גידול טרום סרטני בצוואר הרחם: מה זה אומר בדיוק?

כחמשת אלפים נשים מאובחנות מדי שנה עם גידול טרום סרטני בצוואר הרחם. כיצד מאבחנים את הגידול, מהן הסכנות שבו ומהו הטיפול המוצע?
כתבה פרסומית כתבת חסות


נשים צעירות מופנות לניתוח "קוניזציה" כטיפול בגידול טרום סרטני בצוואר הרחם שהתגלה אצלן. האבחנה, כמו גם הטיפול, גורם אצלן ללחץ רב וחשש. הן דואגות כי הגידול והניתוח יפגעו ביכולתן להרות וללדת, וחוששות שמא התגלה בגופן סרטן.


אתחיל בכך שארגיע: מצב טרום סרטני ניתן לריפוי מלא והוא אינו מצריך כריתת רחם. בנוסף, לא מדובר בסרטן צוואר הרחם, מחלה שעלולה להתפשט מחוץ לצוואר הרחם ואף לשלוח גרורות. 


קראו עוד: סרטן צוואר הרחם: האם החיסון באמת יעיל?


מדי שנה מתגלות בישראל כ-5,000 נשים עם טרום סרטן של צוואר הרחם. בחלק מהן מומלץ טיפול של "קוניזציה", המוכר גם בשם "כריתת לולאה", שכן התהליך מבוצע באמצעות לולאת מתכת חשמלית דקה, בקוטר של 1-1.5 ס"מ, דרכה מעבירים זרם המאפשר חיתוך של רקמה מקצה צוואר הרחם, שבה התפתח התהליך הטרום סרטני. לעתים משתמשים הרופאים במינוח האנגלי של הניתוח,LLETZ  (ראשי תיבות שלLarge Loop (Excision of the Transformation Zone. 


ניתן להסיר את האזור גם באמצעות סכין מנתחים או על ידי לייזר. מקור המונח "קוניזציה" הוא בצורת החרוט-קונוס של הרקמה המוסרת, שקצהו לכיוון הרחם וחלקו התחתון, הבסיס, לכיוון הנרתיק.כיצד מבוצעת פעולת הקוניזציה?

פעולת הקוניזציה עצמה מבוצעת דרך הנרתיק, בהרדמה מקומית, על ידי רופא נשים המתמחה במחלות צוואר הרחם. למטופלות החוששות מאי הנעימות ואי הנוחות עקב הפעולה אני מציע לעבור אותה בהרדמה כללית קלה, המכונה "טשטוש". 


גידול טרום סרטני בצוואר הרחם

גידול טרום סרטני בצוואר הרחם. הטיפול המומלץ הוא קוניזציה


במהלך הפעולה המנתח כורת, דרך הנרתיק, את כל "אזור ההשתנות" - רקמה בקוטר של כסנטימטר המקיפה את פתח צוואר הרחם, מאחר שגם אם רק חלקה נגוע במצב טרום סרטני, התהליך עלול להתפשט לכל הרקמה שבקצה התחתון של צוואר הרחם, זאת כיוון שהגורם הוא נגיף הפפילומה האנושי, אותו נגיף שכיום יש כבר חיסון כנגדו. בניתוח זה אין צורך לכרות את כל אורך צוואר הרחם וכמובן שלא את הרחם, שכן התהליך הטרום סרטני אינו ממשיך לכיוון גוף הרחם עצמו.האם פעולה זו עשויה להחליש את צוואר הרחם?

אכן, במקרים מעטים פעולת ה"קוניזציה" עלולה להחליש את צוואר הרחם עד כדי שיתפתח בעתיד, כשהאשה תהיה בהריון, מצב המכונה "אי ספיקה של צוואר הרחם". במצב זה, עם גדילת ההריון ויצירת לחץ על צוואר הרחם, הצוואר יפתח מעצמו, אף ללא צירי לידה. מאחר שהצוואר לא יתן יותר תמיכה לקרומי השפיר, הם יפקעו, מי השפיר ירדו ותתפתח לידה מוקדמת. 


כדי למנוע זאת ניתן לבצע בתחילת ההריון, כשצוואר הרחם עדיין סגור, תפר המחזק אותו בהליך המכונה "סרקלאז". לקראת הלידה יש להסיר את התפר. מחקרים בודקים כל העת מה השיטה הטובה ביותר לזהות ולמנוע מצב של אי ספיקת צוואר הרחם.


אני מניח שתופעת ה"אי ספיקה של צוואר הרחם" תעלה חשש בין הנשים המועמדות לניתוח "קוניזציה", ולכן אבהיר ששיעור סיבוך זה הוא קטן ביותר. עם זאת, על הרופא כיום מוטלת החובה לידע את המטופלת בכל אחד מהסיבוכים של הניתוח שהוא מציע. חלפו הימים שבהם הרופא היה אומר "יהיה בסדר, תסמכי עלי". כיום המטופלת שותפה להחלטה על צורת הטיפול, וכדי להחליט היא זקוקה לקבל את כל המידע עליו.פרופ' יעקב בורנשטיין, מנהל מחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי גליל

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב בורנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים צוואר הרחם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קוניזציה והיריון סיגל 17/12/2013 17:09
  • עברתי קוניזציה לפני 3 שנים ואני מתכננת הריון. יש משהו מיוחד שעלי לעשות או לדעת?

  • + הוסף תגובה
קוניזציה והיריון דר' לימור הלפמן 18/12/2013 11:11
  • קוניזציה בעבר אינה סיבה לדאגה בהריון. אמנם, קוניזציה עלולה להעלות במעט את הסיכוי ללידה מוקדמת, אולם אין צורך בפעולות מנע. כדאי לידע את הרופא/ה אשר עוקב אחר ההריון שלך, וקרוב לוודאי שהוא/היא ירצו לעקוב אחרי אורך הצוואר שלך באולטרסאונד במהלך ההריון. פרט לכך, אין צורך במעקב מיוחד וההריון שלך לא יהיה "בסיכון גבוה".

  • + הוסף תגובה
דלקת צוואר הרחם בתאל 24/11/2020 14:17
  • שלום, עקב כאבים ביחסי מין, כאבי בטן ותוצאות ביופסיה שהראו חשד לcin 3, עשיתי קוניזציה ונטלתי אנטיביוטיקה לדלקת. בקוניציה מצאו cin1 ודלקת כרונית חריפה. חודשיים אחרי הקוניזציה, יש עדיין כאב קל ביחסי מין. השאלה שלי: האם הקוניזציה עוזרת לדלקת להחלים? האם יתכן שהדלקת עדיין לא החלימה? כיצד אטפל בה?

  • + הוסף תגובה
קוניזציה מרין 24/10/2017 22:47
  • עברתי קוניזציה לפני שבוע בדיוק גילו לי cin 3 עבר ממש ללא כאבים וללא תופעות לוואי ישנו דימום קל במשך שבוע שלם רציתי לברר אם אחרי שבוע אפשר לחזור להתאמן בחדר כושר מכיוון שלא כואב לי ומרגישה טוב . כמה זמן צריך לחכות כדי לחזור להתאמן??

  • + הוסף תגובה
מרין שולה 10/05/2020 14:22
הפרשות ומחזור כבד אחרי קוניזציה איריס 18/04/2020 11:09
  • שלום לפני שלושה שבועות עברתי ניתוח קוניזציה לאחריו היו כאבים קלים במשך שבוע. כל הזמן הפרשות חומות אפורות. אתמול קיבלתי מחזור עם דימום כבד כאבים ובחילות ותחושה כללית לא טובה. האם זה תקין והגיוני? כל כך הרבה זמן הפרשות ועכשיו דימום ויסתי כזה חזק. מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!