ מוחי". בעקבות הפרסום פתחו חברות התרופות בקמפיין שנועד, בדומה לפעם הקודמת, להפחית מחומרת האזהרה והצהירו שהן "מחוייבות לבטיחות החולים, ומתכוונות לשתף פעולה עם ה-FDA כדי לשלב מידע נוסף בתווית התרופה במידת הצורך". 


ועדיין, עולם הרפואה גועש בעקבות ההודעה והאזהרה שצפויה להיכלל בכל אריזת תרופות מעתה והלאה: "הסיכון לאוטם בשריר הלב ושבץ מוחי קיים גם בשימוש קצר טווח. הסיכון עשוי לגדול בשימוש ארוך טווח, והוא עולה במינונים גבוהים יותר". האזהרה, שקיימת בחלק מהתוויות כבר משנת 2005, מכוונת לכלל המשתמשים ולא רק לאלו עם מחלת לב ברקע, אם כי חולי לב נמצאים בסיכון גבוה משמעותית. יחד עם זאת צוין כי לא ניתן לקבוע האם לכל התרופות במשפחה יש סיכון זהה. 


קראו עוד: כאבי מפרקים: כיצד ניתן להקל על הכאב


"יש להיזהר שלא ליטול יותר מתרופה אחת שמכילה NSAID באותו הזמן", אומרת ד"ר קארן מהוני, סגנית מנהל החטיבה לתרופות ללא מרשם ב-FDA. "איך ניתן לדעת? יש לבדוק את רשימת החומרים הפעילים בתווית של התרופות ולוודא שלא נמצאים שם שמות זהים". 


מעבר לסכנות שכבר הוזכרו, NSAID's טומנים בחובם סכנות נוספות, אם כי פחות נפוצות, וכאלו שמופיעות בעיקר לאחר שימוש ממושך או במינונים גבוהים: עליה בלחץ-דם, אי-ספיקת לב, פגיעה בכבד, פגיעה בכליות וטינטון (צפצוף מתמשך באוזניים).


NSAID's: מה מותר, מה אסור וממה יש להיזהר

-יש לשאוף למינון הנמוך ביותר האפשרי ולזמן הקצר ביותר הנחוץ. 


-אין להשתמש ב-NSAID's לפני או אחרי ניתוח מעקפים (CABG).


-תרופות ממשפחת NSAID's עלולות לגרום לכיבים ודימומים בקיבה ובמעיים. הסיכון גדל מאוד בשימוש ארוך, בשילוב עם עישון, שתיית אלכוהול ועליה בגיל.


משככי כאבים. לשאוף למינון הנמוך ביותר - בזמן הקצר ביותר


-אין להשתמש בתרופה בשלושת החודשים האחרונים של ההריון (יש להיוועץ ברופא לגבי שימוש בתרופה במהלך ההריון בכלל ובהנקה). 


-אין להשתמש בתרופות שנמכרות ללא מרשם (OTC) מעבר ל-10 ימים.


-אין ליטול NSAID's כאשר יש היסטוריה של אסתמה, אלרגיה או רגישות לאספירין.


-האספירין אמנם נחשב כתרופת NSAID's אבל כשהוא ניתן במינון נמוך הוא אינו מגדיל את הסיכון למחלות לב. נהפוך הוא - הוא מגן מפני קרישיות יתר בחולים עם הפרעות בקצב הלב. מצד שני הוא כן יכול לגרום לדימום במוח, בקיבה ובמעיים.מה  ניתן לעשות כדי לצמצם את הסיכון?

כדי ליהנות מהיתרונות התרפויטיים של תרופות NSAID's ועדיין לצמצם את הסיכון שתואר, על הצרכנים לגלות עירנות ואחריות, ולשקול האם השימוש בתרופה אכן נחוץ. בכל מקרה, כפי שצוין קודם - יש לשאוף למינון הנמוך ביותר ושימוש בזמן הקצר ביותר האפשרי. 


חולים שנוטלים אספירין למניעה של קרישיות-יתר צריכים לדעת ששימוש בתרופות אחרות מאותה משפחה (איבופן, לדוגמה) עלול להפריע למנגנון ההגנתי של אספירין ולהוריד מהיעילות שלו.


כדי להוריד עוד יותר את הסיכון למחלות קרדיו-וסקולריות ניתן בקלות לצמצם את גורמי הסיכון האחרים: הפסקת עישון, טיפול בהשמנת יתר, איזון סכרת וטיפול ביתר לחץ-דם הן המלצות שנכונות תמיד ועבור כל אחד, והן מקבלות משנה-תוקף כאשר מדובר בחולה שנוטל נוגדי דלקת.


במידה ואתם חשים כאבים בחזה שמקרינים לזרועות או לגב, קוצר נשימה, כאב ראש חד, בעיות בראיה או הפרעה בדיבור - יש לגשת בדחיפות לבית החולים הקרוב, רצוי בפינוי באמבולנס. טיפול מוקדם באוטם לבבי או מוחי הוא המפתח להחלמה מלאה והכרה של הסימנים חשובה לזיהוי מוקדם של מצב מסכן חיים, בין אם בגלל נטילת NSAID's או מכל סיבה אחרת.פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בליפידים גבוהים פיני 16/09/2020 19:20
 • ד"ר נכבד קיימות שתי תרופות להורדת כולסטרול בזריקה. רפאטה ופרלואנט. מה ההבדל בין שתיהן?ובמה מתחשבים כשמחליטים על בחירת טיפול באחת מהן. בתודה על תשובתך המלומדת.

 • + הוסף תגובה
פצע שאינו נרפא לאחר החלפת מסתם אורטלי יוסי 10/09/2020 21:13
 • שלום, מזה 4 חודשים עברתי ניתוח להחלפת מסתם. הפצע שלי מאד עיקש בהתחלה היה לי מידי בוקר דימום מאד עדין. הלכתי למרפאת פצעים בבית החולים שם הכירורג ניקה מבפנים ונתן לי אנטיביוטיקה 500 מג פיברודקס. לצערי לא ידעתי שאין לערבב אותה עם מוצרי חלב. וכן אני הולך מידי בוקר כ50 דקות. הלאחר 3 שבועות הפצי אמנם לא דיימם אבל התרחב מאד. הלכתי שוב לבי״ח ושם רק הוסיפו לי על האנטיביוטיקה אוגמנטין 875 מג. שאלתי - האם כדאי לי להמשיך ללכת מידי בוקר? מה איני עושה נכון? האם יש צורך בבדיקה כלשהי נוספת? תודה רב

 • + הוסף תגובה
פצע לאחר ניתוח להחלפת מסתם אאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 13/09/2020 21:36
 • יוסי שלום, 4 חודשים לאחר הניתוח זה פרק זמן יחסית ארוך ולכן אני נוטה להתייחס לסיפורך בצורה מחמירה. כפי שתיארת- הפרשות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח יכולות להיות בגדר הנורמה בשל סיבות מרובות. אינך מתאר את הפצע לפרוטרות אך בין השורות אני מבין שישנו פתח מסוים, די רחב, קרי- מקום בו העור אינו מחובר ומשם יוצאת ההפרשה. חשוב להבין מספר נקודות- 1) האם נעשה CT חזה בנקודת זמן כלשהי לאחר הניתוח? 2) האם נלקחו תרביות? 3) האם בבדיקה גופנית עצם בית החזה יציבה? 4) האם בצילומי החזה יש תפליט פלאורלי (נוזל מסביב לאחת הריאות)? 5) האם יש נוזל מסביב ללב באקו? עלייך לפנות למנתח וכן לקרדיולוג המטפל על מנת לאמוד את מצבך ולהתוות את הטיפול מכאן. רק הגורמים הנ״ל יכולים להמליץ על המשך פעילות גופנית. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תגובתי יוסי 13/09/2020 23:37
 • לא עשו לי סיטי. אין לי יותר הפרשות כי אני עם 2 האנטיביוטיקה שרשמתי בשאלתי, הפצע די גדול ועבה, מסביבו יש אודם. מוזר,כשהלכנו למחלקת פצעים בפעם ה1 היתה התחייבות לתרבית שלא נעשתה וכן לא נתנו לי סיכום ביקור- לו הייתי זקוק להתחייבות בביקורי בפעם ה2. כשהייתי בפעם השניה ביקשתי ונתנו לי מסמך בכתב ממש לא מובן בכתב קשה לקריאה ולא קיבלתי סיכום ביקור בפעם השניה. ביקור זה הסתיים בבדיקה חיצונית ובמתן תוספת לאנטיביוטיקה ה1. לא נעשו לי שום בדיקות או צילומים מאז.

 • + הוסף תגובה
החיים אחרי מעקפים רוני 10/09/2020 12:47
 • בן 64, פנסיונר, עברתי בהצלחה 3 מעקפים לפני 3 שנים. מרגיש טוב ובדיקות הדם (כולסטרול, טריגליצרידים) בסדר, תודה לאל, למעט HDL – כ-25. מטופל תרופתית בביסופרולול, אספירין וסטטינים (וכן בציפרלקס 10 מ"ג, יען כי אני מעט חרדתי). עוסק בפעילות ספוטיבית יומיומית ושומר על תזונה נכונה. לפי "הפרוטוקול הרפואי" או ההנחיות הקיימות – האם אני צריך איזו בדיקה או מעקב ללב?

 • + הוסף תגובה
מעקב לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 11/09/2020 08:57
 • רוני שלום, גישתך הינה נכונה מאוד בכל הנוגע לאיזון גורמי הסיכון ושמירה על אורח חייים בריא ופעיל. לגבי המעקב הדרוש לאחר הניתוח יש צורך להכיר ולהבין את עברך הרפואי, כולל: גורמי הסיכון הנוספים, עורקי המטרה אליהם הושקו המעקפים, להבין האם נותרו עורקים חסומים נוספים אשר לא קיבלו מענה בניתוח, תפקוד לבבי לפני ואחרי הניתוח וכו׳. על כל השאלות הנ״ל צריך לתת את דעתו הקרדיולוג המטפל. בין השאר הוא יחליט על אחת או חלק מהבדיקות הבאות במועדן: אקו לב, מיפוי לב, צילום חזה, מבחן מאמץ וכו׳. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תודה רבה לתשובה המפורטת. שנה טובה! רוני 11/09/2020 11:54

הצטרפו לאינדקס הרופאים!