אחת ולתמיד: איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

איזה סתימה עמידה יותר לאורך זמן? מי מהשתיים גורמת לרגישות לחום ולקור? ואיזו מהן מדוייקת יותר? כל מה שחשוב שתדעו על ההבדלים בין סתימה אפורה ללבנה

מאת: ד"ר יובל בר
ד"ר יובל בר
רופא שיניים
הצג טלפון מספר מקשר

רבים שואלים את עצמם מדוע ישנן סתימות אפורות או שחורות, ומה ההבדל בינן לבין הסתימות הלבנות. ישנם כאלו ששמעו כי סתימה מסוג מסוים טובה יותר מסתימה מסוג אחר  או שסתימה אחת מחזיקה מעמד זמן רב יותר. האינפורמציה הלא מדויקת הזו מובילה לבלבול רב.


קראו עוד: מתי אפשר להימנע מביצוע טיפול שורש?


כדי לעשות לכם סדר הכנו עבורכם מדריך מיוחד, ובו כל מה שחשוב שתדעו על שני סוגי הסתימות הללו - וההבדלים ביניהם.סתימת אמלגם (אפורה)

יתרונות: 

-האמלגם עמיד בתנאי הפה לאורך שנים.


-רופא השיניים יכול לבצע סתימה מדויקת וחזקה תוך כדי שימוש בפרוצדורה פשוטה ויחסית מהירה.


-חומר חזק מאוד.


-עלותו זולה יותר מסתימה לבנה.


איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

סתימת אמלגם. מדוייקת וחזקה מאוד


חסרונות:

-אסתטיקה לקויה - צבעו האפור עד שחור מהווה פגם אסתטי משמעותי.


-חומר האמלגם אינו עובר קישור (הדבקה) לחומר השן, וכך על מנת לייצר סתימה שתחזיק במקומה ולא תיפול על רופא השיניים להכין שיפועים מיוחדים, תוך כדי הסרתו של חומר שן בריא, מה שמחליש משמעותית את השן המטופלת.


-הרופא יכול לקדוח בשן פינים אשר ייצבו את הסתימה במקומה. תהליך זה יכול להוביל ליצירת סדקים בשן.


קראו עוד: שתלים דנטליים: שיטת הטיפול שתחסוך לכם כסף


-הולכת חום/קור של חומר האמלגם הינה מוגברת, היות ומדובר במתכת, ובמקרה של סתימה עמוקה שינויי הטמפרטורה יגיעו דרך חומר הסתימה לעומק השן ויגרמו לגירוי עצבי.


-חומר הסתימה המתכתי מוליך חשמל ולעתים מרגיש אדם שיש לו מספר סתימות אמלגם בפיו תחושה מוזרה של "חשמל בשיניים".


-החומר מכיל כספית וכסף.סתימה לבנה

יתרונות:

-קבלת תוצאה אסתטית מושלמת. לא ניתן לראות ברוב המקרים שהשן עברה טיפול.


-חומר הסתימה נקשר באופן כימי ופיזי לקירות השן (ובמילים פשוטות החומר נדבק לשן שלנו). זהו יתרון בעל משמעות רבה היות והרופא יסיר רק את האזור הפגוע, ללא צורך בהסרת אזורי שן בריאים.


-הולכת חום/קור נמוכה של חומר הסתימה תורמת לשמירה על בריאות השן.


איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?

סתימות בשיניים. ההבדלים בין שני הסוגים גדולים


-החומר נדבק לקירות השן ובכך תורם לחוזקם.


-הסתימות לא מכילות כספית.


-אין תופעה של "הולכת חשמל" בפה.


-ניתן להגיע לתוצאה אנטומית בריאה וטובה בהרבה מאשר בסתימת אמלגם.האם יש הבדל במהלך הטיפול בין שני סוגי הסתימות? 

על הרופא המטפל להכיר היטב את הרכבו, תכונותיו וטכניקות הביצוע של חומר הסתימה בו הוא משתמש, כיוון ששיטת העבודה בבניית סתימה לבנה שונה לחלוטין מבניית סתימת אמלגם, ונדרשת מיומנות קלינית וניסיון מצד הרופא המטפל. גם כלי העבודה וכלי העזר לביצוע סתימות לבנות הם שונים וייעודיים למטרה זו. לא ניתן להשתמש באותם כלי עבודה של סתימות אפורות. בנוסף, זמן העבודה בביצוע סתימה לבנה ארוך יותר מאשר הזמן הנדרש לביצוע סתימת אמלגם.האם ישנם חומרים נפוצים נוספים המשמשים לביצוע סתימות לבנות?

בנוסף לחומר לסתימה ה"לבנה" הנקרא שרף מורכב (או composite), הרופא יבחר וישתמש במקרים מסויימים בחומרים הנקראים סיבי יונומר הזכוכית (Glass ionomer). סתימות אלה הינן מחומר מתקדם וצבען כצבע השן. בנוסף, חומר זה הוא בעל תכונות אסתטיות מצוינות וחוזקו ועמידותו בפני שחיקה דומים מאוד לחומר השן הטבעי -  דנטין. 


יתרונות נוספים של חומר זה נובעים מכך שהסתימה נדבקת ישירות אל משטח השן, ללא שימוש בדבקים כלשהם. זהו יתרון משמעותי ביותר המבדיל חומר זה משאר חומרי הסתימות הקיימים. בנוסף, הסתימה משחררת פלואור באופן רציף אל השן, וכן איטום שולי הסתימה מדויק במיוחד ותורם לעמידות רבת שנים שלה בפה, ללא צורך להחליפה. סתימה זו היא פתרון כלכלי ,אסתטי ואיכותי לסתימות.


אז מה עדיף: סתימה לבנה או אפורה?

מחקר מקיף אסף נתונים מרופאים רבים ומצא שאין הבדל באורך חיי הסתימה בהשוואה בין חומר סתימת אמלגם לבין חומר לסתימה ה"לבנה", כאשר הסתימות בוצעו על ידי רופא מיומן. ניסיון הרופא המטפל והקפדה על כללי ביצוע ושימוש בעזרים ייחודיים לטיפול בסתימות הלבנות יקנו למטופל גם סתימה יפה ואסתטית וגם סתימה שתחזיק שנים רבות.


חשוב שהמרפאה המבצעת סתימות לבנות תשתמש בחומרים מובילים בתחום וכן תשתמש בציוד עזר מיוחד לטיפול זה. מספר רב של מחקרים הראו כי מיומנות הרופא היא הגורם הקובע בהצלחת הטיפול. ניתן לפתור כמעט את כל המקרים שאנו נתקלים בהם בטיפול פשוט עם סתימה "לבנה" איכותית, יפה ובריאה אשר תיתן מענה לשנים רבות מאוד.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
//


ד"ר יובל בר, רופא שיניים


פורום רופא שיניים מייעץ

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • סתימה בין השיניים
 • שיראל
 • 17/02/2019 19:28
 • שלום רב , לפני חצי שנה בערך עשו לי סתימה בין הימים הרופא טען שיש שם חור קטן . בחודשים האחרונים אני מתחילה להרגיש שמציק לי שם .. העברתי שם חוט דנטלי וירד לי דם ומאז מציק לי . מה זה יכול להיות ? זה קשור להעברת חוט דנטלי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שיוף שיניים
 • רונה
 • 14/02/2019 17:29
 • שלום,עשיתי היום שיוף קל בשן קדמית בלסת העליונה מכיון שהייתה יותר ארוכה מהשן שלידה.רציתי לדעת אם מתישהו אצטרך לחדש את השיוף או שבדרך כלל אין צורך והשן נשארת כמו לאחר השיוף?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אחרי עקירה
 • שיר
 • 13/02/2019 01:06
 • שלום רב, אני בת 22 . לפני שנה היו לי כאבי שיניים חזקים שלא יכולתי לישון בלילה , בשן קדמית , היא הייתה עקומה ממש ומאחורה משאר השיניים בהרבה . הייתי אצל רופאים בקופה המליצו לי לא לעקור אלא להשאיר אותה ליישור , אבל לא נתנו לי פיתרון לכאב , אז הלכתי לרופא פרטי ושאל אם לעקור ולא יכולתי לסבול יותר אז עקרתי .. מאז העקירה עברו 5-6 חודשים ומאז העקירה עד היום יש לי כאבים חזקים בשן ליד , גם בחניכיים וגם בתחתית קרוב לחניכיים של השן . זה מציק 24/7 וכואב לי פעם ביום לפחות .. שאני לוחצת ונוגעת זה ממש כואב חזק ממש מרגיש לי הרי יש חניכיים ויש את השן אז בשן שאני לוחצת כואב לי . הלכתי לרופא שעקר הוא לא יודע מה יש לי, עשו לי צילומים והלכתי לשני רופאים וגם לא יודעים , אבל כואב לי . הרופאים לא יודעים מה יש לי מה עושים? אני מאוד סובלת מזה כבר תקופה ארוכה , חשבתי שאם אעקור איפתר מהכאב ואתחיל יישור אבל כואב לי .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר טל אליהו ד"ר טל אליהו
רופא שיניים כללי המתעסק בעיקר בתחום האסתטיקה... קרא עוד
ד"ר ערן גבאי ד"ר ערן גבאי
מנהל תחום השתלות דנטליות באינפומד קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ