אחת ולתמיד: איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

איזה סתימה עמידה יותר לאורך זמן? מי מהשתיים גורמת לרגישות לחום ולקור? ואיזו מהן מדוייקת יותר? כל מה שחשוב שתדעו על ההבדלים בין סתימה אפורה ללבנה
כתבה פרסומית כתבת חסות


רבים שואלים את עצמם מדוע ישנן סתימות אפורות או שחורות, ומה ההבדל בינן לבין הסתימות הלבנות. ישנם כאלו ששמעו כי סתימה מסוג מסוים טובה יותר מסתימה מסוג אחר  או שסתימה אחת מחזיקה מעמד זמן רב יותר. האינפורמציה הלא מדויקת הזו מובילה לבלבול רב.


קראו עוד: מתי אפשר להימנע מביצוע טיפול שורש?


כדי לעשות לכם סדר הכנו עבורכם מדריך מיוחד, ובו כל מה שחשוב שתדעו על שני סוגי הסתימות הללו - וההבדלים ביניהם.סתימת אמלגם (אפורה)

יתרונות: 

-האמלגם עמיד בתנאי הפה לאורך שנים.


-רופא השיניים יכול לבצע סתימה מדויקת וחזקה תוך כדי שימוש בפרוצדורה פשוטה ויחסית מהירה.


-חומר חזק מאוד.


-עלותו זולה יותר מסתימה לבנה.


איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

סתימת אמלגם. מדוייקת וחזקה מאוד


חסרונות:

-אסתטיקה לקויה - צבעו האפור עד שחור מהווה פגם אסתטי משמעותי.


-חומר האמלגם אינו עובר קישור (הדבקה) לחומר השן, וכך על מנת לייצר סתימה שתחזיק במקומה ולא תיפול על רופא השיניים להכין שיפועים מיוחדים, תוך כדי הסרתו של חומר שן בריא, מה שמחליש משמעותית את השן המטופלת.


-הרופא יכול לקדוח בשן פינים אשר ייצבו את הסתימה במקומה. תהליך זה יכול להוביל ליצירת סדקים בשן.


קראו עוד: שתלים דנטליים: שיטת הטיפול שתחסוך לכם כסף


-הולכת חום/קור של חומר האמלגם הינה מוגברת, היות ומדובר במתכת, ובמקרה של סתימה עמוקה שינויי הטמפרטורה יגיעו דרך חומר הסתימה לעומק השן ויגרמו לגירוי עצבי.


-חומר הסתימה המתכתי מוליך חשמל ולעתים מרגיש אדם שיש לו מספר סתימות אמלגם בפיו תחושה מוזרה של "חשמל בשיניים".


-החומר מכיל כספית וכסף.סתימה לבנה

יתרונות:

-קבלת תוצאה אסתטית מושלמת. לא ניתן לראות ברוב המקרים שהשן עברה טיפול.


-חומר הסתימה נקשר באופן כימי ופיזי לקירות השן (ובמילים פשוטות החומר נדבק לשן שלנו). זהו יתרון בעל משמעות רבה היות והרופא יסיר רק את האזור הפגוע, ללא צורך בהסרת אזורי שן בריאים.


-הולכת חום/קור נמוכה של חומר הסתימה תורמת לשמירה על בריאות השן.


איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

סתימות בשיניים. ההבדלים בין שני הסוגים גדולים


-החומר נדבק לקירות השן ובכך תורם לחוזקם.


-הסתימות לא מכילות כספית.


-אין תופעה של "הולכת חשמל" בפה.


-ניתן להגיע לתוצאה אנטומית בריאה וטובה בהרבה מאשר בסתימת אמלגם.האם יש הבדל במהלך הטיפול בין שני סוגי הסתימות? 

על הרופא המטפל להכיר היטב את הרכבו, תכונותיו וטכניקות הביצוע של חומר הסתימה בו הוא משתמש, כיוון ששיטת העבודה בבניית סתימה לבנה שונה לחלוטין מבניית סתימת אמלגם, ונדרשת מיומנות קלינית וניסיון מצד הרופא המטפל. גם כלי העבודה וכלי העזר לביצוע סתימות לבנות הם שונים וייעודיים למטרה זו. לא ניתן להשתמש באותם כלי עבודה של סתימות אפורות. בנוסף, זמן העבודה בביצוע סתימה לבנה ארוך יותר מאשר הזמן הנדרש לביצוע סתימת אמלגם.האם ישנם חומרים נפוצים נוספים המשמשים לביצוע סתימות לבנות?

בנוסף לחומר לסתימה ה"לבנה" הנקרא שרף מורכב (או composite), הרופא יבחר וישתמש במקרים מסויימים בחומרים הנקראים סיבי יונומר הזכוכית (Glass ionomer). סתימות אלה הינן מחומר מתקדם וצבען כצבע השן. בנוסף, חומר זה הוא בעל תכונות אסתטיות מצוינות וחוזקו ועמידותו בפני שחיקה דומים מאוד לחומר השן הטבעי -  דנטין. 


יתרונות נוספים של חומר זה נובעים מכך שהסתימה נדבקת ישירות אל משטח השן, ללא שימוש בדבקים כלשהם. זהו יתרון משמעותי ביותר המבדיל חומר זה משאר חומרי הסתימות הקיימים. בנוסף, הסתימה משחררת פלואור באופן רציף אל השן, וכן איטום שולי הסתימה מדויק במיוחד ותורם לעמידות רבת שנים שלה בפה, ללא צורך להחליפה. סתימה זו היא פתרון כלכלי ,אסתטי ואיכותי לסתימות.


אז מה עדיף: סתימה לבנה או אפורה?

מחקר מקיף אסף נתונים מרופאים רבים ומצא שאין הבדל באורך חיי הסתימה בהשוואה בין חומר סתימת אמלגם לבין חומר לסתימה ה"לבנה", כאשר הסתימות בוצעו על ידי רופא מיומן. ניסיון הרופא המטפל והקפדה על כללי ביצוע ושימוש בעזרים ייחודיים לטיפול בסתימות הלבנות יקנו למטופל גם סתימה יפה ואסתטית וגם סתימה שתחזיק שנים רבות.


חשוב שהמרפאה המבצעת סתימות לבנות תשתמש בחומרים מובילים בתחום וכן תשתמש בציוד עזר מיוחד לטיפול זה. מספר רב של מחקרים הראו כי מיומנות הרופא היא הגורם הקובע בהצלחת הטיפול. ניתן לפתור כמעט את כל המקרים שאנו נתקלים בהם בטיפול פשוט עם סתימה "לבנה" איכותית, יפה ובריאה אשר תיתן מענה לשנים רבות מאוד.ד"ר יובל בר, רופא שיניים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים רופא שיניים מייעץ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפולי שיניים אחרי אוטם לב בזמן קורונה אנדי 25/04/2020 14:49
  • שלום קהילה יקרה! אני בן 45 אחרי אטום בלב + צינתור +2 סטנטים לפני כ-5 חודשים. הטיפול התרופתי שלי הוא - LOSEC, LIPITOR, BRILINTA, ASPIRIN, TRITACE - המון מדללים דם. לצערי, בימים האחרונים , בטיימינג גרוע עם כל הקורונה, יש לי כאבים חזקים בשיניים הטוחנות - יש שם כתר ישן שמתחיל להתפרק וכנראה שאצטרך לבצע טיול יסודי בשן (לפחות טיפול שורש + כתר). למישהו יצא לעבור טיפול שיניים אחרי אוטם לב? האם עושים המרפאה רגילה (אני במכבי)? יש לכם המלצה לגבי רופאים ספציפיים (אני מרמת גן)? מה לגבי המדללים- בעייתי? ושאלה אחרונה - איך כל זה מסתדר עם זה שאני בסיכון גבוה עם הקורונה? אולי עדיף לסבול ולחכות כמה שבועות? המון תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
שן שבורה שוש 26/03/2020 12:02
  • נשברה לי חתיכה משן עם טיפול שורש כעת אין לי כאבים או כל תופעה אחרת. האם בכל זאת כדאי לי בימים אלה של קורונה למהר לטפל בשן? אני ממש פוחדת מסיכון להידבקות. נראה לי מאוד מסוכן דווקא בטיפול בשיניים. בתודה שוש

  • + הוסף תגובה
התייעצות בעקירת שן בינה יוני 16/01/2020 11:46
  • השן האחרונה בלסת התחתונה גדלה ב90 מעלות כך שהיא הפוכה לכל יתר השיניים הרופא המליץ לעקור אותה , עשיתי צילום CT והעצב עובר דרך השן , הרופא אמר במקרה של עקירה במצב שכזה יכול להיות שתיהיה פגיעה בעצב. אפשר ממש לראות בצילום הCT קו אדום שכזה דק שעובר רק דרך שן זו. אציין שכרגע לא כואב לי כלל. הרופא המליץ לעישות טיפול מעין ניסור של ראש השן מה שיגרום לשן להתרומם , לאחר חצי שנה לבצע CT נוסף לראות אם העצב לא מפריע לעקירה , ורק אז לעקור. האם זו הבחנה נכונה במקרה כה ששן בינה בלסת תחתונה גדלה הפוך (דוחפת את השיניים) וצריך לנסר את ראש השן? אשמח להתייעצות האם הבחנה נכונה? ואם יש לבצע את הטיפול? מה הפרוצדורה של ההליך? מצורף תצלום CT תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!