חושבת על הגדלת חזה? כל מה שאת חייבת לדעת לפני ההחלטה

אלפי נשים בוחרות מדי שנה לעבור הגדלת חזה, או ניתוחים פלסטיים אחרים בשדיים. מה ההבדל בין הגדלה להרמה ומהם הסיכונים שחשוב להכיר? אספנו עבורכן את כל מה שצריך לדעת לפני קבלת ההחלטה. כתבה שניה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/08/2015

ניתוח קוסמטי בשדיים נחשב לפרוצדורה השכיחה ביותר בעולם הניתוחים הפלסטיים מאז שנת 2006, כשיותר מ-286 אלף אמריקאיות עברו אותו בשנת 2014, וההערכה היא שבישראל מדובר על מאות או אלפי נשים בשנה. ניתוחים פלסטיים בשדיים הפכו מזמן לנורמה במחוזותינו, כשכוכבות קולנוע, כוכבות ריאליטי ונשים בכלל כבר לא מפחדות להיחשף כמי שנתנו למנתח הפלסטי לשפר את מה שהטבע לא הצליח לספק. 


הכתבה הראשונה בסדרה: כל מה שחייבים לדעת על ניתוחים פלסטיים בפנים


הסיבות המובילות לניתוח הן לרוב חוסר שביעות רצון מגודל החזה, שינוי הצורה בעקבות לידות, הנקות או גיל, אסימטריה של החזה או חזה גדול מדי שגורם לכאבי גב ומגבלות בחיי היומיום. אמנם ישנה ירידה במספר הניתוחים הפלסטיים המבוצעים בעולם (רק מספר שאיבות השומן ממשיך לגדול) - אך עדיין מדובר בניתוח הנפוץ ביותר. ולא זו בלבד: גם גברים פונים למנתח על מנת לעצב את החזה שלהם מחדש, לרוב בעקבות הגדלה של רקמת השד (שנותנת מראה של חזה נשי) - מצב המוכר בשם גניקומסטיה.


לדברי ד"ר יואב ברנע, מומחה בכירורגיה פלסטית ומתמחה בניתוחי ושחזורי שד, במסגרת הניתוחים האסתטיים בתחום השד קיימות אופציות שונות המתאימות לנשים שונות. "הניתוח הכי נפוץ הוא הגדלת חזה, ואחריו נמצאים הרמת שדיים והקטנת שדיים", הוא מסביר.מה ההבדלים בין הניתוחים השונים? 

בניתוח הגדלת חזה מחדירים שתלים עשויים סיליקון או ממולאים בתמיסת סייליין (מי-מלח) מאחורי רקמת השד במטרה להגדיל את נפח השד ולעצב אותו. בהרמת שדיים, לעומת זאת, אין שימוש בשתלים והמטרה היא לעצב את השד ולמלא את חלקו העליון כדי לתת לו מראה "גבוה" יותר. 


"צריך לזכור שניתוח הרמת שד אינו מגדיל את נפח השד, אך הוא כן מעניק לשד מראה מלא וצעיר יותר", אומר ד"ר ברנע. "במקרים מסויימים ניתן לשלב ניתוח הגדלת שדיים והרמה, כדי להגדיל את נפח השד ולבצע הרמה של רקמת השד תוך הסרת עודפי העור". 


הגדלת חזה

הגדלת חזה. השיטות מגוונות


לעומתם, בניתוח הקטנת שדיים מקטינים את נפח השד והמעטפת העורית, ומבצעים הרמה של רקמת השד הנותרת. ומה לגבי המבנים האנטומיים על השד, כמו עטרה ופטמה? "כדי ליצור מראה טבעי - בניתוחי הרמת שדיים והקטנת שדיים מגביהים את הפטמה והעטרה ומסירים את עודף העור, מה שלרוב מתבטא ביצירת צלקות על גבי השד. הצלקות על גבי השד מטשטשות עם הזמן וצורתן הסופית משתנה מאישה לאישה, בהתאם לתכונות ריפוי העור של כול אחת. בניתוחי הגדלת חזה הצלקת בעור קטנה ובדרך כלל מוסתרת בקפל התת-שדי, בקו המתאר של העטרה או בבית השחי".מסיליקון ועד חומצה: כיצד בוחרים את השתל המתאים?

רוב השתלים הקיימים בשוק הם במילוי של סיליקון צמיג. גם בארצות הברית, לאחר שקיבלו אישור מה-FDA, השימוש בשתלי סיליקון הולך וגובר על חשבון שתלים הממולאים בסייליין (מי-מלח), שהשימוש בהם מועט. השתלים בעלי צורה עגולה (חצי כדור) או צורה אנטומית ("טיפה" או "אגס") בנפחים שונים ומידות שונות, והם מותאמים באופן אישי למטופלת על מנת ליצור מראה פרופורציונלי עם החזה ואברי גוף אחרים. ישנם גם שתלי סיליקון שמצופים בשכבת פוליאוריתן, שגורם לשתל להיצמד לרקמות שמסביב.


קראו עוד: צניחת עפעפיים: מדוע זה קורה - וכיצד מטפלים


"שתלי הסיליקון רכים יותר משתלים במילוי מי מלח ונותנים תחושה טבעית יותר במגע", אומר ד"ר ברנע. "לכול השתלים יש תקופת בלאי, ששונה מאישה לאישה. אורך החיים של שתל נע בין 10-30 שנה". 


אחד הסיבוכים בהחדרת שתלים הוא דליפה או בלאי, ובמקרה של חשד לדלף של השתל - האבחנה מתבצעת על ידי הדמיית השד בעזרת אולטרסאונד. "קשה לאבחן דליפת שתל בבדיקה גופנית וברוב המקרים המטופלת לא מרגישה שהשתל דולף בגלל הצמיגות של הסיליקון. הטיפול בשתל דולף הוא החלפה של השתל. אין צורך להחליף את השתל באופן מניעתי, אלא כאשר יש סימני דליפה או שקיימת התקשות של השתל". 


יש לציין שהחומר הדולף הוא לרוב לא מסוכן: הסיליקון, בהיותו חומר היפואלרגני, כמעט ואינו גורם לתגובה כשהגוף נחשף אליו, ולמי מלח יש ריכוז מומסים זהה לזה שבדם, שאינו פוגע בתאים וברקמות שמסביב.  היכן ממקמים את השתל?

גם למיקום השתל יש משמעות על צורתו הסופית של השד, כשהאופציות הן למקם את השתל מעל או מתחת לשריר החזה הגדול (pectoralis major). "ככול שהשתל נמצא 'עמוק יותר' מאחורי השריר, כך מראה השד נראה טבעי יותר והשתל פחות בולט", אומר ד"ר ברנע, אך מזהיר: "במיקום השתל מאחורי השריר, זמן הניתוח וזמן ההחלמה מעט ארוכים יותר. בכל מקרה - ההחלטה צריכה להתקבל בצורה משותפת, של המנותחת ושל המנתח".


הגדלת חזה

הגדלת חזה. למיקום השתלת יש משמעות לצורתו הסופית של השד


איך יודעים מה גודל השתל המתאים?

גודל וצורת השתל נבחרים לפי נתוני הגוף של המטופלת ורצונותיה. מטופלת המעוניינת במלאות בקוטב העליון של השד תתאים יותר להגדלה עם שתל עגול, הממוקם מעל השריר ומאחורי רקמת השד. מצד שני, מטופלת שמעוניינת במראה טבעי של השד, תתאים יותר להגדלה עם שתל אנטומי מתחת לשריר. "הכמות הרבה של סוגי השתלים הקיימים מאפשרת להתאים את השתל הנכון, הן בצורה והן בגודל, באופן אישי לכל מטופלת", מסכם ד"ר ברנע.לא רק שתלים: השיטות החדשניות להגדלת שדיים

בשנים האחרונות התפתחו שיטות נוספות להגדלת השדיים ללא שימוש בשתלים: השיטה הראשונה היא הזרקת שומן עצמי לשדיים. החיסרון בשיטה זו הוא שלרוב נדרשות מספר הזרקות חוזרות ולא תמיד ניתן להעריך את נפח ההגדלה הסופי. 


השיטה השנייה היא הזרקת חומרי מילוי זמניים, שהנפוץ ביותר ביניהם זו חומצה היאלורונית. שיטה זו מאפשרת הגדלת שדיים זמנית (למשך שנה עד שנה וחצי) אך עלות חומרי ההזרקה גבוהה. השיטה מומלצת לנשים שלא בטוחות שהן מעוניינות בהגדלה או כאלה שמפחדות מהתוצאה הסופית ורוצות משהו "משהו הפיך".שחזור שד ואונקופלסטיקה: השילוב בין אסטתיקה לטיפול בסרטן

סרטן השד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בעולם המערבי, עם יותר מ-4,500 נשים המאובחנות מדי שנה בישראל. כאשר לא ניתן לטפל בדרכים אחרות יחליט כירורג השד והאונקולוג על כריתה מלאה של השד, מה שגורם לא פעם לתחושת חוסר אונים ואובדן אצל המטופלות. פתרון אפשרי לבעיה הוא ניתוח שחזור שד, המבוצע בנשים שעוברות הסרה של השד. 


ברוב המקרים ניתן לשלב בין ניתוח הכריתה לשחזור בתהליך הנקרא "שחזור שד מיידי". ד"ר ברנע מסביר כי "בניתוח זה היתרון הגדול הוא בזה שהוא חוסך למטופלת ניתוחים נוספים בהמשך, והמטופלת יוצאת מניתוח הסרת השד עם שד חדש, משוחזר". התוצאות הקוסמטיות של שחזור השד טובות יותר כאשר זה מבוצע באותו מעמד של הכריתה, והוא מבוצע על ידי שני צוותי רופאים: הצוות של הסרת השד וצוות השחזור.


ניתוח השחזור של השד מורכב יותר מהניתוחים האסתטיים בשדיים, ודורש שחזור של המעטפת העורית וכן של נפח השד, וניתן לבצעו בעזרת שתלים או מרקמה עצמונית של הגוף. בניתוח כריתת שד כורתים לרוב גם את הפטמה והעטרה, אך גם הם ניתנים לשחזור בסיום הליך שחזור השד: הליך שחזור פטמה ועטרה הוא קל יחסית, וכולל יצירת בליטה מאזור הצלקת הקיימת וקעקוע של העטרה בצבע כהה לאחר מכן, להשלמת המראה הטבעי. הפעולה מבוצעת לרוב בהרדמה מקומית כשלושה עד שישה חודשים לאחר ניתוח השחזור. במצבים מסוימים ניתן לבצע כריתת שד תוך שימור הפטמה והעטרה, מה שמייתר את הצורך בפרוצדורה נוספת.


נשים רבות חוששות שהחדרת שתלי סיליקון תעלה את הסיכון שלהן לחלות בסרטן השד, אך לדברי ד"ר ברנע אין סיבה לדאגה. "הגדלת שדיים ושחזור שד הוכחו במספר רב של מחקרים כבטוחים מבחינה אונקולוגית, והמעקב אחר מטופלות עם היסטוריה של סרטן שד לא נפגע. שתלי סיליקון לא מעלים את שכיחות סרטן השד או פוגעים ביכולת המעקב אחר השד, והם אינם 'מסתירים' רקמה סרטנית בממוגרפיה". 


חשוב לציין שעל פי הנחיות האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות - מומלץ לכל אישה לבצע בדיקת שד ידנית אחת לשנה החל מגיל 20 ובדיקת ממוגרפיה החל מגיל 40. אולם, אצל נשים שעברו הגדלת חזה מומלצת יותר בדיקת ממוגרפיה, שכן הבדיקה הידנית עלולה לפספס גושים שידמו במרקם שלהם למרקם של השתל.בעיות בהנקה ואיבוד תחושה: על הסיכונים, הסיבוכים וכיצד ניתן להימנע

"ככלל, אחוז הסיבוכים בניתוחי השד האסתטיים הוא נמוך, ולרוב המטופלות עוברות אותו בצורה חלקה וללא בעיות מיוחדות", מרגיע ד"ר ברנע, אך מזכיר כי גם ניתוח קוסמטי, פשוט ככל שיהיה, הוא עדיין פעולה כירורגית הדורשת תשומת לב בשלבי ההרדמה, הניתוח וההחלמה שבאה אחריו. לאחר הניתוח הנשים נדרשות להשתמש בחזייה מיוחדת למשך מספר שבועות, והתוצאה הסופית תראה רק לאחר כשישה שבועות. 


הסיכונים העיקריים בניתוחי השד כוללים שטפי דם וזיהומים, אך שכיחותם נמוכה ומגיעה לאחוזים בודדים. בנוסף יש סכנה להפרדות השוליים של הפצע, אסימטריה בין השדיים וצלקות, שכאמור מטשטשות עם הזמן. עניין נוסף הוא הבלאי וההתקשות של השתלים, כתוצאה מגדילה של רקמת חיבור סביב השתל ועיבוי שלה עם השנים.


נשים שעדיין לא ילדו או שמתכננות הריונות נוספים בעתיד צריכות לקחת בחשבון שבעוד ניתוחי הגדלת שדיים הם בטוחים יחסית - בניתוחי הרמה והקטנת שדיים ישנה סכנה לפגיעה ביכולת ההנקה (במיוחד כאשר החתך מבוצע סביב העטרה).


לסיכום, כל אישה צריכה להבין שמה שנראה טוב על מסך הקולנוע אינו בהכרח משקף את המציאות. אין זה אומר שעל האישה להתפשר או להנמיך ציפיות, אך היא כן נדרשת להגיע לרופא בראש פתוח, תוך נכונות לשמוע ולהשמיע, על מנת להגיע לתוצאות מקסימליות לשביעות רצונם של שני הצדדים, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה בריאותית.פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגדלה והרמת חזה אפי 12/10/2019 18:12
 • עברתי ניתוח להגדלה+ הרמה לפני חודש. לפני שבוע בביקורת הרופא הוריד לי את המדבקות מהניתוח ושם סוג סלוטפ נושם והביא לי את הסליל ואמר להחליף כל שבוע. הורדתי את הסלוטפ הזה וראיתי שיש לי קצת הפרשות צהובות על הסלוטפ. נראה לי שגם נמס תפר אחד בכל צד ומשם ההפרשה. השאלה אם זה בגלל הסלוטפ שאולי קרע תפר או שמתחיל לי זיהום? ומתי התפרים אמורים להעלם??

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח הסרת שתלים דינה 01/09/2019 14:09
 • שלום רב, אני 3 חודשים לאחר ניתוח הסרת שתלים והרמה יש לי כאבים באיזור בית החזה ואני מרגישה שם שריר או בליטה קטנה. ניבדקתי ע"י המנתח שאמר שזו צלקת ניתוחית ועם הזמן זה יחלוף האם זה תקין שיהיה כאב 3 חודשים לאחר הניתוח באיזור הקרוב למרכז בית החזה

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח הסרת שתלים פרופ' ליאור הלר 06/09/2019 16:24
 • שלום דינה כאבים שנמשכים שלושה חודשים לאחר ניתוח מהווים תופעה לא עד כדי כך שכיחה. סביר להניח שמדובר באזור שהניתוח גרם יותר טראומה לרקמת השד ולגירוי של עצב בהתאם. אם הכאבים נמשכים או שהם מאד חזקים כך שמפריעים לך בתפקוד היומיומי ניתן לבצע זריקה שעושה "בלוק" חסימה לעצב שאחראי לכאב באותו אזור. הזריקה פשוטה יחסית אבל היא מתבצעת בדרך כלל במרפאת כאב על ידי רופא מרדים שמתמחה בטיפול בכאבים. בברכה

 • + הוסף תגובה
כאבים דינה 06/09/2019 20:25
 • האם זה אמור להיעלם/להיתרכך עם הזמן? האם זה מסוכן? זה כאבים מושכים ושורפים

 • + הוסף תגובה
כאבים פרופ' ליאור הלר 14/09/2019 10:05
 • שלום דינה אין כאן מסוכנות מיוחדת ולרוב זה נעלם עם הזמן בברכה

 • + הוסף תגובה
תוכלי להמליץ לי? לולה 09/10/2019 19:25
 • הייי איך החזה נראה לאחר ההוצאה? לדעתך חייב לעשות הרמה ? כמה שילמת?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי סיליקון שירן 20/01/2018 14:17
 • שלום, אשמח לחוות דעתך בנושא אעשיתי לפני עשר שנים הגדלה וכבר כמה שנים מאוד רוצה להוציא אותם.. מרגיש לי לא טבעי ומאוד גדול ( אני מטר 1.60. שוקלת 50 ו410 cc)במידה ואני מורידה את השתלים והרמה האם החזה חוזר פחות או יותר למצבו הישן?? בתייעצות אצל 2 רופאים אחד אמר רק הוצאת שהחזה קצת יהיה נפול לעומת רופא השני ( שאצליו אני מתנתחת) אמר הרמה אבל חושש שהעור יהיה דק כלומר שעדיף שתל קטן 175 cc. אני ממש לא בעד שתלים וחוששת מאוד.אשמח לחוות דעתך במקרה כזה מישהי רוצה להוציא? יש לציין שהייתי לפני מידה b. קרה לל מקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי סיליקון- תגובה פרופ' ליאור הלר 21/01/2018 06:29
 • שירן שלום, כאמור לאחר 10-15 מקובל להחליף את השתלים לשתלים חדשים ומתקדמים (ייתכן בגלל קרע, דלף או שביעות אסתטית - כמו במקרה שלך). אם מבצעים הוצאת שתלים- יש לקחת בחשבון את התוצאה האסתטית שמתקבלת בעין כפחות טובה עקב איבוד נפח - שדיים נפולים יותר ומרוקנים. החזה לא חוזר להיראות כפי שהיה טרם ההגדלה שכן העור ורקמת השד עוברים שינויים, נמתחים ומאבדים חלק מהאלסטיות של "רצועות פנימיות" שנמצאות בתוך השד . מגוון האפשרויות הניתוחיות שעומדות לרשותך הן : - הוצאת שתלים - הוצאה וביצוע הרמה - החלפת שתלים - החלפת שתלים והרמה במקרים כאלה וההמלצה לגבי סוג הניתוח והשתלים יכולה להינתן רק על ידי רופא שבדק את המטופלת והתייחס לכל מגוון הנתונים שצוינו וכך גם במקרה שלך. מציע להיוועץ עם הרופא המנתח בכל השאלות שהעלית עם דגש הסבר על ההליך הניתוחי, גודל וסוג שתלים במידת הצורך, מיקום הצלקות (בביצוע הרמה מתווספות צלקות בשד) והכי הכי חשוב התוצאה שאליה ניתן להגיע ואת שואפת בכל אחת מהאפשרויות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
המשך התעניינות שירן 21/01/2018 13:53
 • מודה לך על המענה המפורט.. אשמח לחדד את שאלתי אני מוציאה שתלים עם הרמה שמראש הייתי מידה b, האם לדעתך עדיין יהיה מידה b האם יצא לך לעשות ניתוח כזה שלא מחירים שתלים אני מאוד לא רוצה שתלים, לא מפריע לי להיות עם חזה קטן. כמה נורא החזה נראה אחרי הוצאה עם הרמה שכרגע יש לי 410 cc ומאוד רוצה רוצה לעבור לטבעי

 • + הוסף תגובה
המשך התעניינות-מענה פרופ' ליאור הלר 22/01/2018 18:09
 • שירן שלום, בהמשך למענה הקודם- יש אפשרות להוצאת השתלים הנוכחים וביצוע הרמה. כאמור החזה יראה קטן יותר, אך מורם. יש לקחת בחשבון שבניתוח כזה מתווספות צלקות בשד וסביב הפטמות. אם אינך רוצה לשים שתלים- כדאי לציין זאת בפגישה עם המנתח ולדון באופציות הניתוחיות האחרות ובגודל השד בכל אחת מהן בהתאם. בהצלחה פרופ׳ הלר

 • + הוסף תגובה
המשך התעניניות פרופ' ליאור הלר 08/12/2018 22:43
 • שלום שירן לאור הנתונים שציינת: גובה, משקל וגודל השתלים יהיה לדעתי קשה לקבל שד בעל נפח סביר ללא הכנסת שתל. לדעתי הרופא המטפל יוכל לתת לך תשובה יותר מפורטת לאור נתוני הבדיקה הפיזיקלית. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הי שירן יפהפיה 11/02/2019 10:49
 • תוכלי לעדכן ? מה עשית? האם את מרוצה? אני גם מעוניינת להוציא את השתלים,, תוכלי להמליץ על רופא?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים לולה 09/10/2019 19:04
 • היי האם הוצאת שתלים או מכירה מישהי שהוציאה? איך זה נראה?

 • + הוסף תגובה
מה עשית תשובה 16/10/2018 15:30
 • מאוד מעניין אותי מה עשית אחרי שעבר זמן כי אני גם בדעה שלך ואיך החזה נראה

 • + הוסף תגובה
מתעניינת נינה 07/12/2018 20:43
 • היי שירן אני נמצאת במצב שלך עכשיו בערך, הוצאת את השתלים? תוכלי לשתף מה עשית ומה התוצאה? תודה

 • + הוסף תגובה
הוצאת השתלים והזרקת שומן טבעי במקום מור 23/01/2019 20:19
 • שלום, אשמח לדעת האם ניתן להזריק שומן עצמי במקום שתלי הסיליקון גם אני עם שתלים מזה עשר שנים?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים והזרקת שומן טבעי במקום פרופ' ליאור הלר 25/01/2019 11:37
 • שלום מור הזרקת שומן לאחר הוצאת שתלים הינה בהחלט אפשרית אם כי בשלב זה מאתגר לקבל נפח דומה לזה של השתלים. הזרקת שומן לשד הינה פרוצדורה מאד מקובלת כיום אבל צריך לקחת בחשבון שניתן להזריק כמות מוגבלת של שומן בכל ניתוח (בין 200-300 סמ"ק) בכל שד ושחלק מהשומן נספג לאחר ההזרקה. יחד עם זאת במקרים מסוימים ניתן לקבל תוצאה יפה עם הזרקת השומן. חשוב מאד לדבר עם המנתח לפני הניתוח על מנת לבצע הערכה לגבי התוצאה הצפויה והאם מבנה השדים ומבנה הגוף מתאימים לשיטה זו. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
האם הוצאת? לולה 09/10/2019 19:06
 • היי האם הוצאת את השתלים? איך זה נראה? חייבת להוציא אותם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!