שמן קוקוס: המרכיב הסודי שיעזור לכם לרדת במשקל

רוצים לשרוף קלוריות בלי לעשות דיאטה? מחקרים מצאו כי צריכה קבועה של שמן קוקוס מעלה ב-5% את שריפת הקלוריות היומית. כיצד זה קורה ומהן הסיבות הנוספות שבגללן כדאי לכם להוסיף אותו לתפריט? כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


כמו שלתזונה הים-תיכונית יש את שמן הזית, לתזונה האסייתית יש את שמן הקוקוס. אך רק בשנים האחרונות מתחילים להכיר את התכונות והיתרונות שלו גם בעולם המערבי. 


קראו עוד: בדקו: האם התרופה שאתם נוטלים גורמת לכם להשמין?


שנים רבות הוצג שמן הקוקוס כעוד שומן רווי מוקצה מחת המיאוס, עד שהמידע שהצטבר הראה שההיפך הוא הנכון. כיום שמן קוקוס נחשב למזון-על בזכות השילוב הייחודי של חומצות השומן שהוא מכיל. אמנם כ-90% משמן הקוקוס הוא שומן רווי, אך מהסוג הבלתי מזיק. רוב חומצות השומן שלו הן בעלות שרשרת באורך בינוני (Medium Chain Triglycerides MCT), להבדיל מחומצות שומן ארוכות שרשרת, שנמצאות למשל בשומן הרווי מן החי. הגוף מתייחס לחומצות שומן בינוניות שרשרת שבקוקוס בצורה שונה. הן נספגות ישירות מהמעיים לכבד, מבלי להזדקק לחומצות מרה ולאנזימים המעכלים שומנים רגילים. מה הקשר בין זה לבין השמנה? 

בעוד שרוב האנשים הורגלו לחשוב שהשמנה היא עניין של קלוריות גרידא, קיימת גם גישה אחרת. לפי גישה זו, המזון משפיע לא רק על חילוף החומרים, אלא גם על ההורמונים השונים בגופינו בדרכים שונות. הקלוריה היא לא רק קלוריה, אלא חשוב גם מה המקור שלה. 


מתברר, שחומצות שומן בינוניות שרשרת, כמו בשמן קוקוס, מעלות את שריפת האנרגיה, בהשוואה לאותה כמות קלוריות המתקבלת משמנים שמכילים חומצות שומן ארוכות שרשרת. עבודות מדעיות מצאו שצריכת 15-30 גרם של חומצות שומן בינוניות שרשרת מעלה את שריפת הקלוריות היומית בכ-5%, שזה 100-120 קלוריות נוספות ליום, בלי לעשות שום דבר נוסף. 


שמן קוקוס

שמן קוקוס. עוזר לרדת במשקל


בנוסף, אחד המכשולים הרציניים ביותר בתהליך ההרזיה ובשמירה על המשקל הוא הרעב. גם כאן שמן קוקוס עשוי לעזור, כיוון שהוא משפיע על הפחתת תחושת הרעב. לדוגמה, מחקר שהשווה בין אכילת סוגים שונים של שומן בארוחת הבוקר, מצא שאנשים ששילבו בה שמן קוקוס אכלו פחות בארוחת הצהריים, לעומת אלו שאכלו סוגי שומן אחרים או לא אכלו כמעט שומן בארוחת הבוקר. 


מחקר אחר מצא שאלו שצרכו חומצות שומן בינוניות שרשרת אכלו בממוצע כ-250 קלוריות פחות ליום. מדענים סבורים שקטונים (ketones), החומרים שנוצרים בעקבות חילוף החומרים של חומצות השומן הללו, מפחיתים את התיאבון. השפעה זו על תחושת השובע ועל שריפת הקלוריות עשויה לתרום רבות במאמץ לרדת במשקל לאורך זמן.  


קראו עוד: אחת ולתמיד: מהם האגוזים הכי טובים לבריאות?


מתברר גם ששמן קוקוס יעיל במיוחד בהפחתת "השמנת תפוח". זהו שם חביב למצב מסוכן, שבו השומן מצטבר בחלל הבטן, מסביב לאיברי מערכת העיכול. השמנה בטנית, שבאה לידי ביטוי בעלייה בהיקף המותניים, מגבירה את הסיכון להתפתחות מחלות כרוניות רבות שרווחות בחברה המערבית, כמו סוכרת, טרשת עורקים ומחלות לב.


מחקרים שבדקו את השפעת השמנים השונים על הרזייה מצאו שצריכת 30 מ"ל (כשתי כפות) שמן קוקוס ליום בשילוב עם דיאטה ופעילות גופנית מתונה הובילה לירידה הן במשקל והן בהיקף מותניים. לעומת זאת, צריכת שמן סויה באותה הכמות לא השפיעה כלל על מצבורי השומנים בבטן. אלה בשורות נהדרות לכל מי שנאבק עם בטן עגלגלה.


ומה בנוגע לכולסטרול?

עובדה ידועה היא ששומן רווי מעלה טריגליצרידים וכולסטרול, ובאופן כללי סותם עורקים ורע ללב. אך מתברר שאכילת שמן קוקוס גורמת דווקא להשפעה הפוכה, כיוון שהוא משפר את הרכב השומנים בדם. שמן הקוקוס מעלה את הכולסטרול ה"טוב" (HDL) ומוריד בצורה דרמטית את היחס בין הכולסטרול ה"רע" ל"טוב". 


בנוסף, בהשוואה לסוגי שמנים אחרים, צריכת חומצות שומן בינוניות שרשרת אינה מעלה את רמות הטריגליצרידים אחרי ארוחות. לכן אכילת שמן קוקוס עשויה גם לתרום לשיפור בריאות הלב ולהפחתת הסיכון למחלות לב. פורומים רפואה סינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב בין תרופות אלעד 14/04/2020 03:07
  • שלום עישנתי קנאביס תחת תרופה פסיכיאטרית זה יצר לי בלבול וטשטוש בראיה הפרעות שמיעה כמו פוסט טראומה ואפאתיות אשמח שתכון אותי מה לעשות

  • + הוסף תגובה
פרולקטין גבוה מה הסיבה חגית 09/03/2020 13:00
  • שלום רב, (אישה, לא בהריון ולא אחרי לידה) לאחר בדיקות דם שגילו פרולקטין מאוד גבוה, לאחר כמה חודשים הלכתי לרופא אחר, עשיתי MRI ונאמר שיש חשד לאדנומה אבל הרופא החליט שמדובר בשפיר, הוא נתן לי תרופות להפחתת פעילות הבלוטה אבל לדעתי לא מדובר בשום גידול כי אין שום תופעות שקשורות לאדנומה(לא בראייה, לא בכלום, אני לא אחרי לידה או הריון או קבלת הורמונים, הכל אצלי תקין מלבד אנמיה והמוגלובין נמוך גם בלוטת התריס תקינה) ועברה כבר שנה, מה הגישה של דיקור או רפואה סינית בנושא, איך נגשים לזה במה מטפלים, אני צריכה לדעת לפני תחילת הטיפול אם יש דברים שעליי לדעת ואם זה בכלל יעזור, תודה

  • + הוסף תגובה
תוספת הסבר אם לא היה ברור חגית 10/03/2020 13:19
  • אולי זה יהיה יותר ברור: פרולקטין גבוה, Somatomedin C (IGF-1) גם גבוה , ממצאי MRI כתוב: אזור בעל אות חריג בחלק שמאל של היפופיזה קדמית, ייתכן אדנומה. לקורולציה מעבדתית. הרופא נתן לי תרופה שנקראת CABOTRIM TAB ל3 חודשים, אשמח להבין דעתך אם את צריכה יותר פירוט כדי להבין מה הגורם ומה יש לי בדיוק תודה

  • + הוסף תגובה
דיקור סיני שמואל 26/02/2020 16:23
  • עברתי דיקור סיני היום ולפני שבוע בדיוק. האמת שבינתיים מהטיפול אכן יש תוצאות (ויש לזה משמעות רבה). הנקודה היא שהטיפולים כואבים, אמנם אני לא יכול להעיד על עצמי שיש לי סף כאב גבוה, אך הדקירות באמת כאבו לי, גם אחרי שהמחטים היו בפנים (שלב ההמתנה) וגם 6-7 שעות אחרי הטיפול אני מרגיש את הדקירות ברגליים. אולי זה בראש שלי, אבל באמת כואב לי.. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!