מה באמת גורם לנו לכאבי גב?

חוסר בפעילות גופנית, מתח ואפילו עישון - כולם מעלים את הסיכון לכך שתסבלו מכאבי גב. כל הדרכים שיסייעו לכם למנוע אותם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/08/2015

כאבי גב גורמים לנו לעוגמת נפש רבה, למגבלות בתנועה, וגם לנזקים כלכליים בעקבות עלות הטיפולים וימי המחלה. הם נוצרים בשל נזק מכאני לעמוד השדרה ו/או הרקמות הסובבות אותו. הנזק עשוי להיגרם בשל מספר גורמים:


קראו עוד: זהירות, משככי כאבים: כל האזהרות החדשות שאתם חייבים להכיר


1. עומס יתר חוזרני 

עומס חוזר ונשנה המופעל על עמוד השדרה. לדוגמה, ישיבה ממושכת מול מחשב בעבודה עשויה ליצור עומס יתר על עמוד השדרה. גם נשיאה של תיק כבד בתדירות יומיומית, עמידה ממושכת, התכופפויות חוזרות ונשנות במסגרת העבודה וכדומה עשויים לגרום לעומס יתר חוזרני.2. פציעה טראומטית של עמוד השדרה 

פציעה טראומטית של עמוד השדרה עלולה לקרות בשל מאמץ חד פעמי גדול מדי, כמו הרמת חפץ כבד או ביצוע תנועה פתאומית לא נכונה או בעקבות נפילה וחבלה (למשל: ספונדילוליסטזיס טראומטי). 3. מחלות שונות

גורמים נוספים, פחות שכיחים, כוללים דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.


כאבי גב

כאבי גב. גורמים לעוגמת נפש רבה


מהם גורמי הסיכון לכאבי גב?

ישנם גורמי סיכון שונים להתפתחות כאבי גב. חלק מגורמי הסיכון הם מעבר לשליטתנו:


עלייה בגיל שעשויה להתבטא בתהליכי ניוון ובלייה; נטייה גנטית; ניתוח או פציעת גב קודמת; ליקויים מבניים מולדים, כגון עקמת (Scoliosis) או רגל אחת קצרה יותר; מחלות רקע, כמו מחלת דלדול העצם המתאפיינת באובדן הדרגתי של צפיפות וחוזק העצם, וחושפת את הסובלים ממנה להתפתחות שברים בעמוד השדרה ולהתפתחות כאבי גב. מחלות אחרות כוללות דלקות פרקים או דלקות זיהומיות. גם חולי במערכות גוף אחרות עלול לגרום לכאבי גב, למשל אבנים בכליות, אנדומטריוזיס (Endometriosis), פיברומיאלגיה ועוד.


קראו עוד: לא רק בגלל המזגן: 10 סיבות לכך שקר לך כל הזמן


לעומת זאת, ישנם גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו:


חוסר בפעילות גופנית: פעילות גופנית משמרת ואף מחזקת את רקמות הגוף השונות ובכלל זה חוליות עמוד השדרה, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, גידים ושרירים. כשלא עוסקים בפעילות שכזו, המצב נסוג. 


פעילות יתר או פעילות לא נכונה: יש להקפיד על הדרגתיות וזמני התאוששות כדי למנוע פציעות. 


השמנה ועודף משקל: אלה עשויים ליצור עומסי יתר על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות בו, ובכך הם מעלים את הסיכון להתפתחות כאבי גב. משקל עודף והשמנה הם אחד הגורמים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית, בעיקר במפרקים נושאי המשקל כולל ברכיים, ירכיים ומפרקי עמוד השדרה.


עייפות קיצונית וחוסר שינה: גורמים לפגיעה ביכולת להגיב ולהתנהל נכון. בזמן שאנו מותשים, נתקשה להקפיד על ישיבה נכונה, התכופפות נכונה או הרמה נכונה של משאות ועוד. התוצאה עלולה להיות פציעה וכאבי גב. 


עישון: יש הטוענים כי ניקוטין מצמצם את אספקת הדם לחוליות עמוד השדרה, לדיסקים הבין חולייתיים וליתר הרקמות, ובכך פוגע ביכולות התפקודיות של רקמות אלו. הסבר אפשרי אחר מתייחס לעובדה שאצל מעשנים אובדן צפיפות העצם הוא מהיר יותר, ובכך הם חושפים עצמם לשברים בחוליות. 


יציבה לקויה: האופן שבו עומדים, הולכים, ישנים ויושבים משנה באופן דרסטי את רמת העומסים המוטלת על עמוד השדרה. יציבה נכונה חשובה לשמירת היציבות של עמוד השדרה.


אורח חיים יושבני: אורח חיים שכולל ישיבה מרובה בעבודה ובבית, למשל מול הטלוויזיה, מעלה את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבי בגב.


מתחים: מתחים נפשיים אקוטיים או כרוניים הנגרמים מסיבות מגוונות, כמו בעיות במערכת היחסים עם בני הזוג, בעיות בעבודה וכד', מהווים גורם רב עוצמה להתפתחות כאבי גב. מחקרים מראים שאנשים הסובלים ממתחים מחלימים בצורה איטית יותר מפציעות וכאבים.כיצד ניתן למנוע כאבי גב?

אם כאב הגב נובע מאורח החיים שלכם, ולא ממחלה כזו או אחרת, שינויים קטנים יכולים לעזור לכם למנוע אותם:


1. כאשר אתם עובדים במשך שעות ארוכות מול המחשב הקפידו מדי פעם למתוח את הרגליים. 


2. מומלץ לעשות בכל 30 דקות הפסקה קצרה למתיחות והרפיה. במהלך ההפסקה יש לקום מהכיסא וללכת לחדר אחר, לעמוד, לשלב את אצבעות הידיים, למתוח את הידיים כלפי מעלה - ואיתן את כל הגוף. 


3.בצעו תרגילים שיחזקו את שרירי זוקפי הגב ושרירי הבטן. יש לבצע פעם ביומיים שני תרגילים בסיסיים שיחזקו את השרירים המייצבים, במשך חמש דקות.פורום כירופרקטיקה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • לחצים בגב וחוסר תחושה בבהונות הרגליים
 • נועה
 • 17/05/2019 20:41
 • שלום רב, אני בת 26, ואני חווה כבר תקופה חוסר תחושה בבהונות הרגליים אבל רק בצד החיצוני של הבוהן באזור בו היא נוגעת בפנים הנעל. בנוסף התחילו אצלי תחושות של חום וקור שעוברות לעיתים ברגליים בדרך כלל מופיע בעת עמידה או הליכה. עוד דבר שהחל להופיע אצלי זה לחצים בגב העליון, אבל לא תמיד, מה שמופיע אצלי יותר זו תחושה מוזרה רק בצד ימין של הגב שמגיעה כמו גלים, היא לא כואבת ולא שורפת, פשוט מרגיש כאילו גל נוגע בי באותו אזור אבל מבפנים (תחושה מאוד מוזרה). יש לציין שאני עובדת בעבודה שדורשת ממני לעמוד כל הזמן מבלי לשבת, במשך 9-12 שעות ביום, 6 ימים בשבוע, ובימים שיש סחורה אז העבודה היא גם פיזית עם סחיבת משקלים כבדים יחסית והמון התכופפות. בנוסף לזה אני כל הזמן עם נעליים שהן לא נעלי ספורט או אורתופדיות, אני נועלת בעיקר מגפונים (לעיתים עם עקב קטן) ושהן בדרך כלל צרות מאוד באזור הבוהן, בדיוק באותו האיזור שאין לי בו תחושה. אני לא אוכלת באופן מסודר וגם בדרך כלל לא דברים מזינים, ואני סובלת ממחלת עור אוטואימונית בשם ליכן פלנוס. מודעת לעובדה שהתייעצות בפורום אינה תחליף לביקור אצל רופא, אך אשמח לדעת אם אלו סיפטומים שנשמעים בגדר הנורמה או שמה שאני מתארת נשמע לא סביר. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקה
 • ס
 • 11/04/2019 19:08
 • שינוים OA בפרקי SIJ
 • נטע
 • 04/04/2019 17:27
 • שלום, אני בת 25 וחודשים האחרונים סובלת מכאבים מציקים בגב התחתון. יש לציין שאני עובדת בעבודה שמשלבת בין שעות רבות בהן אני יושבת מול המחשב ומדי פעם עובדת בימים מרוכזים בהם העבודה פיזית למדי ועליי לסחוב כמות גדולה של ציוד ומשקלים. אני משתדלת להתאמן ולהימתח ככל הניתן, אבל סדר היום שלי לא תמיד מאפשר את זה מכיוון שהכאב לי מפסיק להציק לי כבר זמן ממושך, הופנתי לבדיקת רנטגן שבממצאיה נכתב - מבנה גרמי תקין הרווחים שמורים שינוים OA בפרקי SIJ האם ייתכן שבגיל כל כך צעיר אני סובלת מאוסטאוארתריטיס? מה המשמעות מבחינתי לטווח הקצר והארוך? ומה דרך הטיפול הטובה ביותר עבורי? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר גבריאל אגר ד"ר גבריאל אגר
מנהל מחלקת אורתופדיה, בית החולים אסף הרופא. עוסק... קרא עוד
ד"ר אלישע אופירם ד"ר אלישע אופירם
מומחה לכירורגיה אורתופדית ועמוד שדרה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ