כיצד נדבקים ומטפלים בהפטיטיס C?

היא עלולה לגרום לשחמת הכבד ואפילו לסרטן - אך 80% מהסובלים מהפטיטיס C כלל אינם יודעים שהם לקו בה. לרגל יום המודעות למחלה - הכנו עבורכם מדריך מיוחד

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 29/07/2015

כ-100 אלף נשאים של נגיף ההפטיטיס C, כ-2% מכלל האוכלוסייה, חיים בישראל - ורובם (כ-80% מהם) אינם מודעים כלל למחלתם, כיוון שהם לא חשים בתסמינים כלשהם. אך העובדה שהם אינם חשים בתסמינים אינה אומרת שהמחלה לא מקננת בגופם - וגורמת לנזקים. כיצד תדעו אם גם אתם לוקים בהפטיטיס C והאם יש דרך לטפל? לכבוד יום המודעות למחלה הכנו עבורכם מדריך מיוחד.


מהי הפטיטיס C?

הפטיטיס, או "צהבת" בלשון העממית, פירושה דלקת של הכבד. דלקת כבד נגיפית מסוג  C (הפטיטיס C) מועברת במגע של דם עם דם נגוע בנגיף (הנגיף מחולל המחלה).


קראו עוד: חשוב שתדעו: הקשר בין חומרי הדברה ופגיעה מוחית בילדים


נגיף הפטיטיס C גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקודו ולהוביל לשחמת. הפטיטיס C הוא גם הגורם העיקרי לסרטן כבד ולצורך בהשתלת כבד.


לפי הערכה, ישנם כ-180 מיליון אנשים בעולם הסובלים מהמחלה ובכל שנה נדבקים ממנה כארבעה מיליון בני אדם נוספים.מחקרים עדכניים מראים כי ישנה עליה בתחלואה, שיעורי אשפוז גבוהים יותר, ושיעורי תמותה גבוהים פי שלושה מאלו של האוכלוסייה הכללית. בין 20% ל-30% מהחולים הכרוניים בהפטיטיס C מפתחים שחמת כבד, ו-1%-4% מפתחים גם סרטן ראשוני בכבד. כשמדובר על סרטן הכבד, אחוז התמותה גבוה מאוד, מכיוון שתקופת ההישרדות עם סרטן כבד מוגבלת. כשמדובר על שחמת הכבד, 33% מהחולים עם הפטיטיס כרונית נפטרים תוך 10 שנים.מהן אוכלוסיות הסיכון?

קיימות מספר אוכלוסיות עיקריות הנמצאות בסיכון להידבק במחלה: מי שקיבל עירוי דם נגוע לפני 1992 (כשהתחילו לבדוק כל מנת דם לקיומו של הנגיף); עולים ממדינות חבר העמים לשעבר; המזריקים סמים, אפילו באופן חד פעמי; חולי כליות המטופלים בדיאליזה; נשאי/חולי איידס; המבצעים קעקועי פירסינג באמצעות מחטים ומכשור לא סטרילי; עובדי מערכת הבריאות שנדקרו ונחשפו לדם נגוע בנגיף; מי שנולד לאם חולה במחלה.


הפטיטיס C. כ-180 מיליון אנשים בעולם סובלים מהמחלה


האם ישנו חיסון למחלה?

לא. מדובר במחלה כרונית שאין לה חיסון.כיצד מאבחנים את המחלה?

על ידי בדיקת דם פשוטה. ישנם שישה זנים של הנגיף, ורוב החולים בארץ (כ-70%) חולים בסוג  הנקרא גנוטיפ 1.


קראו עוד: זהירות, משככי כאבים: כל האזהרות החדשות שאתם חייבים להכיר


אילו טיפולים מוצעים לחולים?

כיום ישנן תרופות חדשות רבות לטיפול בהפטיטיס C, חלקן כלולות בסל התרופות וזמינות לחולים בישראל. תרופות פורצות דרך אלה מביאות לריפוי מלא בקרב מרבית החולים, ניתנות לתקופה קצרה וכרוכות בתופעות לוואי מעטות.כמה זמן ניתן לחיות עם הנגיף?

מי שנדבק בנגיף יכול להיות נשא במשך שנים רבות מבלי שהוא יחוש בתסמינים ומבלי שייתקל בבעיות תפקוד. אצל 20% מהנשאים עלולה להתפתח שחמת כבד, מחלה בה רקמת הכבד מוחלפת ברקמה צלקתית שאינה מתפקדת. אצל חלק מאותם חולים הצלקות עשויות להתרבות עם הזמן וליצור כשל של הכבד, מה שמעלה את הצורך בהשתלת כבד ואף עשוי לגרום לסרטן ראשוני של הכבד. 


היום מצוין יום המודעות להפטיטיס בהובלת עמותת חץ, ארגון ישראלי לבריאות הכבד

פורומים, מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
US בטן אורית 08/12/2019 10:02
 • ביצעתי US בטן להלן התוצאות כיסמרה הודגמו מס אבנים הגדולה מבינהם 0.5 ס"מ ופוליפ בקוטר 0.5 סמ בכבד ציסטה 1 ס"מ מה עושים?

 • + הוסף תגובה
US פרופ' זיו בן ארי 08/12/2019 18:00
 • אבנים- תלוי בקליניקה אם יש... פוליפ עוקבים כל שנה ציסטה- כלום

 • + הוסף תגובה
המשך אורית 10/12/2019 18:05
Alt 36 מיטל 09/12/2019 23:07
 • בתוצאות בדיקת דם הגיע תוצאה של 36 בערך של alt. האם זה לא תקין?

 • + הוסף תגובה
עלייה ב AST ו ALT, ודרסטית בכולסטרול. השאר תקין רותם 05/12/2019 19:54
 • שלום, בת 50. במשך 25 שנה, כולסטרול טוטל אצלי כל הזמן סביב 150. ובכל מקרה לא עלה אף פעם מעל 175. לא משנה כמה שומן, חמאה וכו' אכלתי. לאחרונה, אני מרגישה לא טוב. וגם בעיניים נהיה לי CSR . שזו דליפה של חומר סרוטי מהנימים בכורואיד, שגורם בצקת במקולה. ווגם נהייתה רגישות עצומה לאור. בבדיקות מעבדה מאתמול - כולסטרול טוטל- 208 - AST- 62. כשהמקסימום הוא 31. - ALT- 74 . כשהמקסימום הוא 34. כל שאר מדדי הכבד תקינים: GGT , ALP, בילירובין (טוטל ודיירקט), CPK, LDH, אלבומין, קרישה (INR). ספירת דם לא מעידה על זיהום פעיל. לפני 3 חודשים, גם עשיתי בדיקות דם, ואז הכל היה כמו הרגיל שלי, שתיארתי. כלומר זה משהו שקרה בשבועיים האחרונים בערך. בנוסף אז גם עברתי גם בדיקות להפטיטיס מסוגים שונים, והכל נמצא שלילי. מעולם לא נמצאה אצלי עלייה באנזימי כבד. תמיד 2 אילו סביב 19. וכאמור מעולם כולסטרול לא היה כזה גבוה. לא אכלתי שום דבר שמכיל כולסטרול במיוחד, לפני הבדיקה. הייתי בצום של 12 שעות. לא לקחתי שום תרופה, או תוסף מזון כלשהו. רציתי לשאול 2 שאלות. 1. מה יכול לגרום לעלייה כזו דרסטית בסינטזת כולסטרול בכבד (כמעט ב 40%), אחרי ש25 שנה זה לא היה כך ? ושזה יילך ביחד עם עלייה ב2 אנזימי הכבד האילו בדם, לפי 2 מהמקסימום, ולא באחרים. אשמח אם תוכל להגיד את כל הכיוונים השונים האפשריים בגדול. וספציפית לגבי 3 כיוונים א. מטבולי (למשל האם שינויים ברמות ויטמינים A, D, K וכו' יכולים לגרום זאת ?) ב. זיהומולוגי- האם יש פתוגן (וירוס, חיידק) שיכול לגרום זאת ? אם כן, איזו בדיקת PCR או לאנטיגן לזהות אם זו סיבה מיקרוביאלית ? ג. אונקולוגי ועוד 2. איזה בדיקות דם נוספות כדאי לעשות, שאולי ישפכו אור, למה יתכן שגרם לעלייה הזו ? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוספת רותם 08/12/2019 14:13
 • בדקתי הפטיטיס לפני 4 חודשים, לא עכשיו. ואז אנזימי כבד היו תקינים. בהשוואה בין הבדיקות, מעכשיו, ומלפני 4 חודשים: - כולסטרול טוטל- עלה מ161 ל208 . - LDL - עלה מ91 ל 127 - HDL - עלה מ63 ל 72 - NON-HDL_CHOLESTEROL- עלה מ 98 ל136. לא שיניתי תזונה. לא עליתי במשקל. כן לקחתי תוסף ויטמין K. מה יכול לגרום לעלייה דרסטית בטוטל כולסטרול . ושזה יילך ביחד עם עלייה ב2 אנזימי הכבד האילו , ולא באחרים ? ובמיוחד איזה וירוס או חיידק ?

 • + הוסף תגובה
כולסטרול פרופ' זיו בן ארי 08/12/2019 18:02
 • לא רואה סיבה לוירוס או חיידק יתכן והתפתחה עלייה במשקל.. בקשי אולרטהסאונד בטן

 • + הוסף תגובה
תודה. לא עליתי במשקל בכלל. אפילו לא חצי קילו רותם 08/12/2019 18:07
 • וגם לא שיניתי שום דבר באוכל. אז לפי מה אפשר לדעת שזה לא איזה וירוס או חיידק ? (אני אשמח מאד להרגע שזה לא זה). ומה עוד יכול לגרום לכזו קפיצה בייצור כולסטרול, ובמקביל עלייה בAST ALT ? אבל לא בשאר מדדי הכבד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!