חושבת על הגדלת חזה? כל מה שאת חייבת לדעת לפני ההחלטה

אלפי נשים בוחרות מדי שנה לעבור הגדלת חזה, או ניתוחים פלסטיים אחרים בשדיים. מה ההבדל בין הגדלה להרמה ומהם הסיכונים שחשוב להכיר? אספנו עבורכן את כל מה שצריך לדעת לפני קבלת ההחלטה. כתבה שניה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/08/2015

ניתוח קוסמטי בשדיים נחשב לפרוצדורה השכיחה ביותר בעולם הניתוחים הפלסטיים מאז שנת 2006, כשיותר מ-286 אלף אמריקאיות עברו אותו בשנת 2014, וההערכה היא שבישראל מדובר על מאות או אלפי נשים בשנה. ניתוחים פלסטיים בשדיים הפכו מזמן לנורמה במחוזותינו, כשכוכבות קולנוע, כוכבות ריאליטי ונשים בכלל כבר לא מפחדות להיחשף כמי שנתנו למנתח הפלסטי לשפר את מה שהטבע לא הצליח לספק. 


הכתבה הראשונה בסדרה: כל מה שחייבים לדעת על ניתוחים פלסטיים בפנים


הסיבות המובילות לניתוח הן לרוב חוסר שביעות רצון מגודל החזה, שינוי הצורה בעקבות לידות, הנקות או גיל, אסימטריה של החזה או חזה גדול מדי שגורם לכאבי גב ומגבלות בחיי היומיום. אמנם ישנה ירידה במספר הניתוחים הפלסטיים המבוצעים בעולם (רק מספר שאיבות השומן ממשיך לגדול) - אך עדיין מדובר בניתוח הנפוץ ביותר. ולא זו בלבד: גם גברים פונים למנתח על מנת לעצב את החזה שלהם מחדש, לרוב בעקבות הגדלה של רקמת השד (שנותנת מראה של חזה נשי) - מצב המוכר בשם גניקומסטיה.


לדברי ד"ר יואב ברנע, מומחה בכירורגיה פלסטית ומתמחה בניתוחי ושחזורי שד, במסגרת הניתוחים האסתטיים בתחום השד קיימות אופציות שונות המתאימות לנשים שונות. "הניתוח הכי נפוץ הוא הגדלת חזה, ואחריו נמצאים הרמת שדיים והקטנת שדיים", הוא מסביר.מה ההבדלים בין הניתוחים השונים? 

בניתוח הגדלת חזה מחדירים שתלים עשויים סיליקון או ממולאים בתמיסת סייליין (מי-מלח) מאחורי רקמת השד במטרה להגדיל את נפח השד ולעצב אותו. בהרמת שדיים, לעומת זאת, אין שימוש בשתלים והמטרה היא לעצב את השד ולמלא את חלקו העליון כדי לתת לו מראה "גבוה" יותר. 


"צריך לזכור שניתוח הרמת שד אינו מגדיל את נפח השד, אך הוא כן מעניק לשד מראה מלא וצעיר יותר", אומר ד"ר ברנע. "במקרים מסויימים ניתן לשלב ניתוח הגדלת שדיים והרמה, כדי להגדיל את נפח השד ולבצע הרמה של רקמת השד תוך הסרת עודפי העור". 


הגדלת חזה

הגדלת חזה. השיטות מגוונות


לעומתם, בניתוח הקטנת שדיים מקטינים את נפח השד והמעטפת העורית, ומבצעים הרמה של רקמת השד הנותרת. ומה לגבי המבנים האנטומיים על השד, כמו עטרה ופטמה? "כדי ליצור מראה טבעי - בניתוחי הרמת שדיים והקטנת שדיים מגביהים את הפטמה והעטרה ומסירים את עודף העור, מה שלרוב מתבטא ביצירת צלקות על גבי השד. הצלקות על גבי השד מטשטשות עם הזמן וצורתן הסופית משתנה מאישה לאישה, בהתאם לתכונות ריפוי העור של כול אחת. בניתוחי הגדלת חזה הצלקת בעור קטנה ובדרך כלל מוסתרת בקפל התת-שדי, בקו המתאר של העטרה או בבית השחי".מסיליקון ועד חומצה: כיצד בוחרים את השתל המתאים?

רוב השתלים הקיימים בשוק הם במילוי של סיליקון צמיג. גם בארצות הברית, לאחר שקיבלו אישור מה-FDA, השימוש בשתלי סיליקון הולך וגובר על חשבון שתלים הממולאים בסייליין (מי-מלח), שהשימוש בהם מועט. השתלים בעלי צורה עגולה (חצי כדור) או צורה אנטומית ("טיפה" או "אגס") בנפחים שונים ומידות שונות, והם מותאמים באופן אישי למטופלת על מנת ליצור מראה פרופורציונלי עם החזה ואברי גוף אחרים. ישנם גם שתלי סיליקון שמצופים בשכבת פוליאוריתן, שגורם לשתל להיצמד לרקמות שמסביב.


קראו עוד: צניחת עפעפיים: מדוע זה קורה - וכיצד מטפלים


"שתלי הסיליקון רכים יותר משתלים במילוי מי מלח ונותנים תחושה טבעית יותר במגע", אומר ד"ר ברנע. "לכול השתלים יש תקופת בלאי, ששונה מאישה לאישה. אורך החיים של שתל נע בין 10-30 שנה". 


אחד הסיבוכים בהחדרת שתלים הוא דליפה או בלאי, ובמקרה של חשד לדלף של השתל - האבחנה מתבצעת על ידי הדמיית השד בעזרת אולטרסאונד. "קשה לאבחן דליפת שתל בבדיקה גופנית וברוב המקרים המטופלת לא מרגישה שהשתל דולף בגלל הצמיגות של הסיליקון. הטיפול בשתל דולף הוא החלפה של השתל. אין צורך להחליף את השתל באופן מניעתי, אלא כאשר יש סימני דליפה או שקיימת התקשות של השתל". 


יש לציין שהחומר הדולף הוא לרוב לא מסוכן: הסיליקון, בהיותו חומר היפואלרגני, כמעט ואינו גורם לתגובה כשהגוף נחשף אליו, ולמי מלח יש ריכוז מומסים זהה לזה שבדם, שאינו פוגע בתאים וברקמות שמסביב.  היכן ממקמים את השתל?

גם למיקום השתל יש משמעות על צורתו הסופית של השד, כשהאופציות הן למקם את השתל מעל או מתחת לשריר החזה הגדול (pectoralis major). "ככול שהשתל נמצא 'עמוק יותר' מאחורי השריר, כך מראה השד נראה טבעי יותר והשתל פחות בולט", אומר ד"ר ברנע, אך מזהיר: "במיקום השתל מאחורי השריר, זמן הניתוח וזמן ההחלמה מעט ארוכים יותר. בכל מקרה - ההחלטה צריכה להתקבל בצורה משותפת, של המנותחת ושל המנתח".


הגדלת חזה

הגדלת חזה. למיקום השתלת יש משמעות לצורתו הסופית של השד


איך יודעים מה גודל השתל המתאים?

גודל וצורת השתל נבחרים לפי נתוני הגוף של המטופלת ורצונותיה. מטופלת המעוניינת במלאות בקוטב העליון של השד תתאים יותר להגדלה עם שתל עגול, הממוקם מעל השריר ומאחורי רקמת השד. מצד שני, מטופלת שמעוניינת במראה טבעי של השד, תתאים יותר להגדלה עם שתל אנטומי מתחת לשריר. "הכמות הרבה של סוגי השתלים הקיימים מאפשרת להתאים את השתל הנכון, הן בצורה והן בגודל, באופן אישי לכל מטופלת", מסכם ד"ר ברנע.לא רק שתלים: השיטות החדשניות להגדלת שדיים

בשנים האחרונות התפתחו שיטות נוספות להגדלת השדיים ללא שימוש בשתלים: השיטה הראשונה היא הזרקת שומן עצמי לשדיים. החיסרון בשיטה זו הוא שלרוב נדרשות מספר הזרקות חוזרות ולא תמיד ניתן להעריך את נפח ההגדלה הסופי. 


השיטה השנייה היא הזרקת חומרי מילוי זמניים, שהנפוץ ביותר ביניהם זו חומצה היאלורונית. שיטה זו מאפשרת הגדלת שדיים זמנית (למשך שנה עד שנה וחצי) אך עלות חומרי ההזרקה גבוהה. השיטה מומלצת לנשים שלא בטוחות שהן מעוניינות בהגדלה או כאלה שמפחדות מהתוצאה הסופית ורוצות משהו "משהו הפיך".שחזור שד ואונקופלסטיקה: השילוב בין אסטתיקה לטיפול בסרטן

סרטן השד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בעולם המערבי, עם יותר מ-4,500 נשים המאובחנות מדי שנה בישראל. כאשר לא ניתן לטפל בדרכים אחרות יחליט כירורג השד והאונקולוג על כריתה מלאה של השד, מה שגורם לא פעם לתחושת חוסר אונים ואובדן אצל המטופלות. פתרון אפשרי לבעיה הוא ניתוח שחזור שד, המבוצע בנשים שעוברות הסרה של השד. 


ברוב המקרים ניתן לשלב בין ניתוח הכריתה לשחזור בתהליך הנקרא "שחזור שד מיידי". ד"ר ברנע מסביר כי "בניתוח זה היתרון הגדול הוא בזה שהוא חוסך למטופלת ניתוחים נוספים בהמשך, והמטופלת יוצאת מניתוח הסרת השד עם שד חדש, משוחזר". התוצאות הקוסמטיות של שחזור השד טובות יותר כאשר זה מבוצע באותו מעמד של הכריתה, והוא מבוצע על ידי שני צוותי רופאים: הצוות של הסרת השד וצוות השחזור.


ניתוח השחזור של השד מורכב יותר מהניתוחים האסתטיים בשדיים, ודורש שחזור של המעטפת העורית וכן של נפח השד, וניתן לבצעו בעזרת שתלים או מרקמה עצמונית של הגוף. בניתוח כריתת שד כורתים לרוב גם את הפטמה והעטרה, אך גם הם ניתנים לשחזור בסיום הליך שחזור השד: הליך שחזור פטמה ועטרה הוא קל יחסית, וכולל יצירת בליטה מאזור הצלקת הקיימת וקעקוע של העטרה בצבע כהה לאחר מכן, להשלמת המראה הטבעי. הפעולה מבוצעת לרוב בהרדמה מקומית כשלושה עד שישה חודשים לאחר ניתוח השחזור. במצבים מסוימים ניתן לבצע כריתת שד תוך שימור הפטמה והעטרה, מה שמייתר את הצורך בפרוצדורה נוספת.


נשים רבות חוששות שהחדרת שתלי סיליקון תעלה את הסיכון שלהן לחלות בסרטן השד, אך לדברי ד"ר ברנע אין סיבה לדאגה. "הגדלת שדיים ושחזור שד הוכחו במספר רב של מחקרים כבטוחים מבחינה אונקולוגית, והמעקב אחר מטופלות עם היסטוריה של סרטן שד לא נפגע. שתלי סיליקון לא מעלים את שכיחות סרטן השד או פוגעים ביכולת המעקב אחר השד, והם אינם 'מסתירים' רקמה סרטנית בממוגרפיה". 


חשוב לציין שעל פי הנחיות האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות - מומלץ לכל אישה לבצע בדיקת שד ידנית אחת לשנה החל מגיל 20 ובדיקת ממוגרפיה החל מגיל 40. אולם, אצל נשים שעברו הגדלת חזה מומלצת יותר בדיקת ממוגרפיה, שכן הבדיקה הידנית עלולה לפספס גושים שידמו במרקם שלהם למרקם של השתל.בעיות בהנקה ואיבוד תחושה: על הסיכונים, הסיבוכים וכיצד ניתן להימנע

"ככלל, אחוז הסיבוכים בניתוחי השד האסתטיים הוא נמוך, ולרוב המטופלות עוברות אותו בצורה חלקה וללא בעיות מיוחדות", מרגיע ד"ר ברנע, אך מזכיר כי גם ניתוח קוסמטי, פשוט ככל שיהיה, הוא עדיין פעולה כירורגית הדורשת תשומת לב בשלבי ההרדמה, הניתוח וההחלמה שבאה אחריו. לאחר הניתוח הנשים נדרשות להשתמש בחזייה מיוחדת למשך מספר שבועות, והתוצאה הסופית תראה רק לאחר כשישה שבועות. 


הסיכונים העיקריים בניתוחי השד כוללים שטפי דם וזיהומים, אך שכיחותם נמוכה ומגיעה לאחוזים בודדים. בנוסף יש סכנה להפרדות השוליים של הפצע, אסימטריה בין השדיים וצלקות, שכאמור מטשטשות עם הזמן. עניין נוסף הוא הבלאי וההתקשות של השתלים, כתוצאה מגדילה של רקמת חיבור סביב השתל ועיבוי שלה עם השנים.


נשים שעדיין לא ילדו או שמתכננות הריונות נוספים בעתיד צריכות לקחת בחשבון שבעוד ניתוחי הגדלת שדיים הם בטוחים יחסית - בניתוחי הרמה והקטנת שדיים ישנה סכנה לפגיעה ביכולת ההנקה (במיוחד כאשר החתך מבוצע סביב העטרה).


לסיכום, כל אישה צריכה להבין שמה שנראה טוב על מסך הקולנוע אינו בהכרח משקף את המציאות. אין זה אומר שעל האישה להתפשר או להנמיך ציפיות, אך היא כן נדרשת להגיע לרופא בראש פתוח, תוך נכונות לשמוע ולהשמיע, על מנת להגיע לתוצאות מקסימליות לשביעות רצונם של שני הצדדים, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה בריאותית.פורום הגדלת חזה והרמת חזה

ד"ר נועם חי

ד"ר נועם חי ניתוחים לעיצוב הגוף לאחר הריון ולידה
ד"ר נועם חי הנו מנתח פלסטי בעל ניסיון רב בניתוחים לשיקום הגוף לאחר הריון ולידה ולאחר הרזיה. בקליניקה שלו, ניתן למצוא טיפולים רבים ומגוונים בתחום האסתטיקה. כמו כן, הוא מבצע ניתוחים פלסטיים אסתטיים עוד...

פרופ' ליאור הלר

פרופ' ליאור הלר
פרופ' ליאור הלר הינו מומחה בכירורגיה פלסטית וכירורגיה כללית. החל משנת 2012 מכהן כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים אסף הרופא וכן משמש כמנתח בכיר באסיא מדיקל, תל אביב.תחומי התעניינותו הם שחזורים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • החלפת שתלים ו/או הזרקת שומן
 • אלה
 • 24/05/2019 14:36
 • שלום ד"ר, יש לי שתלים ישנים מלפני כ15 שנים. אני צריכה לטפל בעניין ורציתי לשאול 2 שאלות: 1. אם אני מעט בתת משקל, bmi17 כ44 קג על 160, יש סיכוי שיהיה די שומן לשאיבה והזרקה? 2. אם אחליף את השתלים לחדשים, כמה זמן תהיה לי הגבלה בתנועת הזרועות ושרירי האיזור? למשל אחרי כמה זמן אוכל לשים תיק ממוצע על הכתף או להרים שקית מוצרים במשקל עד 2 קג? חזרה לנהיגה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הגדלת חזה ועיסויים
 • לי
 • 20/05/2019 20:12
 • היי דר עברתי אתמול הגדלת חזה ורציצי לשאול ממצי צריך להתחיל לעסות את החזה משום שאמרו לי שזה יכול לעזור כדי שלא תופיע קופסית אבל כרגע כואב לי מאוד ואני לא יכולה אפיחו לגעת בחזה שלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לי אפשר לעשות את העיסוי החל משבוע שני. העיסוי תורם במקצת למניעת היוצרות הקופסית ומשפיע יותר על ירידה בבצקת של השד. במידה וזה כואב עדיף להמתין עד שהכאבים מאפשרים ביצוע העיסוי. כאמור תרומתו של העיסוי למניעת הו\היווצרות קופסית הינה צנועה מאד. בברכה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חזה גבוה
 • טניה
 • 13/05/2019 16:51
 • שלום, אני כ3 שבועות לאחר ניתוח הגדלת חזה מתחת לשריר. הייתי בביקורת ונאמר לי שכרגע השד שלי ״הפוך״ ולכן אני צריכה לשים רצועת בנדו כדי שיסתדר. האם זה באמת יסתדר והשתלים ירדו למטה? עד כמה הבנדו נפוץ בשימוש? ומתי תרד כל הנפיחות? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום טניה אני לא מכיר את המושג "חזה הפוך" ולכן אינני יודע למה הכוונה במושג הזה. רצועת הבנדו בהחלט יכולה לעזור ושלושה שבועות אחרי הניתוח עדיין מהווה זמן מוקדם להערכה סופית של התוצאה. סביר להניח שהנפיחות תרד וגם החזה יצנח קצת כך שבסופו של דבר החזה יתמקם יותר נמוך. קשה להעריך את מידת השינוי הצפויה אבל אפשר ליראות תוצאה סופית כ4 חודשים לאחר הניתוח. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר אבנר בן שושן ד"ר אבנר בן שושן
מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ