אחת ולתמיד: איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

איזה סתימה עמידה יותר לאורך זמן? מי מהשתיים גורמת לרגישות לחום ולקור? ואיזו מהן מדוייקת יותר? כל מה שחשוב שתדעו על ההבדלים בין סתימה אפורה ללבנה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר יובל בר
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 09/08/2015

רבים שואלים את עצמם מדוע ישנן סתימות אפורות או שחורות, ומה ההבדל בינן לבין הסתימות הלבנות. ישנם כאלו ששמעו כי סתימה מסוג מסוים טובה יותר מסתימה מסוג אחר  או שסתימה אחת מחזיקה מעמד זמן רב יותר. האינפורמציה הלא מדויקת הזו מובילה לבלבול רב.


קראו עוד: מתי אפשר להימנע מביצוע טיפול שורש?


כדי לעשות לכם סדר הכנו עבורכם מדריך מיוחד, ובו כל מה שחשוב שתדעו על שני סוגי הסתימות הללו - וההבדלים ביניהם.סתימת אמלגם (אפורה)

יתרונות: 

-האמלגם עמיד בתנאי הפה לאורך שנים.


-רופא השיניים יכול לבצע סתימה מדויקת וחזקה תוך כדי שימוש בפרוצדורה פשוטה ויחסית מהירה.


-חומר חזק מאוד.


-עלותו זולה יותר מסתימה לבנה.


איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

סתימת אמלגם. מדוייקת וחזקה מאוד


חסרונות:

-אסתטיקה לקויה - צבעו האפור עד שחור מהווה פגם אסתטי משמעותי.


-חומר האמלגם אינו עובר קישור (הדבקה) לחומר השן, וכך על מנת לייצר סתימה שתחזיק במקומה ולא תיפול על רופא השיניים להכין שיפועים מיוחדים, תוך כדי הסרתו של חומר שן בריא, מה שמחליש משמעותית את השן המטופלת.


-הרופא יכול לקדוח בשן פינים אשר ייצבו את הסתימה במקומה. תהליך זה יכול להוביל ליצירת סדקים בשן.


קראו עוד: שתלים דנטליים: שיטת הטיפול שתחסוך לכם כסף


-הולכת חום/קור של חומר האמלגם הינה מוגברת, היות ומדובר במתכת, ובמקרה של סתימה עמוקה שינויי הטמפרטורה יגיעו דרך חומר הסתימה לעומק השן ויגרמו לגירוי עצבי.


-חומר הסתימה המתכתי מוליך חשמל ולעתים מרגיש אדם שיש לו מספר סתימות אמלגם בפיו תחושה מוזרה של "חשמל בשיניים".


-החומר מכיל כספית וכסף.סתימה לבנה

יתרונות:

-קבלת תוצאה אסתטית מושלמת. לא ניתן לראות ברוב המקרים שהשן עברה טיפול.


-חומר הסתימה נקשר באופן כימי ופיזי לקירות השן (ובמילים פשוטות החומר נדבק לשן שלנו). זהו יתרון בעל משמעות רבה היות והרופא יסיר רק את האזור הפגוע, ללא צורך בהסרת אזורי שן בריאים.


-הולכת חום/קור נמוכה של חומר הסתימה תורמת לשמירה על בריאות השן.


איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

סתימות בשיניים. ההבדלים בין שני הסוגים גדולים


-החומר נדבק לקירות השן ובכך תורם לחוזקם.


-הסתימות לא מכילות כספית.


-אין תופעה של "הולכת חשמל" בפה.


-ניתן להגיע לתוצאה אנטומית בריאה וטובה בהרבה מאשר בסתימת אמלגם.האם יש הבדל במהלך הטיפול בין שני סוגי הסתימות? 

על הרופא המטפל להכיר היטב את הרכבו, תכונותיו וטכניקות הביצוע של חומר הסתימה בו הוא משתמש, כיוון ששיטת העבודה בבניית סתימה לבנה שונה לחלוטין מבניית סתימת אמלגם, ונדרשת מיומנות קלינית וניסיון מצד הרופא המטפל. גם כלי העבודה וכלי העזר לביצוע סתימות לבנות הם שונים וייעודיים למטרה זו. לא ניתן להשתמש באותם כלי עבודה של סתימות אפורות. בנוסף, זמן העבודה בביצוע סתימה לבנה ארוך יותר מאשר הזמן הנדרש לביצוע סתימת אמלגם.האם ישנם חומרים נפוצים נוספים המשמשים לביצוע סתימות לבנות?

בנוסף לחומר לסתימה ה"לבנה" הנקרא שרף מורכב (או composite), הרופא יבחר וישתמש במקרים מסויימים בחומרים הנקראים סיבי יונומר הזכוכית (Glass ionomer). סתימות אלה הינן מחומר מתקדם וצבען כצבע השן. בנוסף, חומר זה הוא בעל תכונות אסתטיות מצוינות וחוזקו ועמידותו בפני שחיקה דומים מאוד לחומר השן הטבעי -  דנטין. 


יתרונות נוספים של חומר זה נובעים מכך שהסתימה נדבקת ישירות אל משטח השן, ללא שימוש בדבקים כלשהם. זהו יתרון משמעותי ביותר המבדיל חומר זה משאר חומרי הסתימות הקיימים. בנוסף, הסתימה משחררת פלואור באופן רציף אל השן, וכן איטום שולי הסתימה מדויק במיוחד ותורם לעמידות רבת שנים שלה בפה, ללא צורך להחליפה. סתימה זו היא פתרון כלכלי ,אסתטי ואיכותי לסתימות.


אז מה עדיף: סתימה לבנה או אפורה?

מחקר מקיף אסף נתונים מרופאים רבים ומצא שאין הבדל באורך חיי הסתימה בהשוואה בין חומר סתימת אמלגם לבין חומר לסתימה ה"לבנה", כאשר הסתימות בוצעו על ידי רופא מיומן. ניסיון הרופא המטפל והקפדה על כללי ביצוע ושימוש בעזרים ייחודיים לטיפול בסתימות הלבנות יקנו למטופל גם סתימה יפה ואסתטית וגם סתימה שתחזיק שנים רבות.


חשוב שהמרפאה המבצעת סתימות לבנות תשתמש בחומרים מובילים בתחום וכן תשתמש בציוד עזר מיוחד לטיפול זה. מספר רב של מחקרים הראו כי מיומנות הרופא היא הגורם הקובע בהצלחת הטיפול. ניתן לפתור כמעט את כל המקרים שאנו נתקלים בהם בטיפול פשוט עם סתימה "לבנה" איכותית, יפה ובריאה אשר תיתן מענה לשנים רבות מאוד.ד"ר יובל בר, רופא שיניים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, רופא שיניים מייעץ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקירה כירורגית רוני 01/10/2019 21:54
  • הסיפור שלי מתחיל לפני שנה בביקור שגרתי אצל רופא השיניים. לאחר 15 שנים של יישור שיניים ועקירות - אני מגיעה לראשונה לביקורת רגילה! הוא טוען שיש לי שיניים כלואות ושולח אותי לצילום - בצילום מתגלות 3 שיני בינה כלואות ושן חלב אחת ללא שורשים - כלואה גם היא. 1 - בצד ימין למטה, 2 - בצד ימין למעלה, 3 - בצד שמאל למטה, 4 - שן חלב - בצד שמאל למעלה - התחתונות כך נאמר לי יושבות על עצבים. אחרי פירוט כל הסיכונים עשיתי 2 ניתוחים: 1 לצד ימין ו1 לצד שמאל. צד ימין עבר קשה אבל התאוששתי אחרי שבוע וצד שמאל עבר קשה אבל הרבה יותר כואב! אני שבועיים אחרי, שום משכך כאבים כבר לא משפיע. לא מתפקדת, לא ישנה בלילות, דופקת לעצמי את הכבד כנראה ולא יודעת מה לעשות. איך זה הגיוני שצד אחד הרבה יותר קשה מהשני ומתי זה יחלים?

  • + הוסף תגובה
דלקת מתחת לשן טוחנת עם טיפול שורש רבקה 17/09/2019 16:37
  • יש לי דלקת מתחת לטיפול שורש לקחתי אנטיביוטיקה וכעת אפשר לחדש את הטיפול שורש אך לדברי הרופא יש 50% הצלחה או לעקור ושתל האם כדאי לנסות לחדש את הטיפול שורש ? אשמח לתגובה תודה ר.ק.

  • + הוסף תגובה
כתר כסוף נשבר, ואני בחו"ל לתקופה ארוכה texture 06/09/2019 19:00
  • שלום, אני טס מחר בערב לחו"ל לתקופה של חצי שנה ואולי יותר. לצערי אתמול בערב התחלתי להרגיש הרגשה מוזרה בשיניים איפה שהכתר נמצא ואני שם לב שחלק קטן ממנו נשבר, בחלק העליון (הכתר נמצא בלסת התחתונה). אני לא מרגיש כאבים (גם בלעיסה), אך התחושה מאוד מעצבנת ואני גם הזמן מרגיש שמשהו לא בסדר גם יצא לי לשרוט קצת את הלשון בגלל השבר. התייעצתי עם רופא במרפאת כללית, שם אמרו לי שכתר זמני לא יחזיק לתקופה של חצי שנה ועדיף ללכת לרופא שיניים פרטי שם יוכלו לעשות לי כתר קבוע מהיום למחר. דיברתי עם 3 מרפאות פרטיות, כולם אמרו לי מינימום שבוע עד שהכתר יהיה מוכן. כרגע אני לא יודע מה לעשות. 1. האופציה הראשונה, אני טס למזרח (מתחיל בבנגקוק), פשוט למצוא רופא מומלץ שמה שיסדר ויעשה כתר קבוע, יעלה כמה שיעלה. 2. לעשות כתר זמני (גם בבנגקוק כי אין לי כבר זמן בארץ), לפי מה שהבנתי זה תהליך יותר פשוט אבל לא יודע אם כתר זמני גם יחזיק לי לחצי שנה ואז אני אמצא את עצמי באותה נקודה בעוד כמה חודשיים שלוש. 3. להישאר במצב הנוכחי, להתפלל שלא יכאב :) ובמידה ויכאב ויהיה בלתי נסבל לגשת לרופא בחו"ל ולתקן את השן. יש אולי פתרון אחר? תודה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!