גידול טרום סרטני בצוואר הרחם: מה זה אומר בדיוק?

כחמשת אלפים נשים מאובחנות מדי שנה עם גידול טרום סרטני בצוואר הרחם. כיצד מאבחנים את הגידול, מהן הסכנות שבו ומהו הטיפול המוצע?
כתבה פרסומית כתבת חסות


נשים צעירות מופנות לניתוח "קוניזציה" כטיפול בגידול טרום סרטני בצוואר הרחם שהתגלה אצלן. האבחנה, כמו גם הטיפול, גורם אצלן ללחץ רב וחשש. הן דואגות כי הגידול והניתוח יפגעו ביכולתן להרות וללדת, וחוששות שמא התגלה בגופן סרטן.


אתחיל בכך שארגיע: מצב טרום סרטני ניתן לריפוי מלא והוא אינו מצריך כריתת רחם. בנוסף, לא מדובר בסרטן צוואר הרחם, מחלה שעלולה להתפשט מחוץ לצוואר הרחם ואף לשלוח גרורות. 


קראו עוד: סרטן צוואר הרחם: האם החיסון באמת יעיל?


מדי שנה מתגלות בישראל כ-5,000 נשים עם טרום סרטן של צוואר הרחם. בחלק מהן מומלץ טיפול של "קוניזציה", המוכר גם בשם "כריתת לולאה", שכן התהליך מבוצע באמצעות לולאת מתכת חשמלית דקה, בקוטר של 1-1.5 ס"מ, דרכה מעבירים זרם המאפשר חיתוך של רקמה מקצה צוואר הרחם, שבה התפתח התהליך הטרום סרטני. לעתים משתמשים הרופאים במינוח האנגלי של הניתוח,LLETZ  (ראשי תיבות שלLarge Loop (Excision of the Transformation Zone. 


ניתן להסיר את האזור גם באמצעות סכין מנתחים או על ידי לייזר. מקור המונח "קוניזציה" הוא בצורת החרוט-קונוס של הרקמה המוסרת, שקצהו לכיוון הרחם וחלקו התחתון, הבסיס, לכיוון הנרתיק.כיצד מבוצעת פעולת הקוניזציה?

פעולת הקוניזציה עצמה מבוצעת דרך הנרתיק, בהרדמה מקומית, על ידי רופא נשים המתמחה במחלות צוואר הרחם. למטופלות החוששות מאי הנעימות ואי הנוחות עקב הפעולה אני מציע לעבור אותה בהרדמה כללית קלה, המכונה "טשטוש". 


גידול טרום סרטני בצוואר הרחם

גידול טרום סרטני בצוואר הרחם. הטיפול המומלץ הוא קוניזציה


במהלך הפעולה המנתח כורת, דרך הנרתיק, את כל "אזור ההשתנות" - רקמה בקוטר של כסנטימטר המקיפה את פתח צוואר הרחם, מאחר שגם אם רק חלקה נגוע במצב טרום סרטני, התהליך עלול להתפשט לכל הרקמה שבקצה התחתון של צוואר הרחם, זאת כיוון שהגורם הוא נגיף הפפילומה האנושי, אותו נגיף שכיום יש כבר חיסון כנגדו. בניתוח זה אין צורך לכרות את כל אורך צוואר הרחם וכמובן שלא את הרחם, שכן התהליך הטרום סרטני אינו ממשיך לכיוון גוף הרחם עצמו.האם פעולה זו עשויה להחליש את צוואר הרחם?

אכן, במקרים מעטים פעולת ה"קוניזציה" עלולה להחליש את צוואר הרחם עד כדי שיתפתח בעתיד, כשהאשה תהיה בהריון, מצב המכונה "אי ספיקה של צוואר הרחם". במצב זה, עם גדילת ההריון ויצירת לחץ על צוואר הרחם, הצוואר יפתח מעצמו, אף ללא צירי לידה. מאחר שהצוואר לא יתן יותר תמיכה לקרומי השפיר, הם יפקעו, מי השפיר ירדו ותתפתח לידה מוקדמת. 


כדי למנוע זאת ניתן לבצע בתחילת ההריון, כשצוואר הרחם עדיין סגור, תפר המחזק אותו בהליך המכונה "סרקלאז". לקראת הלידה יש להסיר את התפר. מחקרים בודקים כל העת מה השיטה הטובה ביותר לזהות ולמנוע מצב של אי ספיקת צוואר הרחם.


אני מניח שתופעת ה"אי ספיקה של צוואר הרחם" תעלה חשש בין הנשים המועמדות לניתוח "קוניזציה", ולכן אבהיר ששיעור סיבוך זה הוא קטן ביותר. עם זאת, על הרופא כיום מוטלת החובה לידע את המטופלת בכל אחד מהסיבוכים של הניתוח שהוא מציע. חלפו הימים שבהם הרופא היה אומר "יהיה בסדר, תסמכי עלי". כיום המטופלת שותפה להחלטה על צורת הטיפול, וכדי להחליט היא זקוקה לקבל את כל המידע עליו.פרופ' יעקב בורנשטיין, מנהל מחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי גליל

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב בורנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים צוואר הרחם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום אחרי פאפ דנה 31/12/2019 22:27
  • היי עשיתי ביום ראשון בדיקת פעם ומאז יש חי דימום עם הפרשות חומות ורודות כאלה ואני עוד יומיים אמורה לקבל מחזור האם זה משהו שיכול לעבור כשבמחזור יגיע? מתי זה אמור לעבור אם לא?

  • + הוסף תגובה
קולוסקופיה תירצה עזרי 15/12/2019 20:26
  • אני בהריון שבוע 19 הרופאה שלחה אותי לעשות בדיקת קולוסקופיה האפ זה מסוכן

  • + הוסף תגובה
פוליפ בצוואר הרחם לוי שנית 11/12/2019 13:37
דימום אחרי יחסים צפונית 14/12/2019 18:28
  • היי לפני כמעט שנה חזר לי משטח פאפ לא תקין - מאז הייתי פעמיים בקלפוסקופיה שחזרה תקינה בשתי הפעמים . אני מזומנת לביקורת עוד חצי שנה . השבוע נגמר לי המחזור החודש אבל המשיכו לי הפרשות חומות מעטות לאורך השבוע... היום לאחר שקיימתי יחסי מין עם בן הזוג שלי יצאה לי ממש מעט הפרשה חומה. לקשר את זה לסיום המחזור החודשי? או לשעמום מהצוואר הרחם?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!